Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

„Pogromy byly pro Židy prospěšné,“ domnívá se polský poslanec

8. 3. 2020, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – V diskuzích ohledně koronaviru zaznívají často bizarní výroky. O jeden se minulý týden postaral krajně pravicový poslanec polského Sejmu Janusz Korwin Mikke. Pogromy byly podle něj v konečném důsledku pro Židy prospěšné, udělaly je „silnějšími“. Poslanec Janusz Korwin Mikke (JKM), předseda euroskeptické, krajně pravicové strany KORWiN prohlásil, že koronavirus „zlepšuje genofond národa i lidstva“, jelikož je zbaví slabých jedinců. Jde prý o přírodní výběr. Tuto myšlenku dále rozvinul úvahou, že podobně byly Židům prospěšné pogromy, neboť je zbavily slabých kusů a učinily je „silnějšími“.

celý článek

Dobrá zpráva z Monsey: raněný muž se probírá

28. 2. 2020, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Oběť z útoku v Monsey, 72letý rabín Josef Neumann po více než dvou měsících v bezvědomí „otevřel oči a jeví další známky zlepšení.“ Zveřejnil to na svém twitterovém profilu rabín Yisroel Kahan, výkonný ředitel organizace Oizrim Jewish Council.

celý článek

Na španělském karnevalu lidé tančili převlečení za vězně a nacisty vedle vozů, zobrazujících vlaky a krematoria

26. 2. 2020, -jg- |  Svět

MADRID – Na karnevalovém procesí ve Španělsku se jeho účastníci promenovali převlečení jako nacisté a jako židovští vězni koncentračního tábora (s izraelskými vlajkami) a tančili přitom vedle alegorických vozů zobrazujících vlaky a krematoria. Stalo se tak minulý víkend na karnevalu v městečku Campo de Criptana. Podle kulturní asociace El Chaparral měl jeden z alegorických vozů připomenout „6 milionů mužů, žen a dětí, kteří zahynuli v holocaustu a všechny ty, kdo trpěli persekucí a vyhlazením kvůli jejich rase, sexuální orientaci, náboženství, etnické příslušnosti nebo politickým názorům“. Izraelská ambasáda v Madridu a Památník a muzeum holocaustu v Osvětimi však nařkly španělský karneval ze špatného vkusu a „trivializace holocaustu“. Přidala se k nim i rada města.

celý článek

Antisemitských masek na belgickém karnevalu letos přibylo.

24. 2. 2020, -rjw- |  Antisemitismus

AALST – Tradiční karneval v belgickém Aalstu se opět neobešel bez antisemitských karikatur. Podle izraelského velvyslance v Belgii, Emmanuela Nahshona je to „morální poskvrna Belgie“. Organizátoři však argumentují tím, že „si dělají legraci ze všech stejně“ … tak proč by si ji nesměli dělat i ze Židů? V sobotu večer začala třídenní masopustní slavnost, součást „Vlámského kulturního dědictví“. V kulturním centru De Werf se koná parodie na zasedání místní radnice, při kterém si organizátoři karnevalu utahují z belgických i lokálních politiků. Pak zvolí „prince karnevalu“, který po tři dny vládne městu. Jsou to dny plné hluku, barev, nevázaného veselí a hodování.

celý článek

Čelní zástupci českých židovských organizací odsoudili šíření nacistické propagandy pro mládež, knihy Jedovatá houba

12. 2. 2020, -jg- |  Antisemitismus

PRAHA – Společné prohlášení k vydání antisemitské knihy Jedovatá houba vydalo Židovské muzeum v Praze a Federace židovských obcí v ČR. „Nakladatelství Guidemedia vydalo v českém překladu knihu Ernsta Hiemera „pro mladé i starší“ Jedovatá houba. Text, publikovaný  v roce 1938 v nacistickém Německu vůdčí postavou protižidovského štvaní Juliem Streicherem, je šířen řadou nabídek prostřednictvím e-shopu,” píše se v něm. Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení,” udává prohlášení ze dne 12. února podepsané ředitelem muzea Leo Pavlátem a předsedou FŽO Petrem Papouškem.

celý článek

Před švédskou výstavou o nacismu byla nalezena taška s Davidovou hvězdou, naplněná antisemitskou literaturou a mýdlem

