Dnes je 1. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Nový dočasný šéf francouzské Národní fronty odstoupil. Kvůli poznámce o Cyklonu B

29. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Nový a dočasný předseda francouzské strany Národní fronta Jean-Francois Jalkh stanul v čele strany teprve v pondělí 27. dubna, ale vydržel v něm sotva pár dní. Odstoupil poté, co francouzská média odhalila, že v roce 2000 poskytl francouzskému odbornému časopisu rozhovor, v němž zpochybnil použití Cyklonu B v plynových komorách nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů během druhé světové války. „Z technického hlediska není možné používat plyn Cyklon B k masovému vyhlazování,“ řekl prý tehdy a opřel se o francouzsko-britského historika Roberta Faurissona, který patří k popíračům holocaustu. Kauza přitom může stranu velmi poškodit, neboť ne příliš známý Jalkh patří mezi klíčové straníky. Do partaje vstoupil roku 1974 ve svých sedmnácti a dnes má rozhodující vliv na směřování Národní fronty a aktuálně sedí v europarlamentu. Navíc Marine Le Penová si vzala dovolenou z vedení strany proto, že se chce stát prezidentkou Francie. Druhé kolo voleb, kde se utká se svým protikandidátem Emmanuelem Macronem, proběhne 7. května.

celý článek

Rivlin kritizoval Le Penovou, varoval před politiky extrémní pravice v Evropě

25. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský prezident Reuven Rivlin na pondělní (24. 4.) ceremonii k upomínce izraelského dne památky obětí šoa a hrdinství varoval, že Izrael se musí bránit proti „zvrácenému spojenectví s extrémními pravicovými subjekty evropského kontinentu“ a zkritizoval přitom kandidátku na post francouzského prezidenta Marine Le Penovou, ale i další evropské politiky za popírání odpovědnosti příslušných zemí na spolupráci s nacistickým režimem. Zároveň prohlásil, že pokusy univerzalizovat holocaust, které nyní v Evropě probíhají, jsou mnohem nebezpečnější než tradiční popírání holocaustu, které sestávalo především z odmítání uznat, že se systematicky naplánovaná masová vražda Židů stala. „Převažující poselství různých politických prohlášení je znepokojující,“ řekl Rivlin na ceremonii, která se odehrál v kibucu Lochamej ha-getaot (Bojovníků ghett), jenž se nachází severně od Haify. „A v každém místě je ta zpráva stejná: Nejsme odpovědní za holocaust a nejsme odpovědní za hromadné vyvražďování Židů, které se odehrálo v hranicích našeho státu,“ dodal.

celý článek

Popírání práva Izraele na existenci je moderní antisemitismus, řekl šéf OSN Guterres

24. 4. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Generální tajemník OSN Antonio Guterres v neděli 23. dubna promluvil na zahájení 15. valného shromáždění Světového židovského kongresu, kde mimo jiné označil popírání práva státu Izrael na existenci jako moderní formu antisemitismu. „Jako tajemník Organizace spojených národů budu v prvních řadách při boji s antisemitismem,“ prohlásil. Zdůraznil, že „s Izraelem musí být nakládáno stejně jako s jakýmkoliv jiným členem OSN“ a že Izrael má „nezpochybnitelné právo existovat a žít v míru a v bezpečí se svými sousedy.“ „Moderní formou antisemitismu je popírání existence státu Izrael,“ dodal. Dále ještě Guterres, jenž je sám původem z Portugalska, hovořil o „systematické diskriminační politice proti Židům ve středověku“ a vyhnání Židů z Portugalska označil za „otřesný zločin a nejhloupější chybu, které se kdy Portugalsko dopustilo.“ Bylo to vůbec poprvé, co generální tajemník OSN vystoupil na setkání mezinárodních židovských lídrů.

celý článek

Ve slovenských lázních Piešťany byl zvandalizován památník místního rabína

21. 4. 2017, -jg- |  Svět

PIEŠŤANY – Ve slovenských lázních Piešťany pravděpodobně v noci ze čtvrtka na pátek 21. dubna zatím neznámý pachatel poškodil památník rabína Jisachara Šlomo Teichtala. Červenou barvou na něj namaloval hákový kříž a písmena „WP“. Rabín Teichtal se narodil roku 1885 v Maďarsku a přes dvacet let působil jako rabín židovské komunity v Piešťanech, kde byl i hlavou rabínského soudu až do roku 1944, kdy byl odvlečen do Osvětimi. Zemřel o rok později ke konci války ve vlaku, kterým byl s ostatními Židy transportován do koncentračního tábora Mauthausen. Památník, umístěný v parčíku u gymnázia Pierra de Coubertina, byl odhalen loni v prosinci za přítomnosti potomků rabína a delegace z New Yorku. Město Piešťany tento politováníhodný čin odsoudilo a v brzku uvede památník do původního stavu. Piešťanská policie se začala případem zabývat v pátek ráno.

