Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na kolik přijde zdanění církevních restitucí malou českou židovskou komunitu? Zajímají se i v zahraničí

24. 1. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Novela zákona, která zdaňuje peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, přijde nevelkou židovskou obec v Česku zhruba na 45,5 milionu korun. Ve čtvrtek 24. ledna o tom napsal server Jewish Telegraphic Agency (JTA). Novelu, kterou předložila komunistická strana (KSČM), přijala sněmovna ve středu a musí ještě projít Senátem. Pokud se tak stane, v případě zdejší židovské komunity budou daněny náhrady majetku, který zabavil komunistický režim, ale někdy půjde i o majetek zkonfiskovaný za nacistické okupace. „Pro naši komunitu bude tento zákon znamenat ztrátu 20 % z kompenzací za tento majetek,“ řekl pro JTA Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v ČR. „V číslech by to pak znamenalo, že od roku 2020 přijdeme každý rok o 80 tisíc euro a to až do roku 2043. To je pro nás velký problém a podstatné peníze pro naši komunitu,“ dodal Papoušek pro zahraniční zpravodajství. Podle JTA by tak celkově šlo o 2 miliony dolarů z daní na majetku, který uloupili nacisté a po nich komunisté.

celý článek

Byzantská cisterna v jeruzalémském Katamonu se otevře turistům

24. 1. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Všechno to začalo v roce 2005, když z dětského pískoviště v jeruzalémské čtvrti Katamon začal mizet písek. Jako by se do země propadal. Objev díry, do které se ztrácel, přilákala pozornost archeologů. Juval Baruch, dnes ředitel izraelského Památkového úřadu zjistil, že pod pískovištěm je stará cisterna. Ta byla následujících letech datována do byzantského období (325-614 o. l.) a zmapována – má přibližně 225m2 a může pojmout až 1 125 kubíků vody. Pro veřejnost však byla zatím uzavřena. Ve středu 23. ledna byly zahájeny renovace dětského hřiště a okolí. Zároveň s tím jeruzalémský magistrát a památkový úřad jednají o možnostech zpřístupnění cisterny pro veřejnost. Vodní stavby, jako tunel k rybníku Šiloa, patří k největším turistickým atrakcím. Na tiskové konferenci Juval Baruch oznámil, že Památkový úřad poskytne městu Jeruzalém veškerou pomoc k tomu, aby k zpřístupnění mohlo dojít.

celý článek

Etgar Keret získal nejprestižnější izraelskou literární cenu. Ta zajistí překlad jeho knihy do arabštiny a dalšího jazyka

24. 1. 2019, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Izraelský spisovatel Etgar Keret (51) je laureátem prestižního ocenění za literaturu v hebrejském jazyce, Sapirovy ceny. Za rok 2018 ji obdržel za svou sbírku 24 povídek „Závada na okraji galaxie“ a podle prohlášení Ben Gurionovy univerzity, kde spisovatel přednáší, byl oceněním „velmi překvapen“. „Je to ta nejšťastnější věc na světě, ale stejně jak láska nebo dárky, není to něco, o co se dá přičinit. Takové věci se prostě dějí,“ sdělil Keret, jehož knihy byly přeloženy do mnoha světových jazyků a čtyři jeho tituly najdeme i v češtině a slovenštině. Sapirova cena, prvně udělena roku 2000 jako izraelská obdoba britské Man Booker Prize, je pojmenována po někdejším izraelském ministru financí Pinchasu Sapirovi. Finance na ní jdou z izraelské státní loterie. Cena zahrnuje hotovost ve výši 150 tisíc šekelů a také podporu pro překlad vítězovy knihy do arabštiny a dalšího jazyka dle vlastní volby.

celý článek

Izrael zničil sklad zbraní na letišti v Damašku, Írán vystřelil na Golany raketu země-země

24. 1. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Syrský vyslanec při OSN Bašar Džafárí v úterý 22. ledna vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby učinila přítrž izraelským náletům v Sýrii. Pokud budou pokračovat, provede jeho země odvetný útok na Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. Stalo se tak poté, co Izrael zničil při leteckém útoku sklad zbraní a radarový systém na mezinárodním letišti v Damašku. Také ruské ministerstvo zahraničí ve středu prohlásilo, že „svévolné izraelské nálety musí přestat“. V Sýrii zmítané občanskou válkou operují jednotky Íránu a jeho spojence, šíitského hnutí Hizballáh. Izrael v posledních letech provádí opakované letecké útoky vůči pozicím íránských jednotek a Hizballáhu. Jejich přítomnost u severní hranice považuje za vážnou hrozbu pro bezpečnost země a jejích obyvatel. Sýrie to ze své strany považuje za jednostranný projev agrese.

celý článek