Dnes je 20. 11. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Kuvajstké aerolinky mají právo odmítnout přepravit Izraelce, rozhodl německý soud

18. 11. 2017, -jg- |  Svět

FRANKFURT – Kuvajtské aerolinky mohou odmítnout izraelské občany, aby v Německu nastoupili na jejich palubu. Rozhodl to minulý týden ve čtvrtek soud ve Frankfurtu. Zamítl tak žalobu židovského studenta trvale žijícího v Německu, jemuž společnost Kuwait Airways zamítla přepravu poté, co objevila, že je držitelem i izraelského pasu. Student s nimi chtěl roku 2016 letět z Frankfurtu do Bangkoku s mezipřistáním v Kuvajtu. Společnost mu ale pár dní před odletem rezervaci letu zrušila, protože cestující je Izraelec. Nabídla mu zajistit let do Bangkoku s jinou společností, což ale postižený odmítl a kuvajtského přepravce zažaloval. Německý soud však rozhodl, že společnost měla právo letenku zrušit, neboť by ona a její zaměstnanci mohli čelit velkým potížím doma – konala by totiž proti zákonům svého státu. Soud podotkl, že německé zákony zakazují diskriminaci na základě rasy, náboženství nebo etnicity, ale nikoliv národnosti a dodal, že není v jeho pravomoci rozhodovat, zda je kuvajtský zákon z roku 1964, který zakazuje Kuvajťanům jakýkoliv styk s Izraelci, legitimní.

celý článek

Počet antisemitských incidentů v USA za loňský rok opět stoupl, dokládají statistiky FBI

14. 11. 2017, -mk- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Podle nejobsáhlejší statistiky takzvaných „zločinů z nenávisti“, kterou ve své výroční zprávě zveřejňuje americká tajná služba FBI, stoupl počet antisemitských činů ve Spojených státech asi o půl procenta ve srovnání s rokem předešlým. To se zdá málo ve srovnání se statistikami Ligy proti hanobení (ADL), která zaznamenala strmý nárůst antisemitských incidentů o třetinu oproti roku 2015, a tento nárůst navíc dále pokračoval i v prvních měsících letošního roku. To může být dáno tím, že statistiky FBI vycházejí z dat dobrovolně poskytnutých policejními úřady po celých Spojených státech, a jak upozornila právě ADL, asi devadesát amerických měst s počtem obyvatel nad 100.000 buďto FBI nahlásilo nulový počet zločinů z nenávisti, nebo na výzvu dodat statistiky vůbec nezareagovalo. Celkově se ve zprávě FBI píše o 1273 antisemitských incidentech – je to více než polovina (53 %) případů zločinů namířených proti příslušníkům náboženských menšin. Druhou nejčastěji napadanou náboženskou skupinou jsou muslimové, na něž cílilo podle statistik 307 útoků.

celý článek

Ve třicet let starém dopise princ Charles nazývá Izrael „kolonií Spojených států“ a volá po omezení „židovské lobby“

14. 11. 2017, -mk- |  Svět

LONDÝN – V dopise, který poslal v roce 1986 princ Charles svému příteli, cestovateli Laurensi van der Postovi z cesty po Perském zálivu a Středomoří a který v neděli (12.11.) zveřejnil britský deník Daily Mail, vyjádřil následník trůnu překvapivě protiizraelské postoje. Píše v něm, že „získal mnoho poznatků o Blízkém východu a o arabském pohledu“ na Izrael. Zejména zde zmiňuje teorii, že hlavním spouštěčem problémů byl v počátcích sionismu příliv „cizích“ Židů z Evropy, a naznačuje, že právě vznik Izraele iniciovaný těmito „cizími Židy“ je příčinou terorismu, bez níž jej nebude možné vymýtit. V závěru krátkého dopisu vyjadřuje princ Charles naději, že se američtí prezidenti postaví tamní „židovské lobby“. Právě tato zmínka, chápaná jako standardní součást rétoriky moderního antisemitismu, se stala zdrojem největší kritiky bezprostředně po uveřejnění dopisu. Princ Charles přitom byl až doposud vnímán židovskou komunitou jako přátelsky nakloněný.

celý článek

Tajemník Okamurovy SPD: „Homosexuálové, Židé a cikáni by se měli střílet hned po narození“

