Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

„Fuck Israel, free Gaza“: Izraelští studenti byli brutálně napadeni ve varšavském nočnímu klubu

8. 9. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Skupinka izraelských studentů byla brutálně napadena na diskotéce v centru Varšavy. Incident, který se odehrál v neděli 8. záři, měli mít na svědomí „arabsky hovořící“ návštěvníci podniku. Podle výpovědi Baraka Kashpizkeho z Haify, který umístil dvě fotografie zkrvaveného obličeje svého bratra-dvojčete Yotama na Facebooku, bratři navštívili noční klub ještě s dalšími Izraelci, kteří zahajují letní semestr na studiích v zahraničí, na varšavské právnické fakultě. Kolem čtvrté hodiny ráno se k nim přiblížili arabsky hovořící cizinci s dotazem, zda jsou z Izraele. „Když odpověděli kladně, byli hned nemilosrdně napadeni, rány doprovázely výkřiky »fuck Israel«,“ napsal Kashpizky, jehož bratr se chvíli po útoku nacházel v bezvědomí a utrpěl zlomeninu nosu. Kromě toho byl hospitalizován i další Izraelec, ale záhy byli oba z nemocnice propuštěni.

celý článek

Nizozemští neonacisté mají zelenou protestovat před izraelským velvyslanectvím v Haagu proti „sionistické lobby“

8. 9. 2019, -jg- |  Svět

HAAG – Před izraelskou ambasádou v nizozemském Haagu se v sobotu 28. září chystá demonstrace neonacistické skupiny. Ačkoliv sama ambasáda, holandská židovská komunita a někteří politici proti jejímu povolení protestovali, radnice tvrdí, že nemá žádnou legální možnost, jak protest zrušit. Mluvčí starosty Pauline Krikkeová sdělila pro AD, že neexistuje „žádný právní podklad“ pro zákaz akce. Podle reportéra JTA však právě město Haag, sídlo nizozemského parlamentu i královského paláce, patří k nejpřísnějším místům v zemi, co se udržování veřejného pořádku týče. Například v roce 2014 město nařídilo židovskému obyvateli odstranit suku, stánek, který Židé staví o svátku Sukot, z prostoru před jeho vstupními dveřmi.

celý článek

Američtí Židé odsoudili prezidentova slova o neznalosti či dvojí loajalitě, jíž podle něj disponují židovští voliči Demokratů

21. 8. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí Židé, kteří volí demokraty, jsou buďto ignoranti, anebo vysoce neloajální. Stalo se tak v úterý 20. srpna v Oválné pracovně Bílého domu při schůzce s prezidentem Rumunska Klausem Iohannisem, když přišla řeč na dvě čerstvě zvolené kongresmanky za Demokratickou stranu, Ilhan Omarovou a Rashidu Tlaibovou. Těm byl nedávno kvůli jejich podpoře hnutí BDS odepřen vstup do Izraele. „Myslím, že Židé, co volí Demokraty, prokazují buď totální nedostatek znalostí, anebo loajality,“ řekl prezident USA. Ve středu pak Donald Trump na svém Twitteru nasdílel komentář moderátora a konspiračního teoretika Wayne Allena Roota, který napsal, že zatímco židovský stát Trumpa zbožňuje jako „krále Izraele“, američtí Židé už ani nevědí, co dělají. „Wow!“ dodal Trump, když poděkoval Rootovi za jeho hřejivá slova.

celý článek

Antisemitismus ve Velké Británii očima rabína Herschela Glucka

13. 8. 2019, -rjw- |  Antisemitismus

LONDÝN – Zprávy o projevech antisemitismu ve Velké Británii jsou prezentovány na předních stránkách nejen židovských médií. Počty nahlášených incidentů antisemitského charakteru již třetí rok po sobě rostou a průměrem dosahují počtu 100 měsíčně (bez rozlišení typu a vážnosti deliktů). Skupina Community Security Trust po vyhodnocení údajů z prvního pololetí 2019 uvedla, že počty dosáhly rekordní výšky. Politici, sociologové, pedagogové i zástupci židovských komunit diskutují, co se to se starou dobrou Anglií vlastně děje. Další upozorňují na nejednoznačnost statistických údajů a jejich interpretací. Své řekl k situaci i rabín Herschel Gluck, předseda londýnských Šomrim – dobrovolných strážců ortodoxních židovských míst. Jeho zkušenost předkládáme čtenářům ke srovnání s pochmurnými statistikami a dokreslení situace.

