Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Kauza McJesus: Autor požádal o odstranění svého díla z muzea. Je členem hnutí BDS a bojkotuje Izrael

14. 1. 2019, -rjw- |  Kultura

HAIFA – Spor o (ne)vhodnost sochy McJesus na výstavě „Sacred Goods“ (Posvátné zboží) v Haifském muzeu umění nabývá nových rozměrů. Po střetech z minulého týdne, kdy proti soše demonstrovalo několik set arabských křesťanů se zdálo, že kauza skončí „kompromisním“ vyvěšením upozornění u vchodu, že některé artefakty mohou působit urážlivě. Novinkou je, že o stažení díla požádal sám autor. Své rozhodnutí odůvodnil podporou hnutí BDS, bojkotujícího izraelské zboží a instituce. Pokud dojde ke stažení díla „McJesus“ z výstavy, Ježíš napodobující panáčka Kena a další provokativní kusy zůstanou na místě. Tvůrce sochy „McJesus“ – plastiky ukřižovaného maskota firmy McDonalds – je čtyřicetiletý Jani Leinonen z Finska. V neděli sdělil izraelskému rádiu Keshet, že o vystavení svého díla v Haifě se dověděl o den dříve ze spousty mailových zpráv, které mu najednou přišly.

celý článek

Zahrady života. 50 nejcennějšími židovskými hřbitovy Moravy provede nová fotografická publikace

14. 1. 2019, -tz, jg- |  Nové knihy

BRNO – Co mají společného obce jako jsou Ivančice, Jiřice, Koryčany, Lomnice u Tišnova, Dolní Kounice, Třešť, Úsov, Šafov nebo Osoblaha? Leží na Moravě a nachází se v nich staré židovské hřbitovy. Podle Heleny Bretfeldové, autorky knihy „Zahrady života. Moravské židovské hřbitovy ve fotografiích“, jde o pozoruhodná místa, do nichž se stojí za to vypravit i osobně, ačkoliv se z nich dodnes zachovalo jen málo. V prosinci loňského roku vyšlá kniha tak doplňuje stávající bohatou faktografickou literaturu. Pomocí barevných fotografií čtenáře provází po 50 historicky nejcennějších židovských hřbitovech, které se na Moravě dochovaly. „Hřbitovy v Boskovicích, v rodném Brně a také v Třebíči se staly inspirací pro mou snahu o jejich soustavnou fotografickou dokumentaci – jednak z prostého zájmu o starobylou židovskou kulturu, z respektu a obdivu k ní, jednak z pokusu alespoň na fotografiích uchovat postupně se rozpadající a nenávratně mizející znamení a zprávy o lidech, kteří odešli a přesto zůstali,“ uvádí autorka, která na knize začala pracovat před sedmi lety.

celý článek

Evropská unie dala přes 20 milionů korun organizaci, která mapuje židovské hřbitovy východní a střední Evropy

14. 1. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Evropská unie udělila přes 20 milionů českých korun na projekt, jehož cílem je zmapovat židovské hřbitovy na východě kontinentu. Iniciativa pro evropské židovské hřbitovy, neboli ESJF, oznámila, že získala tendr EU ve výši 800 tisíc euro, ve čtvrtek 10. ledna. Tato iniciativa vznikla roku 2015, kdy získala grant ve výši milion euro od německé vlády a dosud pomohla zmapovat 120 hřbitovů ve střední a východní Evropě. Evropa má však podle expertů až 10 tisíc židovských hřbitovů v různém stupni ohrožení. „Cílem této jedinečné mise je zachránit a zachovat židovské hřbitovy, místa odpočinku našich předků,“ sdělil rabín Isaac Shapira, člen rady ESFJ. „Dnes tyto hřbitovy čelí různým druhům ohrožení, ať už jde o postupnou erozi a zánik, vandalismus a antisemitismus, ale jde i o místa, kde jsou ohroženy z finančních důvodů a plánů měst na rozšiřování urbanistických infrastruktur,“ dodal.

celý článek