Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelská policie se připravuje na čtvrtý den protestů poté, co byl zastřelen Solomon Teka

3. 7. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Už třetí den protestů zažil ve středu 3. července Izrael poté, co policista v civilu a mimo službu v neděli zastřelil Solomona Teku, devatenáctiletého mladíka etiopského původu. Tisíce etiopských Židů a jejich sympatizantů se vydaly v úterý večer protestovat proti policejnímu násilí a rasismu vůči etiopským Židům do ulic, v Tel Avivu zastavili provoz na obchvatech Ajalon a Begin, čímž způsobili několikahodinové dopravní zácpy v zemi. Před telavivským obchodním centrem Azrieli někteří napadli projíždějící vozy. Poté, co jeden řidič svůj vůz opustil a unikl lynči, bylo jeho auto zapáleno. Ve městě Kirjat Atta zas tisícovka demonstrujících pochodovala proti policejní stanici, přičemž protestující vrhali zapálené pneumatiky, odpadkové koše a kameny. Policisté odpověděli granáty se slzným plynem. V Ašdodu byl zatčen čtyřiadvacetiletý mladík poté, co byl zachycen na videu, jak se snaží podpálit uniformu policisty. Celkově bylo kvůli vandalismu, útokům na policisty a rušení veřejného pořádku zatčeno 136 protestujících, 111 policistů bylo zraněno.

celý článek

Podle výroční zprávy antisemitské texty v Česku nejčastěji publikují dezinformační prokremelské weby

3. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České Republice (FŽO) zaznamenala v roce 2018 celkem 347 antisemitských incidentů. Vyplývá to z výroční zprávy o projevech antisemitismu, kterou zveřejnila ve středu 3. července. Podle ní oběti však násilných činů incident často nenahlásí, je proto pravděpodobné, že je reálný počet antisemitských útoků vyšší. Násilné antisemitské incidenty jsou však i nadále v České republice stále ojedinělé, v roce 2018 byly zaznamenány dva případy fyzické agrese s antisemitským motivem. Dále byly evidovány tři případy znehodnocení židovského majetku antisemitskými nápisy, symboly apod. a devět incidentů spadajících do kategorie vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétní osoby kvůli jejímu skutečnému či domnělému židovství.

celý článek

Při tragické nehodě zemřela Devra Freelanderová

3. 7. 2019, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Zemřela umělkyně Devra Freelanderová (1990-2019). Dcera reformního rabínského páru se začínala prosazovat uměleckými díly, umístěnými na Times Square a Long Island City. Její život však ukončila dopravní nehoda. V brooklynském Williamsburgu došlo v pondělí krátce po poledni k tragické nehodě. Nákladní auto srazilo mladou cyklistku. Policisté oběť identifikovali jako osmadvacetiletou Devru Freelanderovou, tvůrkyni plastik a videí, tematizujících mimo jiné klimatické změny. Fascinovaly ji krajinné tvary a jejich opakování vznikající v lomech střepů, při lití skla a dalších materiálů. Za použití nových technologií (3D tiskárna, laserový řez…) vytvářela skulptury připomínající geologické modely, ledovce, východy slunce.

celý článek