Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izrael zavádí aplikaci proti fake-news. Falešné zprávy a twitterové profily míří i na novináře

18. 1. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael se potýká s nárůstem falešných zpráv, rozesílaných novinářům i jednotlivým uživatelům sociálních sítí. Nyní ministerstvo zahraničí rozjíždí ve spolupráci se společností Commun.it program, umožňující novinářům i jednotlivcům sdílet informace o falešných zprávách. Během posledních několika měsíců došlo přinejmenším k pěti závažným případům, kdy izraelští novináři dostali z falešných, strojových profilů nepravdivé informace. Jejich zveřejnění izraelskými médii mělo dodat těmto fake-news hodnověrnost a zajistit jim další rozšíření, ovlivňující veřejné mínění. Významným případem byla falešná zpráva, tvářící se jako by pocházela z Harvardovy univerzity. Podle ní bývalý ředitel Mosadu Tamir Pardo označil bývalého ministra obrany Avigdora Liebermana za ruského špiona.

celý článek

Malajsie vyloučí izraelské sportovce ze všech svých sportovních akcí

18. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Kolem účasti izraelských paralympických sportovců na světovém poháru v plavání je konečně jasno. Bohužel, znamená to špatnou zprávu pro ně i všechny izraelské sportovce. Malajský premiér Mahathir Mohamad ve středu 16. ledna prohlásil, že jeho země napříště znemožní ve svých soutěžích účast všem izraelským sportovcům. Malajská vláda oznámila, že jedná z „humanitárních důvodů“ a v zájmu „boje za utlačované“. Izraelské ministerstvo zahraničí vydalo téhož dne prohlášení, že je to „hanebné a zcela proti duchu olympijské myšlenky.“ To je asi všechno, co teď může pro své tělesně postižené sportovce ve vztahu k Malajsii udělat. Izraelské paralympijské asociace i státní úřady teď mají před sebou důležitější úkol. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020, půjde o to, jak vyjednat svým sportovcům rovné podmínky.

celý článek

V Senátu na Den památky obětí holocaustu letos promluví přeživší Osvětimi i romská psycholožka

18. 1. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu ČR letos již po čtrnácté vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Záštitu nad slavnostním shromážděním, které se uskuteční v pátek 25. ledna od 10.00 hodin v Hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky, převzal předseda Senátu Jaroslav Kubera. 27. leden, letos 74. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), je od r. 2004 v ČR schváleným významným dnem, v němž si připomínáme tragédie holocaustu. V listopadu 2005 byl 27. leden vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

celý článek