Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Zemřel brigádní generál Ivo Schwarz, bývalý velvyslanec ČR v Izraeli. Bylo mu 54 let

2. 4. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve věku 54 let v pondělí 1. dubna večer Ivo Schwarz, bývalý velvyslanec ČR v Izraeli, brigádní generál a bývalý ředitel ÚZSI. „Byl nejen výjimečnou osobností, milým a přátelským člověkem, ale také vynikajícím diplomatem, který pro rozvoj vzájemných vztahů a spolupráce mezi ČR a Izraelem učinil obrovský díl práce a má značnou osobní zásluhu na mnoha projektech, které se mezi ČR a Izraelem realizují. V Izraeli měl veliký respekt, který zúročoval ve prospěch ČR i vzájemných vztahů. Děkujeme za vše! Chceme vyjádřit upřímnou soustrast jeho manželce, dcerám i celé rodině,“ uvedla ve své tiskové zprávě Aliance pro Izrael. Kondolenční kniha bude otevřena v prostorách ambasády v Tel Avivu ve středu 3. dubna od 14 do 16 hodin a ve čtvrtek mezi 10. a 12. hodinou. Rozloučení se uskuteční v pátek 5. dubna ve 12:30 v Plzni. Dle informací z okruhu rodiny bude obřad veřejný a všichni jsou vítáni.

celý článek

Kresba Petra Ginze doputuje po návštěvě kosmu do Terezína

2. 4. 2019, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Americký astronaut Andrew Feustel se v rámci svého turné pro českou veřejnost zastaví v pondělí 8. dubna v Terezíně a předá zde řediteli Památníku Terezín kresbu Měsíční krajina, kterou vytvořil v roce 1942 v terezínském ghettu židovský chlapec Petr Ginz. Feustel vzal Ginzův obrázek s sebou v březnu loňského roku na palubě Mezinárodní vesmírné stanice do kosmu. Andrew Feustel přiletí do České republiky 4. dubna na pozvání Akademie věd ČR. Cílem jeho několikadenního pobytu budou setkání se studenty českých škol a besedy s veřejností v řadě měst. Na cestě ho doprovází jeho žena Indira. Maminka Indiry Feustelové pochází ze Znojma a zde je také třeba hledat příčinu Feustelova zájmu o Českou republiku, o její dějiny a kulturu. Je známo, že už dříve vzal do vesmíru Nerudovy Písně kosmické a dětskou postavičku oblíbeného Krtečka českého výtvarníka Zdeňka Milera.

celý článek

Sudetští Němci ocení lídryni německých Židů Charlotte Knoblochovou

2. 4. 2019, -jg- |  Svět

ŘEZNO – Evropskou cenu Karla IV., kterou uděluje krajanské sdružení sudetských Němců, by si měla v pátek 7. června v bavorském Řezně převzít současná lídryně německé židovské komunity, předsedkyně židovské obce v Mnichově a bývalá předsedkyně Centrální rady Židů v Německu, Charlotte Knoblochová. Bernd Posselt, muvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení, Knoblochovou popsal jako „neohroženou bojovnici proti populismu, rasismu a všem formám extremismu“ a jako jednu „z pozitivních osob, která spojuje lidi, ačkoliv má všechny důvody zahořknout v kontextu své zkušenosti z holocaustu“. Ocenění obdržela i řada Čechoslováků a Čechů. Například litoměřický biskup Jan Koukl (2005), levicový aktivista a novinář Petr Uhl (2008), novojičínský rodák a přeživští holocaustu, malíř Max Mannheimer (2012) nebo německý politik českého původu Milan Horáček (2014).

celý článek