Dnes je 22. 7. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Antisemitismus

Francouzský levicový europoslanec odmítl Macronovu řeč k uctění památky 75. výročí událostí na Zimním velodromu

21. 7. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Nedávno nově zvoleného prezidenta Francie kritizoval Jean-Luc Mélenchon, francouzský europoslanec a lídr Levicové strany. Na svém blogu rozhořčeně napadl řeč Emmanuela Macrona, kterou prezident přednesl na nedělní připomínce holocaustu a deportace francouzských Židů z pařížského Zimního velodromu. Prezident v ní uznal spoluvinu francouzského národa. Mélanchon nazval „totálně neakceptovatelné“, že Macron řekl, že „Francie, jako lid, jako národ, byla odpovědná za tento zločin.“ Podle Mélenchona totiž prezident nesprávně označil francouzskou vládu ve Vichy, vazala tehdejšího nacistického Německa, za tehdejší vládu Francie, zatímco legitimní francouzská vláda byla prý tehdy ta londýnská, exilová. Na připomínce 75. výročí deportací francouzských Židů Mélenchon rovněž kritizoval přítomnost Benjamina Netanjahua, izraelského premiéra, jehož vládu nazval tento krajně levicový politik „extrémně pravicovou.“ Macronův výrok, že antisionismus je novou formou antisemitismu pak Mélenchon nazval „zastaralou tezí.“

celý článek

Židy za Třetí říše přirovnala průvodkyně berlínského Centra Anne Frankové k dnešním Palestincům

21. 7. 2017, -jg- |  Svět

BERLÍN – Jedna z průvodkyň berlínského centra Anne Frankové přirovnala osud Židů za druhé světové války k Palestincům, kteří žijí dnes na Západním břehu pod izraelskou okupací. Ve středu 19. července sdělila pro anglickou sekci zpravodajství Al Arabiya: „Spousta věcí, co se děly Židům za nacistické vlády se dějí Palestincům nyní. Židé byli vyhnáni ze svých domovů a bylo jim upřeno právo na vzdělání. Dnes jsou domy a půda Palestinců zabírány,“ řekla Nasrín Hadžadžová, čtyřiadvacetiletá Berlíňanka s palestinskými kořeny. „Musíme být otevřeně smýšlející vůči jiným lidem, obvzláště, když žijeme v jejich společnosti,“ dodala ještě s tím, že byla mnohokrát nazývána „bezvěrcem a pokrytcem“ za to, že přijala práci v Anne Frank Zentrum Berlin. Hadžadžová je jednou z 25 nezávislých průvodců, s nimž centrum pracuje a jež provádí návštěvníky centra výstavou. Ředitel centra Patrick Siegele řekl JTA, že slova této průvodkyně byla „nepravdivá a bolestivá.. a nereflektují postoj centra Anne Frankové.“ „Navíc, centrum Anne Frankové se distancuje od tohoto postoje,“ řekl Siegele.

celý článek

Britský režisér Ken Loach nabádá k bojkotu Izraele, zatímco jeho filmy se léta hrají po celé zemi

17. 7. 2017, -jg- |  Kultura

LONDÝN – Příkrý kritik „izraelského apartheidu“ a neúnavný bojovník za jeho bojkot, legendární britský režisér Ken Loach, čelí v médiích obvinění, že ačkoliv ostatní umělce vyzývá ke kulturnímu bojkotu židovského státu, sám v něm na promítání svých filmů vydělává, a to již řadu let. Nejprve na to upozornil britský židovský list The Jewish Chronicle: Ve stejnou chvíli, kdy Loach obnovil svůj apel na hudební skupinu Radiohead, aby zrušila svůj zářijový koncert v Tel Avivu, jeho Zlatou palmou oceněný snímek Já, Daniel Blake, se promítal v řadě nejen telavivských kin. Vyjádření Rebeccy O’Brianové, Loachovy producentky, že distribuční firma Wild Bunch učinila prodej práv „nedopatřením“, bez vědomí režiséra Loache nebo jeho produkce, však vzala brzy za své, když Loachův dlouholetý izraelský distributor Guy Shani namítl, že Loache i jeho producentku zná už leta a že od něj bez jakýchkoliv připomínek inkasují platby za filmy „každý rok“, už od roku 1993. Zprávu o tom přinesl britský deník Guardian. Ken Loach vyzval ke kulturnímu bojkotu Izraele například během letošního filmového festivalu v Karlových Varech.

