Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Britští muslimové vydali v novinách celostránkový inzerát proti antisemitismu

21. 5. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

LONDÝN – Skupina Muslimové proti antisemitismu (Muslims Against Antisemitism – MAAS) vydala minulý čtvrtek 17. května v britských denících Times, Telegraph a Metro celostránkovou zprávu. „My muslimové máme pro Židy jediné slovo: Šalom (hebrejsky „mír“). Jako britští muslimové se domníváme, že přišel čas promluvit. Antisemitismus se rozmáhal už příliš dlouho. Je smutné, že zakořenil napříč společností. Tento jed lze najít ve všech politických stranách a mezi vyznavači všech věr, včetně islámu. Všichni stojíme před těžkým úkolem, je třeba jej vykořenit. Chápeme, že mnoho lidí v naší zemi sympatizuje s Palestinci a jejich právem na suverénní stát. Vítáme obranu práv všech lidí. Musíme si však dávat pozor na ty, kdo cynicky zneužívají mezinárodních problémů k očerňování Židů nebo propagaci antisemitských metafor.

celý článek

Jak dlouho vydrží izraelská vlajka? Německý deník Bild provedl experiment

4. 5. 2018, -rjw-  |  Svět

BERLÍN – Jak získat výpověď o vztahu německé společnosti ke státu Izrael? Německý nejčtenější deník Bild provedl pokus: Na místech s velkou koncentrací lidí ve velkoměstech vyvěsil izraelskou vlajku. Reportéři sledovali, co se bude dít dál.. Pro zavěšení vlajky si novináři vybírali neutrální předměty jako stromy, kovové ohradníky nebo parkové ploty. Naprostá většina lidí ji minula bez povšimnutí, pozornost nevyvolalo ani její zavěšování. Při žádném z pokusů nevydržela na místě dlouho. Pokaždé byla stržena, odnesena, někdy zhanobena. Paradoxně, nejdéle visela v problémové čtvrti v Duisburgu – dvě a půl hodiny. V Berlíně dva mladí muži vlajku strhli, pošlapali a pokusili se ji zapálit a natočit svůj čin na video. Když zjistili, že polyester zapalovačem nezapálí, vzdali se filmařského pokusu a šli dále.

celý článek

„Ne antisemitismus, chování Židů způsobilo holocaust.“ Abbás kritzován za své výroky o šoa

2. 5. 2018, -jg- |  Antisemitismus

RAMALLÁH – Výroky prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, které přednesl v pondělí 30. dubna na shromáždění Palestinské národní rady v Ramalláhu, odsoudili izraelští politikové i lidskoprávní skupiny. Podle Abbáse byli Židé ve východní i západní Evropě pravidelně vystavováni masakrům po staletí, což kulminovalo v době holocaustu. Proč se ale tak dělo? „Oni říkají že proto, že jsou Židé. Ale přivedu vám tři Židy se třemi knihami, jež říkají, že to nebylo kvůli jejich náboženské příslušnosti, ale kvůli jejich sociální funkci. A to je jiná. Takže židovská otázka, která existovala v celé Evropě, se netýkala jejich náboženství, ale jejic sociální funkce, jako je lichva, bankovnictví a tak,“ řekl Abbás. Kromě toho ještě Abbás nadnesl kritizovanou a nepotvrzenou teorii Arthura Koestlera, že evropští, totiž aškenazští Židé, jsou potomci Chazarů, a tudíž nemají „žádný historický vztah“ k zemi Izraele.

celý článek

Zpráva Kantorova centra TAU: Antisemitských útoků ubylo, přibývá urážek

30. 4. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

TEL AVIV – Pravidelná „General Analysis“, analýza Kantorova centra, zpracovává údaje o antisemitismu v Evropě, zemích bývalého SSSR, USA a Jihoafrické republice. Evropská bilance zní: méně útoků, více slovních urážek. Situace v ČR je stále specifická. Jednoznačně dobrou zprávou je, že v roce 2017 v Evropě celkově ubylo antisemitských útoků jako je hanobení hřbitovů, fyzické útoky na skupiny a jednotlivce atd. Autoři to vesměs připisují třem vlivům: 1) zvýšením bezpečnostních opatření, 2) veřejné osvětě a boji proti předsudkům a 3) tomu, že Židé přestávají veřejně dávat najevo své vyznání a původ (např. přestávají veřejně nosit tradiční oděvy, ubylo i návštěvnosti synagog). Antisemitismus, respektive jeho projevy, se přesunuly do verbální oblasti.

