Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ve znamení síly: Írán slaví 40 let od revoluce, stále provolává smrt Americe i Izraeli

4. 2. 2019, -rjw- |  Blízký východ

TEHERÁN – Kulatá státní výročí si žádají náležité oslavy, které se liší podle toho, na jaké stránky klade ten který stát důraz. Nejinak je tomu bylo při 40. výročí „Vítězství Islámské revoluce“, jak se tato historická událost v Íránu oficiálně nazývá. Prvého února se po celé zemi v 9:33 rozezní sirény a kostelní zvony, aby připomněly návrat ajatolláha Rúholláha Chomejního (1902-1989) z francouzského exilu. Ten vedl roku 1979 k vytvoření teokratického islámského státu. Různé slavnostní akce pokračují tradičně až do 11. února. Při letošních oslavách byla z vrtulníků zasypávána symbolická cesta od teheránského letiště k Chomejního hrobu v Behešt-e-Zahrá. Vlajky vlály, v Teheránu se konaly hned dvě vojenské přehlídky (menší v dalších městech budou následovat). Mauzoleum bylo zaplněno lidmi nejrůznějších profesí, někteří školáci byli oblečeni v íránských národních barvách.

celý článek

Izraelští vědci ohlásili nový lék na rakovinu. Kolegové varují před přílišným optimismem

4. 2. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JERUZALÉM – „Do roka budeme schopni účinně léčit rakovinu. Léčba bude krátká, levná a téměř bez vedlejších účinků.“– To je zpráva, která musí onkologickým pacientům a jejich blízkým znít jako pohádka. Dává nesmírnou naději a zároveň zmenšuje obavy ze všeho, kvůli čemu někteří léčení raději odmítají – od ztráty vlasů po zruinování příbuzných, kteří jsou ochotni uplácet lékaře a kupovat nejrůznější „módní“ přípravky. Když tedy deník Jerusalem Post ohlásil minulý týden zprávu o novém objevu, začala ji rychle přejímat zahraniční média, včetně českých. Radostná novinka se rozšířila i na sociálních sítích, někdy jako důkaz, že skrze Izrael „dojdou požehnání všechny čeledi země“ (Gn 12,3). Už druhý den se ale začaly ozývat skeptičtější hlasy.

celý článek

Věrný ideálům BDS, brazilský karikaturista kritizoval izraelské vojáky, kteří zemi přiletěli na pomoc při důlním neštěstí

4. 2. 2019, -jg- |  Svět

SAO PAULO/JERUZALÉM – Brazilský karikaturista Carlos Latuff se proslavil zejména díky karikaturám beroucím si na mušku Izrael a účastí v íránské soutěži karikatur holocaustu, jež má rovněž podle jejího pořadatele být kritikou izraelské politiky. Do její kritiky se pustil i tentokrát, když na jedné ze svých posledních karikatur zobrazil novopečeného brazilského prezidenta Bolsonara, jak na letišti vítá vojáky IDF, jejichž sto třiceti členný záchranný tým byl spolu s humanitární pomocí do Brazílie vyslán na pomoc při protržení vodní nádrže Brumadinho. Při ekologické tragédii, k níž došlo na konci ledna, přišlo o život minimálně 80 lidí, dalších 279 je nezvěstných. „Promiňte za zpoždění, byli jsme zaměstnáni zabíjením Palestinců,“ sdělují v Latuffově karikatuře z letadla vystupující vojáci, jejichž ruce mají červenou barvu krve. Na svém Instagramu, kde karikaturu zveřejnil, se pak zlobil, že Brazílie odmítla lékařskou pomoc z Kuby, ale pomoc od Izraele nikoliv. Izrael byl jedinou cizí zemí, jejíž záchranný tým u nádrže Brumadinho operuje.

celý článek