Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

„Liberální zlo.“ Útoky na údajné židovství slovenské prezidentské kandidátky pokračují

15. 3. 2019, -rjw- |  Svět

BRATISLAVA – Časopis „Zem a Vek“, jedno z nejvlivnějších alternativních médií na Slovensku, vydalo článek „Normální lidé se musí semknout, aby v sobotu porazili neslušné zlo“, v němž varuje před prezidentskou kandidátkou Zuzanou Čaputovou. Text v původní verzi doprovodil fotografie kandidátky s dodělaným „židovským“ nosem. V textu se navíc píše o tom, že trnavský arcibiskup Orosch „upozornil na její převlek“. Není to první antisemitský útok na prezidentskou kandidátku Čaputovou. Minulý týden obíhala po sociálních sítích výzva, aby „vyvrátila pochybnosti a řekla slovenskému národu, jakého je vyznání“, protože vyvstává podezření, že je „Židovka jako její druh“ (Peter Konečný). Objevily se rovněž spekulace o židovském původu jejího otce, Štefana Strapáka.

celý článek

Belgičtí Židé odsoudili alegorický vůz na karnevalu kvůli antisemitsky zobrazeným postavám Židů

5. 3. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Obyvatelé belgického města Aalst se vrhli do víru masopustního průvodu s alegorickým vozem „Sabatjoor 2019“ znázorňujícím obří, culící se ultraortodoxní Židy s krysou na balících s penězi. Pohoršení nad tím vyjádřily v úterý 4. března dvě hlavní belgické židovské organizace: S Evropským židovským kongresem spřízněná CCOJB (Rada belgických židovských organizací v Belgii) a FJO (Forum židovských organizací), které zastupují vlámsky i francouzsky mluvící Židy v zemi. Obě přitom společně podaly stížnost na UNIA, federální organizaci monitorující rasismus a dalším relevantním státním orgánům. „V demokracii jako je Belgie není pro takové věci místo, ať jde o karneval či nikoliv,“ napsaly ve společném prohlášení. Skupina Vismooil’n, která se specializuje na tvorbu alegorických vozů pro karnevaly a která i tyto nadživotní postavičky Židů vytvořila, jimi chtěla dle vlastních slov reagovat na stále se zvyšující ceny. Proto své dílo prý nazvala i „sabatjoor“ – šabatový rok.

celý článek

Vrchní rabín Argentiny byl zbit a oloupen ve svém domě

26. 2. 2019, -rjw- |  Svět

BUENOS AIRES – Vrchní argentinský rabín Gavriel Davidovich byl v pondělí 25. února kolem 2 hodiny ráno napaden neznámými pachateli ve svém domě ve čtvrti Once. Utrpěl vážné poranění a zůstává v nemocnici v Buenos Aires. Útok měl loupežný charakter, pachatelé rabínovi, který byl doma spolu se svou manželkou, ukradli nějaké blíže nespecifikované věci. Jeden z lupičů na něj podle svědectví před útokem vykřikl: „Víme, že jsi rabín AMIA!“ Gabriel Davidovich je vrchním argentinským rabínem od roku 2013. AMIA (Asociatión Mutual Israelita Argentina) je zastřešující organizace argentinských Židů. V rámci světových organizací zastupuje největší židovskou komunitu v Latinské Americe a šestou největší na světě. Organizace vyjádřila znepokojení nad incidentem a požádala státní orgány o „rychlé a úplné vyjasnění případu“. Bližší informace zatím nejsou s ohledem na stav vyšetřování známy.

celý článek

V reportáži o obchodu s chudobou se severočeský podnikatel Němcům pochlubil stínítkem lampy z kůže vězňů z Dachau