3. 2. 2020, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Taška s vyobrazeným symbolem Davidovy hvězdy a uvnitř naplněná mýdlem a antisemitskými knihami byla nalezena položena u vchodu na výstavu o holocaustu s názvem „Nacismus v Norrköpingu dnes a tehdy“. Stalo se tak v pondělí 27. ledna, na Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, před výstavou v muzeu ve švédském městě Norrköping, které se nachází asi 160 km jihozápadně od švédské hlavní metropole Stockholmu. Výstava byla otevřena jen den předtím. Švédská veřejnoprávní televize STV o tom informovala ve čtvrtek 29. ledna. Ještě mnoho let po skončení druhé světové války se proslýchalo, že nacisté v některých případech využívali těl zavražděných Židů k produkci mýdla. Tyto zvěsti však nebyly potvrzeny.

celý článek

Svět si připomínal holocaust, ve Finsku jej nacisté popírali a pálili přitom izraelskou vlajku

30. 1. 2020, -jg- |  Antisemitismus

HELSINKY – Když si v pondělí 27. ledna mezinárodní komunita připomnínala Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, byla na synagoze ve finském městě Turku nalezena nastříkána červená barva. I když nebyly na synagoze nalezeny žádné nenávistné symboly či hesla, někteří se domnívají, že by mohlo jít o antisemitský incident. Prezident země Sauli Niinisto jej nazval „velmi znepokojujícím“. Finská policie rovněž vyšetřuje události v městě Tampere, kde se na vlakovém nádraží sešli ve stejný den neonacisté. Bylo zde čteno prohlášení o holocaustu, kde se mj. tvrdilo, že „neexistují přesvědčivé důkazy, které by podpořily nařčení z genocidy“, nebo že „žádné tělo mrtvého Žida otráveného plynem nebylo nalezeno“. Zaznělo i tvrzení, že němečtí lékaři zachraňovali za války Židům životy a očitá svědectví z vyhlazovacích táborů nejsou ničím jiným než propagandou. Nakonec byla spálena izraelská vlajka.

celý článek

Násilí u hrobu rabiho Nachmana uprostřed neověřených zpráv

13. 1. 2020, rjw |  Svět

UMAN – K násilnému incidentu došlo v pátek večer u hrobu slavného chasidského vůdce rabiho Nachmana z Braclavi (1772-1810). Z dostupných zpráv je zřejmé, že šlo o další ze střetů mezi chasidy a nežidovskými starousedlíky, k nimž v místě čas od času dochází. Uman a jeho poutníci patří ke kontroverzním tématům, jimiž se dlouhodobě zabývají izraelská i židovská média. – Protože situace svádí ke zjednodušeným a rychlým závěrům, budeme věnovat bližší analýzu tomu, co se vlastně v Umanu stalo.

celý článek

Desítky tisíc protestovaly v New Yorku proti antisemitismu. Americké Židy podpořil i Jeruzalém

5. 1. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK/JERUZALÉM – Tisíce lidí zaplavily v neděli 5. ledna Dolní Manhattan při demonstraci solidarity s newyorskou židovskou komunitou. Někteří šli zahalení v izraelských vlajkách, jiní zas zpívali židovské písně. Protižidovské násilí otřáslo v minulých dvou měsících nejvíce právě židovskou menšinou ve státu New York, ale také v městech Los Angeles a Chicago. Posledním útokem bylo pobodání pěti lidí v domě chasidského rabína v Monsey. V solidaritě s newyorským pochodem se shromáždilo i několik stovek lidí v Jeruzalémě. Meeting se konal před sídlem Židovské agentury, která akci pořádala. „Izraelská iniciativa má vyslat jasnou zprávu podpory americkým Židům, zvláště po útocích v Monsey a Jersey City,“ sdělila Židovská agentury ve svém prohlášení.

celý článek

Muž nejhůře zraněný při útoku v Monsey se už zřejmě neprobere

5. 1. 2020, rjw |  Antisemitismus

NEW YORK – Joseph Neumann (72), těžce zraněný při mačetovém útoku v Monsey, je v kómatu a prognóza „není dobrá“. Oznámila to ve čtvrtek jeho rodina, na tiskové konferenci, během níž také zveřejnila fotografii jeho tváře po operacích. Zároveň vyzývá veřejnost, aby se postavila nenávisti. Snímek starce se sešitou hlavou a intubací na přístroje, které mu pomáhají jíst a dýchat bývá v médiích (jako CNN) někdy rozostřen, aby diváky příliš nešokoval. Raněný má poškozený mozek, protože mačeta prosekla lebku; další rána prošla krkem, což si vyžádalo tracheostomii; vážné je i tříštivé zranění paže. Zatímco zbylí čtyři ranění se zotavují, Josephu Neumannovi lékaři nedávají velké šance.

celý článek
Zobrazit starší zprávy