Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Kybernetické tažení proti Íránu: „Dárek“ od Facebooku a Vocativu v podobě zrušení stovek falešných profilů

11. 2. 2019, -rjw- |  Blízký východ

TEHERÁN – V Íránu právě vrcholí oslavy 40. výročí Islámské revoluce. Do pátého desetiletí své existence vstupuje íránský stát s pocitem stále silnějšího tlaku zvenčí, zejména ze strany USA, i sjednocujícím heslem „Pojďme všichni dohromady!“. Na globální úrovni ovšem deset slavnostních dní probíhalo ve znamení zásahů proti íránským kybernetickým aktivitám. Den před začátkem oslav vydal Facebook zprávu, že zrušil stovky falešných profilů z Íránu, jež vedly manipulační kampaň ve více než 20 zemích včetně Izraele. Podle šéfa kybernetické bezpečnosti společnosti Facebook, Nathaniela Gleichera, byly všechny součástí souvislé kampaně. „Operátoři se obvykle vydávali za místní uživatele, často užívali falešné profily a postovali zprávy k aktuálním událostem.“

celý článek

Židé mohou být v USA vyloučeni z pěstounské péče. Spolu se stejnopohlavními páry a lidmi, kteří nejsou křesťané

11. 2. 2019, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Ve druhé polovině ledna oznámila administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa, že agentury pro pěstounskou péči, placené z federálních zdrojů, mohou odmítat ne-křesťanské a stejnopohlavní páry coby kandidáty na pěstounství. Jedná se o zrušení verdiktu bývalého prezidenta Baracka Obamy, který nábožensky výlučné organizace odkazoval na soukromé dárce. Rozhodnutí padlo v souvislosti s případem Miracle Hills Ministries (MHM), křesťanské charitativní organizace. Ta není jedinou náboženskou agenturou v USA, která má pro poskytování služeb náboženská kritéria. Je ale (zatím) jedinou, která chce zároveň pobírat státní příspěvky. Všechny ostatní, které poskytují své služby na základě náboženských pravidel, jsou financovány ze soukromých zdrojů.

celý článek

Smrt devatenáctileté Ori šokovala Izrael. Pachatel vyšetřovatelům vraždu na místě činu zrekonstruoval

11. 2. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Arafat Irfaiya, devětadvacetiletý Palestinec z Hebronu, byl zatčen izraelskou bezpečnostní službou Šin Bet v sobotu 10. února. Podle rozvědky zavraždil o dva dny dříve devatenáctiletou Izraelku Ori Ansbacherovou v jeruzalémském lesíku Ejn Jael z nacionalistických důvodů. Ačkoliv kvůli probíhajícímu vyštřování nebyly všechny detaily případu uvolněny do médií, o víkendu Irfaiya průběh vraždy před vyšetřovali na místě činu zrekonstruoval. Irfariya měl Ansbacherovou, která seděla na lavičče, nejprve sexuálně napadnout a potom zabít. Místo činu neslo známky boje. Ori Ansbacherová se narodila v osadě Tekoa na Západním břehu. V současné době si plnila povinnou vojenskou službu na tzv. civilní službě, kde se věnovala práci s dětmi. S postupem času vyšlo najevo, že policií označený pachatel byl zatčen už před dvěma lety, když se s nožem pokusil vkročit do areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě. Tehdy prý vyšetřovatelům řekl, že se chce stát mučedníkem, anebo skončit v izraelském vězení.

celý článek