Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Teroristický útok ve Vídni

3. 11. 2020, -rjw- |  Antisemitismus

Centrum Vídně se v pondělí kolem osmé večer stalo dějištěm teroristického útoku. V médiích se již lze dočíst, že se jednalo o útok na vídeňskou synagogu, že úřady vyzvaly přímo Židy, aby zůstali doma a další zkreslené informace. Přinášíme krátké shrnutí informací dostupných v noci na úterek:

celý článek

Antisemitské incidenty v ČR loni vzrostly oproti předešlému roku dvojnásobně

3. 6. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí (FŽO) zveřejňuje dnešního dne svou Výroční zprávu o projevech antisemitismu za rok 2019. FŽO zaznamenala v roce 2019 celkem 694 antisemitských incidentů. Oproti roku 2018 se jedná o dvojnásobný nárůst. Nicméně téměř 99 % tvoří incidenty, zaregistrované na internetu, nebyl zaznamenán žádný případ fyzické agrese, bylo evidováno šest případů obtěžujícího jednání a tři případy poškození majetku.

celý článek

Nakladatelství Naše vojsko prodává „Kalendář osobností třetí říše“. Předseda NFOH Michal Klíma podal trestní oznámení

26. 5. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Po hrncích a tričkách s portréty Adolfa Hitlera, Reinharda Heydricha a dalších nacistických zločinců rozšířilo nakladatelství „Naše vojsko“ (NV) sortiment a prodává tematický kalendář s portréty nacistických zločinců. NV necenzuruje osobnosti podle rasy, pohlaví, sexuální orientace – ani ideologické příslušnosti. A zdá se, že právě nabídka portrétů nacistických pohlavárů se rozšiřuje… Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu (NFOH) Michal Klíma proto na NV podal trestní oznámení. Zároveň vyzval politiky ke změně legislativy. Současná úprava totiž prodej předmětů za propagaci nepovažuje.

celý článek

Italský malíř ztvárnil legendu o Židech vraždících křesťanské děti

15. 4. 2020, -rjw- |  Antisemitismus

ŘÍM – V březnu předvedl známý italský malíř Giovanni Gasparro svůj nejnovější obraz: umučení Šimona z Trentu. Oživil tak pozdně středověkou legendu o nevinném dítěti rituálně zavražděném Židy. Souvislostem díla – mimo jiné s fake news, ultrakonzervativními katolickými kruhy i koronavirem – věnujeme delší článek. Giovanni Gasparro (*1983) je italský katolický malíř, který má rád barokní styl. Na jeho obrazech jsou světci a světice v okamžicích extáze, ponoření do hluboké modlitby, nebo naopak čelící pokušení. Často se na nich objevuje velké množství rukou, pomáhajících nebo zraňujících, silné emoce, trpící Ježíš a mučedníci. Ačkoli nemaluje jen náboženské obrazy, právě ty mu získávají ocenění a zakázky ze strany Římskokatolické církve (výzdoba basiliky v Aquile ).

celý článek

Zemřel Josef Neumann, oběť chanukového útoku v Monsey

2. 4. 2020, -rjw- |  Svět

NEW YORK – V neděli zemřel Josef Neumann (72), zraněný při mačetovém útoku na dům rabína Chaima Rottenberga. Od 28. prosince, kdy k tragédii došlo, byl Neumann v bezvědomí a lékaři mu nedávali velkou naději. Čepel pronikla do mozku a způsobila částečné ochrnutí. Předpokládalo se, že i kdyby se probudil z kómatu, zůstal by závislý na pomoci a zřejmě by nebyl schopen chodit. Koncem února, když začal otvírat oči, oběhla svět zpráva o zlepšení jeho stavu a prosby o modlitby za úplné uzdravení. V lednu Neumannova dcera Nicky Kohenová promluvila na tiskové konferenci a vyzvala obyvatele New Yorku, aby se postavili rostoucím projevům antisemitismu. Její řeč vyvolala sympatie a byla jedním z podnětů k demonstracím na podporu židovských společenství v metropoli.

