Dnes je 17. 1. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Paříž: Patnáctiletou školačku v uniformě židovské školy pořezal neznámý pachatel v obličeji

14. 1. 2018, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Jen nedlouho po zapálení dvou košer obchodů v Créteil byla na jiném pařížském předměstí neznámým útočníkem v obličeji pořezána patnáctiletá dívka. Šlo o studentku soukromé židovské školy Merkaz Ha-Tora, jejíž uniformu měla v době útoku na sobě. Podle její matky dívka dorazila domů „krvácející a v šoku“. Sama později řekla, že asi třicetiletý pachatel, jemuž neviděla do obličeje, během, před ani po útoku nic neřekl a utekl. Incident se stal ve středu 10. ledna v Sarcelles v době polední přestávky ve škole a Francois Pupponi, člen dolní komory francouzského parlamentu a bývalý starosta Sarcelles, jej nazval „otřesným antisemitským útokem“. „Nemám žádné pochyby o tom, že pachatel činu měl antisemitské motivy. Tváří v tvář těmto útokům musíme opustit předstírání a naivitu. V Sarcelles každý ví, kdo je praktikující Žid, podle způsobu oblékání. Vědí to také delikventi. Když někdo pořeže mladé dívce obličej nožem, když má na sobě šaty upřednostňované mnoha ženami z židovské komunity, pak o tom není pochyb,“ napsal Pupponi na svůj Facebook v pátek.

celý článek

Trojice na protiizraelské demonstraci mávala izraelskou vlajkou. Rakouská policie žádá trest

10. 1. 2018, -jg- |  Svět

VÍDEŇ – Rakouská policie požaduje pokutu ve výši 100 euro nebo dva dny vězení pro tři proizraelské aktivisty, kteří mávali izraelskou vlajkou na demonstraci u amerického velvyslanectví ve Vídni dne 9. prosince 2017. Šlo o protestní demonstraci proti uznání Jeruzaléma jako hlavního města Spojenými státy. Podle policejních zápisů z 3. ledna aktivisté „mávali na demonstraci vlajkou velmi provokativně a způsobem, který byl viditelný pro účastníky demonstrace a tím způsobil značné pohoršení a provokaci mezi palestinskými protestujícími.“ Jako první informovala o trestních sazbách pro tři aktivisty německojazyčná verze serveru Vice a přinesla rozhovor s jedním z nich. „Moje matka je Izraelka, její rodiče jsou uprchlíci z Iráku a Libye. Arabsky mluvící kamarád z Izraele mi přeložil některé slogany, co na demonstraci zazněly, a byl mezi nimi například zpěv oslavující masakr Židů „Židé, pamatujte na Khaybar, Muhamadovy armády se vrací,“ nebo perský pokřik „Smrt Izraeli.“

celý článek

Na den tříletého výročí útoku v Hyperchacher lehl na pařížském předměstí popelem košer obchod. Jde zřejmě o úmyslný čin

9. 1. 2018, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – S největší pravděpodobností žhářský útok na košer obchod na předměstí Paříže, který se stal v úterý 9. ledna, vzedmul mezi francouzskými Židy novou vlnu strachu z antisemitismu. Incident se udál právě na tříleté výročí útoku na košer obchod s lahůdkami Hyperchacher v Paříži. Tehdy byli při něm rukou džihádisty zabiti čtyři rukojmí, všichni Židé. Podle francouzských médií vzplál obchod s košer potravinami Promo Destock ve čtvrti Créteil v úterý nad ránem. Policie požár vyšetřuje. Podle ní pachatel nebo skupina pachatelů před založením požáru rozbili skleněnou tabulku okna. Oheň obchod zcela pohltil. „Bylo způsobeno hodně škody,“ řekla státní žalobkyně Laure Beccuauová s tím, že vyšetřovatelé nevěří, že oheň nebyl založen úmyslně. Minulý týden se na dveřích tohoto obchodu, a stejně tak na dveřích znovuotevřeného pařížského Hypercacher, objevily nasprejované antisemitské nápisy. Dne 3. ledna byl v úterý zapálený Promo Destock a další dva židovské obchody v okolí posprejovány svastikami. Jeden byl i lehce poničen ohněm.

celý článek

Gallimard se chystá vydat válečné Célinovy antisemitské pamflety. Francouzští Židé protestují

