Dnes je 15. 10. 2019
Zpravodajství
O projektu

78 % izraelských Židů si myslí, že izraelská kontrola Palestinců není pro stát dobrá, ale většina k ní nevidí jinou alternativu

20. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Podle průzkumu zveřejněného dne 14. března Van Leerovým institutem v Jeruzalémě, který na něm spolupracoval s Citizen Accord Forum a Institutem Shaharit, si 71 % izraelských Židů myslí, že izraelská kontrola nad životy Palestinců na Západním břehu představuje morální problém. A dokonce více, celých 78 % si myslí, že kontrola nad Palestinci v Judsku a Samaří není pro Izrael dobrá. V průzkumu, který se zaměřil právě na to, kde si izraelská společnost stojí v otázkách míru a kontroly nad palestinskými územími, však jen 12 % dotázaných odpovědělo, že by izraelská kontrola Západního břehu měla ihned přestat, kdežto 66 % lidí si myslí, že k současnému status quo není zatím žádná jiná alternativa. Celkově 88 % dotázaných uvedlo, že je za současných okolností nutná stávající situace. Průzkum ještě ukázal, že 78 % židovské a 93 % arabské populace Izraele souhlasí, že mezináboženský mír je důležitý pro lidi a je i jejich vlastní náboženskou hodnotou.

celý článek

Netanjahu před volbami: Za terorismus slibuje trest smrti

20. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Premiér Benjamin Netanjahu se dnes v osadě Eli sešel s rodinou rabína Echiada Ettingera, zavražděnému při teroristickém útoku u Arielu na Západním břehu. Během návštěvy vyjádřil rodině soustrast a přislíbil, že se v případě znovuzvolení pokusí prosadit v Izraeli za terorismus trest smrti. Uvedl, že prosazení návrhu popravovat usvědčené teroristy se „nepodaří za jeden den“. Zprávu přinesl server Ynet. Ettingerova matka premiéra požádala, aby se zasadil o posílení vojenské přítomnosti na Západním břehu, která podle ní v poslední době polevila. „Je to naše země,“ řekla. „Když po těchto událostech někam jedeme, necítíme se bezpečně.“ Rabín Echiad Ettinger (47), otec dvanácti dětí, byl kriticky zraněn během střelby do aut míjejících osadu Ariel.

celý článek