celý článek

Před Lauderovými školami v Praze se hajlovalo

13. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – V úterý 13. srpna před sedmou hodinou ráno došlo zřejmě v Belgické ulici k antisemitskému incidentu. Svědkem byl majitel obchodu s judaikami, který sídlí blízko budovy Lauderových škol. „Přespával jsem v krámě. Probudil jsem se a šel si zakouřit. Na parapetu chyběl popelník a pod ním byly rozházené vajgly,“ vypráví David Fábry. „Ale nejsem si jistý, jestli toto neudělal v noci někdo jiný. – Naproti škole postávali dva chlapi v černém a zdálo se, že něco obhlížejí.“ Za nějakou chvíli si šel zakouřit znovu. Neznámí tam pořád ještě byli. „Když si všimli, že na ně koukám, ten plešoun zvednul ruku a zařval ‚Heil Hitler!‘“ Pan Fábry zašel dovnitř obchodu a sledoval je přes sklo a pořídil fotografii dvou výtržníků. Ti po nějaké chvíli dalšího postávání odešli směrem k Náměstí Míru a přitom si mezi sebou hlasitě a vulgárně nadávali. Při jejich odchodu si všiml třetího, který byl do té doby zakryt stavebním zátarasem (budova Lauderových škol je v rekonstrukci).

celý článek

Jediná funkční synagoga v Litvě je uzavřena. Kvůli výhružkám

7. 8. 2019, -rjw- |  Svět

VILNIUS – Dočasně, ovšem s nejasným časovým horizontem, byla uzavřena Chorální synagoga ve Vilniusu. Jedná se o jedinou synagogu v Litvě, kde až do tohoto týdne pravidelně probíhaly bohoslužby. Vše souvisí napjatou celospolečenskou diskusí kolem historie 2. světové války. Zatímco pro některé Litevce jsou postavy jako Jonas Noreika národními hrdiny, jiní upozorňují na jejich válečné zločiny a podíl na vraždění (nejen) židovských obyvatel. Jak ve svém úterním prohlášení uvedla předsedkyně litevské židovské obce Faina Kukliansky, obec se pro tento krok rozhodla po řadě výhružných dopisů a telefonátů. „Ani litevská židovská obec, ani chorální synagoga, nejsou schopny zajistit bezpečnost návštěvníků, včetně přeživších šoa a jejich rodin,“ píše se v prohlášení.

celý článek

Ošklivé židovské nosy, vyvolení Izraelci a zloději půdy. Belgičtí Židé protestují proti novinovému sloupku známého spisovatele

6. 8. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – V Belgii a Nizozemsku oblíbený belgický spisovatel a básník Dimitri Verhulst (46) vyvolal ostrou odmítavou reakci vlámských Židů, když ve svém sloupku o palestinské literatuře napsaném pro levicově orientovaný deník De Morgen konstatoval, že Židé mají ošklivé nosy a Izraelci ukradli Palestincům zemi. Dále ve svém textu spisovatel operuje s termínem „Bohem vyvoleného národa“ a stěžuje si, že je pro své protiizraelské postoje oněmi vyvolenými falešně obviňován z rasismu. Minulý pátek pak nizozemské noviny NRC Handelsblad zveřejnily s Verhulstem dlouhý rozhovor, aniž by se spisovatele na jím napsaný text pro De Morgen zeptaly. To opět podnítilo kritiku z řad belgických židovských organizací. Fórum židovských organizací vlámského regionu v Belgii podalo na Verhulsta policejní stížnost kvůli podněcování, kterého se měl svým sloupkem v belgických novinách dopustit. Belgičtí Židé si stěžovali na deník De Morgen už v roce 2016, kdy noviny zveřejnily rozhovor s popíračem holocaustu.