celý článek

Francie: Ozbrojený muž se v židovském muzeu pokusil zajmout rukojmí, v batohu měl Mein Kampf

29. 4. 2018, -jg- |  Svět

MAYENNE – Asi dvacetiletý muž vniknul v úterý 24. dubna do židovského muzea v západofrancouzském městě Mayenne a střelnou zbraní tam ohrožoval personál, ve snaze získat rukojmí. Menší muzeum s názvem Memorial des déportés je památníkem Židů, kteří byli z Francie během 2. světové války odvezeni do koncentračních táborů. Útočník byl přemožen ochrankou a později zatčen policií, která v jeho batohu našla Hitlerův Mein Kampf a dále knihy Alaina Sorala nebo Hervého Ryssena „Židovská mafie“, „Židovský fanatismus“ a „Psychoanalýza judaismu“. Prokurátor popsal mladíka, jenž žil se svými rodiči nedaleko, jako „duševně nevyrovnaného“, „neúspěšného basketbalistu“ a „samotáře“. Zbraň, kterou vlastnil a od níž se našlo v jeho autě pouzdro, si zakoupil teprve pár dní před útokem. Ve Francii tak jde již o třetí případ útočníka typu „osamělý vlk“ od začátku roku. Podle vyšetřovatelů byl pachatel „nacionalista“ s historií psychických onemocnění, která ho několikrát dovedla k pobytu na psychiatrii. Před úterním útokem byl naposledy hospitalizován v roce 2017.

celý článek

Šest stovek lidí přišlo v centru Prahy protestovat kulturou proti antisemitismu

29. 4. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Už 15. ročník Pochodu dobré vůle, který se konal v sobotu 22. dubna, podpořilo svou účastí kolem šesti set lidí. Z Náměstí Franze Kafky průvod vyšel a pokračoval přes Josefov k Rudolfinu, aby byl zakončen ve Valdštejnské zahradě. Akce proti antisemitismu, která byla letos věnována 70. letům vzniku státu Izrael, se účastnili lidé všech věkových kategorií, včetně několika desítek zahraničních studentů z Dánska a Německa. Pořádá ji Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). „Pochodu se účastnilo zhruba 400 lidí, v zahradě se k nim přidaly asi 200 dalších účastníků,“ řekl ČTK Mojmír Kallus, předseda ICEJ. Průvod se zastavil na Palachově náměstí, kde lidé shlédli baletní představení Igora Vejsady ztvárňující „tragédii i zázračné povstání židovského lidu z popela holocaustu“ a jeho finální zastávkou byla akce „Kulturou proti antisemitismu“ v prostorách Valdštejnské zahrady. Zde promluvil například místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nebo izraelský velvyslanec Daniel Meron.

celý článek

Odpověď na „manifest“: 30 muslimských theologů nabídlo pomoc v boji proti terorismu a antisemitismu

28. 4. 2018, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Jako odpověď na Manifest proti novodobému antisemitismu zveřejnilo 30 francouzských muslimských theologů v „tribuně“ deníku Le Monde výzvu apel proti terorismu. Na znění textu spolupracovali vrchní imámové z Bordeaux, Nice a Štrasburku. „My, signatáři této výzvy, chceme nejprve vyjádřit soustrast všem občanům, zasažených přímo či nepřímo terorismem a antisemitskými zločiny jež zaslepeně zasáhly naši zemi. Jestliže jsme se rozhodli promluvit, pak proto, že situace je pro nás čím dál nesnesitelnější; a proto, že jakékoli mlčení z naší strany z nás dělá spolupachatele, ačkoli do nynějška jsme byli oněmělí šokem. Jsme rozhořčeni jako Francouzi, kterých se dotýká odporný terorismus, tak jako se dotýká nás všech. A jsme rozhořčeni také jako muslimové, stejně jako zbytek našich souvěrců, mírumilovných muslimů, trpících tím, že si jejich náboženství přivlastňují zločinci,“ píše se v ní.

