Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Na cestě do newyorské synagogy byl brutálně zbit a pobodán mladý muž. Je ve vážném stavu

21. 11. 2019, -jg- |  Svět

MONSEY – Devětadvacetiletý otec čtyř dětí se nachází v nemocnici v kritickém stavu poté, co byl ve středu 20. listopadu napaden kolem půl šesté ráno při cestě na ranní modlitbu do synagogy v obci Monsey v New Yorku. Brutální bití a opakované pobodání oběti šokovalo obyvatele jinak poklidné rezidenční čtvrti. Útok se stal patrně jedním útočníkem na příjezdu k synagoze Mosdos Meharam Brisk Tashnad Heichel Tora Utfila ve Spring Valley a podle rabína Yisroele Kahana byl ničím nevyprovokován. Policejní důstojník Brad Weidel tisku sdělil, že obdrželi od svědků videonahrávky průběhu útoku, které však nejsou valné kvality a policie bude potřebovat více důkazů předtím, než udělá závěry. Na tiskové konferenci také řekl, že nebude spekulovat o motivu útoku, a tom, zda souvisí s rétorikou proti chasidské židovské komunitě, která se v okrsku Ramapo v Rockland County šířila v době voleb.

celý článek

Dopis „slušného člověka“. Řeporyjský starosta Pavel Novotný dostal antisemitský anonym

10. 11. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Moderátor a starosta MČ Praha-Řeporyje zveřejnil v polovině října na svém twitterovém profilu mimořádně vulgární antisemitský dopis. Autor podle jeho slov pochází z Jablonce nad Nisou, více však Novotný o jeho identitě neprozradil. Nenávistný dopis se vyznačuje mimořádnou agresivitou, spojenou s chybným pravopisem a interpunkcí. Autor Novotného oslovuje jako „židoprase“ a židovský původ přisuzuje i primátoru Hřibovi. Jan Palach byl zase podle něj „blb“. Pisatel vyjadřuje souhlas s protižidovskými pogromy a nacistickému pronásledování Židů v době šoa: „židáci odchod nebo do plynu. Každej pogrom na židáky i ten Hitlerův, byla správná reakce slušných lidí na židácký zločinecký pijavice. Od roku 1989 už víme co jsou židáci za svině, do plynu!!!“ (uvádíme v původní podobě včetně pravopisu).

celý článek

Nevolte Corbyna, nabádají na své titulní straně nejstarší britské židovské noviny

7. 11. 2019, -jg- |  Svět

LONDÝN – „The Jewish Chronicle“, nejstarší a nejrozšířenější britské židovské noviny, vydaly na své dnešní titulní straně prohlášení, jímž se obrací tentokrát na své nežidovské čtenáře. Své „britské spoluobčany“ vyzývají, aby v nastávajících volbách, které se budou konat v prosinci, nevolili předsedu britské Labour Party Jeremyho Corbyna. „Naprostá většina Židů považuje Jeremyho Corbyna za antisemitu. Podle nedávného průzkumu, co vyšel minulý měsíc, je to 87 %,“ píše se na čtvrteční titulce v editorialu. Sám Corbyn v neděli pro list The Guardian prohlásil, že se britští Židé nemají čeho obávat, pokud by dne 12. prosince volby vyhrál a stal se případně britským premiérem.

celý článek

Sedmdesátiletý muž byl na ulici v Berlíně zbit při antisemitském útoku

3. 11. 2019, -jg- |  Svět

BERLÍN – Minulé úterý 29. října by na ulici německého hlavního města během zřejmě antisemitského útoku zbit sedmdesátiletý muž. Během útoku, který začal slovními antisemitskými urážkami, byla oběť zraněna v oblasti hlavy a brady. Podle počátečních zpráv přitom nebylo jasné, zda napadený muž, který procházel berlínskou čtvrtí Karow, byl vůbec židovského původu. Když se verbálnímu útoku muž pokoušel slovně bránit, útočník jej začal bít, zejména do hlavy a obličeje. Muž pak ztratil rovnováhu a upadl, načež agresor s bitím přestal až poté, co zasáhli kolemjdoucí. Poté pachatel, po němž pátrá policie, z místa utekl. Jde o jeden z několika protižidovských útoků, který se stal v Berlíně v rozpětí několika posledních měsíců.

celý článek

„Německo musí chránit Židy,“ prohlásil jeho prezident. Někteří židovští představitelé viní policii ze zanedbání ochrany synagogy

10. 10. 2019, -jg- |  Svět

BERLÍN – Podle některých předáků německé židovské komunity policie selhala v zabezpečení synagogy v Halle, kde se ve středu odehrál vražedný útok německého neonacisty. „Je skandální, že synagoga v Halle nebyla policií strážena během židovského svátku, jakým je Jom kipur,“ sdělil Josef Schuster, předseda Rady židovských obcí v Německu. „Kdyby policie stála před dveřmi synagogy, pachatel mohl být odzbrojen dřív, než zaútočil na ostatní,“ dodal. Synagoga má velké, těžké, železné dveře, které byly během jomkipurových bohoslužeb bezpečnostně uzamčeny. To střelcův útok odrazilo, stejně jako skutečnost, že byl pravděpodobně proveden po domácku vyrobenou zbraní, která nebyla stroprocentně funkční. Útok na synagogu a židovský hřbitov ve východoněmeckém Halle, stejně tak jako na tamní turecké občerstvení, spáchal Stephan Balliet, sedmadvacetiletý Němec. Zabil přitom dva lidi a další zranil. Útok byl přenášen online kamerou na helmě útočníka, který prohlásil, že „Židé jsou příčinou všech problémů“.