celý článek

„Pogromy byly pro Židy prospěšné,“ domnívá se polský poslanec

8. 3. 2020, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – V diskuzích ohledně koronaviru zaznívají často bizarní výroky. O jeden se minulý týden postaral krajně pravicový poslanec polského Sejmu Janusz Korwin Mikke. Pogromy byly podle něj v konečném důsledku pro Židy prospěšné, udělaly je „silnějšími“. Poslanec Janusz Korwin Mikke (JKM), předseda euroskeptické, krajně pravicové strany KORWiN prohlásil, že koronavirus „zlepšuje genofond národa i lidstva“, jelikož je zbaví slabých jedinců. Jde prý o přírodní výběr. Tuto myšlenku dále rozvinul úvahou, že podobně byly Židům prospěšné pogromy, neboť je zbavily slabých kusů a učinily je „silnějšími“.

celý článek

Dobrá zpráva z Monsey: raněný muž se probírá

28. 2. 2020, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Oběť z útoku v Monsey, 72letý rabín Josef Neumann po více než dvou měsících v bezvědomí „otevřel oči a jeví další známky zlepšení.“ Zveřejnil to na svém twitterovém profilu rabín Yisroel Kahan, výkonný ředitel organizace Oizrim Jewish Council.

celý článek

Na španělském karnevalu lidé tančili převlečení za vězně a nacisty vedle vozů, zobrazujících vlaky a krematoria

26. 2. 2020, -jg- |  Svět

MADRID – Na karnevalovém procesí ve Španělsku se jeho účastníci promenovali převlečení jako nacisté a jako židovští vězni koncentračního tábora (s izraelskými vlajkami) a tančili přitom vedle alegorických vozů zobrazujících vlaky a krematoria. Stalo se tak minulý víkend na karnevalu v městečku Campo de Criptana. Podle kulturní asociace El Chaparral měl jeden z alegorických vozů připomenout „6 milionů mužů, žen a dětí, kteří zahynuli v holocaustu a všechny ty, kdo trpěli persekucí a vyhlazením kvůli jejich rase, sexuální orientaci, náboženství, etnické příslušnosti nebo politickým názorům“. Izraelská ambasáda v Madridu a Památník a muzeum holocaustu v Osvětimi však nařkly španělský karneval ze špatného vkusu a „trivializace holocaustu“. Přidala se k nim i rada města.

celý článek

Antisemitských masek na belgickém karnevalu letos přibylo.

24. 2. 2020, -rjw- |  Antisemitismus

AALST – Tradiční karneval v belgickém Aalstu se opět neobešel bez antisemitských karikatur. Podle izraelského velvyslance v Belgii, Emmanuela Nahshona je to „morální poskvrna Belgie“. Organizátoři však argumentují tím, že „si dělají legraci ze všech stejně“ … tak proč by si ji nesměli dělat i ze Židů? V sobotu večer začala třídenní masopustní slavnost, součást „Vlámského kulturního dědictví“. V kulturním centru De Werf se koná parodie na zasedání místní radnice, při kterém si organizátoři karnevalu utahují z belgických i lokálních politiků. Pak zvolí „prince karnevalu“, který po tři dny vládne městu. Jsou to dny plné hluku, barev, nevázaného veselí a hodování.

celý článek

Čelní zástupci českých židovských organizací odsoudili šíření nacistické propagandy pro mládež, knihy Jedovatá houba

12. 2. 2020, -jg- |  Antisemitismus

PRAHA – Společné prohlášení k vydání antisemitské knihy Jedovatá houba vydalo Židovské muzeum v Praze a Federace židovských obcí v ČR. „Nakladatelství Guidemedia vydalo v českém překladu knihu Ernsta Hiemera „pro mladé i starší“ Jedovatá houba. Text, publikovaný  v roce 1938 v nacistickém Německu vůdčí postavou protižidovského štvaní Juliem Streicherem, je šířen řadou nabídek prostřednictvím e-shopu,” píše se v něm. Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení,” udává prohlášení ze dne 12. února podepsané ředitelem muzea Leo Pavlátem a předsedou FŽO Petrem Papouškem.

celý článek
Zobrazit starší zprávy