Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

E-publikace Židovského muzea v Praze seznamuje badatele s židovským hřbitovem v Brandýse nad Labem

21. 11. 2018, -tz, jg- |  Nové knihy

PRAHA – Židovské muzeum v Praze právě vydalo e-publikaci s názvem Židovský hřbitov v Brandýse nad Labem, jež je určena všem zájemcům o historii židovského osídlení, historii židovských památek, historii dějin umění a také všem badatelům, kteří se zabývají genealogickým výzkumem. Publikace seznamuje čtenáře v kapitole Brandýs nad Labem a Židé v dějinné perspektivě s historií židovského osídlení v Brandýse nad Labem a v jeho nejbližším okolí. Tato studie Alexandra Putíka obsahuje přehledné dějiny židovské obce zasazené do rámce dějin města a panství Brandýs nad Labem. Zahrnuje například i identifikaci několika osob zmíněných v písemných pramenech 16. století a první třetiny 17. století s osobami zachycenými v nejstarších hebrejských nápisech, přičemž mezi pohřbenými v Brandýse nad Labem byli identifikováni potomci dějepisce Davida Ganse a přímý předek soudce nejvyššího soudu USA, Louise Dembitze Brandejse.

celý článek

Podle egyptského ministra školství studenty v zemi ohrožují informace o Izraeli, Židech a homosexuálech – a Erasmus

21. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

KÁHIRA – Kancelář egyptského ministra školství Mahmúda Abu al-Nasra zaslala rektorovi nejmenované egyptské univerzity dopis, označený jako „důvěrný, důležitý a vysoce naléhavý“. Stojí v něm mimo jiné, že nebezpečím pro egyptské vysokoškoláky na výměnném studijním pobytu „Erasmus“, v jehož rámci vysokoškolští studentu stráví vždy určitý počet semestrů na škole v cizí zemi, je výuka o „přijímání jinakosti“, homosexualitě, Židech a Izraelcích. Deník Haaretz nedávno část dopisu zveřejnil spolu s analýzou svého komentátora Zviho Bar’ela. Ten dopis získal zřejmě od zaměstnance některé z egyptských univerzit a zveřejnit jej směl pouze pod záminkou anonymity.

celý článek

Tajemník ministra vnitra Nunez: Ve Francii je bojkot Izraele protizákonný

21. 11. 2018, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Vyzývání k bojkotu izraelských výrobků naplňuje podle francouzských zákonů podstatu trestného činu. Řekl to tajemník ministerstva vnitra Laurent Nunez. Bojkot vedený protiizraelskými skupinami jako je BDS má totiž jednoznačně charakter diskriminace. „Republika proti nenávisti“ – to je název setkání které u příležitosti celostátního setkání uspořádala Rada zástupců židovských institucí ve Francii (CRIF). Bylo reakcí na vysoký počet antisemitských násilností a dalších incidentů, k nimž v zemi za poslední dobu došlo. Na setkání mezi dalšími osobnostmi politického, intelektuálního a duchovního života vystoupil právě i tajemník ministerstva vnitra Laurent Nunez. Upozornil všechny, že výzvy k bojkotu izraelských výrobků, které se šíří napříč Evropou, jsou podle francouzské legislativy ilegální. Spadají totiž do kategorie výzev jeden z projevů diskriminace.

celý článek