Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Další antisemitský útok v Berlíně: Syřané napadli syrského Žida

11. 7. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

BERLÍN – Pětadvacetiletý muž se syrskými kořeny se v sobotu večer procházel parkem v centru Berlína. Pak se obrátil na skupinu mladíků a požádal o oheň. V ústech měl cigaretu. Na krku Davidovu hvězdu. Byl to totiž syrský Žid. Kdosi ve skupině si přívěsku povšiml. Podle výpovědi na něj začal křičet „antisemitské nadávky“, vytrhl mu cigaretu z úst a udeřil ho do tváře. Napadený, jehož identitu policie tají, se prý pokusil utéct, ale útočníci ho dostihli a srazili na zem. Utekli ve chvíli, kdy mu nejmenovaný kolemjdoucí přispěchal na pomoc. Přivolaní policisté v parku zadrželi tři ženy a šest mužů ve věku od 15 do 21 let, po výslechu však byli propuštěni a není jasné, zda mají spíše roli svědků nebo podezřelých. Šest z nich bylo ve zprávě (Deutsche Welle) označeno za Syřany a tři za Němce.

celý článek

Podle průzkumu je pro Židy v současném Maďarsku antisemitismus vážným problémem

4. 7. 2018, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Dvě třetiny maďarských Židů si myslí, že antisemitismus je v současnosti v zemi vážným problémem, a méně jak polovina jej zažila na vlastní kůži. To jsou výsledky výzkumu maďarských sociologů Andráse Kovácse a Ildikó Barnaové, který byl prováděn během roku 2017 na 1897 židovských dospělých a jeho výsledky představeny v Budapešti na konci června. Jde zároveň o pokračování průzkumu ohledně maďarských Židů z roku 1999, který se zabýval řadou otázek. Maďarská vláda navíc v současnosti čelí kritice kvůli své kontroverzní billboardové kampani zaměřené proti americkému miliardáři maďarsko-židovského původu, který financuje množství liberálních kauz, včetně podporu usazování imigrantů z Blízkého východu. Někteří maďarští Židé v tom spatřují rozněcování antisemitismu, jiní to tak nevidí.

celý článek

„Za**aný Židi,“ vzkázal norský rapper z jeviště. Zjevně šlo o nepochopenou ironii

19. 6. 2018, -jg- |  Svět

OSLO – Na festivalu v Oslu, který měl oslavovat různorodost, se účinkující norský rapper Kaveh Kholardi nepěkně vyjádřil na adresu Židů. V odpovědi na jeho slova mu místní židovská komunita v pátek 15. června pohrozila policejní žalobou. Třiadvacetiletý performer na stížnosti hlavy norské židovské komunity Edwina Kohna reagoval na svém Facebooku tak, že „není rasistou, ani antisemitou“ a že jeho slova během vystoupení byla vyňata z kontextu a že šlo jen o vtip. „Jsou tu nějací muslimové? – Íd mubarak!“ zeptal se během koncertu a popřál muslimům arabsky ke konci Ramadánu. „Jsou tu nějací křesťané?“ zeptal se pak a usmíval se, když slyšel šum z publika. „Jsou tu nějací Židé?“ zeptal se a následovala pauza. „Za**aný Židi.“ Opět pauza. „Ne, dělal jsem si legraci,“ řekl. Dne 10. června, pět dní před koncertem, si Kholardi na svém Twitteru povzdechl: „za**aný Židi jsou tak zkorumpovaný“. Zpěvákův Facebook se po incidentu stal nepřístupným.

celý článek

Bývalý holandský džihádista Jason Walters prosí Židy o odpuštění

16. 6. 2018, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Někdejší americko-holandský džihádista Jason Walters alias Abú Mudžáhid Amrik poskytl poprvé po svém propuštění (2013) novinářce Esther Voetové dlouhý novinový rozhovor. Interview vyšlo 1. června v holandském  židovském týdeníku Nieuw Israëlitisch Weekblad. Dnes třiatřicetiletý bývalý terorista vněm popsal svoji cestu k deradikalizaci a pokusil se vysvětlit svůj někdejší způsob myšlení. Když člen skupiny Hofstad před patnácti lety zavraždil holandského filmaře Theo van Gogha, rozjela nizozemská policie sérii razií na skupiny podezřelé z islámského terorismu. V jednom z center byl i tehdy devatenáctiletý Jason Walters, který na policisty hodil ruční granát. Byl zatčen a odsouzen k 15 letům vězení. Odseděl si osm.

