Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Okna synagogy v Sofii rozbil neznámý pachatel kameny, památník obětem komunismu zvandalizován protižidovskými nápisy

21. 1. 2019, -jg- |  Svět

SOFIE – Centrální synagoga v Sofii byla poškozena poté, co do oken její velké modlitebny někdo v sobotu 19. ledna házel kameny. Znechucení nad činem vyjádřil i Světový židovský kongres. Stalo se tak jen týden poté, co byl v bulharském hlavním městě počmárán antisemitskými nápisy památník připomínající oběti komunismu. Organizace bulharských Židů „Shalom“ uvedla, že nejen, že pachatel, co házel do oken synagogy kameny, se toho dopustil o šabatu, ale i před mezinárodním Dnem upomínky na oběti holocaustu, který každoročně připadá na 27. ledna. „Ten čin je znepokojující sám o sobě, ale naprostá absence reakcí kolemjdoucích lidí na ulici je znepokojující ještě víc,“ uvedl předseda organizace Alexander Oscar. „V tuto chvíli je nejdůležitější bezpečnost naší komunity a budeme spolupracovat s policií a dalšími institucemi naší země, abychom ji garantovali,“ dodal. Kromě těchto dvou incidentů zahrnovaly antisemitské útoky v Bulharsku v minulých letech zvandalizování náhrobků v židovské části centrálního hřbitova v Sofii nebo načmárání svastik a protižidovských sloganů na synagogu.

celý článek

Obhájci střelce, obžalovaného z vražedného útoku na bruselské židovské muzeum, tvrdí, že za incidentem stojí Mossad a Izrael

17. 1. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Při soudním procesu s Mehdim Nemmouchem, který je obžalován ze zastřelení čtyř lidí během útoku na židovské muzeum v Bruselu v květnu 2014, jeho obhájci sdělili, že jejich mandant je nevinný, a naznačili, že se stal obětí spiknutí zosnovaného Izraelem. „Mehdi Nemmouche nezabíjel. Nebyl to on, kdo zmáčkl spoušť,“ řekl před bruselským trestním soudem právník Henri Laquay a vyzval dvanáctičlennou porotu, aby jej osvobodila. Obhájkyně Virginie Taelmanová naznačila, že nahrávka z bezpečnostní kamery byla zmanipulovaná, a že toto, plus postoj státních zástupců, může vést k domněnce, že „útok nezosnoval Islámský stát, ale šlo o cílenou popravu provedenou agenty Mossadu.“ Belgičtí židovští lídři již dříve varovali, že Nemmouchova obhajoba se bude snažit odvést pozornost od antisemitského motivu útoku. Adrien Masset, právník Židovského muzea, kde Nemmouche podle vyšetřovatelů zastřelil dvojici izraelských turistů, recepční a francouzskou dobrovolnici, sdělil, že tvrzení obhájců, že šlo o izraelskou akci, je nepřesvědčivé.

celý článek

Občansky aktivní majitel kavárny v San Franciscu čelí protestům a snahám o bojkot. Je prý rasista a sionista

11. 1. 2019, -jg- |  Svět

SAN FRANCISO – Když Manny Yekutiel loni v listopadu otevřel v San Franciscu svou kavárnu „Manny’s”, nazval ji blízkovýchodní kavárnou a „občansko-sociálním shromažďovacím místem“. Jak řekl listu San Francisco Examiner, jeho záměrem bylo vytvořit v městské čtvrti Mission „přístupné a cenově dostupné místo, kde by se člověk mohl informovat a stát se lepším občanem“. Stačil už například pořádat debaty s mluvčími z řad hnutí Black Lives Matter. Jenže Yekutiel, který je židovského původu, je na protestech, které se týden co týden odehrávají před jeho podnikem, označován za „rasistu, sionistu“ a člověka s „proizraelskými ideály“. Při protestech byla jeho kavárna už několikrát zvandalizována a počmárána antisemitskými a protiizraelskými hesly. Za protesty stojí Lucy Parsons Project, hnutí, které sebe sama popisuje jako „skupina radikální, černošské, queer přímé akce, jež bojuje proti protičernošským náladám v oblasti Bay Area“. V prosinci, jen měsíc po otevření Mannyho kavárny, tato skupina volala po jejím bojkotu a jeho prosociální aktivity označila za marketingový tah a „woke washing“.

