Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Během jomkipurových modliteb neznámý pachatel zaútočil na synagogu v Gdaňsku

20. 9. 2018, -jg- |  Svět

GDAŇSK – Židovská obec v severopolském Gdaňsku se vzpamatovává ze šoku, kdy se na synagogu během svátku Jom kipur odehrál útok. Zatím neznámý pachatel vhodil ve středu 19. září v podvečer, právě před závěrečnou modlitbou Neila, do okna Nové synagogy v gdaňské čtvrti Wrzeszcz velký kámen. Ten proletěl těsně kolem tváře jedné ženy a dopadl do vestibulu, kde na Neilu čekaly ženy a děti. Zvenčí muselo být pachateli jasné, že hází kámen do osvětlené místnosti a z blízké vzdálenosti. „Útoky na synagogy během židovského dne smíření, svátku Jom kipur, byly častou praxí nacionalistických milicí v Polsku, ale to se dělo ve 30. letech minulého století,“ stálo na facebookové stránce židovské obce v Gdaňsku. Incidentem se zabývá policie. „Dnes kolem 18. hodiny jsme obdrželi zprávu, že pachatel, který dosud není znám, vysklil okno synagogy tím, že do něj vhodil kámen,“ potvrdila Karina Kamińska, tisková mluvčí velitele městské policie v Gdaňsku.

celý článek

Antisemitský útok při protimigrantských demonstracích v Saské Kamenici/Chemnitz

11. 9. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

CHEMNITZ – Během protimigrantských demonstrací v Chemnitz napadlo 20-30 černě oděných a maskovaných útočníků košer restauraci Schalom (FP-Ch). Bylo to večer 27. srpna před tři čtvrtě na deset. Útočníci se vraceli se z přednášky o nebezpečí migrace. Ozbrojeni kameny, lahvemi a železnou tyčí se srotili před restaurací. Na majitele, který byl uvnitř, začali křičet: „Vypadni z Německa, svině židovská!“ (Hau ab vom Deutschland, du Judensau!) Pak začali okny do lokálu házet láhve a kameny. Majitel Uwe Dziuballa zasáhl letící kámen do pravého ramene, došlo k poškození jednoho okna a fasády. Dziuballa si práci policistů chválil. Přijeli prý krátce po zavolání. Není zatím jasné, zda někoho z pachatelů zadržela; podle oficiálních vyjádření o naději v jejich dopadení má nanejvýš svědky. Vypracování záznamu a dokumentace škod trvaly nicméně deset dní.

celý článek

„Špinavý Žide!“ Neznámí pachatelé v Paříži zbili a okradli muže s Davidovou hvězdou na krku

7. 9. 2018, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Francouzské noviny přinesly zprávu o antisemitském útoku, který se odehrál v noci z neděle na pondělí 3. září. Muž procházel kolem 3. hodiny ranní po mostě Alexandra III, který překlenuje Seinu mezi 7. a 8. pařížským obvodem, nedaleko bulváru Champs Elyssées, když se k němu přiblížil jezdec na skútru. Řidič skútru si povšiml přívěsku na řetízku, který chodec měl na krku – symbol Davidovy hvězdy – a začal na něj křičet „špinavý Žide“. Poté přijel ještě druhý skútr, na němž seděl kromě řidiče i spolujezdec, načež všichni ze svých skútrů sestoupili a všichni tři útočníci se pustili do muže s Davidovou hvězdou na krku. Ten si z útoku odnesl poranění na pažích a kolenou. Dosud neznámí útočníci mu poté vzali i mobilní telefon s peněženkou a odjeli pryč. Jako první o incidentu, který napadený ohlásil na policii, informovalo francouzské rádio France Bleu.

celý článek

„Izrael je rasistický projekt,“ hlásaly plakáty na autobusových zastávkách v Londýně