8. 1. 2018, -mk- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Eseje významného francouzského spisovatele Louise-Ferdinanda Célina, který neblaze proslul svými antisemitskými názory, z let 1937 až 1941 se chystá letos na jaře vydat prestižní francouzské nakladatelství Gallimard. Jádrem tří ze šesti esejů jsou přitom skandální protižidovské výlevy stejně jako podpora a uznání hitlerovského režimu v Německu. Proti plánům nakladatelství, o nichž se neoficiálně hovořilo už vloni v listopadu, avšak zveřejněny byly až v nedávných dnech, se ozvala zastřešující organizace francouzských židovských obcí CRIF, stejně jako Serge Klarsfeld, hlavní a nejznámější „lovec nacistů“ ve Francii. Nakladatelství Gallimard se hájí tím, že edice bude doplněna historicko-kritickým aparátem, jenž zasadí autorovy výroky do příslušného kontextu, a v této podobě podpořil plánované vydání i současný francouzský premiér Edouard Philippe.

celý článek

Poslanci konzervativní unie CDU-CSU navrhnou Německu vyhostit migranty, kteří šíří antisemitismus

6. 1. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Křesťanskodemokratická unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové chce spolu se sesterskou stranou Křesťanskosociální unií (CSU) předložit ve Spolkovém sněmu zákon, který by z Německa umožnil vyhošťovat migranty, kteří budou shledáni vinnými z šíření a podněcování k antisemitismu. V sobotu 6. ledna o tom informoval německý deník Die Welt. „Musíme zakročit proti antisemitismu u migrantů s arabskými kořeny a z afrických zemí,“ řekl deníku Stephan Harbarth z CDU. „Proti importovanému antisemitismu musejí být nasazeny všechny prostředky, preventivní a represivní, včetně vyhoštění,“ dodal. „Kdo odmítá židovský život v Německu, nebo zpochybňuje právo Izraele na existenci, pro toho nesmí být v naší zemi místo,“ píše se například v návrhu zákona. Poslanci konzervativní unie CDU-CSU jej chtějí předložit ještě před 27. lednem, na který připadne Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

celý článek

Prezidentský kandidát Hannig by na Hradě zaměstnal antisemitu Bartoše. Vyslal jej za sebe i do debaty mluvčích

4. 1. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Podle vlastních slov, která pronesl v rozhovoru pro DVTV, by současný kandidát na prezidenta České republiky Petr Hannig na Hradě zaměstnal i předsedu extremistické Národní demokracie Adama B. Bartoše. Jen den poté, ve čtvrtek 4. ledna, přitom Nejvyšší soud zamítl Bartošovo dovolání a potvrdil roční podmínku, kterou Bartoš spolu s Ladislavem Zemánkem obdržel za vyvěšení antisemitského textu u hrobu Anežky Hrůzové v Polné. Hannig svou podporu pro Bartoše, který sepisuje seznamy údajných českých Židů a popírá existenci plynových komor a šíří konspirační teorie, ospravedlnil svobodou slova. „Jsem pro absolutní svobodu slova tak, jak je uzákoněna v ústavě Spojených států,“ řekl. „Šikovně pracuje, umí elektronická média. Byla to jen jeho určitá etapa, která je už pryč,“ dodal na konto Bartoše. Sám Hannig antisemitismus podle svých slov odsuzuje, pokud by se však stal prezidentem, místo v tiskové kanceláři by prý Bartošovi nabídl. Přirovnal jej totiž k disidentům z dob totality, kteří nemohli z politických důvodů, či za názor, sehnat práci. „Člověk, který někdy něco špatného udělal, nemůže za to nést odpovědnost celý život,“ sdělil Hannig.

celý článek

Německý ministr zahraničí na setkání proti antisemitismu mezi muslimy označil Izrael za apartheid

3. 1. 2018, -mk- |  Svět

BERLÍN – Ministr zahraničí Spolkové republiky Německo a současně vicekancléř Sigmar Gabriel je kritizován za své veřejné prohlášení, že Izrael praktikuje politiku apartheidu. Stalo se tak v polovině prosince na setkání pořádaném Kreuzberskou iniciativou proti antisemitismu, která se snaží zachytit zárodky antisemitských nálad ve školách, kde převažují děti migrantů z muslimských zemí. Avšak podle otevřeného dopisu jedné z účastnic, Malky Goldsteinové-Wolfové, ministr namísto tišení protižidovského smýšlení přilil oleje do ohně antisemitské nenávisti, když se těmito slovy vyjádřil o Izraeli. Malka Goldsteinová-Wolfová vyzvala ministra k omluvě za to, že „dodal další argumentační zbraně do ruky mladým, kteří jsou antisemitismem doslova odkojeni“, ministr se však od té doby k věci nevyjádřil.

