Dnes je 22. 3. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Zlínské divadlo dostalo kvůli hře o židovském hřbitově v Prostějově anonym plný antisemitských urážek

20. 3. 2018, -jg- |  Z domova

ZLÍN – Anonymní dopis plný hrubých antisemitských urážek, který před týdnem v pondělí došel do Městského divadla ve Zlíně, bude nyní řešit policie. „Vaše hra o židáckým hřbitově v Prostějově je židoteror, který tady nebudeme trpět, židáci tady nebudou poroučet a nařizovat, židáci jsou nežádoucí imigranti, kteří mají právo a povinnost okamžitě zmizet, a to pryč nebo do plynu,“ dočteme se v dopise, který ředitel divadla Petr Michálek zveřejnil na Facebooku. Pisatel anonymu naráží na komicky laděný titul Furianti, který divadlo uvedlo v únoru. Hra Hynka Skotáka totiž vychází ze skutečné kauzy kolem židovského hřbitova v Prostějově, kde je pohřbeno na 2 tisíce židovských obyvatel. Hřbitov byl za války srovnán se zemí, náhrobky rozebrány a řada místních si s nimi vydláždila dvorky. Nyní se v místě nachází park, kde se venčí psi, a malé parkoviště. O rehabilitaci místa tak, aby mělo pietnější charakter, se teď snaží nadace Kolel Damesek Eliezer a Federace židovských obcí v ČR. To však vyvolalo u části místních odpor a sepsali petici.

celý článek

Putin: Za ovlivňováním amerických voleb mohou být Židé s ruským občanstvím

12. 3. 2018, -jg- |  Svět

MOSKVA – Podle ruského prezidenta Vladimira Putina mohli stát za vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016 Židé nebo jiné menšiny. Během víkendového rozhovoru pro stanici NBC pronesl, že ho to navíc „vůbec nezajímá, protože nereprezentují vládu”. „Možná to vůbec nejsou Rusové, ale Ukrajinci, Tataři nebo Židé, ale s ruským občanstvím, což může být ověřeno. Možná mají dvojí občanství nebo zelenou kartu. Možná jim za to zaplatily samy USA,” dodal nakonec Putin, který trvá na tom, že ovlivňování voleb, z nichž vítězně vyšel Donald Trump, nemá nic co dočinění s Kremlem. Ruský prezident odmítl obvinění amerických zpravodajských služeb, podle nichž on sám takové zasahování do voleb nařídil a figurovat v něm mělo 13 ruských občanů a tři ruské firmy. Rada amerických Židů (AJC) Putinovu poznámku odsoudila, stejně jako izraelská poslankyně Ksenia Svetlova z opozičního Sionistického tábora.

celý článek

Čtrnáctiletý chlapec zbit před pařížskou synagogou na svátek Purim

7. 3. 2018, -mk- |  Svět

PAŘÍŽ – K dalšímu násilnému antisemitskému incidentu došlo opět v Paříži, a to přímo v předvečer svátku Purim, ve středu 28. února večer. Po osmé hodině večer byl před synagogou na severním předměstí Paříže ve čtvrti Montmagny napaden čtrnáctiletý chlapec, který odcházel ze společné oslavy svátku. Obstoupili ho čtyři stejně staří útočníci, podle policie všichni arabského původu, jeden z nich byl vyzbrojen klackem, a začali ho bít. Zprávy nehovoří o tom, jaké zranění utržil. Brzy poté však policie zatkla čtveřici podezřelých a útok vyšetřuje jako antisemitský. Výslechy ukázaly, že titíž agresoři toho dne odpoledne pokřikovali na tohoto chlapce a jeho sourozence v místním parku, kde si hráli s petardami na oslavu svátku Purim, že jsou „špinaví Židé“. Před synagogou si na něj večer počíhali a využili toho, že vyšel ven jako první, dříve než zbytek rodiny.

celý článek

Vůdce americké sekty „Národ islámu“ pronesl antisemitskou řeč za přítomnosti spolupředsedkyně Pochodu žen