celý článek

Francouzské město pojmenovalo ulici Nakba, prvního izraelského premiéra Ben Guriona přitom označilo za válečného zločince

14. 6. 2018, -jg- |  Svět

BEZONS – Obec nedaleko Paříže pojmenovala jednu ze svých uliček „Nakba“, katastrofa, kterým většina Palestinců označuje vznik Izraele. Starosta obce Bezons, Dominique Lesparre, odhalil ceduli s novým názvem ulice v pondělí 11. června. „Na památku vyhnání 800 tisíc Palestinců a zničení 532 vesnic v roce 1948 válečným zločincem Davidem Ben Gurionem, kvůli vytvoření státu Izrael,“ stojí na ní ve francouzštině a arabštině. S myšlenkou přišel předseda asociace West-Bani-Zaid, pojmenované po městě na Západním břehu, s nímž má Bezons partnerskou smlouvu: „Je to k připomínce 70 let od Nakby, protože to, co je v této události nepřijatelné, je nedostatek reakcí,“ myslí si Christian Leduey. Starosta Lesparre, jenž je komunistickým politikem, s návrhem hned souhlasil. Nový název ulice byl pouze dočasný a o trvalém by musela rozhodnout městská rada. Aspoň, že po „válečném zločinci“ Ben Burionovi má trvale pojmenováno prostranství nedaleko Seiny Paříž. „Esplanade David Ben Bourion“ byla v jejím 7. obvodu inaugurována před osmi lety.

celý článek

Jak čelí narůstajícímu antisemitismu napravo i levo diasporní Židé? Světový židovský kongres zasedal v Praze

6. 6. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Zasedání výkonné rady Světového židovského kongresu (WJC) se konalo letos 4. a 5. června v Praze. Zástupci světových židovských komunit na něm diskutovali, jak čelit domácím výzvám. Jedním z hlavních témat jednání byl podle zdrojů s nimi obeznámených nebývalý nárůst antisemitismu na celém světě. Podle mnoha řečníků byla na mnoha místech již překročena ona pomyslná červená linie a proti tomu je třeba se rázně postavit. To mohou udělat právě tyto instituce a židovské komunity v jednotlivých zemích. Musí však být jednotné. V tomto smyslu i padlo, že i nadále platí doporučení nespolupracovat s extrémně pravicovými stranami, a to i přesto, že se snaží o dobré vztahy s Izraelem a odsuzují antisemitismus, který je naopak v současné době manifestován především stranami levicovými. „Je jen málo zemí, které by měly delší historii podpory židovskému lidu a státu Izrael, než je Česká republika, což činí toto setkání v této lokalitě o to důležitější,“ řekl ve své zprávě výkonné radě Světového židovského kongresu jeho prezident Ronald Lauder. Sám ze zdravotních důvodů tentokrát do Prahy přijet nemohl.

celý článek

Parodii na izraelskou vítězku Eurovize, kterou odvysílala státní televize, označila nizozemská organizace za antisemitskou

22. 5. 2018, -jg- |  Svět

AMSTERDAM – Nizozemská státní televize představila parodii izraelského vítězného songu na Eurovizi – která však podle kritiků obsahuje antisemitské stereotypy. Nizozemská parodie písničky „Toy“ od Netty Barzilai zazněla na veřejnoprávní BNNVARA v neděli 20. května během show komičky Sanne Wallis de Vriesové. „Jsem rozkošná zemička, světoví vůdci mi zobou z ruky. Děláme párty, přijdete? Brzy v mešitě al-Aksá, stejně stojí prázdná,“ znějí slova nizozemské parodie, přičemž performerka zpívá na pozadí snímků izraelských vojáků a raněných Palestinců. „Podívej, jaká je to krása, shazuji bomby a Izrael opět vyhrává, párty pokračuje už 70 let – Palestinci se nevrátí zpět,“ zpívá se dále. Ale část, která sklidila kritiku za antisemitismus, je tato: „Pokud se párty nedaří, ujistěte se, že kasírujete na ambasádách, s vašimi dolary, centy a fondy,“ dal by se shrnout refrén. Podle nizozemského Centra pro informace a dokumentaci o Izraeli (CIDI), které v zemi monitoruje protiizraelské nálady a antisemitismus, se jedná o užití antisemitských tropů. „Začnete Izraelem a skončíte u Židů a peněz? Vyjádřili jste se, BNNVARA,“ napsala organizace na Twitter.

