Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Příkaz prezidenta Trumpa definuje židovství jako národnost, napsaly americké noviny

11. 12. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Exekutivní příkaz, který má ve čtvrtek 12. prosince podepsat americký prezident Donald Trump, by měl napříště interpretovat židovství nejen jako náboženství, ale též jako národnost. Tímto výnosem chce administrativa prezidenta Trumpa bojovat proti antisemitismu na univerzitách a kampusech. Tím, že by Židé byli uznáni jako etnická skupina a nejen jako náboženská, by vláda mohla definovat diskriminaci proti nim jako zásadní porušení jejich občanských svobod. Na náboženské skupiny se totiž relevantní legislativa nevztahuje. To znamená že škola, která by selhala v boji proti diskriminaci vůči svým židovským studentům, by mohla přijít o státní podporu. Podle deníku New York Times, který zprávu přinesl jako první, jsou v současnosti na amerických univerzitách silně patrné protiizraelské nálady podporované hnutím za bojkot Izraele BDS.

celý článek

Střelba v košer obchodě v americkém Jersey: šest mrtvých

11. 12. 2019, rjw |  Svět

JERSEY – Šest mrtvých zůstalo po honičce s policií a několikahodinovém zabarikádování v košer obchodě v Jersey. Kromě pachatelů přišel o život jeden policista a tři další lidé. Další tři lidé byli zraněni. Podle policie nešlo o terorismus ani antisemitský motiv: pachatelé si obchod JC Kosher Supermarket vybrali náhodně. Všechno začalo střelbou na hřbitově Bayview, kde dva pachatelé, údajně mladiství, zastřelili policistu Josepha Sealse (40). Poté se pokoušeli ujet nákladním vozem. Následovala přestřelka a honička s policií. Nakonec se oba pachatelé zabarikádovali v místním košer supermarketu. Zde zůstali několik hodin a podle zpráv odtud stříleli. Na místě zasahovaly desítky těžce ozbrojených policistů a nejméně tři obrněná auta.

celý článek

Izraelský student zbit v pařížském metru do bezvědomí. Mluvil hebrejsky

11. 12. 2019, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Jednatřicetiletý Izraelec byl v pařížském metru napaden a zbit do bezvědomí poté, co jej dva útočníci uslyšeli mluvit hebrejsky. Posílal totiž svému otci hlasovou zprávu skrze aplikaci Whatsapp. Útok, o němž informovala francouzská organizace monitorující antisemitismus BNVCA a poslanec francouzského parlamentu Meyer Habib, se odehrál v pondělí 9. prosince před sedmou hodinou ráno, během dopravní špičky. „Tyto nové útoky se zdá se potvrzují, že antisionismus má antisemitskou náturu,“ napsala ve své zprávě BNVCA. Minulý týden dolní komora francouzského parlamentu přijala rezoluci, která označuje některé formy nenávisti vůči Izraeli za vyjádření antisemitismu. Stalo se tak poté, co bylo na židovském hřbitově nedaleko Štrasburku více jak sto náhrobků počmáráno svastikami a antisemitskými nápisy.

celý článek