Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Věčný Žid Netanjahu. Německé noviny kritizovány za titulek s asociací na nacistický protižidovský film

16. 4. 2019, -jg- |  Antisemitismus

BERLÍN – Po izraelských parlamentních volbách, které proběhly minulé úterý a při nichž získal největší potenciál pro sestavení vládní koalice současný premiér Benjamin Netanjahu, zveřejnily německé levicové noviny článek, v němž Netanjahua nazvaly „věčným Židem“. Titul článku, který vyšel ve čtvrtek 11. dubna v názorové rubrice listu Frankfurter Rundschau, zněl „Věčný Netanjahu“ a odkazoval na nacistický pseudo dokumentární film Fritze Hipplera z roku 1940. Film, jehož produkci organizoval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels, je považován za jeden z vůbec nejštvavějších protižidovských filmů v historii kinematografie a dnes je jeho distribuce zakázána. Může být promítán jen na uzavřených vědeckých seminářích a s patřičným výkladem. Stejná pravidla platí ještě o dalších zhruba 40 filmech vzniklých v Německu mezi lety 1933 až 1945. „Co se to děje s německými editory, že si v titulku ve svém editorialu pohrávají s nacistickým jazykem?“ reagoval na Twitteru novinář z deníku Bild Filipp Piatov.

celý článek

V době požáru Notre-Dame hořelo i na Chrámové hoře

16. 4. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V tutéž dobu, kdy západní svět sledoval největší požár Chrámu Matky Boží v Paříži, propukl oheň i na Chrámové hoře. Informovala o tom palestinská Wafa News Agency (WNA) a zprávu potvrdila izraelská policie. K požáru došlo v prostorách ochranky na střeše modlitebny Al-Marwání. Al Marwání, v židovsko-křesťanském prostředí známá jako „Stáje Šalomounovy“, se nachází v jihovýchodním rohu celého komplexu. Nešlo tedy přímo o součást Skalního dómu, proslulého zlatou kupolí. Hasičům z Al-Aksá se podařilo oheň brzy uhasit. Příčinu zatím šetří izraelská policie a nadace Al-Aksá (wakf). Šejch Azzam al-Chatib, předseda wakfu Jeruzaléma (Kuds) a mešity Al-Aksá, řekl jordánské agentuře Al-Mamlaka, že jej pravděpodobně způsobily děti.

celý článek

Národní – a sefardský – hrdina: Tělo Eliho Kohena se možná vrací do Izraele

16. 4. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Ze Sýrie do Izraele údajně zamířila ruská delegace, převážející rakev s ostatky legendárního izraelského špiona Eliho Kohena (1964-1965). Zprávu přinesl v noci na úterý server Jerusalem Online. Pokud se zpráva potvrdí, bude to další triumfální „návrat“ ikonické postavy moderního Izraele. Počátkem dubna se takto – opět díky ruské pomoci – vrátily ostatky Zacharyho Baumela, zabitého během první války s Libanonem. Návrat ostatků Eliho Kohena je ještě důležitější. Kohen pod jménem Alí Amín Thábit infiltroval do nejvyšších kruhů strany Baas i syrské armády. V roce 1965 byl odhalen a popraven, jeho informace však o dva roky později dopomohly izraelskému vítězství v šestidenní válce. Důležitost návratu Kohenových ostatků asi nelze přecenit: Byl to první izraelský agent, odhalený a popravený coby Izraelec.

celý článek