Dnes je 21. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Násilí u hrobu rabiho Nachmana uprostřed neověřených zpráv

13. 1. 2020, rjw |  Svět

UMAN – K násilnému incidentu došlo v pátek večer u hrobu slavného chasidského vůdce rabiho Nachmana z Braclavi (1772-1810). Z dostupných zpráv je zřejmé, že šlo o další ze střetů mezi chasidy a nežidovskými starousedlíky, k nimž v místě čas od času dochází. Uman a jeho poutníci patří ke kontroverzním tématům, jimiž se dlouhodobě zabývají izraelská i židovská média. – Protože situace svádí ke zjednodušeným a rychlým závěrům, budeme věnovat bližší analýzu tomu, co se vlastně v Umanu stalo.

celý článek

Desítky tisíc protestovaly v New Yorku proti antisemitismu. Americké Židy podpořil i Jeruzalém

5. 1. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK/JERUZALÉM – Tisíce lidí zaplavily v neděli 5. ledna Dolní Manhattan při demonstraci solidarity s newyorskou židovskou komunitou. Někteří šli zahalení v izraelských vlajkách, jiní zas zpívali židovské písně. Protižidovské násilí otřáslo v minulých dvou měsících nejvíce právě židovskou menšinou ve státu New York, ale také v městech Los Angeles a Chicago. Posledním útokem bylo pobodání pěti lidí v domě chasidského rabína v Monsey. V solidaritě s newyorským pochodem se shromáždilo i několik stovek lidí v Jeruzalémě. Meeting se konal před sídlem Židovské agentury, která akci pořádala. „Izraelská iniciativa má vyslat jasnou zprávu podpory americkým Židům, zvláště po útocích v Monsey a Jersey City,“ sdělila Židovská agentury ve svém prohlášení.

celý článek

Muž nejhůře zraněný při útoku v Monsey se už zřejmě neprobere

5. 1. 2020, rjw |  Antisemitismus

NEW YORK – Joseph Neumann (72), těžce zraněný při mačetovém útoku v Monsey, je v kómatu a prognóza „není dobrá“. Oznámila to ve čtvrtek jeho rodina, na tiskové konferenci, během níž také zveřejnila fotografii jeho tváře po operacích. Zároveň vyzývá veřejnost, aby se postavila nenávisti. Snímek starce se sešitou hlavou a intubací na přístroje, které mu pomáhají jíst a dýchat bývá v médiích (jako CNN) někdy rozostřen, aby diváky příliš nešokoval. Raněný má poškozený mozek, protože mačeta prosekla lebku; další rána prošla krkem, což si vyžádalo tracheostomii; vážné je i tříštivé zranění paže. Zatímco zbylí čtyři ranění se zotavují, Josephu Neumannovi lékaři nedávají velké šance.

celý článek

Vlna antisemitských útoků v USA pokračuje

2. 1. 2020, rjw |  Antisemitismus

NEW YORK – V Brooklynu došlo k dalšímu antisemitskému útoku, a to dvou žen na jednoho chasida. Ačkoli při incidentu nedošlo k vážnějšímu zranění, jedná se o důkaz, že vlna protižidovsky motivovaných útoků v oblasti New Jersey – New York zatím neskončila. Útoky jsou různé, pachatelé nepředstavují jednu skupinu, ani jeden typ. Jsou to jednotlivci i skupiny, muži i ženy různého věku a různých etnických skupin. Podobné jsou si ale oběti: výrazně „židovsky“ oblečení charedim. Dvě ženy ve věku 22 a 34 let slovně zaútočily na 22letého chasida. Vulgární věty jako „F***ing Jew!“ nebo „I will kill you Jews!“ („Zabiju vás, Židi!“). Když si začal jejich projevy natáčet na mobilní telefon, přešly k pěstnímu útoku a srazily ho k zemi. K incidentu došlo na Nový rok kolem 1 hodiny po poledni v brooklynské části Williamsburg.

celý článek

Útočník s mačetou zranil na zapalování chanukových svíček v New Yorku pět lidí, dva těžce

29. 12. 2019, -jg- |  Svět

NEW YORK – Muž ozbrojený mačetou vnikl v sobotu 28. prosince kolem 10. hodiny večer do domu rabína v newyorském Monsey a pobodal zde nejméně pět lidí, kteří zde oslavovali svátek Chanuka. Útočník, podle svědků afroameričan částečně maskovaný šátkem, uprchl a policie jej údajně zadržela později na Manhattanu. Identifikován byl jako Grafton E. Thomas (37) z Greenwood Lake v New Yorku, motiv zatím úřady nesdělily. Místo činu bylo identifikováno jako dům rabína Chajima Lejbuše Rottenberga ze satmarské komunity. Dva lidé při útoku utrpěli vážná zranění a pobodáni byli i rabínovi dva potomci. V minulých týdnech došlo v oblasti New Yorku a New Jersey k rychlému nárůstu antisemitských útoků, a to včetně vražedné střelby v košer supermarketu v Jersey City, kde byli zabiti tři lidé a později i dva útočníci – muž a žena náležející k militantně nacionalistické skupině Black Hebrew Israelites, jež při cestě zastřelili na hřbitově ještě policistu.

