Dnes je 16. 10. 2019
Zpravodajství
O projektu

Guatemala: V prezidentských volbách kandiduje izraelský byznysmen

19. 3. 2019, -rjw- |  Svět

GUATEMALA – V guatemalských volbách právě začala předvolební kampaň. Za pravicovou stranu Viva bude na prezidentský post kandidovat Izraelec – Jicchak Farchi (angl. Yitzhak Farhi). Osmapadesátiletý rodák z Guatemaly byl politicky aktivní už od mládí. Byl u zrodu Strany národního pokroku (PAN), jednoho z nejvlivnějších politických hnutí 90. let. Patří také k nejvýraznějším osobnostem zdejší 1200 členné židovské komunity, v níž byl i předsedou Chevra kadiša (pohřebního bratrstva). Před dvanácti (podle jiných zdrojů osmnácti) lety udělal aliju do Izraele a ponechal si guatemalské občanství. Žije ve městě Raanana a je ředitelem firmy poskytující zdravotní služby.

celý článek

Židé po celém světě, včetně Česka, vyjadřovali solidaritu s oběťmi masakru v Christchurch

19. 3. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Židovské organizace celého světa vyjadřují solidaritu rodinám obětí teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurch. Zděšení a soustrast vyjádřil ještě téhož dne prezident Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder i další představitelé židovských komunit včetně FŽO v ČR. „Federace židovských obcí je šokována a odsuzuje hrůzný teroristický čin, který spáchal pravicový extremista ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Soucítíme s rodinami obětí. Je třeba odsoudit jakékoliv projevy nesnášenlivosti a xenofobie již v zárodku. Každý čin má na počátku slovo, které může být stejně nebezpečné,” zveřejnila organizace na svých facebookových stránkách. Nezůstalo jen u prohlášení. V některých obcích zaznívaly při šabatových bohoslužbách také modlitby za všechny zasažené teroristickým útokem. Jednotliví členové se zúčastnili mezináboženských setkání na památku obětí, jako například v muslimském centru Alfirdaus v Praze.

celý článek

„Chceme žít.“ Násilí proti demonstrantům v Gaze – tentokrát z řad Hamásu

19. 3. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Bez velkého zájmu médií demonstrují od minulého týdne stovky lidí v Pásmu Gazy s heslem „Chceme žít“. Protestují proti vysokým cenám, nezaměstnanosti, novým daním a výpadkům elektřiny. To vše jsou problémy, které ztěžují všední život lidí v jednom z nejhustěji obydlených míst planety. Hamás se zatím pokusil hnutí potlačit násilím – desítky lidí byly zadrženy a zraněny. Postup Hamásu odsoudil zmocněnec OSN pro Blízký východ, Nikolaj Mladenov. Protesty začaly ve městech Khan Junis a Dér al Baláh. Demonstranti zde pálili pneumatiky a blokovali silnice, jeden demonstrant (32 let) se zapálil. Při zákroku vlády Hamásu byli zbity a uvězněny desítky lidí, včetně novinářů, žen a dětí. V noci na sobotu byl údajně ze svého bydliště unesen Hamásem Rafat al-Kadra, generální ředitel rozhlasové a televizní stanice Gaza Strip Radio. S odvoláním na Palestine TV to uvedly Gulf News (GN).

celý článek