Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Brazilský Yeshiva Camp: Letní tábor pro potomky „anusim“

1. 4. 2019, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – Potomci španělských a portugalských Židů, kteří byli počátkem novověku donuceni ke konverzi ke křesťanství, o sobě dávají čím dál více vědět. Mají zájem o židovské náboženství a kulturu, někdy dokonce konvertují k judaismu. Rabín Oseias Teixeira pro ně dokonce pořádá zvláštní letní tábor. Brazílie, Argentina, Mexiko, Peru – bývalé kolonie někdejších katolických velmocí jsou dnes místy židovské „obrody“ z řad lidí, kteří své židovské kořeny složitě objevují (a prokazují). Jen v Brazílii se o návrat k židovství pokoušejí tisíce lidí, kteří se na základě příjmení anebo jiných indicií domnívají, že jejich předkové patřili k „bnej anusim“. A zatímco někteří se už připojili k ortodoxním židovským obcím, další využívají misie Chabadu nebo jiné židovské skupiny. Zároveň mají řadu vlastních diskusních a studijních skupin – zvláště na sociálních sítích. Ty jsou pro „anusim“ nesmírně důležité, protože řada jich žije v malých městech a na venkově, kde jsou možnosti studia a praxe minimální.

celý článek

Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů: „Nemít vztahy s Izraelem bylo velmi, velmi špatné rozhodnutí...“

1. 4. 2019, -rjw- |  Blízký východ

ABÚ ZABÍ – Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Muhammad Gargaš volá po „změně strategie“ v izraelsko-arabských vztazích. Vyjádření přišlo v rámci velkého rozhovoru pro deník „The National“, zaměřeného na celkové hodnocení mezinárodních vztahů. Jeden z nejmocnějších lidí SAE se v něm zabýval tématy jako vztah k USA, politický islám nebo válka v Jemenu. Nynější řád světa je podle něj „velmi tekutý“ a pokud v něm Arabové chtějí prosperovat, musí vzít jeho proměny na vědomí. – Tak by se dalo shrnout poselství ministra zahraničí A. M. Gargaše. Politolog, který studoval na univerzitě G. Washingtona a doktorát získal na Cambridge, zastává ve vládě SAE dvě pozice: je ministrem federální národní rady SAE a ministrem zahraničí.

celý článek

Nový zákon o sekularismu by v kanadském Québecu zakázal hidžáby i jarmulky

1. 4. 2019, -jg- |  Svět

MONTREAL – Učitelé, policisté, soudci nebo někteří další, kdo pracují ve státních službách, by měli podle nového zákona o sekulárnosti, o němž má hlasovat parlament v kanadské provincii Québec, zakázáno nosit náboženské symboly, jako je muslimský hidžáb, židovská jarmulka, sikhský turban nebo křesťanský krucifix. Zákon byl představen minulý týden ve čtvrtek středo-pravicovou koalicí premiéra Francoise Legaulta a má mít za cíl podpořit odluku církve od státu, náboženskou neutralitu státu, ale i svobodu vyznání a rovnost všech jeho občanů. Jeho kritikové ale tvrdí, že skutečným cílem zákona o sekulárnosti jsou muslimské ženy, které si šátky pokrývají hlavu a krk. Podle průzkumů většina obyvatel Québecu, druhé nejlidnatější provincie v Kanadě hned po Ontariu, zákon podporuje. Místní židovská komunita se však má na pozoru. V říjnu 2017 tehdejší liberální vláda schválila zákon, který zakazuje těm, kdo přijímají veřejné služby, zahalovat si šátkem obličej.

celý článek