Dnes je 25. 5. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

„Bylo to jinak, než tvrdí Židé.“ Televize Al Džazíra spustila virální video o holocaustu

19. 5. 2019, -jg- |  Antisemitismus

DAUHÁ – Aby dostali reparace od Německa, Židé překroutili některá fakta a statistiky o holocaustu. Například taková a podobně nesmyslná tvrzení obsahuje sedmiminutové dokumentární video, které šířil na internetových sociálních sítích arabskojazyčný kanál katarské televize Al Džazíra (Al Jazeera) AJ+ Arabic. Stanice AJ+, zaměřená na mladé a liberálnější diváky, video doprovodila upoutávkou, sdělující, že „plynové komory zahubily miliony Židů.. tak praví příběh. Jak pravdivý je holocaust a jak z něj benefitují sionisti?“ Podle videa mohli předváleční evropští Židé zdůrazňovat své utrpění proto, že byli bohatí a kontrolovali média. Navíc prý překroutili statistiky, aby se sionistickému hnutí podařilo založit stát Izrael. Předtím, než televize po stížnostech video stáhla, jej na Facebooku a Twitteru stačilo shlédnout 1,1 milionu diváků. Smazání videa na svém twitterovém účtu pro komunikaci s veřejností Al Džazíra připustila v sobotu 18. května večer s tím, že porušovalo její editorský standard.

celý článek

Ve Švédsku pobodána tajemnice židovské obce. Žena v kritickém stavu bojuje o život

15. 5. 2019, -jg- |  Svět

HELSINGBORG – Šedesátiletou ženu napadl ve švédském Helsingborgu v úterý 14. května ráno muž ozbrojen velkým nožem a způsobil jí kritická zranění v horní části trupu. Tato žena, jejíž jméno si rodina nepřála zveřejnit, byla tajemnicí židovské obce v tomto malém pobřežním městě na jihu Švédska, a útok se odehrál jen pár kroků od zdejší synagogy a zároveň nedaleko domova oběti. Motiv útoku není dle policie zřejmý. Pachatel byl identifikován a obviněn z pokusu o vraždu. Švédská média, jako například místní list Dagblad, napsala, že se „zřejmě jednalo o případ duševně nemocného a oběť byla vybrána náhodně“. Izraelský prezident Reuven Rivlin nicméně ve svém prohlášení sdělil, že útok „nám připomíná, že ve snaze udržet dnešní židovské komunity v bezpečí se nemůžeme spoléhat na vybledlé vzpomínky na holocaust“. Jižní Švédsko má jednu z nejvyšších statistik násilných trestných činu v zemi s disproporčně vysokými čísly co se antisemitsky motivovaných útoků týče.

celý článek

V solidaritě s komunitou se londýnský starosta Khan přidal k labouristickým Židům

3. 5. 2019, -jg- |  Svět

LONDÝN – Sadiq Khan, muslimský starosta Londýna, se nedávno stal mimořádným členem Židovského labouristického hnutí a vyzývá své kolegy a „slušné členy“ britských labouristů, aby udělali totéž. V prohlášení, které ke svému kroku vydal, označil svou stranu za „příliš pomalou v potírání antisemitismu“ a politoval „depresivní ztráty důvěry mezi labouristy a židovskou komunitou“. „Stejně jako já, většina lidí ve straně se cítí být zdrcena tím, jak se Židé a židovští členové Strany práce cítí,“ řekl. „Je důležité, abychom se v rámci labouristického židovského hnutí (JLM) spojili a udělali cokoliv pro to, aby se židovští členové mohli ve své straně opět cítit jako doma,“ dodal. Ke kroku se odhodlal den poté, co předseda strany Jeremy Corbyn na nahrávce připustil, že důkazy o antisemitismu v jeho straně mohly být „založeny, ignorovány nebo nepoužity“.

