Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na místě střelby v Pittsburghu zanechal letáky Ku-Klux-Klan

13. 12. 2018, -rjw- |  Svět

PITTTSBURGH – U památníčku jedenácti obětí antisemitského masakru v pittsburské synagoze se v neděli 9. prosince objevily letáky organizace „Věrní bílí rytíři KKK“ (Loyal White Knights KKK). Jejich obsahem byly výzvy „opravdovým bílým Američanům“, aby „se probudili a povstali k obraně“. Na některých byly náborové informace, na dalších varování před ilegálními migranty z Mexika, nebezpečnými manipulacemi ze strany Židy ovládaného filmového průmyslu a podobně. „Věrní bílí rytíři“ se označují za „BÍLOU, výlučně křesťanskou organizaci. Žádní černoši, Židi, Mexičani nebo buzíci, Asiati ani satanističtí římskokatolíci. JSME VÝLUČNĚ BÍLÍ UŽ 153 LET!“ (Zvýraznění ponecháno v původní podobě pro zachování literárního vyznění textu. – Pozn. red.)

celý článek

Útok nožem v jeruzalémském Starém městě, dopaden střelec z Barkanu. Násilí ze strany Hamásu přibývá

13. 12. 2018, -rjw, jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Dva policejní důstojníci byli dnes v časných ranních hodinách pobodáni při útoku ve Starém městě. K incidentu došlo nedaleko Rakouského hospicu. Žena (19) utrpěla středně těžká zranění a byla převezena do nemocnice Hadasa v Ejn Kerem. Muž (21) byl zraněn jen lehce a léčí se v nemocnici Šaarej cedek. Další důstojníci, kteří byli na místě, pachatele okamžitě zneškodnili a zastřelili. Pachateli byl šestadvacetiletý Majd Matir; narodil se a žil v uprchlickém táboře Kalandíja nedaleko Jeruzaléma. Podle policejních zdrojů (Haaretz) přijel do Jeruzaléma v 5 hodin ráno autobusem a vstoupil do něj Damašskou branou. Nejprve se neúspěšně pokusil pobodat muže-civilistu na ulici Ha-gaj, pak narazil na policisty. Média ani policie zatím neuvedli, zda se hlásil k některé teroristické skupině, ani jaká byla přesně motivace jeho činu. Nabízí se řada variant od teroristického útoku (k níž se přiklání policie) po výsledek osobního zkratu, například v důsledku duševní nemoci (kterou zatím rovněž nevyloučila).

celý článek

Další střelecký útok na Izraelce na Západním břehu: Dva mrtví, dva těžce zranění

13. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Další útok, zřejmě inspirovaný nedělním incidentem, se dnes, ve čtvrtek 13. prosince, odehrál na silnici 60 u autobusové zastávky na Západním břehu. Byli při něm zabiti dva lidé, dva další, muž a žena, byli převezeni do nemocnice v Jeruzalémě a jsou ve vážném stavu. Muž byl postřelen do hlavy a podle mluvčího nemocnice Hadasa je v ohrožení života. Neznámí pachatelé se k Izraelcům přiblížili autem, jeden vystoupil a začal střílet. V procházející skupině byli civilisté i vojáci. Ihned po činu pachatelé z místa ujeli. Podle palestinských zdrojů (citovaných Times of Israel) byl vůz krátce poté nalezen nedaleko opuštěný a střelec i řidič pokračovali v útěku pěšky. Přesné místo čtvrtečního útoku se nachází u osady Givat Asaf na okupovaném Západním břehu, necelé 2 km od Ofry, kde se odehrál nedělní útok, při němž bylo postřeleno několik lidí včetně těhotné matky, jejíž předčasně narozený syn včera zemřel.

celý článek

Podezřelí ze střelby u osady Ofra zadrženi, syn šéfa místní pobočky Hamásu zastřelen

13. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet oznámila, že ve středu 12. prosince byly zatčeny čtyři osoby podezřelé z podílu na teroristickém útoku nedaleko izraelské osady Ofra na Západním břehu. Během zadržení byl jeden z podezřelých zastřelen. Šlo o devětadvacetiletého Saliha Barghoutiho z vesnice Kobar nedaleko Ramalláhu na Západním břehu. Hnutí Hamás nato vydalo zprávu, že Salih Barghouti byl tím, kdo u Ofry z jedoucího automobilu střílel a oslavuje ho jako „hrdinského mučedníka“. Podle palestinských zdrojů (citovaných Times of Israel) byl zabit, když policisté začali ve vesnici Surda střílet na taxi, jímž se pokoušel uprchnout.

celý článek

Společné centrum tří náboženství nezůstane snem. Berlínský „House of One“ získal peníze na stavbu

13. 12. 2018, -rjw- |  Svět

BERLÍN – Spolková vláda uvolnila rozpočtu pro příští rok 10 milionů eur na stavbu modlitebního a vzdělávacího střediska v centru Berlína. Originální stavba spojující křesťanský kostel, mešitu a synagogu, bude stát na Petrském náměstí. Před 2. světovou válkou se zde nacházely kostely, jež padly za oběť bombardování. Jejich pozůstatky, odhalené při archeologickém průzkumu, budou součástí ústředního sálu. Iniciativa vzešla od protestantského sboru St. Petri-St. Marien, berlínské židovské obce ve spojení s Abraham Geiger Kollege a muslimské organizace Forum Dialog. Iniciátoři se ve své iniciativě výslovně hlásí k dědictví osvícenského filosofa G. E. Lessinga a jeho myšlenky sbratření křesťanství, islámu a judaismu, jak ji nastínil ve hře „Moudrý Nathan“.

celý článek