Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Útok na synagogu v tureckém Izmiru. Pachatel chtěl demonstrovat proti Státu Izrael

5. 4. 2019, -rjw- |  Svět

IZMIR – Mnoho nechybělo a synagoga Beth Israel v Izmiru by utrpěla velké škody. Minulý čtvrtek 28. března došlo k útoku zápalnou lahví. Ta ale díky nešikovnosti pachatele a notné dávce štěstí dopadla na chodník, aniž by někoho zranila. Zprávu o incidentu přinesly o týden později turecko-ladino noviny Salom. Útočník, jehož jméno média i policie tají, byl na místě zadržen. Při výslechu uvedl, že svým činem chtěl demonstrovat proti politice státu Izrael. Na sociálních sítích událost okomentoval poslanec Mustafa Yeneroğlu z vládnoucí strany „Spravedlnost a rozvoj“ (AKP): „Mezi útoky na synagogy, kostely a mešity není žádný rozdíl. Všechny svou nenávistí útočí na sociální smír.“ Podle oficiálního vyjádření turecké židovské komunity se místní policie chovala profesionálně a jednala rychle.

celý článek

Izraelská sonda Berešit dorazila na oběžnou dráhu Měsíce

5. 4. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JEHUD – Izraelská vesmírná sonda Berešit, pojmenovaná podle prvního slova Tóry, dosáhla ve čtvrtek oběžné dráhy Měsíce. Je to poslední důležitý krok před přistáním a zpráva o něm vyvolala v kontrolní místnosti v izraelském městečku Jehud, kde se nachází, hlasitý aplaus. Berešit zredukovala svoji rychlost z 8 500 km/h na 7500 km/h, aby se vyrovnala měsíční rotaci. Drobná sonda, jejíž konečná hmotnost bude 180 kg, je nejmenším vesmírným plavidlem v dějinách asronautiky. Má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Vyslána byla 22. února z floridského mysu Canaveral. Na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI).

celý článek

Případ Steinhardt: Sexuální skandál vyvolal diskusi o boji proti smíšeným sňatkům

5. 4. 2019, -rjw- |  Komentáře a analýzy

WASHINGTON – Filantrop a šéf investičních fondů Michael Steinhardt čelí od září 2018 obviněním ze sexuálního obtěžování, jehož se měl opakovaně dopustit vůči členkám židovské studentské organizace Hillel International. Steinhardt je však zároveň spoluzakladatelem programu Birtright Israel, který umožňuje židovské mládeži z USA i celého světa bezplatné programy v Izraeli. Jedním z cílů tohoto programu je i boj proti smíšeným sňatkům, jejichž počet v USA roste. A byl to právě Steinhardt, který delší dobu praktikoval „podplácení“ mladých lidí, aby je přiměl k vytvoření židovského páru. Mezi americkými Židy vyvstává otázka, jestli politiku masivní podpory mezižidovských sňatků neopustit. Michael Steinhardt (*1940) je usměvavý starší pán, který má kromě mimořádných obchodních schopností zájem o botaniku a exotická zvířata. Hovor s ním se vůbec nemusí omezovat na byznys. Je podporovatelem umění a řady židovských organizací, které se v USA bez soukromých mecenášů prostě neobejdou.

celý článek

Vracet syny domů: Po 37 letech byly ostaky Zacharyho Baumela pohřbeny na Herzelově hoře

5. 4. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Je tomu 37 let, co během první války s Libanonem zmizel během bitvy u Sultán Jakúbu jednadvacetiletý Zachary Baumel. Spolu s ním se ztratili i Jehuda Katz a Cvi Feldman. Jeho tělo získal Izrael při tajné vojenské operaci „Hořkosladká píseň“ (Zemer nuge), při níž IDF pomohly ruské speciální jednotky. O tuto pomoc podle svých slov premiér Netanjahu osobně požádal ruského prezidenta Putina. Na vojenském pohřbu se s příbuznými, přáteli a někdejšími spolubojovníky sešli i čelní představitelé armády a politici. Šlo o celospolečenskou událost, demonstrující rozhodnutí IDF dostat domů všechny vojáky – včetně těch padlých. „Zachary, před sedmatřiceti lety, několik dní před bitvou, v níž jsi padl, jsi napsal rodičům: ‚Nebojte se, všecko je v pořádku, ale vypadá to, že se domů hned tak nedostanu.‘

celý článek