Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Památník Terezín bude hostit česko-německé setkání středoškoláků

18. 6. 2019, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Ve dnech 18. až 24. června se uskuteční česko-německé setkání mládeže plánované pro studenty Střední průmyslové školy stavební z Plzně a studenty Realschule Plus Birkenfeld. Organizátory setkání, jehož obsahem bude hledání sounáležitostí a hranic v pohledu dnešní mladé generace na druhou světovou válku, jsou Studijní centrum Maxe Mannheimera v Dachau (SRN) a Památník Terezín. Program bude zahájen v prostorách německého partnera projektu, kde se mladí lidé pomocí různých aktivit seznámí mj. s historií bývalého koncentračního tábora Dachau a životními osudy jeho někdejších dvou vězňů, Miroslava Kubíka a Vladimíra Feierabenda. V pátek 21. června se pak účastníci přesunou do prostor Památníku Terezín, kde poznají nejen bývalá represivní zařízení, ale i oba zmíněné pamětníky.

celý článek

Argentiské hlavní město uctí památku rabína Marshalla Meyera, lidskoprávního aktivisty v dobách diktatury

18. 6. 2019, -rjw- |  Svět

BUENOS AIRES – Hlavní město Argentiny chystá památník zakladateli rabínského semináře v Buenos Aires a lidskoprávnímu aktivistovi rabínu Marshallu T. Meyerovi (1930-1993). Ocení tím statečnost, kterou projevoval v době vojenské diktatury mezi lety 1976 až 1983, kdy zmizely tisíce argentinských občanů. Památná zeď má stát na náměstí, které nese jeho jméno. Marshall T. Meyer se narodil v newyorském Brooklynu, vyrůstal však ve státě Connecticut. Pro rabínská studia se rozhodl po setkání s rabínem Avrahamem Joshuou Heschelem, jehož osobnost zásadně ovlivnila celý Meyerův život. Stal se rabínem konzervativního (masorti) směru. Krátce po obdržení smichy se stal rabínem v argentinské Congregación Israelita de la República Argentina (Templo Libertad), kde působil dva roky. Poté zůstal dlouhodobě členem obce Bet El v Buenos Aires. Zde vytvořil vzorovou konzervativní obec, jejíž principy přejímaly i další komunity po celé Latinské Americe.

celý článek

Ramat Trump, Trumpův vrch jako poděkování prezidentu USA

18. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu v neděli 16. června slavnostně odhalil znak nové osady na Golanských výšinách, kterou slíbil pojmenovat po americkém prezidentu Donaldu Trumpovi. Je to výraz vděčnosti za březnové prohlášení (ze dne 25. 3. 2019), v němž Trump označil Golanské výšiny za izraelské území. Toto území Izrael dobyl během války s Libanonem (1981) a většina zemí je považuje za okupované. V neděli během zasedání kabinetu, konaného na Golanech, odhalil Netanjahu slavnostně název nové osady. Bude se jmenovat Ramat Trump, neboli „Trumpův vršek“ (רמת טראמפ – ano, bez koncového pe) a ve znaku bude mít zřejmě překříženou izraelskou a americkou vlajku. Došlo i na položení základního kamene.

celý článek

Neznámý pachatel zanechal na pražském náměstí Jiřího z Podebrad antisemitský nápis

18. 6. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Několikajazyčný antisemitský nápis se objevil na rohovém domě ul. Přemyslovská a náměstí Jiřího z Poděbrad, kde mimo jiné sídlí Česká pošta. Nápis, tvořící slovo „Outttt“ („vennnn“) sestavené z Davidovy hvězdy a řady křížů doprovází heslo „Světu mír – Židům peníze“, napsané v ruštině. Parafrázi na někdejší sovětské heslo z roku 1951 doplňuje hebrejsky napsané „Šalom“. Zaměstnanci pošty na dotaz Ztis.cz odpověděli, že ta „čmáranice“ je na zdi už delší dobu, asi 14 dní. Nevěděli co znamená a když jim byl nápis přeložen, rozhněvaně se vyjádřili o autorovi (či autorech) nepublikovatelným výrazem. Vzhledem k jazykové skladbě není pravděpodobné, že by nápis vytvořili místní; spíše se tak „umělecky projevil“ nějaký turista.

celý článek