Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

„Ne každý věří, že se holocaust stal.“ Kalifornský ředitel školy chtěl být ohledně šoa politicky neutrální

12. 7. 2019, -jg- |  Svět

BOCA RATON – Ředitel střední školy Spanish River Community v kalifornském Boca Raton, který se snažil být v mailové korespondenci s jedním z rodičů žáků „politicky neutrální ohledně holocaustu“, byl v pondělí 8. července odvolán ze své funkce. Nedávno totiž byly zveřejněny komentáře, které v březnu 2018 napsal v odpovědi na dotaz matky jednoho ze studentů ohledně přístupu školy k výuce o událostech druhé světové války. „Ne všichni věří, že se holocaust stal a vy máte svůj názor. Jenže my jsme veřejná škola a ne všichni naši rodiče jsou stejného myšlení, a tak budou i různě reagovat,“ napsal například. Dodal, že škola nabízí jednodenní kurz o holocaustu pro žáky 10. ročníku, ale je nepovinný, neboť prý někteří rodiče nechtějí, aby se ho jejich děti účastnily. „Holocaust je fakt, historická událost. Ne právo, nebo víra,“ oponovala matka, která si nepřála být v médiích jmenována.

celý článek

Charedim v Alpách: Švýcarští Židé poskytují turistům a hoteliérům mediátory

9. 7. 2019, -rjw- |  Svět

CURYCH – Letité komunikační problémy mezi ultraortodoxními Židy převážně z Izraele a majiteli zdejších turistických zařízení se pokusí letos řešit švýcarská židovská komunita. Jako každý rok, i letos míří stovky ultraortodoxních Židů, charedim, strávit dovolenou do švýcarských letovisek jako Arosa, Davos a Saas-Tal. Místním hoteliérům skýtají příležitost zlepšit si letní snížení příjmů, ale i vznik nečekaných třecích ploch. Hlasité, mnohačlenné rodiny podle některých zdejších obyvatel vnášejí do poklidných švýcarských letovisek chaos, zanechávají po sobě velké množství odpadků včetně použitých plen, tlačí se na zastávkách a pokoušejí se jezdit načerno veřejnou dopravou. Pro Švýcary je porušování pravidel vzájemného respektu citlivou záležitostí. – Opačná strana přisuzuje minimálně část kritiky netoleranci místních.

celý článek

Podle výroční zprávy antisemitské texty v Česku nejčastěji publikují dezinformační prokremelské weby

3. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České Republice (FŽO) zaznamenala v roce 2018 celkem 347 antisemitských incidentů. Vyplývá to z výroční zprávy o projevech antisemitismu, kterou zveřejnila ve středu 3. července. Podle ní oběti však násilných činů incident často nenahlásí, je proto pravděpodobné, že je reálný počet antisemitských útoků vyšší. Násilné antisemitské incidenty jsou však i nadále v České republice stále ojedinělé, v roce 2018 byly zaznamenány dva případy fyzické agrese s antisemitským motivem. Dále byly evidovány tři případy znehodnocení židovského majetku antisemitskými nápisy, symboly apod. a devět incidentů spadajících do kategorie vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétní osoby kvůli jejímu skutečnému či domnělému židovství.

celý článek

Nizozemská raperka zahájila svou kariéru pod pseudonymem „Anne Frank“ a vyvolala kontroverzi

27. 6. 2019, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Pětadvacetiletá holandská raperka minulý týden debutovala písní o sexu a drogách, s názvem „Silence“ (Ticho). Pod pseudonymem „Anne Frank“. Ten prý mínila jako poctu autorce slavného deníku, sepsaného v úkrytu před nacistickou perzekucí. Jenomže Anna Franková, která zahynula v koncentračním táboře, podle ní nebyla zavražděna. „Anna Franková zemřela na skvrnitý tyfus, takže nebyla zavražděna… jsem už trochu unavená z lidí, kteří mě chtějí poučovat, ale nemají znalosti“ – tímto výrokem vyvrcholila holandská aféra kolem Anne van der Does, po níž vycházející hvězda holandského rapu oznámila zkrácení uměleckého jména na „Anne“.

celý článek

Neznámý pachatel zanechal na pražském náměstí Jiřího z Podebrad antisemitský nápis

18. 6. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Několikajazyčný antisemitský nápis se objevil na rohovém domě ul. Přemyslovská a náměstí Jiřího z Poděbrad, kde mimo jiné sídlí Česká pošta. Nápis, tvořící slovo „Outttt“ („vennnn“) sestavené z Davidovy hvězdy a řady křížů doprovází heslo „Světu mír – Židům peníze“, napsané v ruštině. Parafrázi na někdejší sovětské heslo z roku 1951 doplňuje hebrejsky napsané „Šalom“. Zaměstnanci pošty na dotaz Ztis.cz odpověděli, že ta „čmáranice“ je na zdi už delší dobu, asi 14 dní. Nevěděli co znamená a když jim byl nápis přeložen, rozhněvaně se vyjádřili o autorovi (či autorech) nepublikovatelným výrazem. Vzhledem k jazykové skladbě není pravděpodobné, že by nápis vytvořili místní; spíše se tak „umělecky projevil“ nějaký turista.

