Dnes je 17. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Mezináboženské skautské setkání proběhlo s vyloučením Židů – na žádost hnutí BDS

15. 11. 2018, -rjw- |  Svět

HAMMAMMET – Tuniské frankofonní skautské hnutí Les Scouts Tunisiens a Mezinárodní sdružení muslimských skautů uspořádaly minulý týden mezináboženské setkání v rámci programu „Interfaith Dialogue Ambassadors“. Mezi pozvanými byli dva zástupci Mezinárodního fóra židovských skautů (IFJS), oba francouzští státní příslušníci. Těsně před zahájením konference jim však byla účast znemožněna. Stalo se tak ve chvíli, kdy část účastníků konference (konané 4. – 7. listopadu) byla na místě. Ostatní francouzští skauti různých vyznání na výraz solidarity opustili Tunisko nebo zrušili cestu. Reakce skautů z jiných zemí nejsou známy; v době sepsání této zprávy nebyla dosud známa ani oficiální reakce Světového skautského hnutí (World Organization of the Scout Movement – WOSM), na jehož stránkách není o tuniské akci jakákoli zmínka.

celý článek

Lépe dostat hvězdu na hollywoodský chodník slávy, než přišitou na kabát, glosovala oceněná americká herečka

14. 11. 2018, -jg- |  Antisemitismus

LOS ANGELES – Americká komediální herečka židovského původu Sarah Silvermanová získala svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Svůj proslov k této příležitosti zakončila aktuálními slovy, jimiž poukázala na současný trend nárůstu antisemitismu ve Spojených státech. „Žijeme ve složitých časech, kdy antisemitské útoky od roku 2016 narostly o 57 %. A má na mne nemalý vliv, že jsem dostala hvězdu, kterou jsem si nemusela přišít na šaty,“ řekla během odhalení hvězdy v pátek 9. listopadu před novináři. „Nevím, zda jde o černý humor, anebo zda je to prostě jen legrační proto, že je to vlastně pravda,“ dodala ještě později toho dne v televizní show Billa Mahera na HBO. Silvermanová ve svém projevu zřejmě odkazovala na zprávu Ligy proti hanobení (ADL), z níž vyplynulo, že v roce 2017 se antisemitské útoky navýšily oproti roku předchozímu o 57 %.

celý článek

Replika Banksyho výtvoru na londýnském World Trade Fair pobouřila levicovou sběratelku umění Batiu Oferovou. Proč?

12. 11. 2018, -rjw- |  Svět

LONDÝN – Dva nahatí, soupeřící andílci. Jeden v kipě, druhý s šátkem přes tvář. Další provokativní obraz, který známý-neznámý umělec Banksy nasprejoval na zeď, oddělující území Palestinské autonomie od Izraele. Replika, která se objevila na palestinském stánku v rámci veletrhu zodpovědné turistiky „World Travel Market“, pobouřila izraelskou sběratelku umění Batiu Oferovou. Batia Oferová, manželka izraelského miliardáře Idana Ofera (sídlícího v Londýně) je známá svými levicovými postoji k izraelsko-palestinským tématům. Když ale viděla nejnovější Banksyho obraz, prohlásila jeho obsah za antisemitský. To může na první pohled působit divně, protože Banksy už si dovolil mnohem provokativnější „kameňáky“, při nichž si bere na mušku izraelskou armádu a politiku Izraele na Západním břehu. Ostatně, jeho betlémský Walled Off Hotel „s nejhorším výhledem na světě“ – totiž na pohraniční zeď, je takových karikatur plný. Měla Batia Oferová špatnou náladu?

celý článek

Protiizraelská demonstrace oslavující sebevražednou atentátnici se odehrála na památníku obětem nacismu v Amsterdamu

