Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Indie: V Bombaji byl pod parkem objeven starý židovský hřbitov

9. 1. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

BOMBAJ – Nový občanský rok přinesl zajímavý archeologický objev. Při úpravách parku v bombajské čtvrti Nagpada odhalili pracovníci židovský hrob z roku 1828. Asi to není jediný náhrobek, který okolní půda skrývá, protože židovský hřbitov tu fungoval přes 100 let. Červený náhrobek je pečlivě očištěn, prostor před ním umeten a vedle kamene je mosazný stojan na vonné tyčinky. Zdejší lidé projevují úctu zemřelému – a někteří se chrání před silami ze zásvětí. Hebrejský a anglický nápis hlásá, že je zde pohřben Sillamon ben Nissim Razporker Cajee, který zemřel v pátek 11. avu 5588, stár 45 let. Kdo byl zemřelý se už asi nedovíme, datum jeho úmrtí je však pozoruhodné.

celý článek

Bude světový para-pohár v plavání bez Izraelců? Malajsie zatím neudělila víza

9. 1. 2019, -rjw- |  Sport

KUALA LUMPUR – Izraelští paralympijští plavci zatím netuší, zda jim Malajsie umožní účast na Světovém paralympijském poháru v plavání. Ten se má konat v Kuchingu během července, za účasti více než 600 plavců z celého světa. Výsledky soutěže budou mít zásadní vliv na účast při letní paralympiádě v Tokiu 2020. Izraelský paralympijský výbor již dva měsíce usiluje o získání víz pro účastníky. Zatím bez reakce z malajské strany, a to v době, kdy některé arabské a muslimské země otevírají dveře izraelským sportovcům a nechávají při jejich vítězství zaznít izraelskou hymnu Hatikvu. Umírněná Malajsie však váhá a není jasné proč. Může to souviset s postojem premiéra Mahathira Bin Mohammada, který v listopadu zkritizoval rozhodnutí Austrálie, uznat Západní Jeruzalém (nikoli tzn. „sjednocený Jeruzalém“) za hlavní město Izraele.

celý článek

Nezletilí vrhači kamenů, kteří jsou podezřelí ze zavinění smrti Palestinky, byli zatčeni

9. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Několik izraelských teenagerů, studentů ješivy na Západním břehu, bylo zatčeno v souvislosti s incidentem, který skončil smrtí palestinské matky osmi dětí. Aiša Rabiová (47) jela se svým mužem v polovině loňského října po silnici nedaleko křižovatky Tapuah na Západním břehu, když jí jeden z kamenů, které házeli pachatelé na jejich auto, trefil do hlavy a žena později v nábuluské nemocnici zemřela. Podle prohlášení izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, které bylo vydáno v neděli 6. ledna, jsou všichni zatčení podezřelí nezletilí studenti ješivy Pri Ha-arec v osadě Rechelim. Dva prominentní rabíni osadnického hnutí přitom vyhodnotili vyšetřování Šin Bet jako otázku života a smrti, proto dovolili skupině aktivistů porušit pravidla šabatu a odjet v sobotu ráno, bezprostředně po útoku, z osady Jicchar do ješivy a tam mladíky instruovat, jak vyšetřování bezpečnostních složek zvládnout. Spousta detailů případu, včetně identit pětice nezletilých, nebyla zatím uvolněna ke zveřejnění v médiích. Stejně i jako u dalších případů vyšetřování židovského terorismu se i tentokrát Šin Bet potýká s „trvalou a úmyslnou snahou delegitimizovat bezpečnostní agenturu“.

celý článek

Na základě stížnosti byl Židovský národní fond v Kanadě podroben prověrce finančního úřadu. Prý financuje IDF

9. 1. 2019, -jg- |  Svět

OTTAWA – Kanadská pobočka Židovského národního fondu (KKL) prochází v současnosti kontrolou kanadského finančního úřadu. Ten si na tuto neziskovou organizaci, založenou v roce 1901 v Basileji, došlápl poté, co obdržel na podzim 2017 stížnost od organizace Nezávislé židovské hlasy Kanady, v níž se píše o tuctu projektů, které nějak souvisí s IDF, včetně financování infrastruktury na vojenských základnách v Haifě a v Negevu. Nezávislé židovské hlasy Kanady, které se hlásí k podpoře hnutí BDS, jež usiluje o bojkot Izraele, se už v minulosti neúspěšně pokusily zrušit status Židovského národního fondu coby charitativní organizace. Nyní zas využívají toho, že kanadský zákon charitativním subjektům zakazuje finančně přispívat ozbrojeným silám jiné země. Kanadský KKL informoval o probíhajícím auditu finančního úřadu na konci loňského roku s tím, že projekty napojené na IDF byly skončeny už v roce 2016. „V současnosti nepřispíváme na žádné projekty, které by se nacházely na území IDF,“ sdělil výkonný ředitel kanadského KKL Lance Davis a stížnost přitom nazval „starým trikem“.

celý článek