Dnes je 22. 9. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Facebook umožňoval zaměřit prodej inzerce na zájemce o antisemitská témata

17. 9. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Online sociální síť Facebook umožnila subjektům, které na ní inzerují, aby svou reklamu zaměřili na klientelu spadající do kategorie „nenávidí Židy“ nebo je objektem jejich zájmu „proč Židé ruinují svět“ a „jak spálit Židy“. Zprávu o tom ve čtvrtek 14. září přinesl zpravodajský investigativní web ProPublica s tím, že samoobslužný systém nákupu reklamy dovolil inzerci zaměřit na 2300 subjektů zajímajících se o explicitně antisemitská témata. Poté, co článek na webu ProPublica vyšel, Facebook sdělil, že napříště zabrání, aby se tyto algoritmem vygenerované kategorie potencionálním inzerentům zobrazovaly. V pátek pak ve svém stanovisku sdělil Facebook JTA, že odstraní ty kategorie, které jsou generovány uživateli, „dokud nenajdeme ten správný proces, abychom zabránili takovým případům.“ Téhož dne vyšly informace o tom, že rovněž Google a Twitter umožňoval prodej inzerce vázající se na rasistická a xenofobní klíčová slova. Obě společnosti toho litují a již prý podnikly kroky k odstranění problému.

celý článek

Dva útoky na synagogu v Ulmu byly „možná antisemitské“, připustila německá policie

17. 9. 2017, -mk- |  Svět

ULM – Nová synagoga ve městě Ulm v Bádensku-Württenbersku byla na přelomu srpna a září dvakrát vandalsky poničena, přičemž škody na fasádě se odhadují v řádu několika tisíc euro. Oba incidenty měly pravděpodobně očité svědky a zaznamenány byly také na bezpečnostní kameru, jejíž záběry policie zveřejnila s žádostí, aby se svědkové přihlásili. Pachatel či pachatelé přesto dosud unikají spravedlnosti a policie zatím nezadržela žádné podezřelé. Navíc navzdory kritice zdejší i zámořské židovské komunity policie až doposud váhala, zda se jedná o incident s antisemitským podtextem. Nyní prohlásil mluvčí německé policie, že antisemitský motiv „nelze vyloučit“, současně však prý je zapotřebí oba incidenty nejprve prošetřit.

celý článek

Na pařížském předměstí došlo k brutálnímu vloupání s antisemitským podtextem

14. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Několik hodin trvalo násilné loupežné přepadení v severopařížském předměstí Livry-Gargan, jehož obětí se stali tři členové sefardské židovské rodiny Pintů. Jeho pachateli byli tři černoši ve věku dvaceti až třiceti let, kteří je svázali, bili, vyptávali se na cennosti a vyhrožovali smrtí. „Jste Židi, máte prachy!“ slyšely prý oběti. Lupiči si odnesli několik kreditních karet, šperky a cennosti; samotní členové rodiny utrpěli mimo menší zranění těžké psychické trauma a skončili v nemocnici. Další z řady kriminálních útoků zaměřených proti Židům a s antisemitským podtextem – při posledním z nich, s velmi podobným průběhem, zemřela po pádu z okna pětašedesátiletá Sarah Halimiová, vraždu tehdy spáchal její muslimský soused – odsoudila příkře nejen zastřešující francouzská židovská organizace CRIF, ale i izraelská velvyslankyně ve Francii.

