Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Sýrie: Izrael ve středu provedl letecký útok na Aleppo

28. 3. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Syrské milice zveřejnily zprávu, podle níž Izrael provedl během středy letecký útok na průmyslovou zónu na severním předměstí Aleppa. Jak uvedla agentura SANA, několik střel bylo údajně zachyceno obranným systémem, další způsobily pouze hmotné škody. Podle opozičních zdrojů byly zasaženy muniční sklady a letiště íránských Revolučních gard. IDF se ke zprávě nevyjádřila. „…nakolik alespoň Írán ví, že to byl Izrael,“ komentoval ironicky zprávu izraelský ministr zahraničí Juval Katz. Aleppo se svými průmyslovými zónami a několika letišti je místem, kde se setkávají obchodní a vojenské zájmy. V Sýrii, zmítané občanskou válkou, je podle vojenských analytiků nejen oblastí, odkud se do země dostává vojenský i civilní materiál, ale také silným opěrným bodem íránských ozbrojených sil.

celý článek

Newyorská Centralní synagoga hostila po požáru mešity muslimy

28. 3. 2019, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Manhattanskou Central Synagogue zaplnilo minulý pátek 22. března 500 muslimů. Poté, co nedalekou mešitu poničil minulý týden požár, nabídli Židé svým sousedům, že se mohou pomodlit u nich. Manhattanskou mešitu na 55. ulici poškodil minulou středu oheň, který do ní pronikl z restaurace v přízemí. Ačkoli škody nebyly vážné a modlitebnu se podařilo dát brzy do pořádku, před páteční modlitbou ještě nebyly hotové bezpečnostní revize a věřící neměli kam jít. Vedoucí kongregace při Central Synagogue, která sídlí o blok dál, jim proto nabídli prostory synagogy. „Jejich imám řekl, že to byl nejposvátnější okamžik, který v New Yorku zažil. A stejně tak pro nás,“ napsala později na Facebook rabínka Angela Buchdahlová. Pro tuzemské čtenáře bude možná zajímavostí, že tuto synagogu na konci 19. století spoluzakládali židovští imigranti z Čech.

celý článek

Chystáte se na Pesach? Stáhněte si zdarma dětskou Hagadu

28. 3. 2019, -rjw- |  Náboženství

Obrázkovou Hagadu s dvojjazyčnými (hebrejsko-anglickými) texty, vysvětlivkami a spoustou obrázků si máte možnost stáhnout zdarma. Kveller Hagada vznikla je průvodce pesachovým večerem pro „zvědavé děti“ předškolního a mladšího školního věku – a jak říká nadpis, hodí se i „jejich dospělým“. Cílem knihy, vzniklé ze spolupráce autorek Gabrielle Birknerové a Elissy Straussové, ilustrátorky Grace Yagelové a několika rabínů a rabínů reformního směru, je vzbudit v dětech zvídavost, i když na jejich otázky neexistují snadné odpovědi. Odbornou spolupráci zajišťovali rabínka Sari Lauferová a rabín Joshua Cahan. Jako inspirace však může dobře posloužit i v konzervativních a ortodoxních rodinách, stejně jako osvětlení nežidovským čtenářům, které zajímá, o čem ten pesachový seder vlastně je. A jeden tip: vytvořit si doma českou verzi bude povážlivě snadné…

celý článek

Při nepokojích u Betléma byl IDF zastřelen dobrovolný zdravotník, tvrdí Palestinci

28. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

BETLÉM – Ve středu ráno zastřelila IDF během razie sedmnáctiletého palestinského dobrovolného zdravotníka Sajída Mizhera. Stalo se tak přes to, že měl na sobě reflexní zdravotnickou vestu. Uvedla to palestinská agentura Wafa, zprávu přejímají i židovská média. K události došlo v uprchlickém táboře Deiše blízko Betléma. Poté, co IDF vstoupila do tábora, aby zatkla tři z jeho obyvatel (důvod zatčení zatím nebyl specifikován), došlo k potyčkám mezi místními a příslušníky IDF. Několik Palestinců bylo zraněno a na pomoc byli přivoláni místní zdravotníci. Jedním z nich právě zastřelený Sajíd Mizher. Podle informací ministerstva zdravotnictví PA byl Mizher, zasažen ostrou střelou do žaludku. Podle Al-Džazíry byl Mizher převezen do nemocnice Al-Džalá, ale zemřel na operačním stole.

celý článek