12. 11. 2018, -jg- |  Svět

AMSTERDAM – Devět otázek ohledně protiizraelských demonstrací, které se konají na památníku obětem 2. světové války na náměstí Dam každou neděli, zaslali vedení nizozemského hlavního města dva členové městské rady. Marianne Pootová z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) a Diederik Boomsma z Křesťanskodemokratické výzvy (CDA) žádají po vedení města, aby vysvětlilo, proč dovoluje, aby na pomníku obětem nacismu v centru města docházelo k antisemitskému a protiizraelskému podněcování. Obvykle se na místě sejde jen hrstka aktivistů. Minulou neděli, kdy akci natočil redaktor JTA, přibyli další: Evropané, Arabové a několik žen. Organizátoři pouštěli do reproduktorů song rappera Ismo s názvem „Free Palestine“, který oslavuje sebevražednou atentátnici v Tel Avivu, a jeden z účastníků reportérovi řekl: „Židovská rakovino, vy lidé neexistujete, jste vymyšlení.“ Jiná účastnice z Irska trvala zas na tom, že akce není antisemitská s tím, že „kritika není antisemitismus“.

celý článek

Londýn: Vigílie za zabité Židy, která se konala v předvečer 80. výročí Křišťálové noci, skončila pokřiky o zabíjení Židů

11. 11. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Vzpomínková akce na Židy zabité při pogromech v arabských zemích, která se konala ve středu 7. listopadu v londýnském Hyde Parku, byla rozpuštěna výkřiky asi dvacítky mužů o zabíjení Židů. Skupinka proizraelských aktivistů se ve středu večer sešla v legendárním parku, který dává prostor řečníkům z širokého spektra názorů. Jen pár dní před 80. výročím Křišťálové noci sem přišli s izraelskými vlajkami a zapálili svíčky, aby si připomněli stovky Židů, kteří byli v té samé době zabiti při pogromech v arabských zemích. „Ještě předtím, než jsme vůbec začali, extremisté na nás pokřikovali hesla o zabíjení Židů,“ řekl Joseph Cohen, aktivista z hnutí Israel Advocacy Movement. „Ubíralo se to čím dál hůř, pokřikovali na nás a nenechali nás vzpomínat na své mrtvé, až jsme nakonec museli vigílii odvolat,“ dodal.

celý článek

„Antisemitismus sem, antisemitismus tam.“ Místní pobočka britské Labouristické strany zamítla odsouzení masakru v Pittsburghu

6. 11. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Místní pobočka Labouristické strany ve Stockton North zamítla vydání prohlášení, jež by odsoudilo útok na synagogu v americkém Pittsburghu, který zanechal 11 mrtvých. Podle Steva Cookea, tajemníka pobočky, nebylo přijetí usnesení odhlasováno, protože členové strany si stěžovali na jeho přílišné zaměření se na antisemitismus. Členové údajně požadovali, aby zmínky o antisemitismu byly z prohlášení vyňaty a aby se text odsouzení útoku na synagogu, při němž krajně pravicový střelec křičel, že „všichni tito Židé musí zemřít“, zaměřil na odsouzení všech typů rasismu. To ale podle jeho předkladatele, Steva Cookea, strana už dříve učinila. Cooke ještě řekl, že předešlá prohlášení o islamofobii nebo protiimigrantské rétorice, která byla členy dříve odhlasována, se nesetkala se stejnými požadavky – totiž aby byla méně specifičtější a více se zaměřila na všechny formy rasismu.

celý článek

„Jude Slavia“. Projekt „Fotbal ve století faulů“ přitahuje pozornost i v zahraničí

5. 11. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Výstavní projekt „Fotbal ve století faulů“ Pavla Štingla má fotbalovým fanouškům připomenout složité vztahy sportu a fašismu v protektorátním období. Ačkoli vyvrcholí teprve na jaře, už teď o něm vyšel článek v britském listu The Guardian. Za nejtypičtější antisemitský projev při fotbale bývá považován pokřik „Jude Slavia“, pocházející údajně z roku 1923, kdy tento sportovní klub využil novinky – pojištění zápasu – a díky tomu dostal náhradu za utkání, které se kvůli špatnému počasí nekonalo. Nejčastěji tento pokřik zaznívá z úst fanoušků největších rivalů – Sparty. To je trochu paradoxní, protože např. jedna postava v Poláčkových „Mužích v ofsajdu“ (1931) vyjadřuje podiv, že židovský obchodník pan Načeradec fandí Slavii, když „ty pánové vod tý vaší víry držej spíš se Spartou“.

