Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Německo musí chránit Židy,“ prohlásil jeho prezident. Někteří židovští představitelé viní policii ze zanedbání ochrany synagogy

10. 10. 2019, -jg- |  Svět

BERLÍN – Podle některých předáků německé židovské komunity policie selhala v zabezpečení synagogy v Halle, kde se ve středu odehrál vražedný útok německého neonacisty. „Je skandální, že synagoga v Halle nebyla policií strážena během židovského svátku, jakým je Jom kipur,“ sdělil Josef Schuster, předseda Rady židovských obcí v Německu. „Kdyby policie stála před dveřmi synagogy, pachatel mohl být odzbrojen dřív, než zaútočil na ostatní,“ dodal. Synagoga má velké, těžké, železné dveře, které byly během jomkipurových bohoslužeb bezpečnostně uzamčeny. To střelcův útok odrazilo, stejně jako skutečnost, že byl pravděpodobně proveden po domácku vyrobenou zbraní, která nebyla stroprocentně funkční. Útok na synagogu a židovský hřbitov ve východoněmeckém Halle, stejně tak jako na tamní turecké občerstvení, spáchal Stephan Balliet, sedmadvacetiletý Němec. Zabil přitom dva lidi a další zranil. Útok byl přenášen online kamerou na helmě útočníka, který prohlásil, že „Židé jsou příčinou všech problémů“.

celý článek

Útok v Halle: „Pramenem všech problémů jsou Židi“. Policie zřejmě má jednoho ze střelců

10. 10. 2019, -rjw- |  Svět

HALLE – Podle zpravodajského serveru JTA německá policie několik hodin po útoku na synagogu a kebabový obchod v německém městě Halle zadržela jednoho z útočníků. Podle údajů, které jsou nyní k dispozici, pocházeli útočníci z řad krajní pravice. Druhý je na útěku a místní obyvatelé proto mají zůstat doma. Na dopadení obou pachatelů intenzivně spolupracuje německá policie s bezpečnostními službami v dalších státech. Díky tomu již zřejmě zná identitu pachatelů i přesný počet. Zadrženým je sedmadvacetiletý německý občan s vazbami na krajní pravici. Soukromá zpravodajská služba SITE (USA), která na svém Twitteru uvedla, že střelci zveřejnili na herní stránce videozáznam, v němž mimo jiné ukazují munici a jeden říká anglicky: „Pramenem všech problémů jsou Židi.“ Z publikovaného videa je zřejmé, že pachatelé průběh útoku natáčeli a sdíleli online.

celý článek