Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Sefardský vrchní rabín Izraele zastavil tisk letošní pesachové příručky rabinátu. Byla moc striktní

27. 3. 2019, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Papežštější než papež. Tak by se dal českým příslovím popsat letošní průvodce pro izraelské košer hotely a restaurace, který každoročně před svátkem Pesach vydává vrchní rabinát a kterým se ta zařízení, jež se honosí osvědčením o své košernosti právě od izraelského rabanutu, musí řídit. Že je letošní pesachová příručka příliš přísná si při její revizi pomyslel vrchní sefardský izraelský rabín Jicchak Josef, a proto její cestu do tiskárny v úterý 26. března na poslední chvíli stornoval. Překvapivou zprávu o zásahu z neočekávaného místa přinesl izraelský web zaměřený na zbožné židovské čtenářstvo Kikar ha-šabat. „Nevím, kdo to udělal. Tak mnoho chumrot (zpřísnění, pozn. red.). Snaží se udělat věci pro izraelský lid mnohem složitější, věci, které jsou jednoduše, univerzálně, dovoleny. Nenechte je to vytisknout před tím, než přidám své komentáře,“ sdělil rabín, který se honosí titulem Rišon le-Cijon, první na Sionu.

celý článek

Golany jsou okupované území, řekl svému libanonskému protějšku český ministr zahraničí Petříček

27. 3. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ačkoliv na začátku tohoto týdne podepsal americký prezident dekret, jímž USA jednostranně uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, vypadá to, že zůstanou v této věci osamoceny. Tomáš Petříček (ČSSD), ministr zahraničí České republiky, často označované za jednoho z „největších přátel Izraele“, označil na středeční schůzce se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem Golany za okupované území, v souladu se zahraniční politikou Evropské unie i příslušnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Básil na schůzce, která se odehrála 27. března v Černínském paláci, také vyzval Česko, aby se nepřipojovalo k USA a pár dalším státům, které se rozhodly přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma – o tom dlouhodobě hovoří český prezident Miloš Zeman, který v Jeruzalémě v listopadu otevřel dle svých slov „předvoj“ ambasádě, Český dům. „Jsme přesvědčeni, že Jeruzalém je město pro všechny, a ne jen pro jednu náboženskou skupinu,“ řekl přitom libanonský ministr.

celý článek

Pražská hazkara vrchního izraelského rabína Laua: Vzdát se svého ega pro vyšší účel

27. 3. 2019, -JAK, red- |  Z domova

PRAHA – Když nedávno navštívil pražskou obec vrchní aškenázský rabín Izraele David Lau, naskytlo se židovské veřejnosti se s ním několikrát veřejně setkat. Jednou takovou výbornou příležitostí byl otevřený maariv v hotelu King David, po kterém následovala slavnostní hazkara rabína Laua. Lau přijel na pozvání ŽOP k příležitosti 400. jarcajtu významného v Praze působícího učence, rabína Šlomo Efrajima Lunčice, zvaného Kli jakar. Setkání s vrchním izraelským rabínem se zúčastnili také přední představitelé židovského života u nás: velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron, vrchní zemský rabín Efraim K. Sidon, vrchní pražský rabín David Peter a tajemník FŽO v ČR Tomáš Kraus. Dále rabíni, kteří vrchního rabína na jeho cestě doprovázeli a kteří zároveň v České republice také působili: r. Menachem Kalchaim a r. Yehuda Yesharim, který toto setkání výrazně obohatil svým zpěvem na mikrofon při reprodukované hudbě. Akci zaznamenal redaktor Chajejnu, časopisu olomoucké židovské obce.

celý článek