Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Úniková hra na téma holocaustu, jíž se baví Řekové, změnila po kritice svůj název

6. 3. 2019, -jg- |  Svět

ATHÉNY – Řecká úniková hra, která se stala v zemi nesmírně populární a o níž informovala i zahraniční média, včetně českých, změnila po kritice svůj název. Už ne „Schindlerův seznam“, nyní je to „Tajný agent“. Hra, o níž jako první napsal Deutsche Welle, spočívá v tom, že její účastníci mají sestavil „seznam těch, kdo budou ušetřeni před strašnou smrtí z rukou nepřátelských sil“ a inspiraci našla právě ve Spielbergově filmu z roku 1993. Přes změnu jména však obsah hry, v níž není zmínka o Židech či holocaustu, stejný – hráči jsou vyzváni, aby pomohli obchodníku Oskaru Schindlerovi zachránit v Krakově co nejvíc nevinných lidí: „Vaším úkolem je najít Schindlerův seznam a doručit jej do správných rukou. Podaří se vám utéci před německou armádou a zachránit stovky nevinných lidí?“ píše se v manuálu. „Není to o antisemitismu. Takzvaný úspěch těchto her je odvislý od ignorance, která vládne řeckou společností,“ řekl Victor Eliezer, viceprezident Centrální rady židovských komunit v Řecku.

celý článek

Jeruzalémský místostarosta nepodporuje „kacíře“. Zrušil účast na konferenci, protože se konala v objektu konzervativních Židů

6. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – „Představte si místostarostu Vídně, Prahy nebo Paříže, který by odešel z akce proto, že by se jednalo o židovské centrum. Byl by z toho velký poprask a Izrael by požadoval – a plným právem – aby padaly hlavy,“ reagoval v úterý 5. března předseda hnutí konzervativního judaismu v Izraeli Jisachar Hess. Reagoval tak na rozhodnutí současného jeruzalémského místostarosty Eliezera Rauchbergera, který stáhl svou účast z konference poté, co se dozvěděl, že se koná v objektu, který náleží hnutí konzervativního proudu judaismu. Na konferenci Sdružení odhadců nemovitostí v Izraeli, která se konala v pondělí v hotelu Agron v centru Jeruzaléma, měl být Rauchberger, který má jako místostarosta v gesci portfolio výstavby a plánování, klíčovým řečníkem. Když se ale dozvěděl, že zařízení často hostí delegace a mládežnické skupiny konzervativního hnutí, svou účast jen několik hodin před zahájením zrušil. Reformní a konzervativní hnutí totiž podle něj stojí za „destrukcí judaismu“.

celý článek