celý článek

Na místě střelby v Pittsburghu zanechal letáky Ku-Klux-Klan

13. 12. 2018, -rjw- |  Svět

PITTTSBURGH – U památníčku jedenácti obětí antisemitského masakru v pittsburské synagoze se v neděli 9. prosince objevily letáky organizace „Věrní bílí rytíři KKK“ (Loyal White Knights KKK). Jejich obsahem byly výzvy „opravdovým bílým Američanům“, aby „se probudili a povstali k obraně“. Na některých byly náborové informace, na dalších varování před ilegálními migranty z Mexika, nebezpečnými manipulacemi ze strany Židy ovládaného filmového průmyslu a podobně. „Věrní bílí rytíři“ se označují za „BÍLOU, výlučně křesťanskou organizaci. Žádní černoši, Židi, Mexičani nebo buzíci, Asiati ani satanističtí římskokatolíci. JSME VÝLUČNĚ BÍLÍ UŽ 153 LET!“ (Zvýraznění ponecháno v původní podobě pro zachování literárního vyznění textu. – Pozn. red.)

celý článek

Francie: Sedmatřicet svastik na židovském hřbitově v Alsasku

12. 12. 2018, -rjw- |  Svět

HERRLISHEIM – V městečku Herrlisheim v noci z pondělka na úterek 11. prosince zhanobili židovský hřbitov. Na 37 náhrobků nasprejovali černé svastiky a na hradební zdi zanechali nápis: „+Macron=anti France+“. Čin v úterý ráno nahlásili na radnici místní obyvatelé, policie následně uzavřela celý hřbitov, zdokumentovala situaci a případ vyšetřuje jako zločin z nenávisti. Místní židovská obec veřejně vyzvala „úřady a zvláště prezidenta, aby podnikli účinná a pragmatické kroky k zajištění bezpečnosti majetku a osob náležejících k židovské komunitě, a zastavili tuto morovou nákazu, působící otravu v naší společnosti.“ Francouzská společnost se ovšem dosud nevzpamatovala z útoku, který v nedalekém Štrasburku v úterý večer (11. prosince) způsobil zradikalizovaný muslim, Cherif Chekatt (29), který je stále na útěku.

celý článek

Divadelní hra liberálního autora o současném antisemitismu v Británii se stala terčem antisemitů

11. 12. 2018, -jg- |  Antisemitismus

LONDÝN – Divadelní hra o současném antisemitismu v Británii, která je uváděna v Londýně, se sama stala terčem útoků antisemitů. Její autor Stephen Laughton, jenž je členem židovského liberálního hnutí, se stal terčem urážek a výhrůžek od září, kdy měla hra premiéru. Hra „One Jewish Boy“ (Jeden židovský chlapec) vypráví o těžkostech, nenávisti a obtěžování, kterému čelí londýnský pár sestávající z židovského muže a nežidovské míšenky. Laughton sdělil listu Guardian, že se hru rozhodl napsat poté, co viděl, jak se jeho kamarádi, kteří jsou kritičtí k izraelské vládě, stávají stále více ostražitějšími vůči rostoucímu tlaku a antisemitským nadávkám. „Hra je napsána z pozice hmatatelného strachu. Věci, které zůstávaly na krajní pravici a levici, se nyní dostávají do mainstreamu,“sdělil autor. Dodal ještě, že byl historicky voličem Labour Party a že kritizuje politiku Izraele vůči osadám na Západním břehu. Sám sebe popsal coby „romatického sionistu“.

celý článek

Orbán vs. Lauder: Maďarský premiér odmítl odsoudit útok provládního časopisu na lídra maďarské židovské komunity