6. 9. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Organizace London Palestine Action se přihlásila k zadání velkoplošných plakátů, jež se ve středu 5. září odpoledne objevily na reklamních plochách několika zastávek britského hlavního města, včetně Westminsterského mostu a Waterloo. Stálo na nich jediné oznámení: „Izrael je rasistický projekt“. Stalo se to den poté, co Labouristická strana, vnitřně rozpolcená debatou o antisemitismu a kritice Izraele, schválila plné znění mezinárodní definice IHRA. Labouristé si schválili tuto definici s dodatkem, podle něhož musí být zachovávána svoboda vyjádření ohledně Izraele a práv Palestinců. Dodatek navrhovaný samotným předsedou strany Jeremym Corbynem, v němž chtěl zlegitimizovat tvrzení, že Izrael je rasistický projekt a jeho politiku a okolnosti jeho vzniku je možné označit za rasistické, neprošel. Agentura JCDecaux, která reklamní plochy na zastávkách pronajímá, označila umístění těchto plakátů za vandalismus a londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že tyto plakáty nepovolil ani on, ani dopravní podnik (TfL). Mají být podle něj strženy a věc prošetřit policie.

celý článek

Britští Labouristé přijali plné znění mezinárodní definice antisemitismu - s dodatkem o svobodě vyjádření, co se Izraele týče

4. 9. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Národní výkonná rada britské Labouristické strany přijala v úterý 4. září plné znění pracovní definice antisemitismu Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA). Stalo se tak poté, co letos v červenci strana pod vedením Jeremyho Corbyna chtěla široce uznávanou definici, jíž akceptovala spolu s 31 státy i Česká republika, přijmout jen částečně, a to bez částí, které zmiňují Izrael a podle nichž je za potencionální antisemitismus možné označit například tvrzení, že samotná existence Izraele je rasistický projekt, nařčení Židů, že jsou Izraeli loajálnější, dvojí metr na Izrael nebo srovnávání „současné izraelské vlády“ s nacisty apod. Úterním rozhodnutím strana přijala definici celou, ale spolu s ní ještě dodatek, jenž „zajistí, že to v žádném případě neohrozí svobodu slova co se Izraele nebo práv Palestinců týče“. Ředitelka Labouristických přátel Izraele, Jennifer Gerberová, schválení dodatku k definici IHRA ještě týž den kritizovala.

celý článek

Rabín Jonathan Sacks kromě o Corbynovi promluvil o dalších zásadních tématech dneška

31. 8. 2018, -rjw- |  Svět

LONDÝN – Bývalý vrchní rabín Velké Británie Jonathan Sacks poskytl pro čtvrteční (30. srpna) vydání deníku New Statesman interview. Podat o něm rozumnou zprávu je nesnadné, protože rabín Sacks je osobností velkého rozhledu a mnoha zájmů. Když se v první polovině týdne objevily zprávy o chystaném zveřejnění rozhovoru, týkaly se především výroků labouristického šéfa Jeremyho Corbyna a antisemitismu. Na tom se shodla většina informujících médií židovské i nežidovské provenience. A konečně, i nadpis, pod nímž rozhovor nakonec vyšel, se opět týká antisemitismu. Ano, antisemitismus – zvlášť jeho podivně rozkošatělá forma, s níž se (až) toto léto potýká britská Labour party – byl jedním z témat. Nebyl však zdaleka jedinou otázkou, nad níž se rabín Sacks a redaktor George Eaton zamýšleli. A nejspíš nebyl ani tím nejdůležitějším. Rabín Sacks se dotkl zneklidňujících otázek, které napadají každého z nás, ať už jsme Židi nebo ne.

celý článek

Francouzský parlament byl evakuován kvůli (další) výhrůžce židovskému poslanci

29. 8. 2018, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Francouzský parlament evakuován kvůli výhružné zásilce židovskému poslanci. Poslanec Meyer Habib dostal v pondělí 27. srpna obálku s bílým práškem a výhružným dopisem, začínajícím slovy: „Tlusté sionistické prase. Nejsi Francouz. Nepatříš do Národního shromáždění. Jsi jenom za*** izraelský terorista a máš na rukou krev.“ Následovala pohrůžka smrtí. V případě židovského poslance Meyera Habiba to nebyl první (a asi ani poslední) případ. Tentokrát vedl čin neznámého pachatele k uzavření části parlamentu označované jako „Křídlo B“. Poslanec Habib byl zvolen za společnou kandidátku liberálně-konzervativních republikánů a středopravé Unie demokratů a nezávislých (UDI) poprvé v roce 2013 a podruhé 2017. Zajímavostí je, že jako majitel dvojího občanství – francouzského a izraelského – byl zvolen za tzv. osmý obvod, reprezentující Francouze žijící mimo Francii.