12. 11. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Tajemník krajně pravicové SPD Jaroslav Staník, někdejší člen ČSSD a v 80. letech příslušník SNB, vyvolal skandál, když na půdě sněmovny verbálně napadl odcházející ministryni práce Michaelu Marksovou-Tominovou. Tu prý nejprve oslovil jako „Marksovou-Engelsovou“ a zaútočil na ni, protože prý „podporuje homosexuály“, kteří by podle jeho slov měli jít „do plynu“. Stejný výraz použil podle svědků také o Romech a Židech. Incident, který se odehrál asi před dvěma týdny v jednom z restauračních klubů sněmovny, popsala Marksová serveru Aktuálně. Hádka mezi Staníkem a Marksovou měla mnoho svědků a ti potvrdili, že padaly i horší výroky: například to, že by se „homosexuálové, Židé a cikáni měli hned po narození střílet“.

celý článek

Nová divadelní hra o Anne Frankové z pera holandského autora se obejde bez zmínky o Židech i nacistech

5. 11. 2017, -jg- |  Kultura

AMSTERDAM – O pozdvižení v židovské komunitě v Nizozemsku se postarala nová divadelní hra na motivy deníku Anne Frankové. Hra je jakoby zasazena do moderní doby a není v ní ani zmínka o nacistech, ani o tom, kdo byla Anne Franková a její rodina a proč a před čím se museli skrývat. Zato v ní ale najdeme smyšlenou zápletku, kdy Fritz Pfeffer sexuálně napadl Margot Frankovou, Anninu sestru. Pfeffer byl přitom reálnou postavou, židovským studentem stomatologie, který se během doby holocaustu v nacisty okupovaném Nizozemsku s rodinnou Frankových schovával a během ní také zahynul. Divadelní hra tvůrců Johana Doesburga a a Iljy Pfeijffera bude mít premiéru v sobotu a nese název „Achter het Huis“, což v holandštině znamená „za domem“ a odkazuje na místo úkrytu tak, jak jej ve svém jazyce sama autorka Deníku Anne Frankové nazvala. Autor a režisér Pfeijffer, který je zároveň básníkem, má na svém kontě řadu kontroverzních prohlášení, včetně těch, které zahrnují Židy.

celý článek

Předseda džudistické federace Spojených arabských emirátů se omluvil za zápasníka, který nepodal ruku Izraelci

3. 11. 2017, -mk- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Na turnaji v džudu konaném ve Spojených arabských emirátech, jehož se sice izraelští sportovci mohli zúčastnit, avšak zakázáno měli užívání jakýchkoli symbolů židovského státu, došlo ještě k dalšímu skandálu. Reprezentant Spojených arabských emirátů Rašad Almašdžari odmítl po prohraném zápase podat ruku svému izraelskému protivníkovi Toharovi Butbulovi. Představitelé džudistické federace Spojených arabských emirátů, její předseda Muhammad Bin Thalúb Al-Darei a další vysoce postavený funkcionář Aref al-Awani, se posléze za tento incident omluvili předsedovi izraelské džudistické federace Mošemu Pontemu. Předseda Mezinárodní džudistické federace Marius Vizer označil omluvu za „gesto odvahy“ a uvedl, že izraelskému týmu se na turnaji dostalo „důstojného zacházení“.

celý článek

Americký profesor zaplavil Facebook antisemitskými příspěvky, univerzita to prošetřuje

29. 10. 2017, -mk- |  Svět

NEW JERSEY – Židé mohou za genocidu Arménů, judaismus je nejrasističtější náboženství na světě a Izrael je teroristický stát. Takové a množství podobných příspěvků plnilo kanál facebookového profilu Michaela Chikindase, profesora mikrobiologie na Rutgersově univerzitě v New Jersey. Sám Chikindas odmítl být označen za antisemitu, prý proto, že byl v minulosti ženat s čtvrteční Židovkou. Mluvčí univerzity na dotaz týdeníku Algemeiner uvedl, že profesorovy názory nevyjadřují stanovisko univerzity a jsou v rozporu s jejími principy a hodnotami. Slíbil, že univerzita prošetří, zdali jednání profesora v kontextu jeho role coby člena fakulty neznamená porušení univerzitní politiky.