celý článek

Na Slovensku vandalové poškodili už druhý židovský hřbitov. V Rajci vyvrátili přes 20 náhrobků

28. 12. 2019, -jg- |  Svět

RAJEC – Na severu Slovenska vandalové poničili už druhý židovský hřbitov během jednoho týdne. Tentokrát šlo o hřbitov u města Rajec, v okresu Žilina, kde bylo strženo 22 náhrobků, většinou z 19. a počátku 20. století. Předseda židovské obce v Žilině Pavel Frankl udal rozmezí, kdy k incidentu došlo, mezi 4. a 22. prosincem. „Není to v první řadě materiální škoda. Ty kameny se až na dva kusy dají postavit. Jde o morální hledisko – hřbitov je mimo město, na kopci, u cesty, jež vede do hor. Chodí tam málo lidí, nikdo tam nebydlí. Ti lidé tam šli cíleně, aby povalili kameny a udělali zle mrtvým,“ sdělil Frankl. Jen nedávno, dne 16. prosince, přitom padlo za oběť vandalismu přes padesát náhrobků v obci Námestovo na slovensko-polské hranici. Oba incidenty šetří policie.

celý článek

New York: tři antisemitské útoky během 24 hodin

26. 12. 2019, rjw |  Svět

NEW YORK – Počátek tohoto týdne přinesl v kosmopolitním New Yorku nebývalou frekvenci antisemitských útoků. Ve všech třech případech byli terčem židovsky oblečení muži. Ve dvou případech zaútočila skupina výtržníků, kteří se si svůj cíl vyhlédli a pronásledovali za protižidovských výkřiků. Starosta Bill de Blasio prohlásil, že každý čin tohoto druhu je útokem na všechny obyvatele New Yorku. K prvnímu případu došlo v pondělí na Manhattanu (Murray Hill). Bylo krátce před polednem, když se muž s jarmulkou na hlavě (65 let) díval do mobilního telefonu. Najednou uslyšel nedaleko výkřik „F**k you, Jew!“. Když se rozhlédl, co se děje, dostal ránu do tváře. Po pádu na zem jej pachatel ještě několikrát kopl. Podezřelým je 28letý Steve Jorge z Miami, kterého ještě ten den zadržela policie. Oznámila to CNN s odvoláním na mluvčího newyorské policie.

celý článek

Na židovském hřbitově na severu Slovenska vandalové zničili 59 náhrobků

18. 12. 2019, -jg- |  Svět

NÁMESTOVO – Na židovském hřbitově v městě Námestovo na severu Slovenska vandalové poničili několik desítek náhrobních kamenů. Že je hřbitov poškozen, zjistili v pondělí 16. prosince aktivisté ze spolku „Pamatuj“, který dlouhodobě usiluje o obnovu hřbitova. „Na místě už byla policie. Bylo povaleno a rozbito 59 náhrobních kamenů. Je to hrozné. Téměř desetiletí úsilí občanského sdružení lhlo popelem,“ řekl slovenským médiím předseda spolku Karol Kurtulík. Hřbitov, který pochází z druhé poloviny 18. století byl několik desetiletí zanedbán a s jeho obnovou začla organizace roku 2010.

celý článek

Největší perská synagoga v USA byla zvandalizována, svitky Tóry poničeny

15. 12. 2019, -jg- |  Antisemitismus

LOS ANGELES – Kalifornská policie pátrá po pachateli, který v sobotu 14. prosince kolem 2. hodiny po půlnoci zvandalizoval náboženské předměty v synagoze v Beverly Hills. Když přišli kongreganti na ranní sobotní bohoslužbu, našli kromě zničeného nábytku i několik potrhaných a znesvěcených svitků Tóry. V celém objektu se nic neztratilo. Zatím neznámý pachatel byl však zachycen jednou z bezpečnostních kamer. Synagoga „Nessah“ slouží perské židovské komunitě a byla založena roku 1980, rok poté, co se sem po Velké islámské revoluci z Íránu přistěhovali židovští uprchlíci. V současnosti jde o největší kongregaci perských Židů v USA. Ve třiceti čtyř tisícovém Beverly Hills má prý každý pátý obyvatel íránské předky. „Podezřelý zničil několik židovských náboženských předmětů, ale hlavní svitky synagogy naštěstí zůstaly nedotčeny,“ stálo v prohlášení policie, která případ zatím řeší jako trestný čin z nenávisti.

celý článek

Stvořitel mne nutí, abych to udělal – souvislosti střelby v Jersey

14. 12. 2019, rjw |  Svět

JERSEY (USA) – Vyšetřování odhaluje souvislosti, které stály za masovou vraždou v Jersey. Nové poznatky nasvědčují, že zločin byl motivován nenávistí vůči Židům a policii. Ve hře byl nejspíš i náboženský fanatismus a další kriminální činnost. V médiích se objevují také zprávy o projevech solidarity s rodinou zavražděného policisty Josepha Sealse a o hrdinství Miguela Rodrigueze, který byl zastřelen, když jednomu ze zraněných zachránil život.

celý článek
Zobrazit starší zprávy