Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Na svátek Tubišvat přinesly tři generace izraelských pěstitelů artyčoků koše s úrodou do prezidentova sídla

10. 2. 2020, -jg- |  Kultura

JERUZALÉM – Tři izraelské rodiny na židovský nový rok stromů, svátek Tubišvat, obdarovaly v pondělí 10. února (15. švatu) prezidenta Reuvena Rivlina, koši plnými plodů svého pěstitelského úsilí. Pěstitelé artyčoků, rodina Shmilovitz z mošavu Neve Jarak, rodina Mazor z Nir Banim a rodina Yakoba-Nahmani z Šafiru prezidentovi sdělili, že se doslechli, že je velkými milovníkem této lahodné zeleniny, kterou mu připravovala jeho nedávno zesnulá manželka Nechama. „I když jsem Jeruzaléman skrz na skrz, Nechama pocházela z mošavu a vždy se postarala, abychom byli s izraelskou přírodou, půdou a ročními obdobími,“ sdělil prezident s tím, že Nechaminy artyčoky se stávaly předmětem chvály o pátečních večeřích Rivlinovy rodiny.

celý článek

Bouře Sabine a židovské památky - co zatím víme

10. 2. 2020, -rjw- |  Z domova

ČR – Bouře, která se dnes žene Českou republikou, si kromě hmotných škod už vyžádala i jeden lidský život. Podle dostupných zpráv židovské náboženské objekty zatím poškodila jen lehce. Jde převážně o hřbitovy. Podrobnější informace přinese zpravodajství v dalších dnech. V Praze na Starém židovském hřbitově na Žižkově spadl jeden strom a lehce poškodil několik náhrobních kamenů. Na Novém židovském hřbitově na Olšanech bouře způsobila malou škodu na několika náhrobcích. Všechny pražské židovské hřbitovy byly dnes z bezpečnostních důvodů uzavřeny. „Je to hlavně díky tomu, že se na pražských hřbitovech provádí preventivní prořez,“ uvedl pro ZTIS.cz správce Chaim Kočí. „Nebýt toho, napáchaly by proschlé větve mnohem větší paseku.“

celý článek

Frum v kšiltovce: Vítězkou půlmaratónu je ortodoxní žena z Izraele, matka pěti dětí

10. 2. 2020, rjw |  Sport

MIAMI – Ano, vidíte správně. I tak může vypadat ortodoxní židovská žena. Třicetiletá Beatie Deutschová zaběhla v neděli Miami Half Marathon s výsledkem 1:16:4 a získala zlato. Usiluje o kvalifikaci do izraelské reprezentace na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. Beatie (Bracha) Deutschová, která se do Izraele přestěhovala v roce 2008, je v izraelském ortodoxním prostředí výjimečným zjevem. Pravidelně trénuje ve sportovních kalhotách pod kolena a tričku pod lokty, jak nařizují ortodoxní pravidla cnijut (cudnosti). Také vlasy má zahalené – obvykle přiléhavým šátkem nebo kšiltovkou. Před rokem upoutala pozornost izraelské veřejnosti, když vytvořila nový místní rekord v Tiberiadském maratonu. V květnu loňského roku překvapila úspěchem v půlmaratonu v litevské Rize. Zřejmě se stala první ortodoxně zbožnou Židovkou ženou v dějinách, která zvítězila mezinárodní atletické soutěži.

celý článek