Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Monika Krawczyková. V čele polského Svazu židovských obcí stanula poprvé žena

23. 1. 2019, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – V neděli 13. ledna se konaly volby do vedení hlavní židovské organizace v Polsku. Předsedkyní se stala Monika Krawczyková, dlouholetá šéfka Nadace pro ochranu židovského dědictví (Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego). I nyní bude zastávat především organizační, nikoli duchovní funkci. Do fungování Svazu má v plánu zavést reformy, nechce do nich ale vrhat po hlavě. „S reformami musíme počkat, protože vedení bude jednat týmově a harmonicky, takže chceme spolupracovat na vývoji programu Unie,“ řekla Krawczyková pro server Jewish.pl. Z dřívějšího působení dobře zná restituční jednání s polským státem, která se vedou od 90. let. Navrácení majetku považuje za klíčové pro udržení náboženských a kulturních aktivit obcí, i pro ochranu památek, roztroušených po celém Polsku.

celý článek

Poutní místo se špatnou pověstí: Chasidé na Ukrajině zvandalizovali sochu Ježíše

23. 1. 2019, -rjw- |  Svět

UMAN – Na poutním místě braclavských chasidů došlo minulý týden k vandalskému incidentu. Skupina chasidských poutníků, údajně občanů USA, se dopustila vandalského útoku na sochu Ježíše na kříži. Zachytila je při tom bezpečnostní kamera. Následující sobotu skupina Ukrajinců zaútočila na ulici, obývanou především Židy, zápalnými láhvemi. Útok nezpůsobil žádná zranění, bližší podrobnosti o pachatelích nejsou k dispozici. Místní chasidé reportérům sdělili, že vandalové slíbili zaplatit škody a komunita se složí zaplacení úplatků úřadům, aby byli všichni propuštěni. Uman, známý hrobem rabiho Nachmana z Braclavi, přiláká ročně tisíce poutníků z celého světa. Během největšího pouti o Roš Hašana je město Uman přeplněné chasidy všeho druhu a věku, kteří se sem kromě pouti jedou „odvázat“.

celý článek

V Jeruzalémě vzniknou městská krmítka pro kočky

23. 1. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Jeruzalémský starosta Moše Lion se rozhodl uvolnit z městského rozpočtu 100 tisíc šekelů ročně na krmítka pro pouliční kočky. Opatření přichází se zaváděním nových kontejnerů na odpad. Ty jsou zapuštěné do země, takže neumožňují toulavým kočkám živit se zbytky potravin, jak byly zvyklé. Ve čtvrtích, kde jsou nové kontejnery zaváděny, by měla městská krmítka nahradit ta, která zde vznikla spontánně. Radnice plánuje schůzky s lidmi, kteří kočky krmí, aby s nimi vytipovala vhodná místa pro „krmící stanice“ a zároveň je přesvědčila, aby zrušili dosavadní místa. Ne všichni jsou totiž z přítomnosti koček nadšení a obávají se, že nové opatření by mohlo vést ke zvýšení jejich počtů (nebo přinejmenším zvýšení počtu kočičích shromaždišť).

celý článek