celý článek

Na židovský svátek Jom kipur budou kolem švédské synagogy pochodovat neonacisté

14. 9. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Švédské město Göteborg očekává neonacistický pochod, jehož trasa povede i těsně kolem místní synagogy, a to právě na jeden z největších židovských svátků – Jom kipur, Den smíření, který letos připadne na 30. září. Krajně pravicové Severské hnutí odporu svou akci řádně ohlásilo a policie se rozhodla trasu středem druhého největšího švédského města pozměnit kvůli knižnímu festivalu, který se v tu dobu v Göteborgu koná. Jde o největší literární událost ve Švédsku, na níž se sejde 100 tisíc lidí. Trasa tedy povede kolem synagogy. Představitelé místní židovské komunity, která se běžně nachází pod zvýšenými bezpečnostními opatřeními, se nechali slyšet, že nejsou proti právu na to, aby si krajně pravicové hnutí uspořádalo pochod, ale vadí jim jeho načasování a lokace. Obávají se slovního obtěžování i fyzických výpadů během tohoto v židovském kalendáři důležitého dne. Lidé mající vazby na Severské hnutí odporu stáli za antisemitskými výhrůžkami, které vedly k ukončení činnosti židovského centra ve městě Umea na severovýchodě Švédska.

celý článek

V Paříži a okolí židovští žáci zmizeli z veřejných škol. Bojí se urážek a šikany

12. 9. 2017, -jg- |  Svět

MARSEILLE – Bývalý ředitel střední školy ve francouzském Marseille za dobu své kariéry běžně radil židovským studentům, aby nechodili na jeho školu, aby se vyhnuli šikaně ze strany spolužáků. Výpověď, která se postarala o palcové titulky mainstreamových deníků ve Francii, se objevila v knize, kterou ředitel Bernard Ravet, který je od roku 2015 na penzi, napsal spolu s Emmanuelem Davidenkoffem, novinářem z deníku Le Monde. Davidenkoff sdělil ve čtvrtek JTA, že jde o selhání systému veřejného vzdělávání, pokud jeden z ředitelů veřejné školy cítil potřebu směřovat židovské studenty do soukromých škol, protože se bál o jejich bezpečnost. Zatímco před 30 lety chodila na veřejné školy drtivá většina židovských dětí ve Francii, dnes je to jen třetina z nich. Další dvě třetiny chodí podle Francise Kalifata, předsedy organizace CRIF, která zastřešuje židovské obce ve Francii, na soukromé školy, ať již jde o školy židovské nebo nežidovské – zde se jedná hlavně o katolické a protestantské soukromé školy. „V pařížském regionu v podstatě nejsou na veřejných školách žádní židovští žáci,“ řekl Kalifat už minulý rok.

celý článek

Každý třetí výsledek hledání slova „Žid“ ve španělském Googlu má antisemitský obsah

5. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

BUENOS AIRES – Antisemitismus se jako fenomén stále více přesouvá na internet. Jak zjistil průzkum organizace Observatorio Web se sídlem v Buenos Aires, asi třicet procent výsledků vyhledávání slova „judío“, tedy „žid“, ve španělském jazyce pomocí vyhledávače Google směřuje k antisemitskému obsahu. Také antisemitská videa na YouTube získávají stále více příznivců – zdejších 484 španělskojazyčných videí propagujících popírání holocaustu získalo úhrnem 1,7 milionů „lajků“. Typickým tagem těchto videí je slovo „holocuento“, výraz sugerující, že k holocaustu nikdy nedošlo – podobně jako funguje v angličtině slovo „holohoax“ či ve francouzštině „shoananas“, píše server JTA.

celý článek

Palestinský policista na Facebooku vyzýval k teroru a oslavoval Hitlera

5. 9. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Vysoce postavený palestinský policista Muhammad al-Sawítí z Dženínu byl v srpnu zatčen poté, co tajná služba Šin Bet zaznamenala jeho aktivity na sociálních sítích, které lze charakterizovat jako podněcování k násilí. Palestinská preventivní bezpečnostní služba, kde al-Sawítí pracoval, má přitom jako jeden z úkolů mařit pokusy o organizaci teroristických útoků. Na jeho facebookovém profilu se vedle toho, co podle Šin Bet lze charakterizovat jako „extremistický obsah přímo vybízející k násilí“, objevovala také oslava již provedených útoků a fotografie nacistických pohlavárů – například fotografie hajlujícího Hitlera s arabským popiskem: „Potřebujeme nového Hitlera.“

celý článek

Vzestup antisemitismu v Polsku je povážlivý, varuje předseda Evropského židovského kongresu

5. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

VARŠAVA – Předseda Evropského židovského kongresu vyjádřil znepokojení zejména nad tím, že i přes nárůst antisemitských incidentů a obecně atmosféry se zástupci polských Židů nikdo ze současné vlády dosud na téma současné situace nemluvil. V srpnu přitom napsali židovští představitelé z Unie židovských obcí předsedovi vládnoucí strany Jaroslawu Kaczynskému dopis, v němž vyjádřili své obavy tváří v tvář rostoucí přítomnosti krajní pravice v polském veřejném diskursu a častějším nenávistným projevům a útokům zaměřeným proti Židům. Kaczynský jim však na dopis neodpověděl, byť několik dní poté se setkal se židovskými představiteli z jiných organizací, například z hnutí Chabad. Podle židovských představitelů jde možná o pokus je marginalizovat a ignorovat problém antisemitismu v polské společnosti. Jak uvedl polský vrchní rabín Michael Schudrich, Židé se v Polsku stále mohou cítit bezpečněji než na mnoha jiných místech Evropy, jako je Francie, Maďarsko či skandinávské země – situace se však podle něj zhoršuje a „největší obavy vyvolává nedostatečná komunikace ze strany vlády“.

celý článek

Starosta Berlína nepatří na seznam největších antisemitů dneška, ohradila se německá židovská komunita

4. 9. 2017, -mk- |  Svět

BERLÍN – Sociálnědemokratický starosta německé metropole Michael Müller se sice nesnaží v rámci obecní politiky bojovat s hnutím BDS ani s akcemi protiizraelských aktivistických skupin, přesto nepatří mezi desítku významných antisemitů současnosti. Takový je názor představitelů německé židovské komunity v čele s předsedou Centrální rady německých Židů Josephem Schusterem. Ten minulý týden oficiálně zareagoval na slova rabiho Abrahama Coopera z Centra Simona Wiesenthala, který v pondělním rozhovoru pro deník Jerusalem Post naznačil, že by se berlínský starosta mohl dostat mezi deset případů nejhoršího antisemitismu. Němečtí Židé souhlasí, že berlínský starosta mohl udělat proti široce mediálně sledovaným protiizraelským akcím ve městě více, současně ale varují, že postavit Müllera vedle prominentních antisemitů na seznam, kde v minulosti figuroval například íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, by znamenalo znevážení tohoto seznamu a diskreditaci nálepky antisemitismu.

celý článek

Televize Al-Džazíra odvysílala lživé svědectví ženy, co tvrdí, že v IDF zabíjela palestinské děti

29. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAUHÁ – Zatímco izraelská vláda se rozhodla podniknout právní kroky k tomu, aby zrušila akreditaci kanceláři televizní stanice al-Džazíra v Jeruzalémě, katarská televize odvysílala minulou středu 23. srpna „investigativní reportáž“, v níž ukrajinsko-izraelská žena lživě tvrdí, že během své služby v IDF zabíjela palestinské děti. Reportáž al-Džazíry vyňala úryvky z téměř pět let staré ukrajinské televizní soutěže, v níž Izraelka ukrajinského původu Elena Zakusilová, dnes již Elena Gluzmanová, odpovídá na otázky na detektoru lži. Pořad má formát televizní soutěže o peníze podobné někdejšímu českému pořadu Pravda nebo lež. Otázky se soustředily na Eleninu službu v IDF přičemž ona v televizi připustila, že během ní zabíjela lidi, včetně dětí a již si nepamatuje, kolik lidí zabila. Její slova tenkrát spustila velkou vlnu zloby v ukrajinské muslimské komunitě, ale ještě roku 2013 se prokázalo, že se jedná o blamáž. Zakusilová postupovala podle scénáře připraveného editorem soutěže a i když v IDF skutečně sloužila, zabývala se jen administrativou.

celý článek
Zobrazit starší zprávy