Dnes je 24. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka byl nově nalezen masový hrob

14. 11. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

VARŠAVA – Institut národní paměti (IPN) oznámil ve čtvrtek nález dosud neznámého masového hrobu blízko někdejšího vyhlazovacího tábora Treblinka. Na místě, kde se dnes nachází lesní parkoviště, byla objevena zasypaná jáma o rozměrech cca 3,4 krát 4,5 metrů, obsahující lidské ostatky. Pracovníci vykopali také nábojnice. Zatím není jasné, kolik těl v hrobě je, ani kdy během fungování této „továrny na smrt“ masový hrob vznikl. Oznámení předcházela úterní zpráva, že prokurátor Andrzej Pozorski, zástupce vrchního prokurátora a předseda Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu, navštíví příští den místa v okolí tábora Treblinka I., kde by se mohly vyskytovat masové hroby.

celý článek

Příští dny rozhodnou, budou kritické, říká vyslanec OSN Mladenov

14. 11. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Stovky raket vystřelených z Pásma Gazy dopadly během tohoto týdne na Izrael. Stalo se tak po zabití velitele Islámského džihádu Bahá Abú al-Aty v Gaze a útoku na dalšího velitele této organizace v syrském Damašku. Řadu raket zneškodnil protivzdušný systém Ocelová klenba, další způsobily škody, případně zranění. Izraelská armáda odpovídá pravidelně vzdušnými útoky na vybrané cíle v Pásmu Gazy. Výsledkem je 23 mrtvých, podle izraelských zdrojů většinou teroristů nebo členů jejich rodin. Třemi oběťmi byly děti. Střídání krátkých fází klidu a ostřelování zatím podle všeho není u konce. – Brigády Al-Kuds ohlásily, že mají nový typ raket, nazvaný Burák-120.

celý článek

„Diskriminační a nenapomáhající míru,“ označil rozhodnutí soudu EU o označování výrobků z osad Americký židovský výbor

14. 11. 2019, -jg,tz- |  Svět

WASHINGTON – Na úterní rozhodnutí soudního dvoru Evropské unie, aby se výrobky z území Západního břehu a Golanských výšin, které většina mezinárodního společenství považuje za Izraelem okupované, označovaly přesným místem, odkud pochází, a to včetně židovských osad a nikoliv označením „made in Israel“, reagovala mezinárodní židovská organizace AJC s tím, že bude pravděpodobně zneužíváno těmi, kdo usilují o delegitimizaci židovského státu, a proto je nyní naléhavější, než kdy jindy, prohloubit vzájemně prospěšné vztahy mezi EU a Izraelem. „Jako podporovatelé dohodnutého dvoustátního řešení se domníváme, že diskriminační označování nepomůže k dosažení míru. Zneužití právních předpisů EU o ochraně spotřebitele zkomplikuje nalezení dohody mezi Izraelci a Palestinci, která může uspět pouze v diplomatickém a nikoliv v legislativním prostředí“, řekl Daniel Schwammenthal, ředitel Transatlantického institutu AJC, bruselské kanceláře Amerického židovského výboru (AJC).

celý článek