celý článek

Na lesbickém pochodu hrdost v Chicagu vykázány účastnice kvůli Davidově hvězdě

30. 6. 2017, -mk- |  Svět

CHICAGO – Davidova hvězda na duhové vlajce hnutí LGBT byla důvodem, proč byly vykázány z pochodu hrdosti chicagských leseb vykázány tři židovské účastnice. Podle organizátorek akce, na niž se minulou sobotu (24.6.) dorazilo odhadem 1500 lidí, byl tento symbol provokativní a urážlivý. Později médiím organizátorky sdělily, že pohled na duhovou vlajku s židovskou Davidovou hvězdou by mohl způsobit, že se „ostatní nebudou cítit v bezpečí“, a definovaly svou akci jako „antisionistickou a propalestinskou“. Tři židovské účastnice uvedly, že podobnou vlajku, která zdůrazňuje jejich židovskou a současně gay identitu, nesly na této akci v minulých ročnících už několikrát a nikdy kvůli ní neměly problémy. V záplavě pobouřených reakcí nad přístupem organizátorů se ozval i rozhořčený hlas muslimské aktivistky a bloggerky Nadji A-Noorové.

celý článek

Propalestinští aktivisté protestovali na britském koncertu Radiohead. Skupina plánuje vystoupit v Tel Avivu

27. 6. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Kvůli jejich nadcházejícímu koncertu v Tel Avivu přišli britští protestující na koncert skupiny Radiohead s transparentem, na němž stálo „Izrael je apartheidní stát, Radioead nehrajte tam“. Během pátečního (23. 6.) koncertu na festivalu v Glastonbury na jihozápadě Anglie zavlály v publiku palestinské vlajky a někteří diváci křičeli „free Palestine“. Podle dostupných zpráv však byla kapela při vstupu na jeviště doprovozena hlasitým potleskem. Několik desítek předních britských umělců už letos v únoru podepsalo dopis, v němž urgují Radiohead, aby svůj červencový koncert v Izraeli zrušili. Na začátku června se k tomu vyjádřil pro hudební časopis Rolling Stone zpěvák kapely Thom Yorke, podle nějž je dopis „urážejícím“, neboť lidé pod ním podepsaní automaticky předpokládají, že členové Radiohead „nejsou informovaní o izraelsko-palestinském konfliktu, anebo tak retardovaní, že si nejsou schopní udělat vlastní názor.“ Dodal ještě, že kytarista skupiny Jonny Greenwood má jak izraelské, tak palestinské fanoušky a jeho manželka Šarona Katan je Židovka s arabskými kořeny a je tudíž o nuancích konfliktu informován jedinečným způsobem.

celý článek

Německo-francouzská televize odmítla dokument o antisemitismu mezi evropskými muslimy

20. 6. 2017, -red- |  Svět

BERLÍN/PAŘÍŽ – Celovečerní dokument s názvem „Vyvolení a vyloučení: nenávist k Židům v Evropě“, který na objednávku německo-francouzské televize Arte natočili režiséři Joachim Schroeder a Sophie Hafnerová, nechce nakonec sama televize vypustit do vysílání. Film přitom odborníci, požádaní o posouzení jeho kvalit, ocenili jako velmi přínosný a zásadní, vypovídající o ožehavém problému současnosti. Televizní stanice se podle výpovědi spolurežiséra Joachima Schroedera obává, že téma je příliš citlivé a mělo prý být pojato „vyváženěji“ a „z více perspektiv“. Oficiálně byl dokument, v němž například hovoří židovští obyvatelé pařížské čtvrti Sarcelles, vystavení častým útokům muslimských sousedů, odmítnut proto, že se nezabývá evropskými zeměmi, které byly určeny v zadání projektu: Řeckem, Maďarskem, Norskem, Švédskem a Velkou Británií. Snímek se ponejvíce soustředí na Francii, Německo, Belgii a Izrael. Lidé z odborné komise, která dokument měla ohodnotit, hovoří dokonce ze strany vedení televize o „cenzuře“.

celý článek

Sionisté mohou za požár Grenfell Tower, zaznělo na propalestinském pochodu Londýnem