24. 2. 2019, -jg- |  Z domova

MOST – Plechovku od cyklonu B, plakát z ledna 1940 na přednášku „Židozednářství metla světa“, lampu ve tvaru plachetnice, jenž byla údajně vyrobena v Dachau se stínítkem z lidské kůže – anebo zbraně, které u sebe měli neonacisté při pochodu proti Romům v roce 2008 na sídlišti Janov. Takovými sběratelskými poklady se na kameru pochlubil v dokumentu německé televizi MDR severočeský podnikatel Jiří Sieber. Kdo by si z minulých komunálních voleb nevzpomněl na heslo „vystavíme vesnice pro lůzu“, s nímž se ucházelo o voliče Sdružení Mostečané Mostu (dodnes je na prvním místě jejich volebního desatera). A právě místo pro jednu takovou budoucí vesnici, kam by se měli sestěhovat romští spoluobčané, německým reportérům v Chanově představil Sieber. Kromě prohlášení, že řešením pro Romy je „nabourat jejich genetický kód“ či „dostat víc bílé krve“, čímž Romové „dostávají světlejší barvu a víc inteligence“, Sieber na otázku, co ho napadá, když drží v ruce lampu se stínítkem, o níž naznačil, že je vyrobená z kůže vězňů z Dachau, odpovídá: „Nic. Že to stálo hodně peněz.“ O německé reportáži s názvem „Ubytovat, zkasírovat!“ informoval server Romea.

celý článek

Z britských labouristů kvůli antisemitismu rezignovala už desátá poslankyně. Příznivci Corbyna si dle ní zadají s krajní pravicí

22. 2. 2019, -jg- |  Antisemitismus

LONDÝN – Tento týden již osmá poslankyně vystoupila z řad Labouristické strany kvůli antisemitismu. Joan Ryanová se připojila k skupině Nezávislých s tím, že se podle ní strana stala „institucionálně antisemitská“ a prosáklá „kulturou protižidovského rasismu“. Před Ryanovou vystoupilo v pondělí z britské Labouristické strany dalších sedm poslanců britského parlamentu, kteří jako důvod uvedli antisemitismus: Chuka Umunna, Luciana Bergerová, Chris Leslie, Angela Smithová, Mike Gapes, Gavin Shuker a Ann Coffeyová. V minulosti stejně tak z téhož důvodu učinili bývalí labourističtí poslanci Frank Field a Ivan Lewis, což z Ryanové činí již desátého člena parlamentu, který stranu opustil z důvodu antisemitismu v ní.

celý článek

V Alsasku bylo na židovském hřbitově poškozeno přes 80 náhrobků. V Paříži se konají demonstrace proti antisemitismu

21. 2. 2019, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Několik hodin před zahájením pochodů proti antisemitismu, v úterý 19. února v noci, byl zvandalizován židovský hřbitov v alsaském Quatzenheimu. Neznámí pachatelé zde počmárali svastikami přes 80 náhrobků (CRIF) a podepsali se na místě jako „Elsassisches Schwarzen Wolfe“ („Alsaští černí vlci“). To je název separatistické neonacistické skupiny, která v oblasti působí od 70. let. Přesná totožnost vandalů zůstává neznámá. Hřbitov ještě tentýž den navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron a přislíbil místní komunitě, že vláda bude jednat. Večer pak s dalšími představiteli veřejného života držel minutu ticha u pařížského pomníku obětem holocaustu. Ve stejnou dobu se v řadě francouzských měst konaly masové demonstrace pod heslem „Ne antisemitismu!“, reagující na vzrůst antisemitských útoků – ministr vnitra minulý týden ohlásil, že jejich počet vzrostl od minulého roku o 74 %.

celý článek

Polsko zrušilo účast, summit zemí V4 se v Izraeli nekoná. Za rozkolem jsou výroky izraelských lídrů na účet Poláků v době šoa

19. 2. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki uvedl, že se jeho země nezúčastní summitu zemí visegrádské čtyřky, který se během středy a čtvrtka měl konat v Jeruzalémě. Ještě v neděli 17. února chtěl za sebe poslat ministra zahraničí Jacka Czaputowicze. Důvodem měly být poznámky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který měl minulý pátek ve Varšavě prohlásit, že „Poláci spolupracovali s nacisty“. Izraelská velvyslankyně v Polsku Anna Azariová přitom ještě týž den na setkání s novináři tato Netanjahuova slova popřela s tím, že šlo o chybnou citaci jednoho z izraelských deníků. O definitivní roztržku mezi Polskem a Izraelem se však později postaral izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz, když v pondělí izraelské televizi zopakoval citát někdejšího premiéra Jicchaka Šamira, že „Poláci sají antisemitismus s mateřským mlékem“. Varšava pak svou účast definitivně odvolala, lídři Maďarska, Slovenska a České republiky nicméně do Izraele dorazí.

