Dnes je 21. 8. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Během demonstrací opouštěli Židé v Charlottesville synagogu zadním vchodem

19. 8. 2017, -jg- |  Svět

CHARLOTTESVILLE – Když během minulého víkendu pochodovali americkým Charlottesville neonacisté a Ku Klux Klan, neopomněli se nevyhnout ani historické synagoze v centru města. „Tady je synagoga! Sieg Heil,“ pokřikovali a přitom mnozí z nich nesli vlajky se svastikou. Během šabatových bohoslužeb postávali tři z nich přes ulici naproti vchodu do synagogy s poloautomatickými puškami v rukou. „Kdyby se pokusili vejít dovnitř, nevím, jak bych je zastavil, ale rovněž jsem z nich nemohl spustit oči,“ popsal Alan Zimmerman, předseda reformní kongregace Beth Israel, události v okolí synagogy, zatímco se její kongreganti modlili uvnitř. „Když bohoslužby skončily, s těžkým srdcem jsem řekl členům obce, že bezpečnější bude odejít ze synagogy zadním východem, a aby raději vycházeli ve skupinkách,“ napsal. Komunita rovněž přijala preventivní bezpečnostní opatření kvůli výzvám na krajně pravicových webech synagogu zapálit. Byla najata soukromá ozbrojená ochranka a svitky Tóry byly přeneseny na bezpečné místo.

celý článek

Podruhé během dvou měsíců zvadalizován v Bostonu památník holocaustu

16. 8. 2017, -mk- |  Svět

BOSTON – Uplynulo jen šest týdnů od posledního vandalského útoku na památník holocaustu v americkém Bostonu, a už byl v pondělí (14.8.) zvandalizován podruhé. Útočníkem byl patrně sedmnáctiletý mladík, který roztříštil jeden ze šesti skleněných sloupů. Představitelé místní židovské komunity vyjádřili své zděšení, že k tomu došlo krátce po zlověstných událostech ve Virginii: „Záběry nacistů pochodujících americkými ulicemi tento víkend v Charlottesville a teď opět roztříštěné sklo na tomto místě posvátné památky v Bostonu vnímáme jako útok na naši židovskou komunitu a na všechny, kdo se postaví bigotnosti, nenávisti a antisemitismu.“ Ještě silnější slova volila organizace Centrum Anne Frankové pro vzájemný respekt, která z nenávistné atmosféry obvinila přímo prezidenta Trumpa. „Novoanglický památník holocaustu v Bostonu zvandalizován. Takové věci se dějí, pane prezidente, v inkubátoru nenávisti, který jste vytvořil,“ uveřejnila organizace na svém Twitteru.

celý článek

Americký rozhlasový moderátor: V Charlottesville pochodovali „židovští herci“

15. 8. 2017, -mk- |  Svět

AUSTIN – Část pravicových extremistů, kteří o víkendu pochodovali městem Charlottesville ve Virginii – například ti v maskách Ku-Klux-Klanu –, byli jen najatí židovští herci, prohlašuje jeden z nejvlivnějších šiřitelů konspiračních teorií v USA, ultrakonzervativec Alex Jones. Ten ve své rozhlasové talkshow vysílané celostátně z texaského Austinu už několikrát šířil teorie o „operacích pod falešnou vlajkou“ (false flag operations), tedy v tomto případě názor, že část neonacistických výstřelků inscenují levicoví aktivisté, aby vyvolali falešný poplach a dosáhli splnění svých cílů. Už v minulosti Jones také nejednou hovořil například ve spojitosti s Georgem Sorosem o „židovské mafii“. Tentokrát ve svém pořadu prohlásil, že akce rasistických radikálů v Charlottesville, při níž zemřela jedna protifašistická demonstrantka a skandovala se antisemitská hesla, využili „židovští levičáci“, aby hnutí bílých supremacistů zdiskreditovali. Důkazem má být to, že na záběrech z demonstrace vypadali mnozí jako „z hereckého castingu seriálu o Jeremym Seinfeldovi“.

celý článek

Švýcarský hotel vylepil upozornění jen pro "židovské hosty"

