Dnes je 26. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Švédská vládní organizace zablokovala twitterové účty izraelského velvyslance i ministerstva zahraničí

17. 5. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Vládní organizace Švédský institut, která pracuje pod švédským ministerstvem zahraničí, zablokovala pro svůj oficální Twitter @sweden účty izraelského ambasadora do země Isaaca Bachmana i izraelského ministerstva zahraničí. Společně s nimi bylo zablokováno dalších 12 tisíc účtů, které byly klasifikovány jako extremistické, homofobní, rasistické a podněcující k násilí. „Když teď naše ambasáda i ministerstvo zahraničí byly zablokovány, stalo se Švédsko mnohem bezpečnějším místem, kde se dá číst Twitter Íránu a dalších, co zablokovány nebyly. Prosím, přesvědčte mne, zda to není nenormální,“ napsal poté Bachman na sociální sítě. Mezi zablokovanými účty totiž nebyl Írán, Saudská Arábie a mnoho dalších. Mínění švédské veřejnosti o Izraeli je patrně nejhorší za posledních několik let. Švédská levice se dokonce odmítá setkat s jeho představiteli, včetně velvyslance Bachmana, zatímco vést dialog s Hamásem jí nevadí. V Izraeli si toto chování vysvětlují kombinací prvků antisemitismu s appeasementem vůči muslimským hlasům v místní politické scéně.

celý článek

Imám dánské mešity čelí žalobě. V pátečním kázání nabádal k zabíjení Židů

16. 5. 2017, -jg- |  Svět

KODAŇ – Videonahrávka pátečního kázání, v němž imám kodaňské mešity Al-Faruq ve čtvrti Nørrebro cituje z veršů, které jsou považovány za antisemitské, pobouřila Dánsko. Hadís, výrok přiřknutý proroku Mohamedovi, který uvádí, že soudný den „nepřijde, dokud Židé nebudou bojovat s muslimy a muslimové je pozabíjí“, měl imám Mundhir Abdallah ve svém kázání pronést už 31. března, ačkoliv mešita si je zavěsila na Youtube a na svoje facebookové stránky až minulý týden. Třicetiminutové video, které do angličtiny přeložil washingtonský institut MEMRI, zachycuje Abdallaha, jak při kázání stojí před černou vlajkou, která obsahuje šahádu, a deklaruje, že brzy bude nastolen chalífát, stát řízený islámským právem šaría. Ten povede džihád, svatou válku, jenž sjednotí všechny muslimy, a osvobodí mešitu Al-Aksá v Jeruzalémě od „sionistické špíny“. Nakonec dodá, že slova proroka Mohameda se naplní, a cituje onen hadís. Hlava dánské židovské komunity označil imámova slova za „tence zaobalenou“ hrozbu, pohoršení vyjádřila i ministryně pro integraci a imigraci Inger Støjbergová.

celý článek

Kancelář Macronova volebního týmu počmárána antisemitskými graffiti

7. 5. 2017, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Právě proběhlé francouzské prezidentské volby se neobešly bez několika incidentů, z toho jednoho antisemitského. V noci z pátku na sobotu 6. května byla kancelář Macronova týmu v Normandii zvandalizována. Při vstupu do kanceláře se objevily antisemitské nápisy. Stalo se tak méně než dvě hodiny před otevřením volebních místností. Nápisy „Israel = Mossad de Rothschild“, „Sionista“ a „20 nejvíce šokujících citátů z Talmudu“ se zjevně týkají Macronovy podpory Izraele. Emmanuel Macron sám není Žid, antisemitům je ale kromě jeho dobrých vztahů s Izraelem trnem v oku také jeho dřívější práce ve francouzské Banque Rothschild. Není to první útok s antisemitským podtextem během těchto voleb. Přesto se devětatřicetiletý Macron stal v neděli 7. května na příštích pět let prezidentem Francie a údajně i jejím nejmladším lídrem od doby Napoleona Bonaparte. Rovněž je to poprvé, co stojí v čele této země investiční bankéř.

celý článek

Nový dočasný šéf francouzské Národní fronty odstoupil. Kvůli poznámce o Cyklonu B

29. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Nový a dočasný předseda francouzské strany Národní fronta Jean-Francois Jalkh stanul v čele strany teprve v pondělí 27. dubna, ale vydržel v něm sotva pár dní. Odstoupil poté, co francouzská média odhalila, že v roce 2000 poskytl francouzskému odbornému časopisu rozhovor, v němž zpochybnil použití Cyklonu B v plynových komorách nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů během druhé světové války. „Z technického hlediska není možné používat plyn Cyklon B k masovému vyhlazování,“ řekl prý tehdy a opřel se o francouzsko-britského historika Roberta Faurissona, který patří k popíračům holocaustu. Kauza přitom může stranu velmi poškodit, neboť ne příliš známý Jalkh patří mezi klíčové straníky. Do partaje vstoupil roku 1974 ve svých sedmnácti a dnes má rozhodující vliv na směřování Národní fronty a aktuálně sedí v europarlamentu. Navíc Marine Le Penová si vzala dovolenou z vedení strany proto, že se chce stát prezidentkou Francie. Druhé kolo voleb, kde se utká se svým protikandidátem Emmanuelem Macronem, proběhne 7. května.

celý článek

Rivlin kritizoval Le Penovou, varoval před politiky extrémní pravice v Evropě

25. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský prezident Reuven Rivlin na pondělní (24. 4.) ceremonii k upomínce izraelského dne památky obětí šoa a hrdinství varoval, že Izrael se musí bránit proti „zvrácenému spojenectví s extrémními pravicovými subjekty evropského kontinentu“ a zkritizoval přitom kandidátku na post francouzského prezidenta Marine Le Penovou, ale i další evropské politiky za popírání odpovědnosti příslušných zemí na spolupráci s nacistickým režimem. Zároveň prohlásil, že pokusy univerzalizovat holocaust, které nyní v Evropě probíhají, jsou mnohem nebezpečnější než tradiční popírání holocaustu, které sestávalo především z odmítání uznat, že se systematicky naplánovaná masová vražda Židů stala. „Převažující poselství různých politických prohlášení je znepokojující,“ řekl Rivlin na ceremonii, která se odehrál v kibucu Lochamej ha-getaot (Bojovníků ghett), jenž se nachází severně od Haify. „A v každém místě je ta zpráva stejná: Nejsme odpovědní za holocaust a nejsme odpovědní za hromadné vyvražďování Židů, které se odehrálo v hranicích našeho státu,“ dodal.

celý článek

Popírání práva Izraele na existenci je moderní antisemitismus, řekl šéf OSN Guterres

24. 4. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Generální tajemník OSN Antonio Guterres v neděli 23. dubna promluvil na zahájení 15. valného shromáždění Světového židovského kongresu, kde mimo jiné označil popírání práva státu Izrael na existenci jako moderní formu antisemitismu. „Jako tajemník Organizace spojených národů budu v prvních řadách při boji s antisemitismem,“ prohlásil. Zdůraznil, že „s Izraelem musí být nakládáno stejně jako s jakýmkoliv jiným členem OSN“ a že Izrael má „nezpochybnitelné právo existovat a žít v míru a v bezpečí se svými sousedy.“ „Moderní formou antisemitismu je popírání existence státu Izrael,“ dodal. Dále ještě Guterres, jenž je sám původem z Portugalska, hovořil o „systematické diskriminační politice proti Židům ve středověku“ a vyhnání Židů z Portugalska označil za „otřesný zločin a nejhloupější chybu, které se kdy Portugalsko dopustilo.“ Bylo to vůbec poprvé, co generální tajemník OSN vystoupil na setkání mezinárodních židovských lídrů.

celý článek

Ve slovenských lázních Piešťany byl zvandalizován památník místního rabína

21. 4. 2017, -jg- |  Svět

PIEŠŤANY – Ve slovenských lázních Piešťany pravděpodobně v noci ze čtvrtka na pátek 21. dubna zatím neznámý pachatel poškodil památník rabína Jisachara Šlomo Teichtala. Červenou barvou na něj namaloval hákový kříž a písmena „WP“. Rabín Teichtal se narodil roku 1885 v Maďarsku a přes dvacet let působil jako rabín židovské komunity v Piešťanech, kde byl i hlavou rabínského soudu až do roku 1944, kdy byl odvlečen do Osvětimi. Zemřel o rok později ke konci války ve vlaku, kterým byl s ostatními Židy transportován do koncentračního tábora Mauthausen. Památník, umístěný v parčíku u gymnázia Pierra de Coubertina, byl odhalen loni v prosinci za přítomnosti potomků rabína a delegace z New Yorku. Město Piešťany tento politováníhodný čin odsoudilo a v brzku uvede památník do původního stavu. Piešťanská policie se začala případem zabývat v pátek ráno.