celý článek

Útok v Halle: „Pramenem všech problémů jsou Židi“. Policie zřejmě má jednoho ze střelců

10. 10. 2019, -rjw- |  Svět

HALLE – Podle zpravodajského serveru JTA německá policie několik hodin po útoku na synagogu a kebabový obchod v německém městě Halle zadržela jednoho z útočníků. Podle údajů, které jsou nyní k dispozici, pocházeli útočníci z řad krajní pravice. Druhý je na útěku a místní obyvatelé proto mají zůstat doma. Na dopadení obou pachatelů intenzivně spolupracuje německá policie s bezpečnostními službami v dalších státech. Díky tomu již zřejmě zná identitu pachatelů i přesný počet. Zadrženým je sedmadvacetiletý německý občan s vazbami na krajní pravici. Soukromá zpravodajská služba SITE (USA), která na svém Twitteru uvedla, že střelci zveřejnili na herní stránce videozáznam, v němž mimo jiné ukazují munici a jeden říká anglicky: „Pramenem všech problémů jsou Židi.“ Z publikovaného videa je zřejmé, že pachatelé průběh útoku natáčeli a sdíleli online.

celý článek

Na Jom kipur se v Německu u synagogy střílelo. Na místě zůstali dva mrtví

9. 10. 2019, -jg- |  Svět

HALLE – Nejméně dva mrtvé si vyžádal útok před synagogou, který se odehrál ve středu 9. října, na největší židovský svátek Jom kipur, v německém městě Halle. Oznámila to na svém Twitteru německá policie. V pozdějším tweetu pak oznámila, že v souvislosti s útokem zadržela jednu osobu, nedodala však, zda pátrá i po dalších podezřelých. Svědkové řekli německým médiím, že maskovaný muž před synagogou několikrát vystřelil a poté uprchl v autě. Na sociálních sítích se rovněž objevilo video, který útok zachytilo. Střelec měl při útoku na sobě to, co se zdá být vojenskou taktickou výstrojí, včetně přilby. Není však jasné, jakou zbraň k útoku použil. V reakci na středeční útok držela Evropská rada v Bruselu za oběti v Halle minutu ticha, vlakové nádraží v Halle bylo uzavřeno.

celý článek

Austrálie: Dva případy antisemitské šikany žáků na školách v Melbourne

4. 10. 2019, -jg- |  Svět

MELBOURNE – Australskou židovskou komunitou v posledních dnech otřásly dva případy antisemitské šikany mezi dětmi, které se odehrály nezávisle na sobě. V prvním případě byl podle výpovědí pětiletý žák Hawthorn West Primary School po několik týdnů obtěžován pěti spolužáky na toaletách, kde se mu posmívaly, že má obřízku. Bylo mu nadáváno i do „židovských švábů“. Posmívání narostlo do takových rozměrů, že se žák zdráhal chodit ve škole na toaletu a raději se počůrával ve třídě. Škola případ šetří jako šikanu, ale nikoliv jako antisemitský incident. V druhém případě byl dvanctiletý žák Cheltenham Secondary College of Victoria donucen si ve veřejném parku kleknout na zem a muslimskému spolužákovi políbit boty pod pohrůžkou, že bude zbit dalšími chlapci. Incident si přitom natočili a pak jej veřejně sdíleli na různých místech internetu.

celý článek

„Fuck Israel, free Gaza“: Izraelští studenti byli brutálně napadeni ve varšavském nočnímu klubu

8. 9. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Skupinka izraelských studentů byla brutálně napadena na diskotéce v centru Varšavy. Incident, který se odehrál v neděli 8. záři, měli mít na svědomí „arabsky hovořící“ návštěvníci podniku. Podle výpovědi Baraka Kashpizkeho z Haify, který umístil dvě fotografie zkrvaveného obličeje svého bratra-dvojčete Yotama na Facebooku, bratři navštívili noční klub ještě s dalšími Izraelci, kteří zahajují letní semestr na studiích v zahraničí, na varšavské právnické fakultě. Kolem čtvrté hodiny ráno se k nim přiblížili arabsky hovořící cizinci s dotazem, zda jsou z Izraele. „Když odpověděli kladně, byli hned nemilosrdně napadeni, rány doprovázely výkřiky »fuck Israel«,“ napsal Kashpizky, jehož bratr se chvíli po útoku nacházel v bezvědomí a utrpěl zlomeninu nosu. Kromě toho byl hospitalizován i další Izraelec, ale záhy byli oba z nemocnice propuštěni.

celý článek

Nizozemští neonacisté mají zelenou protestovat před izraelským velvyslanectvím v Haagu proti „sionistické lobby“

8. 9. 2019, -jg- |  Svět

HAAG – Před izraelskou ambasádou v nizozemském Haagu se v sobotu 28. září chystá demonstrace neonacistické skupiny. Ačkoliv sama ambasáda, holandská židovská komunita a někteří politici proti jejímu povolení protestovali, radnice tvrdí, že nemá žádnou legální možnost, jak protest zrušit. Mluvčí starosty Pauline Krikkeová sdělila pro AD, že neexistuje „žádný právní podklad“ pro zákaz akce. Podle reportéra JTA však právě město Haag, sídlo nizozemského parlamentu i královského paláce, patří k nejpřísnějším místům v zemi, co se udržování veřejného pořádku týče. Například v roce 2014 město nařídilo židovskému obyvateli odstranit suku, stánek, který Židé staví o svátku Sukot, z prostoru před jeho vstupními dveřmi.

celý článek
Zobrazit starší zprávy