19. 6. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Přítomnost policejních důstojníků a několik stovek demonstrantů nesoucích palestinské vlajky, vlajky hnutí Hizballáh nebo transparenty vinící Izrael z genocidy a etnických čistek. Tak vypadal o nedělním (18.6.) odpoledni pochod na každoroční Den al-Quds – propalestinskou akci založenou roku 1979 v íránském Teheránu ajatolláhem Chomejním, na níž se už tehdy vyzývalo k zničení Izraele – který prošel centrem Londýna. Jeden z řečníků na Grosvenor Square vyvolal pohoršení, když ze zavinění nedávného požáru Grenfell Tower obvinil sionisty a podporovatele Izraele. Při tragédii, při níž se vzňala čtyřiadvacetiposchoďová bytová věž v Londýně, zemřelo nejméně 58 lidí. Protidemonstraci uspořádaly místní židovské skupiny. Mezi nimi byla například Sionistická federace nebo Rada židovských britských poslanců, z nichž někteří na Grosvenor Square prohovořili.

celý článek

Tunisko a další státy zakázaly projekci Wonder Woman, v němž má titulní roli izraelská hvězda

13. 6. 2017, -jg- |  Blízký východ

TUNIS – Po vzoru Libanonu, který 31. května zakázal americký film Wonder Woman z produkce Warners Brothers pod záštitou zákona, který bojkotuje vše izraelské, i Tunisko rozhodlo dočasně zakázat promítání filmu s izraelskou herečkou v titulní roli. Přes původní plán tuniského ministerstva kultury film v zemi uvést, tuniský soud vyhověl minulý týden petici tamní Strany lidového hnutí, která nazvala herečku Gal Gadotovou „partnerem poslední izraelské agrese v pásmu Gazy.“ Libanonský zákaz rovněž ovlivnil Alžírsko, kde byla vytvořena petice s názvem „Non! Pas en Algerie“ (Ne, ne v Alžírsku). Film byl skutečně stažen z alžírského filmového festivalu, ale Amine Idjer, mluvčí MD Cine, uvedl jako důvod „administrativní potíže spojené s promítacími právy.“ Kino Palestine Tower Cinema v Ramalláhu se rozhodlo snímek neuvést „kvůli politickým důvodům vztahujícím se k okupaci a skutečnosti, že ve filmu hraje izraelská herečka“, jak citoval deník al-Hadath.

celý článek

Veřejnoprávní televize v Maďarsku odvysílala antisemitskou rétoriku proti Sorosovi

5. 6. 2017, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Veřejnoprávní televize v Maďarsku odvysílala ve středu 24. května řeč íránského duchovního vůdce, v níž nazval Georgea Sorose „zlým sionisticko-americkým multimiliardářem.“ Reportáž odvysílal zpravodajský pořad s názvem Hirado na stanici MTVA, přičemž v něm byly využity výroky Sajída Alího Husejního Chameneího, nejvyššího duchovního vůdce Íránu, jak tvrdí, že právě Soros je zodpovědný za destabilizaci a porážku vlády bývalého íránského prezidenta Mahmuda Achmadínežáda. Pořad odsoudili maďarští Židé, včetně organizace Mazsihisz, která sdružuje židovské obce v zemi. Podle ní Chameneího závěry odrážejí nejčistší a nejčastější formu protižidovských nálad v maďarských krajně pravicových médiích. Soros, který se v Maďarsku narodil, financuje skupiny, které oponují politice pravicové maďarské vlády a v nedávné době se stal předmětem ostrých výpadů ze strany předních maďarských politiků.

celý článek

Zpravodajská televize Al Jazeera se omluvila za antisemitský příspěvek na Twitteru

4. 6. 2017, -jg- |  Antisemitismus

DAUHÁ – „Proč byste neměli věřit popíračům změny klimatu,“ tak uvedla na svém Twitteru anglická sekce zpravodajské televize Al Jazeera obrázek karikatury Žida, jak si mne ruce a říká: „He, he, he, to globální oteplování, uh, totiž podvrh se změnou klimatu, perfektně funguje v našem dlouhodobém horizontu talmudického plánu na ovládnutí světa.“ Příspěvek byl evidentně myšlen jako odpověď na zprávu, že americký prezident Donald Trump nepodpoří Pařížskou dohodu, globální inicitativu proti změně klimatu, která chce snížit emise oxidu uhličitého a navázat na tzv. Kjótský protokol. Poté, co na svém twitterovém účtu Al Jazeera English (AJE) tento příspěvek zveřejnila a poté smazala, se katarská televize omluvila za nedopatření. „Nejednalo se o obrázek AJE, nýbrž o odpověď na starší vlákno, které bylo chybně napojeno,“ napsala anglická sekce televize Al Jazeera a dodala: „Omlouváme se za chybu.“ Příspěvek byl smazán, ale někteří uživatelé Twitteru si stihli udělat screenshot.

celý článek
Zobrazit starší zprávy