5. 3. 2018, -mk- |  Antisemitismus

CHICAGO – Louis Farrakhan, vůdce černošské nacionalistické skupiny Národ islámu (Nation of Islam), pronesl další z řady svých otevřeně antisemitských proslovů, tentokrát u příležitosti svátku této islámsko-černošské americké sekty, „Dne Spasitelova“. „Vláda je mým nepřítelem, mocní Židé jsou mými nepřáteli, zbabělí negři jsou mými nepřáteli a slabí a pokrytečtí muslimové jsou mými nepřáteli!“ hřímal od řečnického pultíku Farrakhan a v pokračování své litanie hovořil o „židovském Satanovi“. Jak informovala zpravodajská stanice, jeho proslovu se kromě samotných členů fundamentalistické a protibělošky zaměřené sekty účastnila také Tamika Malloryová, spolupředsedkyně Pochodu žen, která se o Farrakhanovi, známém svými antisemitskými projevy, v minulosti vyjádřila velice pochvalně.

celý článek

Po skandálech s antisemitskými zpěvníky se rakouští Svobodní chtějí očistit auditem. Židovská komunita mu nedůvěřuje

1. 3. 2018, -mk- |  Antisemitismus

VÍDEŇ – Vnitřní audit směřovaný na očištění Svobodné strany Rakouska (FPÖ) od obvinění z antisemitismu je podle místních i celoevropských židovských představitelů nedůvěryhodný. Podle předsedy Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora nemůže být takováto revize jen „nástrojem k odvedení pozornosti“ od problémů strany, předseda federace rakouských židovských obcí Oskar Deutsch pak uvedl, že celý audit je „bezcenný“, pokud není doprovázen konkrétními a okamžitými kroky. Svobodná strana Rakouska je od loňského prosince součástí vládní středopravicové koalice a v posledním měsíci otřásly její pověstí dvě kauzy zpěvníků studentských bratrstev, v nichž se objevovaly antisemitské písně – v těchto bratrstvech přitom byli aktivně činní někteří vysoce postavení členové strany.

celý článek

Antisemitské útoky a obtěžování narostly v USA meziročně o více než polovinu

1. 3. 2018, -mk- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Za rok 2017 bylo ve Spojených státech zaznamenáno téměř dva tisíce případů antisemitských útoků, vandalských, verbálních či fyzických. Je to nejvyšší číslo za poslední dekádu a oproti roku předcházejícímu to značí nárůst o plných 57 %. Ve srovnání s rokem 2015 jde dokonce o nárůst na více než dvojnásobek. Poprvé také byly antisemitské incidenty zaznamenány ve všech státech USA. Podle Aryeho Tuchmana z Centra pro extremismu Ligy proti hanobení (ADL) souvisí tento bezprecedentní nárůst s celkovým úpadkem společenské atmosféry, kdy mnoho lidí už necítí potřebu držet své nenávistné projevy na uzdě a dávají jim volný průchod.

celý článek

Američtí neonacisté oslavovali na internetu vraždu židovského studenta

27. 2. 2018, -mk- |  Svět

PHILADELPHIA – K otřesné rasově motivované vraždě došlo na počátku letošního roku v jižní Kalifornii, kde bylo 10. ledna nalezeno tělo Blaze Bernsteina, devatenáctiletého židovského studenta Pensylvánské univerzity ve městě Philadelphia. Stopy přivedly policii k pachateli, jímž byl zřejmě Bernsteinův spolužák Samuel Woodward, člen extremistické a ostře antisemitské organizace Atomwaffen Division. O této spojitosti informovala nezisková organizace zaměřená na investigativní žurnalistiku ProPublica, která rovněž zveřejnila část online diskuse členů této neonacistické skupiny, v níž zaznívá šokující oslavování brutálního činu a dokonce i plánování dalších podobných akcí. ProPublica také zjistila, že se Woodward v minulosti zúčastnil soustředění pořádaných skupinou Atomwaffen Division, takzvaných „hate camps“ – akcí, v nichž se podněcuje a posiluje sdílený pocit nenávisti vůči určitým minoritním částem společnosti.