9. 12. 2018, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Poté, co se prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder postavil za předsedu maďarských Židů, který byl na obálce maďarského provládního časopisu poněkud kontroverzně zobrazen, a požadoval pro něj omluvu, maďarský premiér Viktor Orbán nařknul Laudera z „levicové politické agendy“. Andráš Heisler, předseda židovské organizace Mazsihisz, která sdružuje většinu židovských obcí v zemi, byl na titulce týdeníku Figyelö zobrazen v dešti bankovek. „Jsem překvapen, že mne žádáte o limitování svobody slova a svobody tisku. Navzdory všemu respektu, který k vám mám, vám nemohu vyhovět,“ napsal Orbán Lauderovi s tím, že se prý prezident Světového židovského kongresu „vždy ozve jen, když se stane terčem debaty levicově orientovaná osoba židovského původu“. Za Heislera se na svém Facebooku postavila i Federace židovských obcí v ČR.

celý článek

„Židé využívají holocaust...“ Nový průzkum CNN: evropský antisemitismus v číslech

5. 12. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

PRAHA – Tři čtvrtě století po šoa není antisemitismus v Evropě minulostí: staré antisemitské stereotypy (někdy v novém hávu) se často pojí s protiizraelskými postoji. Ukázal to průzkum, který si od agentury ComRes nechala provést CNN. Situaci v České republice a její specifika komentoval pro Český rozhlas 2 tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus. Zatímco ve většině států Evropské unie antisemitismus roste a projevuje se i fyzickými útoky, v Česku je jeho nárůst podle Krause „patrný hlavně na internetu, kde si každý může anonymně vylít svoji frustraci. Ale v porovnání s údaji, které přicházejí ze světa, je to u nás pořád minimální.“ Ze sedmi tisíc respondentů průzkumu v sedmi státech EU jen málokdo řekl, že má Židy rád. Na špičce je Maďarsko a s odstupem za ním Polsko.

celý článek

Slovensko přijalo mezinárodní pracovní definici antisemitismu. Myslel to Danko upřímně?

4. 12. 2018, -jg- |  Antisemitismus

BRATISLAVA – Slovenští poslanci minulý týden ve středu schválili přijetí mezinárodní pracovní definice antisemitismu vypracované Mezinárodní aliancí pro připomínání holocaustu (IHRA). Usnesení o schválení Národní radě předložil její šéf a předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. „Žijeme v těžké době, kdy se popírají lidská práva. I v politice máme lidi, kteří popírají holocaust,“ řekl a připomenul, že jde i o závazek, který dal svému izraelskému protějšku Julimu Edelsteinovi na své návštěvě Izraele v létě. „Slovensko je historickým dlužníkem Izraele. Slovensko musí být příkladem v legislativních postupech při přijímání dané normy,“ řekl tehdy. Proti definici se postavila slovenská Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která proti jejímu schválení zorganizovala protestní petici.

celý článek

Poslanec maďarského Jobbiku odstoupil z funkce ve straně kvůli nahrávce, na níž připouští, že napadl Židovku

3. 12. 2018, -jg- |  Antisemitismus

BUDAPEŠŤ – Místopředseda maďarské krajně pravicové opoziční strany Jobbik István Szávay rezignoval na svůj post poté, co byla zveřejněna nahrávka, jež jej usvědčila z antisemitského útoku na židovskou ženu. Szávay, který se však svého poslaneckého křesla nevzdá, svou rezignaci oznámil ve čtvrtek 29. listopadu. Na nahrávce Szávay připouští, že slovně a pak i fyzicky napadl ženu židovského původu, přičemž dodává, že ona si začala a že ženu fakticky nezranil. „Vykřikovala, že tu smrdí nacisté; Jednu jsem jí vrazil, špinavý Židovce, plesk, právě takhle,“ je slyšet, jak Szávay na nahrávce vypráví. Krajně pravicovou Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko), která má zastoupení v maďarském i Evropském parlamentu, Světový židovský kongres ve svém prohlášení z roku 2015 nazval „extremistickou stranou, která podněcuje nenávist“.

celý článek
Zobrazit starší zprávy