14. 8. 2017, -jg- |  Svět

AROSA – Sprchujte se a neobtěžujte personál. Tak by se dal shrnout obsah písemných upozornění v hotelu Aparthaus Paradies ve městě Arosa na východě Švýcarska. Upozornění však byla určena pouze židovským hostům. Nápisy rozmístěné u bazénu a u hotelové ledničky nafotili členové izraelské ultraortodoxní rodiny, která se v místě rekreovala. Podle otce rodiny byli v hotelu ubytováni židovští i nežidovští turisté a provozní ubytovacího zařízení se jim zdála být velmi milá. „Řekli jsme jí, že jsme Židé. Ona odpověděla, že těch tam teď jezdí hodně a dala nám vše, co jsme potřebovali pro miminko,“ řekl. Pak si ale všimli psaných upozornění a dostavil se šok. „Našim židovským hostům: Prosím, osprchujte se před tím, než jdete plavat, ale také po plavání. Pokud pravidla porušíte, budu nucena pro vás bazén uzavřít. Ruth Thomannová,“ stálo například na jednom oznámení. Podle náměstkyně izraelského ministra zahraničí Cipi Hotovelyové jde o „ošklivý projev antisemitismu“.

celý článek

Židé se soudí s městem v New Jersey. Jeho obyvatelům překáží „eruv“, náboženské ohrazení prostoru o šabatu

14. 8. 2017, -mk- |  Svět

NEW JERSEY – Komunita ortodoxních Židů ve městě Mahwah v americkém státě New Jersey se soudí s městským úřadem, který po nich chce odstranit takzvaný „eruv“, tedy symbolické ohrazení prostoru, jež umožňuje zbožným Židům o šabatu přenášet volně předměty bez obav z porušení předpisů o svatém dni. Eruv, jaký existuje v mnoha izraelských městech i jinde po světě, má zpravidla podobu drátu nataženého vysoko nad střechami domů zpravidla za pomoci sloupů elektrického vedení. Symbolicky se tak ohraničí prostor vnímaný jako jednotný a o šabatu a dalších svátcích pak Židé smějí vycházet z domu a zamířit například do synagogy či na návštěvu k přátelům a vzít si s sebou více než jen to, co mají na sobě, například osobní předměty nebo i dětský kočárek.

celý článek

„Židé nezaberou naše místo,“ křičeli bílí rasisté ve Virginii, než došlo k smrtícímu útoku na protidemonstranty

13. 8. 2017, -mk- |  Svět

CHARLOTESVILLE – Dva dny trvaly nepokoje ve městě Charlottesville ve Virginii, kam se sjeli pravicoví extremisté a zastánci nadřazenosti bílé rasy, aby protestovali proti odstranění vlajky s konfederačním křížem ze zdejší univerzity a sochy jižanského generála z doby války Severu proti Jihu Roberta Leeho ze zdejšího parku. V sobotu 12. srpna navíc došlo k násilnému incidentu, kdy pravděpodobně příznivec pravicových extremistů najel do davu antifašistických protidemonstrantů, jednu ženu usmrtil a desítky dalších zranil. Akce bělošských supremacistů byla spojena mimo protičernošské a protiimigrantské rétoriky také s antisemitismem, ozývalo se množství protižidovských hesel. Po reakci prezidenta Donalda Trumpa, který odsoudil „nenávist, bigotnost a násilí na mnoha stranách“ – čímž se fakticky vyhnul jednoznačnému odsouzení krajně pravicových rasistů –, se ozvali američtí židovští představitelé, kteří kromě hlubokého odsudku samotné akce kritizovali prezidentův výrok a vyzvali jej k „jasnému zaujetí morální pozice“.

celý článek

Policie na jihu Švédska vyšetřuje kvůli antisemitismu červencové protiizraelské demonstrace

6. 8. 2017, -jg- |  Svět

HELSINGBORG – Policie v jižním Švédsku vyšetřuje, zda na protiizraelských protestech, které se konaly v červenci, nezazněly antisemitské popěvky. Protesty organizovalo v období nepokojů v Izraeli kvůli událostem na Chrámové hoře Švédsko-palestinské centrum v Helsingborgu. Přitom na minimálně jednom z protestů se zpívala píseň přirovnávající židovský lid k „potomkům opic a prasat“ nebo jim vyhrožující další „bitvou u Khajbaru“. Video demonstrace se nedávno rozšířilo sociálními sítěmi. Místní židovská komunita je připravena podat policejní stížnost. „Vidíme, že na těchto protestech jsou přítomny vážné a znepokojující elementy, protože obsahují antisemitské urážky a vyjádření v kombinaci s násilnou rétorikou, a to velmi nešťastným způsobem,“ řekla švédské televizi Josefin Thorellová, předsedkyně židovské komunity v severovýchodním Skane. Švédsko-palestinské centrum trvá na tom, že protesty i popěvky byly namířeny pouze na Izrael a ne na židovský lid jako celek.

