Dnes je 15. 12. 2019
Zpravodajství
O projektu

Zemřel dlouholetý předseda židovské obce Brno Pavel Fried

2. 6. 2019, -tz, jg- |  Z domova

BRNO – V neděli 2. června 2019 zemřel ve věku 88 let pan Ing. Pavel Fried, dlouholetý předseda a místopředseda Židovské obce Brno, který dříve rovněž vykonával funkce člena Rady a Prezidia Federace židovských obcí v ČR. Jeho život byl úzce spjat jak s rodným městem, tak s židovskou komunitou. Svou aktivitu a čas věnoval jak brněnské obci, tak přednáškám pro pedagogy, žáky a studenty, které takto seznamoval s osudy Židů v období holocaustu. Jeho činnost brněnská židovská obec ocenila udělením „Pamětní medaile ŽOB Barucha Jakoba Placzka a Richarda Federa“ a město Třebíč ho jmenovalo čestným občanem „Za dlouholetou snahu a úsilí při obnově a zachování židovských tradic a propagaci třebíčských židovských památek zapsaných na seznamu UNESCO“.

celý článek

Na horu Hermon byly ze Sýrie vystřeleny rakety. Dle IDF nešlo o mylně zaměřené střely

2. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V sobotu 1. června byly na Horu Hermon na Golanských výšinách vystřeleny ze Sýrie dvě rakety. Izrael v noci na neděli zareagoval útokem na vojenské základny v Sýrii. IDF uvedla, že zasáhla několik vojenských cílů. Údaje o rozsahu škod na syrské straně se liší, není ani veřejně známé, které z ozbrojených skupin základna patřila. Sobotní rakety dopadly nedaleko lyžařské oblasti na hoře Hermon a podle IDF nezpůsobily žádné škody ani zranění. Podle vojenské analýzy se však nejednalo o zbloudilé či mylně zaměřené střely, jaké do oblasti někdy dopadají ze syrské válečné oblasti – byly vystřeleny úmyslně. Podle zdrojů deníku Jerusalem Post byly vystřeleny pravděpodobně z okolí 40 km vzdáleného Damašku, podobně jako rakety, jež na Izrael dopadly ze Sýrie v lednu. Podle IDF šlo zřejmě o „promyšlený“ útok ze strany íránských milicí.

celý článek

Den Jeruzaléma a konec Ramadánu, střety na Chrámové hoře

2. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Asi 120 Židů se v neděli 2. června rozhodlo oslavit Den Jeruzaléma přítomností na sporném území jeruzalémského Starého města, kde kdysi stál Šalomounův chrám a nyní se zde nachází Skalní dóm a mešita Al-Aksá. Izraelská policie jim přístup umožnila. Vzhledem k tomu, že muslimové vnímali židovskou modlitbu na svých posvátných místech jako provokaci, konající se navíc během posledních dnů postního měsíce Ramadán, došlo ke střetům. Až dosud platilo pravidlo, že během posledních 10 dnů Ramadánu je celý objekt ne-muslimům nepřístupný; vzhledem ke Dni Jeruzaléma letos policie udělala výjimku. Policie umožnila přístup průvodu Židů, kteří se domáhali vstupu na místa, kde před dvěma tisíciletími stával židovský Chrám. Převážně palestinští muslimové toto porušení statu quo vnímali jako provokaci a začali na příchozí házet kameny a další předměty. Nepovolení vstupu by zase jako ukrácení svých práv vnímali náboženští sionisté.

celý článek