celý článek

Antisemitský útok na košer kavárnu ve Winnipegu zřejmě fingovali majitelé

29. 4. 2019, -rjw- |  Svět

WINNIPEG – Šok a znepokojení, to jsou reakce, které vyvolalo zjištění kanadské policie. Poté, co věnovala značné úsilí, aby vyšetřila opakované antisemitské útoky na BerMax Caffe v kanadském Winnipegu, dospěla k závěru, že sérii útoků zřejmě fingovali majitelé. „Pokud jsou zjištění policie pravdivá, co nejostřeji odsuzujeme toto fingování zločinů z nenávisti,“ stojí prohlášení v B’nai Brith Kanada. Zdálo se, že na rodinnou kavárnu a bistro si někdo zasedl. Za posledních pět měsíců se stala čtyřikrát terčem vandalských útoků. Výlohy byly posprejované antisemitskými hesly. Alexander Berent (56), manželka Oxana (48) a syn Max (29) se setkali s projevy solidarity, od zvýšení návštěv po finanční sbírku. Podporu celé židovské komunitě vyjádřil starosta Winnipegu i další politici.

celý článek

San Diego: Po střelbě na pesachové bohoslužbě zůstala mrtvá žena a 3 zranění, včetně osmiletého děvčátka

28. 4. 2019, -jg- |  Antisemitismus

SAN DIEGO – Střelba v synagoze v městečku Poway nedaleko San Diega v Kalifornii si na poslední den židovského svátku Pesach vyžádala jednu mrtvou a tři zraněné, mezi nimiž je mladá izraelská dívka se svým strýcem a rabín synagogy, která náleží chasidskému hnutí Chabad, Jisroel Goldstein. Později policie zatkla podezřelého, devatenáctiletého Johna T. Earnesta, který před útokem, jenž se odehrál v sobotu 27. dubna dopoledních hodinách, zanechal dopis. Úřady i americký prezident Trump útok později označili za trestný čin z nenávisti. „Moje nejhlubší soustrast je s těmi, které to zasáhlo, rodinami a jejich blízkými. Náš národ oplakává ztrátu lidského života a stojí v solidaritě s židovskou komunitou. Odsuzujeme zákeřný antisemitismus, který musí být poražen,“ sdělil v sobotu na předvolební rallye v Green Bay Trump. Útok se stal jen 6 měsíců po největším antisemitském útoku v dějinách USA, kdy bylo v synagoze Tree of Life v Pittsburghu zastřeleno 11 modlících se lidí.

celý článek

Vodicí pes Netanjahu a slepý Trump s kipou. New York Times se omluvil za vytištění karikatury

27. 4. 2019, -jg- |  Antisemitismus

NEW YORK – Slepého amerického prezidenta Donalda Trumpa vodí židovský pes Netanjahu s Davidovou hvězdou na obojku. Trump má přitom nasazenu jarmulku. Tak vypadala karikatura, kterou vybrali editoři pro tištěnou mezinárodní edici amerického liberálního deníku New York Times, jež vyšla ve čtvrtek 25. dubna. Jelikož se jedná o jedny z nejprestižnějších novin vůbec, pokládali někteří uživatelé sociálních sítí tuto zprávu nejprve za „fake news“. Karikatura se ve vydání novin objevila vedle sloupku předního politického komentátora novin Thomase Friedmana, který se týkal migrační krize. O dva dny později, v sobotu, se deník výslovně přímo neomluvil, ale připustil problematičnost takového výběru a na svém twitterovém účtu napsal, že karikatura obsahovala „antisemitské tropy“ a že „ilustrace byla urážlivá a bylo chybným úsudkem ji zveřejnit“. Omluva má vyjít tiskem v pondělí. Izraelský televizní program 13 přinesl zprávu, že v USA se novinám s protestem proti karikatuře ozval izraelský konzul Danny Dayan.

celý článek

V jihopolském městě obnovili tradici „veřejného soudu s Jidášem“, zlynčovali a spálili figurínu Žida

21. 4. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – V městě Pruchnik v jihovýchodním Polsku letos obnovili tradici „veřejného soudu s Jidášem Iškariotským, zrádcem Ježíše“. Stalo se tak v pátek 19. dubna odpoledne a obyvatelé přitom použili loutku Žida v životní velikosti se stereotypními znaky jako velký zahnutý nos a dlouhé pejzy. Figurína byla zavěšena na sloupu na ulici Jana Pavla II. a nesla nápis „Jidáš 2019, zrádce“. Někdo z účastníků lano, na němž visela, přeřízl, a odtud byla postava Žida vlečena přes město až na náměstí před kostel, kde byla mlácena holemi. Poté byla dovlečena k řece, kde jí byla uříznuta hlava a posléze figurínu spálili. Rituál přilákal dav přihlížejících lidí. Děti byly nabádány, aby loutku tloukly. Ozývaly se i antisemitské pokřiky jako „ještě pět ran za to, že chtějí kompenzace po Polsku“. Zvyk vynesení rozsudku nad Jidášem se objevuje v Evropě nejméně už 200 let, odehrával se na Velký pátek před Velikonocemi a byl spjat někdy i s přímým násilím vůči Židům. V období Polské lidové republiky tento zvyk v podstatě vymizel.