celý článek

Berlínská policie zatkla dva čínské turisty. Fotili se před Reichstagem, jak hajlují

6. 8. 2017, -mk- |  Svět

BERLÍN – V sobotu (5.8.) zatkla berlínská policie dva čínské turisty ve věku 36 a 49 let, kteří se fotili na své mobilní telefony před historickou budovou Říšského sněmu, Reichstagu, při nacistickém pozdravu se zdviženou pravicí. Jak oznámila policie ve svém prohlášení, turisté byli obviněni z „užití symbolů nelegálních organizací“ a byli propuštěni poté, co každý z nich složil kauci ve výši 500 euro. Německo má ohledně nenávistných projevů a symbolů spjatých s Hitlerem a nacismem velmi přísné zákony. Sama budova Říšského sněmu, před níž k incidentu došlo, má pohnutou historii a má pro Německo silnou symbolickou hodnotu. Když byla v roce 1933 při žhářském útoku zapálena a z velké části shořela, využili toho nacisté, kteří se čerstvě dostali k moci, k obvinění německé komunistické strany a k omezení demokratických svobod v zemi.

celý článek

Levicová strana v Nizozemí chce „zahájit debatu“ o zákazu obřízky novorozenců

2. 8. 2017, -mk- |  Svět

AMSTERDAM – Část mladších členů holandské strany D66, třetí nejsilnější politické strany v Nizozemí se zastoupením v parlamentu, by si přála zakázat nábožensky motivovanou chlapeckou obřízku u dětí. Už v květnu o tom napsal komentář do stranických novin předseda Mladých demokratů Wouter van Erkelens, nazvaný „Svoboda náboženských projevů končí tam, kde začíná obřezávání nezletilých“. Podle jeho názoru by měli mít chlapci svobodu sami se rozhodnout, zdali chtějí být obřezáni, až po dosažení určitého věku. To by ovšem znamenalo de facto zákaz židovské obřízky, která se má podle náboženských předpisů konat osmý den od narození chlapce. Jak uvedl server JTA, strana samotná však oficiálně nezastává žádné konkrétní stanovisko k dětské obřízce bez lékařské indikace. Podle jedné z vysoce postavených členek strany D66, Hanneke Gelderblom-Nakhoutové, která se sama hlásí k židovství liberálního proudu, chtěli její mladší straničtí kolegové na toto téma pouze „otevřít debatu“.

celý článek

Kalifornský imám se omluvil za kázání, kde útočil proti Židům kvůli mešitě al-Aksá

30. 7. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Imám Amar Šahin z mešity v kalifornském Davisu se omluvil za své kázání, vyslovené minulý týden v pátek, v němž se pohoršoval nad uzavřením mešity al-Aksá a volal po jejím „osvobození od židovské špíny“. V přepisu organizace MEMRI, která monitoruje protižidovské nálady na Blízkém východě a v muslimských komunitách, kázání pokračovalo: „Bože, znič ty, kdo uzavřeli mešitu al-Aksá. Bože, spočítej je jednoho po druhém a zahub je do posledního!“ Později se Šahin omluvil a prohlásil: „Řekl jsem věci, které Židy bolestně zasáhly. To je nepřijatelné. Hluboce mě mrzí bolest, kterou jsem způsobil. Záměrně někomu ublížit – Židu, muslimovi či komukoli jinému – je to poslední, co bych vědomě chtěl udělat. Nechovám takové úmysly.“ Dodal, že jeho řeč se nesla v duchu nenásilí a že výrok, vytržený z kontextu, byl zaměřený pouze na „utlačovatele“, tedy přímo ty, kteří mešitu uzavřeli, nikoli na všechny příslušníky židovského náboženství.

celý článek
Zobrazit starší zprávy