celý článek

„Jsme garantem židovského života v zemi,“ hlásá německá krajně pravicová AfD

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

BERLÍN – Frauke Petryová, předsedkyně populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) prohlásila, že její strana je v současnosti „jedním z mála politických garantů židovského života v Německu, a to i přes ilegální antisemitskou migraci do země.“ Sdělila to minulý čtvrtek 6. dubna německému deníku Die Welt poté, co odmítla slova prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda Laudera, který pro ten samý deník nazval stranu AfD „ostudou Německa“ a vyslovil naději, že tato strana brzy zmizí z politické scény země. Na slova Petryové reagovala ex-předsedkyně Centrální rady Židů v Německu a hlava židovské obce v Mnichově Charlotte Knoblochová, která řekla, že strana podporuje „otevřené a nenápadné vyjadřování rasistických, xenofobních a antisemitských výroků, falšování dějin a relativizaci nebo popírání holocaustu a otevřeně se pohybuje blízko neonacistické scény.“ „Od takových projevů a lidí, kteří zaujímají v řadách strany i ty nejvyšší posty, se strana distancuje jen laxně, pokud vůbec, a bez trvalých následků. Je neuvěřitelně drzé, že se AfD snaží využívat oprávněné obavy Židů, které existují, pokud jde o antisemitismus mezi muslimy v Německu,“ uvedla Knoblochová.

celý článek

Tisícovka lidí demonstrovala v Paříži před domem zavražděné Židovky

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Francouzští Židé žijí v těchto dnech vraždou, která se stala minulý týden. Tisícovka se jich sešla v neděli 9. dubna v 11. pařížském obvodu před domem Sarah Halimiové, aby si připomněli její smrt. Šestašedesátiletá židovská lékařka byla minulé pondělí nalezena mrtvá na ulici před svým domem. Podle policie vypadla z okna z třetího patra, ale těsně předtím byla zbita. Ve středu byl zatčen sedmadvacetiletý muslimský soused Halimiové. Ačkoliv rodina zavražděné tvrdí, že Halimiová byla terčem antisemitských výhrůžek ze strany příbuzného zatčeného, policie zatím nepotvrdila, že by motivem vraždy byl antisemitismus. Francouzský poslanec Meyer Habib však policejní složky vyzval, aby vraždu jako rasově motivovanou vyšetřovaly. Na svém Facebooku zveřejnil, že zatčený Halimiovou i její dceru soustavně obtěžoval a nazýval jí „špinavou Židovkou“. Organizace sdružující židovské komunity v Francii (CRIF) v pátek vydala prohlášení, v němž uvedla, že zatím „nejsou známy žádné informace, které by naznačovaly, že by vražda byla antisemitským útokem“ a varovala před šířením dezinformací online.

celý článek

Židovské komunitní centrum ve Švédsku ukončilo svou činnost kvůli výhrůžkám neonacistů

3. 4. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Židovské komunitní centrum v severošvédském městě Umeå ukončilo po sedmi letech všechny své aktivity a zavřelo poté, co jeho pracovníci začali dostávat antisemitské výhrůžky. Na mluvčí centra Carinne Sjöbergovou dokonce čekala nevítaná návštěva u ní doma. Podle švédského zpravodajství v angličtině The Local zorganizovala v neděli 2. dubna švédská Židovská asociace schůzku, na níž ukončení provozu centra všichni jeho pracovníci odhlasovali. Necítili se prý bezpečně a viní místní úřady z neschopnosti poskytnout dostatečnou ochranu. „Stalo se za poslední dobu tolik věcí, že rodiče se již necítí v bezpečí posílat své děti do našich tříd. Naše děti by neměly žít ve světě, kde se musí stydět za to, co jsou, ale nelze centrum provozovat, pokud jsou lidé vyděšení,“ řekla Sjöbergová švédské televizi SVT. Podle ní stojí za útoky neonacistická skupina Nordfront. Kromě výhrůžných e-mailů, které pracovníkům centra chodily, byla několikrát jeho budova zvandalizována svastikami a jednou také nápisem „víme, kde bydlíte“.