celý článek

Demonstranti v Tunisu zničili výstavu o holocaustu, nazvali jej mýtem, lží a sionistickou propagandou

2. 1. 2018, -jg- |  Svět

TUNIS – Výstava o holocaustu v tuniské Národní knihovně se setkala s protesty místních aktivistů, kteří na ní roztrhali plakáty a nazvali ji „propagandou desetiletí starého mýtu o genocidě židovského lidu“. Výstavu podnítil tuniský historik Habib Kazdaghli a podpořily jí Muzeum holocaustu ve Washingtonu, UNESCO, OSN a Nadace Rosy Luxemburgové. „Jde o historickou dokumentární expozici, která ukazuje a odsuzuje propagandu nacismu. Jejím cílem je naučit naše děti, aby měly rády historii. Sám jsem historik, ale moje děti nemají rády dějepis,“ řekl Kazdaghli. Hamida Bessaadová, badatelka tuniské národní knihovny vysvětlila, že lidé protestují proti výstavě, protože Kazdaghli chce „aby se naše malé děti dověděly o historii Židů a učily se o holocaustu“. Dodala, že holocaust je židovská propaganda a že jsou to Palestinci, kdo skutečně holocaust zažívá. Video s protestujícími ničícími exponáty výstavy a lidmi skandujícími „Free Palestine, pryč se sionisty“ zveřejnil dne 15. prosince arabský ženský časopis Meem a jeho překlad z arabštiny do angličtiny v pondělí institut MEMRI.

celý článek

Houstonský imám se omluvil za kázání vybízející k zabíjení Židů, podle kritiků však příliš vágně

2. 1. 2018, -mk- |  Svět

HOUSTON – Imám Raíd Sale al-Rúsán, působící v mešitě v americkém Houstonu v Texasu, vzal zpět svá slova vyřčená v „zápalu“ během kázání, které reagovalo na Trumpovo uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele. V omluvě zveřejněné na stránkách zdejšího muslimského Tajweed Institute uvedl, že „jednoznačně uznává důstojnost, posvátnost a hodnotu každého lidského života včetně osob židovského vyznání“, a důrazně se distancoval od terorismu. „Jako věřící člověk a náboženský lídr cítím hanbu, že mé v zápalu pronesené kázání související s Trumpovou deklarací o Jeruzalému je chápáno jako volání po tom, čím hluboce opovrhuji,“ napsal houstonský imám. Místní pobočka Ligy proti hanobení však není spokojeno s omluvou, přicházející po tak dlouhé době a pravděpodobně jen s ohledem na medializaci celé záležitosti díky institutu MEMRI, který celou řeč s anglickými titulky uveřejnil na internetu. Imám se měl podle ní výslovně omluvit židovské obci za to, že ve svém kázání volal po „zabíjení Židů“, čímž se má uspíšit příchod soudného dne, a šířil antisemitské pověry.

celý článek

Neznámí pachatelé zvandalizovali před synagogou židovské obce v Košicích chanukový svícen

28. 12. 2017, -jg- |  Svět

KOŠICE – Dosud neznámí pachatelé převrátili před košickou synagogou v Puškinově ulici šestimetrový chanukový svícen a obci tím způsobili škodu v přepočtu za zhruba 7 tisíc českých korun. „Naše komunita je zhrozena. Doposud jsme byli konfrontováni jen s verbálními nenávistnými útoky v podobě statusů na sociálních sítích a komentářů na webových stránkách. Stalo se beztrestným šířit nenávist. Toto je však přesun k činům a to nás na celé kauze nejvíc znepokojuje. Uvidíme, jak se ke kauze postaví naše vyšetřovací orgány. Veřejné zapalování chanukových svíček byl krok k otevření naší komunity, o to nás to víc mrzí,“ napsal ve čtvrtek 28. prosince na facebookové stránky Židovské obce Košice její předseda Richard Duda. Devítiramenná menora zde byla umístěna 12. prosince, kdy na ní první svíci na počest židovského svátku Chanuka rozsvítil rabín Zev Stiefel.

celý článek
Zobrazit starší zprávy