Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Francie: Sedmatřicet svastik na židovském hřbitově v Alsasku

12. 12. 2018, -rjw- |  Svět

HERRLISHEIM – V městečku Herrlisheim v noci z pondělka na úterek 11. prosince zhanobili židovský hřbitov. Na 37 náhrobků nasprejovali černé svastiky a na hradební zdi zanechali nápis: „+Macron=anti France+“. Čin v úterý ráno nahlásili na radnici místní obyvatelé, policie následně uzavřela celý hřbitov, zdokumentovala situaci a případ vyšetřuje jako zločin z nenávisti. Místní židovská obec veřejně vyzvala „úřady a zvláště prezidenta, aby podnikli účinná a pragmatické kroky k zajištění bezpečnosti majetku a osob náležejících k židovské komunitě, a zastavili tuto morovou nákazu, působící otravu v naší společnosti.“ Francouzská společnost se ovšem dosud nevzpamatovala z útoku, který v nedalekém Štrasburku v úterý večer (11. prosince) způsobil zradikalizovaný muslim, Cherif Chekatt (29), který je stále na útěku.

celý článek

Dítě ženy postřelené při teroristickém útoku na Západním břehu zemřelo

12. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Chlapeček, přivedený na svět císařským řezem poté, co jeho matka byla v neděli, v poslední den židovského svátku Chanuka, postřelena při teroristickém útoku, dnes zemřel. Stav matky, jednadvacetileté Širy i jejího manžela Amichaje Iš-Rana je podle lékařů „stabilizovaný“. K útoku došlo v neděli 9. prosince v pozdně odpoledních hodinách, když skupina civilistů čekala na autobusové zastávce nedaleko izraelské osady Ofra. Rodiče dítěte, kteří jsou manželi necelý rok, pocházejí z osady Elon More. Matka byla zasažena do spodní části břicha. Chlapec proto musel být přiveden na svět v sedmém měsíci a zamřel dříve, než mohl podle tradice dostat jméno. Otec byl zasažen „pouze“ do nohy.

celý článek

Nick Cave: Bojkot Izraele je částečně jedním z důvodů, proč jsem se tam rozhodl koncertovat

12. 12. 2018, -jg- |  Kultura

LONDÝN – Jako „zbabělý a hanebný“ označil bojkot Izraele australský kultovní rockový zpěvák Nick Cave. V úterý 11. listopadu tak odpovídal na otázku jednoho ze svých fanoušků na své webové stránce a k odpovědi přiložil e-mail, který svého času zaslal Brianu Eno, britskému hudebníkovi, který kulturní bojkot Izraele propaguje. Cave v něm sdělil, že právě bojkot je „částečně jedním z důvodů, proč v Izraeli hraju – ne na podporu určité politické entity, ale jako principiální postoj vůči těm, kdo chtějí šikanovat, zostuzovat a umlčovat hudebníky,“ a že bojkot „riskuje další upevňování takových pozic v Izraeli, kterým oponuje“. Nick Cave dvakrát zahrál se svojí skupinou The Bad Seeds v Tel Avivu v listopadu 2017. Za to se mu dostalo kritiky od umělců, kteří jsou proti izraelské okupaci palestinských území a odmítají v zemi vystupovat. Roger Waters, Brian Eno a režisér Ken Loach na něj naléhali, aby koncerty zrušil.

celý článek