celý článek

Věčný Žid Netanjahu. Německé noviny kritizovány za titulek s asociací na nacistický protižidovský film

16. 4. 2019, -jg- |  Antisemitismus

BERLÍN – Po izraelských parlamentních volbách, které proběhly minulé úterý a při nichž získal největší potenciál pro sestavení vládní koalice současný premiér Benjamin Netanjahu, zveřejnily německé levicové noviny článek, v němž Netanjahua nazvaly „věčným Židem“. Titul článku, který vyšel ve čtvrtek 11. dubna v názorové rubrice listu Frankfurter Rundschau, zněl „Věčný Netanjahu“ a odkazoval na nacistický pseudo dokumentární film Fritze Hipplera z roku 1940. Film, jehož produkci organizoval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels, je považován za jeden z vůbec nejštvavějších protižidovských filmů v historii kinematografie a dnes je jeho distribuce zakázána. Může být promítán jen na uzavřených vědeckých seminářích a s patřičným výkladem. Stejná pravidla platí ještě o dalších zhruba 40 filmech vzniklých v Německu mezi lety 1933 až 1945. „Co se to děje s německými editory, že si v titulku ve svém editorialu pohrávají s nacistickým jazykem?“ reagoval na Twitteru novinář z deníku Bild Filipp Piatov.

celý článek

Páteční útok před synagogou v Buenos Aires si vyžádal několik zraněných

7. 4. 2019, -rjw- |  Svět

BUENOS AIRES – Noži a dalšími předměty napadlo v pátek večer dva útočníci lidi, opouštějící bohoslužbu Kabalat šabat v synagoze Mikdaš Josef ve čtvrti Palermo v argentinské metropoli Buenos Aires. Zpráva byla zveřejněna během soboty 6. dubna. K incidentu došlo navzdory tomu, že před vchodem do synagogy byla ochranka. Muže a ženu, kteří na sefardskou synagogu zaútočili, se podařilo plně zpacifikovat až po příjezdu policie. V předcházejících dnech si prý synagogu fotografovali. Podle deníku Enlace Judío nejprve žena vběhla do synagogy začala křičet: „Židi musí zemřít, musí se zabít!“ Přítomným se ji podařilo ze synagogy vytlačit, ale muž, který ji doprovázel a rovněž vykřikoval antisemitská hesla, začal na okolní lidi útočit sklenicí, kterou sebral na místě a nožem, který měl s sebou. Některé zranil.

celý článek

Útok na synagogu v tureckém Izmiru. Pachatel chtěl demonstrovat proti Státu Izrael

5. 4. 2019, -rjw- |  Svět

IZMIR – Mnoho nechybělo a synagoga Beth Israel v Izmiru by utrpěla velké škody. Minulý čtvrtek 28. března došlo k útoku zápalnou lahví. Ta ale díky nešikovnosti pachatele a notné dávce štěstí dopadla na chodník, aniž by někoho zranila. Zprávu o incidentu přinesly o týden později turecko-ladino noviny Salom. Útočník, jehož jméno média i policie tají, byl na místě zadržen. Při výslechu uvedl, že svým činem chtěl demonstrovat proti politice státu Izrael. Na sociálních sítích událost okomentoval poslanec Mustafa Yeneroğlu z vládnoucí strany „Spravedlnost a rozvoj“ (AKP): „Mezi útoky na synagogy, kostely a mešity není žádný rozdíl. Všechny svou nenávistí útočí na sociální smír.“ Podle oficiálního vyjádření turecké židovské komunity se místní policie chovala profesionálně a jednala rychle.

celý článek
Zobrazit starší zprávy