celý článek

Desítky náhrobků poničeny na židovském hřbitově v severovýchodní Francii

1. 4. 2017, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Několik desítek náhrobků bylo zvandalizováno na historickém židovském hřbitově z 19. století, který se nachází u vesnice Waldwisse v severovýchodní Francii. Informoval o tom ve čtvrtek 30. března televizní kanál France 3, podle jehož informací škodu nahlásili místní policii kolemjdoucí. Policie udala, že bylo poničeno 40 až 50 náhrobků, což čini asi 80 % z celkového množství hrobů na malém vesnickém židovském hřbitově. Pátrání je v plném proudu, zatím však policie nemá o pachatelích ani motivu žádné informace. Není to první vandalský útok na židovský hřbitov ve Waldwisse. V roce 2014 policie zatkla za zničení náhrobků na hřbitově tři mladíky. Soud jim udělil podmínku. Poslední sériové případy vandalizování židovských hřbitovů se staly nedávno v USA. Poničeny byly náhrobní kameny na hřbitovech v New Yorku, Rochesteru, Saint Louis a Filadelfii.

celý článek

Židé mají moc nad Ukrajinou, prohlásila ukrajinská poslankyně a válečná hrdinka Savčenková

29. 3. 2017, -jg- |  Svět

KYJEV – Ukrajinská poslankyně a někdejší bojová pilotka Nadija Savčenková si sobotním (25.03.) rozhovoru pro ukrajinskou televizi postěžovala, že Židé nabývají v její zemi nepřiměřenou moc, načež je nazvala pejorativním termínem, který by přibližně odpovídal českému „židáci.“ „Nemám nic proti Židům, nemám ráda židáky,“ řekla v televizi s tím, že „Židé na Ukrajině disponují 80 % moci, zatímco tvoří jen 2 % jejích obyvatel“. Dále v rozhovoru zmínila fakt, že ukrajinský premiér Vladimir Grojsman je židovského původu a židovské kořeny také přiřknula prezidentovi země Petru Porošenkovi a bývalé premiérce Ukrajiny a vůdkyni Oranžové revoluce Juliji Tymošenkové. O Porošenkovi i Tymošenkové se přitom takové spekulace na Ukrajině objevovaly už dříve. Rovněž během dřívějšího rozhovoru pro televizi OneNews z 21. března Savčenková principiálně souhlasila se svou spoluřečnicí, že „Židé přebírají vládu na Ukrajině“. „Vskutku, část vládnoucího establishmentu na Ukrajině nemá vcelku ukrajinskou krev a o tom musíme mluvit a jednat,“ řekla tehdy Savčenková.

celý článek

Antisemita Bartoš si vydáváním protižidovských knih přišel až na milion

6. 3. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Český antisemita Adam B. Bartoš pojal svou protižidovskou nenávist i jako relativně úspěšný byznys. Podle policejních dokumentů, o nichž informoval nedávno Seznam.cz, si za dva a půl roku na knihách ze své produkce vydělal zhruba 1,1 milionu korun, tedy asi 700 tisíc Kč čistého. „To je směšné, nevím, jak k tomu číslu došli,“ reagoval na to Bartoš, který v současnosti čelí trestním obviněním za podněcování k násilí, schvalování genocidy a popírání holocaustu a výhrůžkám vůči migrantům či vládě. Bartoš napsal „zamýšlenou tetralogii“ Obřezaná republika, která se zatím dočkala jen dvou dílů. První je věnován „vztahu T. G. Masaryka k Židům i jeho možnému židovskému původu“, druhý díl pak „židovské otázce v období první republiky“. Vydal též Protokoly sionských mudrců, dílo ruské tajné policie o tom, jak Židé usilují o nadvládu nad světem a které sloužilo jako záminka i zdůvodnění antisemitismu 20. století a je často citováno v zemích na Blízkém východě i dnes. K žalobě, kterou projednává Obvodní soud na Praze 1, se Bartoš vyjadřovat nechtěl, ale hájí se svobodou slova a své vydávání protižidovských knih označuje za práci historika a vlastně i investigativní žurnalistiku, kde se snaží přinášet informace z různých zdrojů.

celý článek
Zobrazit starší zprávy