celý článek

Kvůli antisemitismu se teď před každým fotbalovým zápasem v Itálii bude číst úryvek z Deníku Anne Frankové

26. 10. 2017, -jg- |  Sport

ŘÍM – Italská fotbalová federace rozhodla, že před každým fotbalovým zápasem v Itálii bude odteď čtena na stadionu v reproduktorech pasáž z Deníku Anne Frankové. Stalo se tak poté, co fanoušci klubu Lazio – jednoho ze dvou největších týmů v Římě – v neděli zahrnuli římský Olympjský stadion nálepkami Anne Frankové v dresu týmu soupeře a graffiti popírajícími holocaust. Jde tak o poslední z řady antisemitských incidentů, který se týká Lazia, ale i další evropských fotbalových klubů. Rozhodnutí držet minutu ticha a číst na všech profesionálních, amatérských i mládežnických zápasech napříč Itálií úryvek z deníku Anne Frankové, holandské Židovky, která byla roku 1945 usmrcena v Bergen-Belsenu ve věku 15 let, oznámil v úterý 24. října úřadující italský minstr sportu Luca Lotti. Předseda klubu Lazio, Claudio Lotito, ještě před ministrovým oznámením položil květinový věnec na uctění památky obětí holocaustu před římskou hlavní synagogu.

celý článek

Jeremy Corbyn odmítl pozvání k oslavě výročí Balfourovy deklarace

23. 10. 2017, -mk- |  Svět

LONDÝN – Příští měsíc si Izrael připomíná sté výročí od vydání tzv. Balfourovy deklarace: dopisu, který zaslal 2. listopadu 1917 představiteli sionistického hnutí lordu Rotschildovi tehdejší britský ministr zahraničí Arthur Balfour a v němž byla vyjádřena podpora britského impéria vzniku „židovské národní domoviny“ v tehdejší Palestině. Výročí vydání tohoto významného dokumentu, který znamenal první veliký diplomatický úspěch sionistů, si britští Židé připomenou mimo jiné slavnostní večeří, na niž byl pozván také předseda Labouristů Jeremy Corbyn. Ten byl v minulosti opakovaně kritizovaný za své protiizraelské postoje a za zhoršující se antisemitské klima vládnoucí v hlavní levicové opoziční straně, které přinejmenším toleroval, pokud k němu přímo sám nepřispěl. Corbyn však pozvání bez dalšího komentáře odmítl. Rada pro židovské vedení, zastřešující židovské a proizraelské organizace a spolky ve Velké Británii, okomentovala ústy svého předsedy Jonathana Goldsteina tento krok jako „hluboce nešťastný“.

celý článek

Izraelská delegace opustila meziparlamentní setkání, když je kuvajtský poslanec nazval „vrahy dětí“

22. 10. 2017, -mk- |  Svět

PETROHRAD – Na setkání Meziparlamentní unie v ruském Petrohradě odešli poslanci izraelského Knesetu bezprostředně poté, co z pléna promluvil kuvajtský zákonodárce Marzúk al-Ghanim. Ten ve své promluvě reagoval na projev představitele „brutálního okupantského parlamentu, představitele té nejhorší formy terorismu – státního terorismu“, izraelské poslance nazval „vrahy dětí“ a „okupanty“ a vyzval je, aby opustili jednací sál. Krátce poté, jak ukazuje videozáznam z tohoto momentu, se pětice izraelských zákonodárců spolu s tajemnicí Knesetu Jardenou Meller-Horowitzovou zvedla a skutečně ze sálu odešla. Kromě samotného vystoupení kuvajtského poslance bylo jejich vystoupení na jednání Meziparlamentní unie doprovázeno pokřiky z pléna a samotná izraelská delegace později zdůvodnila svůj odchod tím, že na zasedání bylo odhlasováno několik jasně protiizraelských rezolucí: v jedné z nich byl například židovský stát vyzván, aby propustil Marwána Baghrútího a Ahmeda Sadaata, dva odsouzené teroristy, anebo odsouzen za to, že drží v administrativní vazbě příslušníky Hamásu, kteří jsou členy Palestinské národní rady.

celý článek
Zobrazit starší zprávy