celý článek

Ve Švédsku demonstrovali neonacisté. Chtějí do parlamentu

26. 8. 2018, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Už potřetí v letošním roce kráčeli centrem švédského hlavního města neonacisté. V sobotu 25. srpna se jich na předem povolené demonstraci sešlo asi 300. Jednalo se o příznivce Nordického hnutí odporu (NRM), které je proti imigraci, gayům a proti Evropské unii. Na náměstí Kungholmstorg čekali demonstrující policejní těžkooděnci i několik stovek protidemonstrujících. K žádným incidentům však nedošlo a po pár hodinách byla demonstrace rozpuštěna. Hnutí NRM bylo založeno roku 1997 s otevřeně antisemitskou doktrínou a ačkoliv má podle švédských médií jen asi 80 řádných členů, v roce 2017 se stalo více aktivní než kdy předtím. Svou příležitost nyní cítí před volbami, které se ve Švédsku konají 9. září a kde je jedním z hlavních témat imigrace. Švédský premiér Stefan Lovfen napsal v sobotu na Facebook, že by neonacistické organizace měly být zakázány. „Demokracie má vždy právo bránit se proti silám, jež jsou ochotny uchýlit se k násilí, aby ji zničily,“ napsal.

celý článek

Corbynova slova o „britských sionistech“ pochválili krajně pravicoví lídři Britské národní strany i Ku-klux-klanu

25. 8. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – I když labouristický stínový ministr financí John McDonnel v pátek 24. srpna na BBC řekl o komentářích, které na konferenci v parlamentu roku 2013 pronesl Jeremy Corbyn na účet „sionistů“ a o nichž informoval deník Daily Mail, že „si myslí, že byly vytrženy z kontextu“ a že „cokoliv Jeremy během let říkal, bylo vždy o tom, jak dosáhout míru, hlavně na Blízkém východě“, Corbyna za jeho slova čekala i pochvala. Přišla od bývalého předsedy krajně pravicové Britské národní strany Nicka Griffina i šéfa jedné z organizací Ku-klux-klanu Davida Dukea. „Go Jezza! Zajímalo by mne, kolika labouristickým aktivistům hysterická sionistická mediální kampaň proti Corbynovi otevřela oči (sic!),“ tweetnul Griffin. „Má pravdu, víte,“ sdílel Duke Corbynovo stanovisko. Videonahrávka z londýnské konference z roku 2013 zachycuje Corbyna, jak říká, že sionisté nepochopili britský způsob myšlení a to navzdory tomu, že v zemi žijí dlouho.

celý článek

Předseda Labouristů Corbyn a věnec na hrobech teroristů, co v Mnichově zavraždili 11 izraelských atletů

14. 8. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Britský deník Daily Mail zveřejnil v pátek 10. srpna fotografie a zprávu, podle níž se měl předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn roku 2014 v Tunisku účastnit tryzny za palestinské teroristy, kteří na olympiádě v Mnichově 1972 zavraždili a mučili 11 izraelských atletů. Corbyn už v květnu popřel, že by se účastnil tryzny za teroristy a sdělil, že se na hřbitově, kde teroristé leží, účastnil smutečního aktu za 47 lidí, kteří zemřeli při leteckém útoku Izraele na tuniskou základnu Organizace pro osvobození Palestiny roku 1985. Reportéři deníku nicméně onen hřbitov navštívili a popsali, že památeční plaketa se 47 oběťmi se nachází asi 14 metrů od místa, kde byl Corbyn vyfotografován, jak se účastní muslimské modlitby. „Namísto toho se nacházel vedle desky, jež leží u náhrobků členů organizace Černé září,“ napsal Daily Mail. O všech se má za to, že byli odstraněni buď izraelskou tajnou službou Mosad, anebo znepřátelenými palestinskými frakcemi.

celý článek
Zobrazit starší zprávy