celý článek

Dva tisíce neonacistů demonstrovalo v Sofii. Světový židovský kongres hlásí nárůst nacionalistických pochodů napříč Evropou

18. 2. 2019, -jg- |  Svět

SOFIE – Na dva tisíce nacionalistů z Bulharska, ale i jiných evropských zemí, se zúčastnilo v sobotu 16. února tzv. Lukovova pochodu. Ten se konal na počest bulharského generála Hristo Lukova, známého za doby 2. světové války svými pronacistickými a antisemitskými postoji. Účastníci podle Reuters nesli kromě bulharských vlajek i různá vyobrazení svastiky, dělali nacistické pozdravy a položili věnec u bývalého Lukovova domu. Proti samotnému pochodu se ještě před jeho konáním zdvihla vlna nevole – ze strany lidskoprávních skupin, politických stran i cizích ambasád. Starosta Sofie pochod zakázal, ale jeho rozhodnutí zrušilo rozhodnutí soudu, na který se organizátoři obrátili. Rovněž Světový židovský kongres varoval ohledně prudkého nárůstu nacionalistických pochodů v Evropě, které se zaměřují na propagaci antisemitismu, nesnášenlivosti, xenofobie a glorifikace nacismu mezi mladými lidmi. Minulou sobotu se v Budapešti sešli nacisté z Evropy i Maďarska na třítisícovém pochodu na počest maďarské Strany Šípových křížů, která za války kolaborovala s německými nacisty.

celý článek

„Sionistická špíno, vrať se do Tel Avivu“. Žluté vesty v Paříži verbálně útočily na francouzského filosofa

17. 2. 2019, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Francouzský židovský filosof Alain Finkielkraut se stal v sobotu 16. února večer terčem antisemitského útoku. Byl napaden protestujícími tzv. Žlutých vest, kteří se v minulých měsících vydali do francouzské hlavní metropole demonstrovat proti zdražování paliv v zemi. „Špinavý Žide“, bylo slyšet na videonahrávce dokumentující incident, „jsi nepřítel, zemřeš, půjdeš do pekla“, volali někteří, zatímco jiní zas křičeli „běž domů“, „Palestina” a „vrať se do Tel Avivu”. Na jiném videu zas demonstrující pokřikovali „špinavé sionistické ho*no“. Ještě v sobotu v noci útok na filosofa odsoudil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Tyto antisemitské urážky jsou přesným opakem toho, co nás činí velkým národem. A nebudeme je tolerovat,“ tweetnul. Mluvčí vlády Benjamin Griveaux rovněž útok na Finkielkrauta na Twitteru odsoudil. „Nenávist je špinavá bestie číhající v ulicích Paříže,“ napsal. Minulý týden francouzský ministr vnitra ohlásil 74% vzestup antisemitských útoků v zemi za poslední rok.

celý článek

„Juden“ nasprejoval neznámý pachatel na výlohu pařížského pekařství žlutou barvou

12. 2. 2019, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Německé slovo „Juden“, Židi, nasprejoval neznámý pachatel žlutou barvou na výlohu pařížského pekařství Bagelstein. Případ vandalismu ve 4. obvodu francouzského hlavního města byl objeven v sobotu 10. února ráno. Ještě téhož dne podle deníku Le Parisien podali manažeři obchodu stížnost na místní policii, která na místo v centru metropole dorazila. Mnozí v Paříži svalují tento čin na protestující tzv. žlutých vest, kteří v sobotu údajně zapálili dům předsedy francouzského parlamentu a dopustili se i výtržnictví před sněmovnou. Protest „žlutých vest“ začal loni na podzim jako nesouhlas se skokovým zdražováním paliv a pohonných hmot. Pak se ale proměnil v nejrůznější případy násilí proti policejním složkám s přídavkem antisemitských nenávistných projevů. Ariel Weil, židovský starosta pařížského 4. okrsku, kde se poškozený obchod nachází, tweetnul: „Trochu nostalgie po starém dobrém Reichu a Vichy neurazí. Užíváme si bagely, humor a výhled. A vy?“

celý článek
Zobrazit starší zprávy