celý článek

Do USA míří proud migrantů z jihu. Prezident Trump obvinil Sorose

2. 11. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Spojené státy stojí před otázkou, jak vyřešit střet s proudem migrantů, mířících ze Střední Ameriky přes Mexiko na jih USA. Tisíce lidí putují v takzvané karavaně přes Mexiko na pronajatých náklaďácích, dodávkách, především ale pěšky. Pocházejí hlavně z Hondurasu a Guatemaly, snaží se uniknout zdejší chudobě a násilí. Američané na druhé straně hranice se chystají k obraně. V krizové situaci vyvstává obvyklá otázka „kdo za to může?“ – a nabízejí se konspirační teorie. Podle jedné z nich financuje proud migrantů židovský finančník George Soros. Ve čtvrtek 1. listopadu tuto myšlenku nepřímo podpořil i prezident Trump.

celý článek

Počet zabitých v pensylvánské synagoze se zvýšil na 11. Útočník bez kriminální minulosti šířil antisemitské konspirační teorie

28. 10. 2018, -jg- |  Antisemitismus

PITTSBURGH – Při sobotním útoku na pittsburghskou synagogu zemřelo celkem 11 lidí, což činí incident jedním z nejvražednějších útoků v nedávné historii USA. V synagoze se v době útoku konala ranní modlitba a obřízka novorozence. Byla zde přítomna asi stovka lidí. Útočník Robert Bowers (46) měl dosud čistý trestní rejstřík, ale výraznou stopu nacionalistických komentářů a antisemitských urážek na sociální sítích, včetně příspěvků popírajících holocaust. Jen hodinu před samotným útokem napsal na sociálním fóru Gab, že „židovští vetřelci zabíjejí naše lidi“. Kritizoval židovskou organizaci HIAS, která pomáhá uprchlíkům v USA. „Nemohu jen tak sedět a dívat se, jak jsou naši lidé masakrováni,“ napsal. Během dvacetiminutového útoku, při němž byl vyzbrojen poloautomatickou puškou a třemi pistolemi, vykřikoval, že „všichni tito Židé musí zemřít“. Místní židovská obec byla založena před 150 lety a hlásí se ke konzervativnímu proudu judaismu. V synagoze se nachází svitek Tóry, který byl před nacisty zachráněn z Československa.

celý článek

Fíkový list krajní pravice: politická uskupení se zaštiťují židovskými skupinami

25. 10. 2018, -rjw- |  Z domova

BERLÍN/PRAHA – V první polovině října byla v německém Wiesbadenu oficiálně založena židovská sekce protiuprchlické strany Alternativa pro Německo – „Alternative für Deutschland“ (AfD). V jejím čele stanula lékařka Vera Kosova, přistěhovalkyně z Uzbekistánu. Platforma čelí kritice ze strany židovských organizací. V České republice podobnou roli už však mnohem delší dobu sehrává mnohem méně výrazná „Židovská divize IvČRN“ při hnutí Islám v Česká republice nechceme. K oficiálnímu založení platformy „Židé v Alternativě pro Německo“ („Juden in der AfD“) došlo v neděli 7. října. Kardioložka Vera Kosova, jež stanula v jejím čele, je kandidátka za AfD, upozorňující na úbytek německých zdravotníků v místních nemocnicí a nahrazováním cizinci. Stejně jako třetina skupiny, která čítá 24 členů, pochází z bývalé SSSR.

celý článek
Zobrazit starší zprávy