Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Putinův návrh: Zmírnění sankcí za odchod Íránců ze Sýrie

23. 11. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin prý nabídl USA a Izraeli obchod: Jestliže USA zmírní sankce vůči Íránu, postará se Rusko o to, že íránské jednotky opustí území Sýrie. Podle izraelské stanice Channel 10 to v pondělí řekl premiér Benjamin Netanjahu na uzavřeném setkání zahraničního a bezpečnostního výboru Knesetu. Komentátor deníku Haaretz Zvi Bar’el ve čtvrtek uvedl, že mezinárodní na vyřešení otázky moci v Sýrii může odchod íránských sil urychlit. Návrh z tohoto týdne je totiž možností, aby Írán opustil Sýrii dohodou a jeho vláda mohla podávat výsledek jako (alespoň částečný) úspěch. Prezident Putin tento návrh učinil premiéru Netanjahuovi na Pařížském mírovém fóru, spojeném s oslavami konce 1. světové války.

celý článek

Křesťané a Židé se v Česku spojí na festivalu proti násilí a útlaku vykonávaném ve jménu náboženství

23. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – Vůbec poprvé proběhne dne 28. listopadu v České republice Červená středa (#RedWednesday), celostátní kampaň na podporu pronásledovaných pro víru a svobodu. Červeným světlem budou letos poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, chystají se přednášky, modlitby, happeningy v různých částech ČR. Hlavní program proběhne v Praze a jeho součástí bude například unikátní křesťansko-židovská modlitba za pronásledované z důvodu víry a svědomí, která proběhne za účasti rabína Rona Hoffberga z USA, kardinála Dominika Duky a předsedy Ekumenické rady církví Daniela Ženatého. Průvod s červenými svíčkami se pak odebere od Karolína kolem červeně nasvíceného katolického kostela sv. Havla, husitského kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a Staronové synagogy.

celý článek

Izrael: Zemřelý muslim dostal „azyl“ na židovském hřbitově

23. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Ala’a Karaš zemřel při dopravní nehodě na dálnici č. 90. Vzhledem k podezření, že v minulosti prodal nemovitost ve východním Jeruzalémě Židům, mu byl odepřen pohřeb na muslimském hřbitově. Otázku „kam s ním?“ vyřešil aškenázský vrchní rabín Jeruzaléma rozhodnutím, že zesnulý bude pohřben ve zvláštní části židovského hřbitova na Har ha-menuchot. Karaš zemřel při tragické srážce autobusu s nákladním autem, k níž došlo začátkem listopadu došlo na dálnici 90. Nehodu nepřežilo šest lidí. Zatímco pět bylo krátce nato pohřbeno, tělo Ala’a Karaše čekalo stále v márnici. Když jeho příbuzní přinesli nosítka s mrtvým ke vchodu do mešity Al Aksá k pohřebním obřadům, skupina mladíků z východního Jeruzaléma jim zabránila ve vstupu. Podle svědků prý došlo i na pěstní potyčku.

celý článek

Zemřela nejstarší jeptiška světa. Poslední z členek kláštera, které zachránily život povstalcům z Vilnského ghetta

23. 11. 2018, -rjw- |  Svět

KRAKOV – Minulý týden zemřela ve věku 110 let poslední z devíti jeptišek, které ve svém klášteře ukrývaly partyzány z ghetta ve Vilniusu. Se spolusestrami zachránila také život Aby Kovnera, autora hesla „Nejděme jak ovce na porážku!“ Narodila se 25. května 1908 jako Maria Roszaková. Po studiích na Státní obchodní a průmyslové škole vstoupila ve věku 21 let do kláštera klauzurních dominikánek v Krakově „Na Gródku“. Přijala řádové jméno Cecylia. V roce 1937 vznikl plán na vytvoření nového kláštera ve Vilniusu, který tehdy právě se svým okolím náležel k Polsku jako tzn. „vilenské vévodství“. Cecylia Roszaková byla jednou z devíti mnišek, které pod vedením představené Matky Bertrandy odcestovaly do Vilniusu a začaly ze pracovat na vzniku nového kláštera. Sídlily v těsném okolí města, v obci Kolonia Wilenska.

celý článek