Dnes je 15. 10. 2019
Zpravodajství
O projektu

Aliance pro Izrael vyzývá českou vládu, aby odsoudila ostřelování civilistů v Izraeli

25. 3. 2019, -API, tz- |  Z domova

PRAHA – V pondělí 25. 3. 2019 v brzkých ranních hodinách došlo k raketovému útoku ze strany islámských teroristů z Pásma Gazy na rezidenční oblast v centrální části Izraele, jehož důsledkem bylo zničení jednoho obytného domu a sedm zraněných civilistů, včetně dvou malých dětí. Jedná se o několikátý obdobný útok mířící na rezidenční oblasti Izraele v posledních dnech či týdnech (vedle raketových útoků došlo k napadení autobusu apod.), a to v době, kdy trochu paradoxně Rada pro lidská práva OSN v Ženevě v minulém týdnu projednávala údajná porušování lidských práv ze strany Izraele, aniž by se OSN zabývala dlouhodobým ohrožováním bezpečnosti i životů izraelských občanů ze strany teroristické organizace Hamas, jež vládne v Pásmu Gazy s Izraelem sousedícím, anebo podpory rodin teroristů ze strany Palestinské samosprávy. Je příznačné, že útok přišel jen několik dní poté, co UNHRC znovu skandálním způsobem v několika rezolucích Izrael odsoudil.

celý článek

Dobrá zpráva: V Izraeli se objevila miliarda motýlů, letí do Evropy

25. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Navzdory současným obavám z masivního vymírání hmyzu se v Izraeli minulý týden objevilo nevídané množství baboček bodlákových (Vanessa cardui). Tito motýli začátkem jara pravidelně migrují. Letos ale některých místech vytvářeli svými těly na polích a lukách doslova koberce. Podle Noama Kirshenbauma z Izraelské asociace pro ochranu motýlů jde o dosud největší migrační vlnu, jaká byla kdy na území zaznamenána. „V Izraeli a na celém Arabském poloostrově byly v lednu a únoru vydatné deště a poušť vykvetla,“ vysvětluje motýlí přesuny přední izraelský lepidopterolog Dubi Benyamini pro Israel Today. „Jak ale poušť začíná opět vysychat, babočky se vydávají hledat zdroje potravy na sever, směrem ke Karmelskému pohoří v Izraeli. Odtud pokračují do Středozemí a dále na sever, kde tráví léto.“

celý článek

Sedmičlenná rodina zraněna, když její dům severně od Tel Avivu zasáhla raketa z Gazy

25. 3. 2019, -jg- |  Izrael

KFAR SABA – Raketa, která byla v pondělí 25. března v brzkých ranních hodinách vypálena z Gazy, zasáhla obytný dům v mošavu Mišmeret nedaleko města Kfar Saba v centrálním Izraeli, severně od Tel Avivu. Sedm lidí bylo přitom zraněno, dům byl po požáru, který raketa způsobila, kompletně zničen. Podle ministra financí Mošeho Kachlona, který dům navštívil rodinu zachránila jen skutečnost, že se v 5:20 místního času, kdy se regionem Šaron rozezněly sirény, uchýlila do krytu. Všech sedm lidí, včetně tří dětí ve věku 12 let, 3 roky a 18 měsíců, bylo ošetřeno v nemocnici Meir, hlavně se zraněním od šrapnelů a popáleninami. Několik sousedů utrpělo šok a výbuch zabil v sousedství čtyři psy. Podle zpráv byla raketa typu J-80 odpálena z pásma Gazy operativci Hamásu omylem. Jde však již o třetí raketu delšího dosahu, která byla na Izrael z Gazy vypálena během týdne. Hamás poté začal vyklízet své pozice napříč pásmem v očekávání izraelské odvety.

celý článek