Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

V Izraeli byly v rozmezí tří dní zvandalizovány tři synagogy

29. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Během minulých tří dní byly v Izraeli zvandalizovány tři synagogy. Nejprve byla v sobotu 26. ledna večer vytopena reformní synagogy ve středoizraelské Netanji, kde neznámí pachatelé vylomili okno, aby pak hadicí do jejího interiéru vpustili vodu. Když pak v neděli kongreganti přišli, našli v celé budově vody po kotníky a zničené sidury, nábytek a infrastrukturu. Téhož dne a v témže městě byly spáleny modlitební knihy v ortodoxní synagoze v ulici McDonalds a na zdi byl napsán vzkaz „Heil Satan“. Poslední zvandalizování židovského svatostánku se událo o pondělní noci v jeruzalémské čtvrti Kijat Jovel. Čtyři svitky Tóry, sidury a další židovské artefakty byly poházeny na zemi. Do aronu ha-kodeš byla zboku vyříznuta díra, kterou pachatelé dostali Tóry ven. Tato synagoga je užívána především ortodoxními přistěhovalci z Francie a nemá v okolí bezpečnostní kamery. Útok odsoudili oba vrchní rabínové Izraele i další představitelé náboženského a politického života v zemi.

celý článek

Na židovském hřbitově v Hradci Králové se vzpomínalo na oběti holocaustu, připomněla se i arménská genocida

29. 1. 2019, -tz-  |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – Tradiční pietní akt k uctění památky židovských obětí šoa z Královéhradecka i obětí holocaustu a genocidy obecně, uspořádalo v pondělí 28. ledna Centrum Sion. Pietní akt se uskutečnil na Židovském hřbitově v Hradci Králové, který se tak zcela výjimečně při této příležitosti otevírá veřejnosti. Programem provázel ředitel Centra Sion Denis Doksanský, který mj. zmínil skutečnost, že holocaust týkající se 6 milionů Židů, měl svůj předobraz v genocidě 1,5 milionu Arménů ze strany Turků, která v mnohém vůdce nacistického Německa inspirovala, zvláště pak v nulové reakci tehdejších velmocí. Mezi hosty byla mj. poslankyně Eva Matyášová (ANO). Pietní akt byl obohacen vystoupeními žáků ZŠ Sion J. A. Komenského a studentky SŠ Sion High School.

celý článek

Důlní neštěstí: Izraelští vojáci pomáhají při katastrofě v Brazílii

29. 1. 2019, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – Páteční protržení přehrady nádrže Brumadinho v Brazílii je ekologickou, a především lidskou tragédií. Od soboty nebyl nalezen nikdo živý. Mrtvých je už minimálně 65, dalších asi 279 nezvěstných stále hledají záchranáři v záplavě bahna. To je toxické, vlivem znečištění z nedalekého železného dolu. Izrael vyslal na místo v neděli 130 vojáků a 16 tun humanitárního materiálu. K důlnímu neštěstí u města Brumadinho ve státě Minas Gerais došlo krátce po poledni. Počet obětí je vysoký mimo jiné proto, že v místě protržení byla jídelna, parkoviště a kanceláře společnosti. Právě jídelna dostala nejsilnější zásah, takže podle velitele brazilských hasičů, nadporučíka Pedra Aihary ji proud bahna mohl odnést až několik kilometrů. Výška nánosu je někde až 8 metrů a naděje, že někdo bude nalezen živý, je už podle záchranářů mizivá.

celý článek