celý článek

„Židé v Istanbulu cvičí toulavé psy, aby útočili na muslimy,“ zveřejnil v dopise turecký deník

26. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

ISTANBUL – Turecký populární provládní deník Yeni Akit zveřejnil na svém webu dopis čtenáře, který se týkal problematiky pouličních toulavých psů v zemi. V jeho textu se tvrdí, že „Židé trénují potulné psy, aby napadali v ulicích Turecka muslimy“ a dále v něm zaznívá i tradiční antisemitská pověra, že Židé vraždí křesťanské děti a požívají jejich krev. Autor dopisu konstatuje, že město Istanbul zaznamenalo v poslední době problém s nárůstem divokých psů a to zejména na severu metropole, kde žije židovská populace. Dále tvrdí, že Židé učí psy, aby útočili na muslimy, přičemž „zatím bylo pokousáno sto muslimů“ a tyto útoky jsou podle něj „záměrné“. Někteří čtenáři na webu deníku kritizovali, že Yeni Akin vůbec publikoval takový text. Zatímco jeden ze čtenářů jej nazval „ostudným, přímočarým rasismem“, další podotkl, že je mimo schopnosti psa rozlišit mezi Židem, křesťanem a muslimem a že jej ani není možné k tomuto účelu vycvičit.

celý článek

Izraelskou ambasádu ve Finsku zvandalizovali už po patnácté za sebou neonacisté

25. 7. 2019, -jg- |  Svět

HELSINKI – Izraelská ambasáda v Helsinkách vyjádřila pohoršení nad přístupem finských úřadů, které podle ní nebyly schopny zaujmout potřebná opatření na její ochranu. Za poslední rok a půl byla totiž napadena neonacisty a příznivci krajní pravice přesně patnáctkrát. Naposledy se tak stalo o minulém víkendu, kdy byly skleněné dveře velvyslanectví rozbity a na vývěsní desce u vstupu do ambasády byly nálepky se zobrazením Adolfa Hitlera a zavěšen transparent s modrou svastikou na bílém pozadí (zřejmě imitující izraelskou vlajku) a anglickým nápisem „už žádný sionismus, žádnou genocidu“. Izraelské ministerstvo zahraničí incident nazvalo „dalším ze série antisemitských útoků mířených proti ambasádě“. Finští zástupci vyjádřili nad opakujícími se útoky pohoršení, ale proti jejich pachatelům dosud nikdy místní orgány nezakročily. Letos v únoru před budovou velvyslanectví uspořádalo nepovolenou demonstraci Nordické hnutí odporu, které se hlásí ke kořenům nacismu.

celý článek

„Ne každý věří, že se holocaust stal.“ Kalifornský ředitel školy chtěl být ohledně šoa politicky neutrální

12. 7. 2019, -jg- |  Svět

BOCA RATON – Ředitel střední školy Spanish River Community v kalifornském Boca Raton, který se snažil být v mailové korespondenci s jedním z rodičů žáků „politicky neutrální ohledně holocaustu“, byl v pondělí 8. července odvolán ze své funkce. Nedávno totiž byly zveřejněny komentáře, které v březnu 2018 napsal v odpovědi na dotaz matky jednoho ze studentů ohledně přístupu školy k výuce o událostech druhé světové války. „Ne všichni věří, že se holocaust stal a vy máte svůj názor. Jenže my jsme veřejná škola a ne všichni naši rodiče jsou stejného myšlení, a tak budou i různě reagovat,“ napsal například. Dodal, že škola nabízí jednodenní kurz o holocaustu pro žáky 10. ročníku, ale je nepovinný, neboť prý někteří rodiče nechtějí, aby se ho jejich děti účastnily. „Holocaust je fakt, historická událost. Ne právo, nebo víra,“ oponovala matka, která si nepřála být v médiích jmenována.

celý článek
Zobrazit starší zprávy