celý článek

Psi vítáni, Židé ne. Případ kavárny v Belgii státní prokurátor odložil

12. 6. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Belgický prokurátor stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní zakázal vstup Židům. Na kavárně v městě Saint Nicolas byla vyvěšena cedule, na níž v turečtině stálo, že „psi jsou zde vítáni, ale Židé za žádných okolností nikoliv“. Francouzský text pak nahradil namísto Židů slovo sionisti. Ve výloze kavárny se nacházela i palestinská vlajka, izraelská vlajka červeně přeškrtnutá a kefíje, arabský šátek, který se stal symbolem palestinského odporu. Případ se stal roku 2014, jen pár týdnů poté, co byli v belgickém Židovském muzeu zastřeleni čtyři lidé. Tehdy poslal starosta města Jacques Heleven do kavárny policii s tím, že takový antisemitismus je „nepřijatelný“. Minulý pátek však dení La Derniére Heure oznámil, že kancelář prokurotora v Liège trestní oznámení proti majiteli kavárny pozastavila. Joel Rubinfeld, předseda Belgické ligy proti antisemitismu, sdělil, že byl rozhodnutím „znechucen a hluboce zklamán“.

celý článek

USA: Pochod za práva gayů zakázal duhovou vlajku se symbolem židovské hvězdy, povolil palestinskou

9. 6. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Během tzv. měsíce hrdosti, kdy se na mnoha místech světa konají pochody na podporu práv LGTB komunity, se hlavně mezi Židy hovořilo o pochodu DC Dyke March, který se konal dne 7. června ve Washingtonu poprvé po 12 letech. Důvodem byl výslovný zákaz jak izraelské, tak americké vlajky, ale i duhové vlajky vprostřed s Davidovou hvězdou, která členy židovské LGTB komunity reprezentuje. Palestinské vlajky byly zas výslovně povoleny. Proti se ozvalo mnoho židovských skupin, včetně těch mainstreamových. Poměrně velká skupina lidí, vedená hnutím Zioness Movement, které je proizraelsky aktivní v liberálních kruzích, se chystala na pochod zakázaný symbol na vlajce vzít. A to se také v pátek stalo. Na místě sice podle jedné ze spoluorganizátorek pochodu byli „trénovaní styční důstojníci, kteří jsou Židé“, jež měli protestujícím říct, aby zakázané symboly schovali, popřípadě pochod opustili. To se ale nezdařilo a mnoho židovských příslušnic LGTB na pochodu demonstrovalo i svou židovskou identitu.

celý článek

Výstava o holocaustu byla ve Vídni poničena už potřetí. Teď ji chrání křesťanští a muslimští dobrovolníci

29. 5. 2019, -jg- |  Svět

VÍDEŇ – Výstava fotografií přeživších holocaust, která je instalována v centru Vídně od 7. května, se stala terčem nenávistného útoku už potřetí za sebou. Obličeje portrétů přeživších byly buď počmárány svastikami, anebo rozřezány nožem. Když se v pondělí 27. května přišlo na třetí útok, oznámila skupina umělců z nedalekého alternativního divadla Nesterval, že bude u výstavy držet čtyřiadvacetihodinovou hlídku. Připojila se k nim i katolická mládež sdružená v organizaci Caritas i muslimští mladí z Muslimische Jugend Osterreich. Muslimové v současnosti drží půst měsíce Ramadán, kdy přes den nemohou jíst ani pít. Jejich dobrovolníci však přicházeli na hlídku jak v denních hodinách, tak během večera, na přerušení půstu. Výstavu italsko-německého fotografa Luigi Toscana instalovala skupina ESRA i v jiných metropolích, útoky v Rakousku však nemají obdoby.

celý článek

Proč vyšly v německých novinách vystřihovací kipy? Vládní zmocněnec varoval před jejich nošením

28. 5. 2019, -rjw- |  Svět

BERLÍN – V Německu se vede bouřlivá diskuse o nošení kip. Vyvolal ji koncem minulého týdne výrok vládního zmocněnce pro boj s antisemitismem, Felixe Kleina. Jeho varování Židů před nošením kipy se setkalo s nejrůznějšími reakcemi, a to jak na politické úrovni spolkové vlády i vlád jednotlivých zemí, tak i napříč německou společností. Všechno vyvolal nešťastný výrok Felixe Kleina pro mediální skupinu Funke. Možná to lze označit za projev bezradnosti: „Nemohu Židům doporučit, aby dnes kdekoli v Německu nosili kipy. Bohužel to musím takto říct,“ prohlásil Klein s tím, že „jeho názor v této věci se bohužel vůči dřívějšku změnil,“ kvůli tomu, že „společnost čím dál více ztrácí zábrany a hrubne.“ Uvedl, že 90 procent antisemitských útoků padá na vrub pravicovým extremistům; pokud jde o muslimské pachatele, jsou to podle něj většinou lidé, žijící v Německu již delší dobu, ale sledující převážně arabská média, z nichž přebírají antisemitské názory.

celý článek

„Bylo to jinak, než tvrdí Židé.“ Televize Al Džazíra spustila virální video o holocaustu

19. 5. 2019, -jg- |  Antisemitismus

DAUHÁ – Aby dostali reparace od Německa, Židé překroutili některá fakta a statistiky o holocaustu. Například taková a podobně nesmyslná tvrzení obsahuje sedmiminutové dokumentární video, které šířil na internetových sociálních sítích arabskojazyčný kanál katarské televize Al Džazíra (Al Jazeera) AJ+ Arabic. Stanice AJ+, zaměřená na mladé a liberálnější diváky, video doprovodila upoutávkou, sdělující, že „plynové komory zahubily miliony Židů.. tak praví příběh. Jak pravdivý je holocaust a jak z něj benefitují sionisti?“ Podle videa mohli předváleční evropští Židé zdůrazňovat své utrpění proto, že byli bohatí a kontrolovali média. Navíc prý překroutili statistiky, aby se sionistickému hnutí podařilo založit stát Izrael. Předtím, než televize po stížnostech video stáhla, jej na Facebooku a Twitteru stačilo shlédnout 1,1 milionu diváků. Smazání videa na svém twitterovém účtu pro komunikaci s veřejností Al Džazíra připustila v sobotu 18. května večer s tím, že porušovalo její editorský standard.

celý článek
Zobrazit starší zprávy