celý článek

Bulharským hlavním městem pochodovali neonacisté

23. 2. 2018, -mk- |  Svět

SOFIE – Stovky příznivců krajní pravice, podle některých odhadů až 1500 lidí, prošly centrem Sofie minulý víkend (17.2.), aby si připomněly výročí atentátu na bulharského generála Christo Lukova, který v předvečer druhé světové války a v jejím průběhu spolupracoval s nacisty a už v polovině 30. let se zasadil o zavedení protižidovských nařízení v Bulharsku po vzoru nacistického Německa. Jakkoli úřady nejprve pochod zakázaly, rozhodnutí později zvrátil soud a pochod se uskutečnil, a to za účasti krajně pravicových organizací z celé Evropy. Primátorka Sofie Jordanka Fanukova nicméně několikrát zopakovala, že podobné akce „nemají v našem městě co dělat“, a také židovské organizace, které proti pochodu protestovaly – mezi jinými i Světový židovský kongres – ocenily obecně „pevné přátelství a podporu židovské komunitě ze strany bulharské vlády“. I ta se totiž stejně jako sofijská radnice a všechny významné bulharské politické strany proti konání neonacistického pochodu postavila.

celý článek

„Ať dáme sedmý milion!“ Kauza antisemitských popěvků rakouských studentských spolků

22. 2. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

VÍDEŇ – Ve středu se v Rakousku otevřela již druhá kauza propojující buršácké spolky, funkcionáře Svobodné strany Rakouska (FPÖ) – a antisemitismus. Poté, co zveřejnění zpěvníku buršáckého spolku Germania ovlivnilo volební dění v Dolním Rakousku, se po měsíci situace opakuje. A nemusí jít o poslední případ. „Vystoupil mezi nimi žid Ben Gurion: Přidejte plyn, staří Germáni, ať dáme sedmý milion,“ stojí ve zpěvníku buršáckého spolku Bruna Sudetia. Podobných antisemitských popěvků je v knize více. Ve středu 20. února na ně upozornil vídeňský časopis FALTER. Předsedou spolku je Herwig Gotschöber, spolupracovník ministra dopravy Norberta Hofera (FPÖ). Gotschöber je zároveň odpovědný za agendu sociální sítí ministerstva. Na dotaz novinářů, jak se k obsahu knihy staví, Gotschöber přes svého mluvčího vzkázal, že používá jiný zpěvník, tento nezná a jeho obsah kategoricky odmítá.

celý článek

Polské židovské organizace se obávají vzedmutí antisemitismu. Současnou situaci popsaly jako „daleko od normálu“

22. 2. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Dvacet tři organizací zastupujících Židy v Polsku vydalo v neděli 18. února společné prohlášení, v němž tvrdí, že se v zemi necítí bezpečně a vyzývají k „vzájemnému respektu a pravdě“. Podle těchto skupin se sice v Polsku Židé na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí nesetkávají s „přímými fyzickými hrozbami“, situaci však popisují jako „daleko od normálu“. Rostoucí antisemitismus v zemi je podle nich problémem dneška, který nabývá na důležitosti. Signatáři dopisu poznamenali, že současná vlna antisemitismu v Polsku je reakcí na přijetí zákona, jenž limituje debatu o holocaustu a kriminalizuje vyjádření, že by polský národ nebo stát byl odpovědný za zločiny spáchané pod nacistickou okupací. „Nenávistné projevy opustily hranice internetu a dostaly se do veřejné sféry, do novin, televizního vysílání, včetně veřejnoprávních zdrojů,“ popisuje dopis situaci. Židovské komuntity Polska dále uvádějí, že dostávají narůstající počet antisemitských zpráv. Státní představitelé prý přitom antisemitismus odsoudí, ale „nedělají nic, aby zastavili šíření zla“.

celý článek
Zobrazit starší zprávy