celý článek

„Jsme garantem židovského života v zemi,“ hlásá německá krajně pravicová AfD

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

BERLÍN – Frauke Petryová, předsedkyně populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) prohlásila, že její strana je v současnosti „jedním z mála politických garantů židovského života v Německu, a to i přes ilegální antisemitskou migraci do země.“ Sdělila to minulý čtvrtek 6. dubna německému deníku Die Welt poté, co odmítla slova prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda Laudera, který pro ten samý deník nazval stranu AfD „ostudou Německa“ a vyslovil naději, že tato strana brzy zmizí z politické scény země. Na slova Petryové reagovala ex-předsedkyně Centrální rady Židů v Německu a hlava židovské obce v Mnichově Charlotte Knoblochová, která řekla, že strana podporuje „otevřené a nenápadné vyjadřování rasistických, xenofobních a antisemitských výroků, falšování dějin a relativizaci nebo popírání holocaustu a otevřeně se pohybuje blízko neonacistické scény.“ „Od takových projevů a lidí, kteří zaujímají v řadách strany i ty nejvyšší posty, se strana distancuje jen laxně, pokud vůbec, a bez trvalých následků. Je neuvěřitelně drzé, že se AfD snaží využívat oprávněné obavy Židů, které existují, pokud jde o antisemitismus mezi muslimy v Německu,“ uvedla Knoblochová.

celý článek

Tisícovka lidí demonstrovala v Paříži před domem zavražděné Židovky

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Francouzští Židé žijí v těchto dnech vraždou, která se stala minulý týden. Tisícovka se jich sešla v neděli 9. dubna v 11. pařížském obvodu před domem Sarah Halimiové, aby si připomněli její smrt. Šestašedesátiletá židovská lékařka byla minulé pondělí nalezena mrtvá na ulici před svým domem. Podle policie vypadla z okna z třetího patra, ale těsně předtím byla zbita. Ve středu byl zatčen sedmadvacetiletý muslimský soused Halimiové. Ačkoliv rodina zavražděné tvrdí, že Halimiová byla terčem antisemitských výhrůžek ze strany příbuzného zatčeného, policie zatím nepotvrdila, že by motivem vraždy byl antisemitismus. Francouzský poslanec Meyer Habib však policejní složky vyzval, aby vraždu jako rasově motivovanou vyšetřovaly. Na svém Facebooku zveřejnil, že zatčený Halimiovou i její dceru soustavně obtěžoval a nazýval jí „špinavou Židovkou“. Organizace sdružující židovské komunity v Francii (CRIF) v pátek vydala prohlášení, v němž uvedla, že zatím „nejsou známy žádné informace, které by naznačovaly, že by vražda byla antisemitským útokem“ a varovala před šířením dezinformací online.

celý článek

Židovské komunitní centrum ve Švédsku ukončilo svou činnost kvůli výhrůžkám neonacistů

3. 4. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Židovské komunitní centrum v severošvédském městě Umeå ukončilo po sedmi letech všechny své aktivity a zavřelo poté, co jeho pracovníci začali dostávat antisemitské výhrůžky. Na mluvčí centra Carinne Sjöbergovou dokonce čekala nevítaná návštěva u ní doma. Podle švédského zpravodajství v angličtině The Local zorganizovala v neděli 2. dubna švédská Židovská asociace schůzku, na níž ukončení provozu centra všichni jeho pracovníci odhlasovali. Necítili se prý bezpečně a viní místní úřady z neschopnosti poskytnout dostatečnou ochranu. „Stalo se za poslední dobu tolik věcí, že rodiče se již necítí v bezpečí posílat své děti do našich tříd. Naše děti by neměly žít ve světě, kde se musí stydět za to, co jsou, ale nelze centrum provozovat, pokud jsou lidé vyděšení,“ řekla Sjöbergová švédské televizi SVT. Podle ní stojí za útoky neonacistická skupina Nordfront. Kromě výhrůžných e-mailů, které pracovníkům centra chodily, byla několikrát jeho budova zvandalizována svastikami a jednou také nápisem „víme, kde bydlíte“.

celý článek
Zobrazit starší zprávy