Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Upřímné vyznání Izraelce ze svých snů a obav, které autor adresuje svému palestinskému sousedovi, o tom je kniha Dopisy přes zeď

2. 10. 2020, -tz- |  Nové knihy

PRAHA – Konflikt na Blízkém východě a především vzájemný vztah Izraelců a Palestinců je citlivě vykreslen v nové knize americko-izraelského novináře a spisovatele Josiho Kleina Haleviho Dopisy přes zeď. Kniha je psaná ve formě dopisů, v nichž se autor vyznává se svých pocitů, ze své touhy být pochopen druhou stranou, žádá o uznání práva svého národa na svou zemi, na své území, ale nabízí i snahu o porozumění a otevřenost k diskusi. Halevi, který v oblasti sám žije, v dopisech citlivě vykresluje tamní napětí a každodenní strach, zabývá se otázkou judaismu, židovskou historií i izraelskou současností, ale rozhodně nechce poučovat, nýbrž navázat dialog.

celý článek

Tryzna v Terezíně letos nebude, poprvé po 75 letech

2. 10. 2020, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Po osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald v dubnu 1945 se v tom okamžiku již bývalí vězni ve společném provolání známém jako „Buchenwaldská přísaha“ zavázali k uctívání památky nacismu, dokud nebudou vymýceny poslední zbytky této zhoubné ideologie. Od té doby se pietní vzpomínky každoročně konají prakticky ve všech památnících vzniklých na místech bývalých nacistických represivních zařízení, včetně Terezína. Letos poprvé se tak nestane. Kvůli koronaviru.

celý článek