Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Američtí Židé odsoudili prezidentova slova o neznalosti či dvojí loajalitě, jíž podle něj disponují židovští voliči Demokratů

21. 8. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí Židé, kteří volí demokraty, jsou buďto ignoranti, anebo vysoce neloajální. Stalo se tak v úterý 20. srpna v Oválné pracovně Bílého domu při schůzce s prezidentem Rumunska Klausem Iohannisem, když přišla řeč na dvě čerstvě zvolené kongresmanky za Demokratickou stranu, Ilhan Omarovou a Rashidu Tlaibovou. Těm byl nedávno kvůli jejich podpoře hnutí BDS odepřen vstup do Izraele. „Myslím, že Židé, co volí Demokraty, prokazují buď totální nedostatek znalostí, anebo loajality,“ řekl prezident USA. Ve středu pak Donald Trump na svém Twitteru nasdílel komentář moderátora a konspiračního teoretika Wayne Allena Roota, který napsal, že zatímco židovský stát Trumpa zbožňuje jako „krále Izraele“, američtí Židé už ani nevědí, co dělají. „Wow!“ dodal Trump, když poděkoval Rootovi za jeho hřejivá slova.

celý článek

Výbor OSN žádal po Palestincích vysvětlení nenávistných antisemitiských projevů v učebnicích, vůbec poprvé

21. 8. 2019, -jg- |  Svět

ŽENEVA – Vůbec poprvé byla palestinská administrativa dotazována na půdě OSN ohledně antisemitismu, protiizraelských předsudků a nabádání k nenávisti a násilí v palestinských učebnicích. V úterý 13. srpna se v Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace zabýval dvaatřicetistránkovou zprávou od neziskových organizací UN Watch, NGO Monitor a SE-Impact, které takové případy zdokumentovaly. „Co se ten týden stalo, bylo neuvěřitelné,“ sdělil Hillel Neuer, ředitel UN Watch. „Od roku 1974, kdy byl Jásir Arafát a Organizace za osvobození Palestiny přivítána do OSN, je toto poprvé, kdy se pozornost stočila na palestinský rasismus, diskriminaci a antisemitismus.“ Výbor rovněž vyzval zástupce palestinské samosprávy v OSN, aby se ke zprávě vyjádřili.

celý článek