celý článek

Britští muslimové vydali v novinách celostránkový inzerát proti antisemitismu

21. 5. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

LONDÝN – Skupina Muslimové proti antisemitismu (Muslims Against Antisemitism – MAAS) vydala minulý čtvrtek 17. května v britských denících Times, Telegraph a Metro celostránkovou zprávu. „My muslimové máme pro Židy jediné slovo: Šalom (hebrejsky „mír“). Jako britští muslimové se domníváme, že přišel čas promluvit. Antisemitismus se rozmáhal už příliš dlouho. Je smutné, že zakořenil napříč společností. Tento jed lze najít ve všech politických stranách a mezi vyznavači všech věr, včetně islámu. Všichni stojíme před těžkým úkolem, je třeba jej vykořenit. Chápeme, že mnoho lidí v naší zemi sympatizuje s Palestinci a jejich právem na suverénní stát. Vítáme obranu práv všech lidí. Musíme si však dávat pozor na ty, kdo cynicky zneužívají mezinárodních problémů k očerňování Židů nebo propagaci antisemitských metafor.

celý článek

Jak dlouho vydrží izraelská vlajka? Německý deník Bild provedl experiment

4. 5. 2018, -rjw-  |  Svět

BERLÍN – Jak získat výpověď o vztahu německé společnosti ke státu Izrael? Německý nejčtenější deník Bild provedl pokus: Na místech s velkou koncentrací lidí ve velkoměstech vyvěsil izraelskou vlajku. Reportéři sledovali, co se bude dít dál.. Pro zavěšení vlajky si novináři vybírali neutrální předměty jako stromy, kovové ohradníky nebo parkové ploty. Naprostá většina lidí ji minula bez povšimnutí, pozornost nevyvolalo ani její zavěšování. Při žádném z pokusů nevydržela na místě dlouho. Pokaždé byla stržena, odnesena, někdy zhanobena. Paradoxně, nejdéle visela v problémové čtvrti v Duisburgu – dvě a půl hodiny. V Berlíně dva mladí muži vlajku strhli, pošlapali a pokusili se ji zapálit a natočit svůj čin na video. Když zjistili, že polyester zapalovačem nezapálí, vzdali se filmařského pokusu a šli dále.

celý článek

„Ne antisemitismus, chování Židů způsobilo holocaust.“ Abbás kritzován za své výroky o šoa

2. 5. 2018, -jg- |  Antisemitismus

RAMALLÁH – Výroky prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, které přednesl v pondělí 30. dubna na shromáždění Palestinské národní rady v Ramalláhu, odsoudili izraelští politikové i lidskoprávní skupiny. Podle Abbáse byli Židé ve východní i západní Evropě pravidelně vystavováni masakrům po staletí, což kulminovalo v době holocaustu. Proč se ale tak dělo? „Oni říkají že proto, že jsou Židé. Ale přivedu vám tři Židy se třemi knihami, jež říkají, že to nebylo kvůli jejich náboženské příslušnosti, ale kvůli jejich sociální funkci. A to je jiná. Takže židovská otázka, která existovala v celé Evropě, se netýkala jejich náboženství, ale jejic sociální funkce, jako je lichva, bankovnictví a tak,“ řekl Abbás. Kromě toho ještě Abbás nadnesl kritizovanou a nepotvrzenou teorii Arthura Koestlera, že evropští, totiž aškenazští Židé, jsou potomci Chazarů, a tudíž nemají „žádný historický vztah“ k zemi Izraele.

celý článek
Zobrazit starší zprávy