celý článek

Manifest proti „novému antisemitismu“ podepsalo na 300 francouzských osobností

26. 4. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Hlavním autorem manifestu proti „novému antisemitismu“, který vyšel 21. dubna vyšel v deníku Le Parisien, je Philippe Val, bývalý redaktor satirického časopisu Charlie Hebdo. Během necelého týdne manifest podepsalo přes 300 významných osobností politického, náboženského a kulturního života Francie. Znění manifestu zároveň vyvolává ostrou politickou diskusi. V posledních letech totiž probíhá ve Francii diskuse o tom, proč v zemi narůstá antisemitismus (jak dokládají počty antisemitských útoků včetně brutálních vražd) a v čem se tento antisemitismus liší od dřívějšího, rasového antisemitismu nebo konzervativně křesťanského antijudaismu (a tady se diskuse dostává na tenký led). Tento měsíc se pojem „nový antisemitismus“ etabloval knihou „Nový antisemitismus ve Franci“ (Le nouvel antisemitisme en France), v níž se k problému vyjadřují známí autoři jako Pascal Bruckner, Philippe Val nebo Luc Ferry.

celý článek

O šabatovém odpoledni v Brooklynu se stal padesátiletý muž obětí násilného antisemitského útoku

25. 4. 2018, -jg- |  Svět

NEW YORK – Zhruba padesátiletý muž viditelně židovského vzezření byl zbit a škrcen v sobotu 22. dubna v brooklynské čtvrti Crown Heights, když se vracel ze šabatové modlitby. Útok se stal asi o půl druhé odpoledne. Když muž vracející se ze synagogy řekl jinému muži kouřícímu cigaretu na ulici „dobré odpoledne“. „Jakmile jsem ho pozdravil, rozkřičel se na mne: Ty falešný Žide, komu říkáš dobré odpoledne? Falešný Židi a ty jste mne okradli o všechny peníze, moji hypotéku i můj dům. Já tě zabiju!“ citoval napadeného web CrownHeights.info. Oběť se poté snažila rychlým krokem odkráčet, ale druhý muž se na něj vrhl, začal ho škrtit a vyhrožovat mu zabitím. V tom se do incidentu vložily dvě ženy, které oba muže od sebe odtrhly a řekly napadenému, ať utíká. Ten pak ze svého domova zavolal místní židovskou záchrannou službu Hatzalah, která pak uvědomila policii. Oběť si z útoku odnesla zlomené žebro a podlitiny, škrábance a pohmožděniny po celém těle. Jedná se už o druhý takový případ v oblasti během dvou týdnů.

celý článek

Podle vedoucí Pochodu žen se ADL dopouští předsudkům vůči lidem černé a hnědé pleti a podporuje diskriminaci Palestinců

24. 4. 2018, -rjw-  |  Svět

WAHINGTON – Kvůli nedávné aféře kavárenský řetězec Starbucks oznámil, že připravil pro zaměstnance 8 tisíc svých amerických poboček školení proti předsudkům. Mezi několika lidskoprávními organizacemi byla oslovena rovněž americko-židovská Liga proti hanobení (ADL). V rozjitřené atmosféře diskusí, nakolik Starbucks myslí tažení proti předsudkům vážně, se ozvala afro-americká feministická aktivistka Tamika Malloryová, spolupředsedkyně tzv. Pochodu žen, když na svém Twitteru uvedla: „Víte, Starbucks na to šel dobře, dokud neoslovil ADL, aby jim vytvořila školení proti předsudkům. ADL totiž SOUSTAVNĚ útočí na černé a hnědé lidi. To ukazuje, že [Starbucks] nemá smysl pro potřeby černé populace a nejde jí o potřeby černých lidí. Abyste měli jasno, co se děje!“ Jak a kdy se konkrétně ADL dopustila útoků na lidi, které Malloryová popisuje, však již neobjasnila.

celý článek
Zobrazit starší zprávy