Dnes je 4. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Skutečný kohen,“ zaznělo na pohřbu Jana A. Munka, předsedy pražské židovské obce

13. 5. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Na pražském Novém židovském hřbitově se v pondělí 13. května konal pohřeb předsedy pražské Židovské obce v Praze a dlouholetého ředitele Památníku Terezín, Jana A. Munka (7. Ijaru 5779 – 72 let). Stalo se tak den po jeho úmrtí. Jan Munk se narodil v září 1946 v Praze, do rodiny přeživších šoa. Oba rodiče ztratili v koncentračních táborech své původní partnery, otec dokonce i syna. V mnoha ohledech byl typickým příslušníkem tzv. „druhé generace“: vzpomínky na předválečnou dobu, na příbuzné, kteří „se nevrátili“, i jistá uzavřenost před vnějším světem, to vše utvářelo jeho vztah k životu i k židovskému dědictví. Ačkoli se v roce 1970 dostal na Filosofickou fakultu UK, kde vystudoval sociologii a později se podílel na výzkumných projektech, skutečné poslání našel v práci až po roce 1989.

celý článek

Vandalský nápis z náhrobku rabína Löwa na pražském židovském hřbitově byl odstraněn

13. 5. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Vandalský nápis, který minimálně od čtvrtečního večera hyzdil náhrobní kámen rabína Löwa na Starém židovském hřbitově v Praze, byl odstraněn. Podle informací Leo Pavláta, ředitele Židovského muzea v Praze, které historický hřbitov spravuje, došlo v pondělí 13. května k nápravě. „Nápis na zdi byl seškrábán a na náhrobku odstraněn,“ sdělil ředitel. Černou barvou načmárané hebrejské jméno „Šmuel Elimelech Gomel“, což měl být zřejmě podpis blíže nezjištěného návštěvníka, se nacházelo jednak na zdi u cedulky s informací o náhrobku slavného pražského rabína, jednak i na samotném náhrobku ze strany, kde jej musel s přihlédnutím k památkové ochraně celého celku odstranit restaurátor. Podle ředitele Pavláta mělo dojít k podobnému aktu turistického vandalismu i na židovském hřbitově v Krakově.

celý článek

Populace supů na Golanských výšinách klesla na polovinu. Kvůli otravě

13. 5. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Osm z dvaceti supů bělohlavých (Gyps fulvus), žijících na Golanských výšinách, podlehlo o víkendu otravě. Sdělila to Správa izraelské přírody a národních parků. Za vymýcením poloviny supí populace stál nešťastný nápad jednoho galilejského venkovana. V pátek 10. května ráno se začali na severu Galileje objevovat mrtví a umírající supi. Záchranáři zjistili, že příčinou smrti je otrava, brzy se podařilo vystopovat i její zdroj. Byla to zdechlina krávy, kterou kdosi postříkal jedem. Dva ptáky se snad podařilo zachránit, takže celková bilance je osm mrtvých supů, dva šakali a jedna liška. V neděli se policii pravděpodobně podařilo vypátrat viníka. Třicetiletý obyvatel beduínské vesnice Tuba-Zangaríja údajně doufal, že když zbytky kravího těla otráví, nechají je mrchožrouti na pokoji. Viník je ve vazbě, v pondělí stane před soudem.

celý článek