Dnes je 24. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Oheň poničil slavnou ukrajinskou synagogu v Illincích. Příčina není známá

19. 11. 2019, -rjw- |  Svět

ILLINCI – Bývalá synagoga v ukrajinském městě Illinci padla v noci ze čtvrtka na pátek 15. listopadu za oběť požáru. Jedná se o cennou stavbu z 18. století. Od roku 1942 nesloužila svému účelu a byla využívána jako skladiště a dílna, v poslední době nábytkářská a tesařská. Cihlová barokní synagoga byla postavena kolem roku 1780. Město Illinci bylo historicky součástí polsko-litevského soustátí a židovská populace v něm rostla. Před 2. světovou válkou zde Židé tvořili většinu obyvatelstva a tato synagoga byla největší (tzn. „Velká“), s připojeným chederem (nižší školou) a školou Talmud-Tóra. Když v roce 1941 přišli do městečka nacisté, vytvořili zde sběrné ghetto pro Židy z okolí; v roce 1942 přišla likvidace. Zbytek, který unikl hromadným popravám, odvezli do koncentračních táborů. Takřka nikdo se nevrátil.

celý článek

Izraelská hymna Hatikva zazněla v Abú Zabí: Izrael slaví úspěchy v džúdžucu

19. 11. 2019, -rjw- |  Sport

ABÚ ZABÍ – První den Světového šampionátu v džúdžucu konaného ve Spojených arabských emirátech zazněla izraelská hymna Hatikva. Na nejvyšším stupni vítězů v juniorské kategorii totiž stanul sedmnáctiletý Izraelec Alon Leviev. Po vítězném utkání nad účastníky z Pákistánu, Kazachstánu a Tádžikistánu nakonec přemohl i domácího šampióna, který skončil druhý. „Cítil jsem se v tom skvěle, vyhrál jsem všecky zápasy a neskórovali mě ani žádnými body,“ radoval se Leviev na facebookovém profilu. Poděkoval také rodině, trenérům a sponzorům. Původně japonské bojové umění se ze své vlasti rozšířilo do celého světa, o čemž svědčí i 15 000 zápasníků ze 69 různých zemí, kteří od soboty měří síly v aréně Mubadala.

celý článek

Telavivská radnice si připomněla 30. výročí Sametové revoluce v Československu

19. 11. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – V předvečer státního svátku, v sobotu 16. listopadu po osmé hodině večerní, se budova radnice na Rabinově náměstí v Tel Avivu rozzářila v barvách české státní vlajky. Izraelská metropole si tak připomněla výročí počátku tzv. Sametové revoluce, od níž letos uplynulo 30 let. „V roce 1989 se Československo zbavilo komunistického režimu a stalo se demokracií. Jsme za toto gesto velmi rádi. Velký dík starostovi Ronu Chuldaiovi a celé radnici,“ oznámilo na svém Facebooku České centrum v Tel Avivu. Není to však poprvé, co se telavivská radnice rozzářila právě v barvách české státní vlajky. Loni se tak stalo při vystoupení zpěváka Mikolase Josefa, který dne 10. dubna vystoupil spolu s dalšími 24 umělci na akci Israel Calling, během níž se představovaly písně pro nadcházející soutěž Eurovize.

celý článek