Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Mrtvý z trosek domu zasaženého v Aškelonu raketou byl palestinský otec šesti dětí z okolí Hebronu

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

AŠKELON – Muž, který byl nalezen pod troskami domu v Aškelonu, který v noci z pondělka na úterý 13. listopadu zasáhla raketa z Gazy, byl identifikován jako osmačtyřicetiletý Mahmúd Abu Asabe z města Chalchúl nedaleko Hebronu na Západním břehu. V Izraeli pracoval už 15 let, přes týden zůstával v Izraeli a na víkendy se vracel domů. V jeho aškelonském bytě se nacházela ještě žena, rovněž Palestinka, která zásah raketou přežila a byla odvezena se středně těžkými zraněními do nemocnice a zdravotního centra Barzilay. Její totožnost není známa. „Mahmúda jsem naposled viděl minulý pátek u příbuzných v Chalchúlu. Když se naše rodina dozvěděla dnes ráno o jeho smrti, hluboce nás to zarmoutilo,“ řekl v úterý Imad Abu Asabe, strýc zesnulého. Mahmúd Abu Asabe za sebou zanechal manželku, dvě dcery a čtyři syny, z nichž jeden je na studiích v Rusku a nejmladšímu jsou 4 roky.

celý článek

Český ministr zahraničí navštívil v doprovodu izraelského diplomata v Jeruzalémě Západní zeď. Palestinci protestují

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Návštěva českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v Izraeli, kdy zanedlouho po svém příletu navštívil Jeruzalém, zapříčinila ostrou kritiku ze strany Palestinců. Petříček totiž spolu s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem zašel k Západní zdi. Podle Saíba Irikáta, člena předsednictví PLO a dlouholetého palestinského mírového vyjednávače, jde vůbec o první případ, kdy ministr státu Evropské unie navštívil toto místo s izraelským diplomatem. Západní zeď, nebo Zeď nářků, je nejposvátnějším místem Židů a leží ve východním Jeruzalémě, přičemž většina mezinárodní komunity izraelskou svrchovanost na tomto místě neuznává. Zahraniční představitelé sem proto zavítají při návštěvě Izraele a Palestiny vždy soukromě, bez doprovodu izraelských politiků. Stejně tak EU, jejímž je Česko členským státem, považuje tuto část Jeruzaléma za okupovanou, a jako hlavní město budoucího palestinského státu.

celý článek

Graffiti a vypálené auto. Z trestného činu z nenávisti jsou v palestinské vesnici podezřelí izraelští osadníci

14. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

ZÁPADNÍ BŘEH – „Nezahrávejte si s námi“ – to je vzkaz, který neznámý pachatel či pachatelé nasprejovali na zeď pravděpodobně ve středu 14. listopadu ráno před rozbřeskem ve vesnici Urif na Západním břehu. Nedaleko nápisu bylo zapáleno auto a podle svědků byly po silnicích poházené bodce, které by kolem jedoucím autům propíchly pneumatiky. Jedná se o další v řadě vandalských útoků se společnými rysy: menší palestinská vesnice, nenávistné hebrejské graffiti, útok na auta (od probodání pneumatik přes posprejování po zapálení). Minulý měsíc bylo takto poničeno 28 aut ve vesnici Mazraa a v září deset aut ve vesnici Bejta. V některých případech nápisy odkazují, že se jedná o odvetný čin za některý z útoků, provedených palestinskými radikály.

celý článek

„Bibi běž domů!“ Stovky lidí demonstrovaly na jihu Izraele, ministr obrany Lieberman rezignoval

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Když po jedné z dalších eskalací násilného konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v úterý 13. listopadu večer dostali obyvatelé jihu země zprávy o příměří a o tom, že se mohou z blízkosti protiraketových krytů navrátit ke svým běžným činnostem, a děti do školních lavic, Izraelci i Židé v diaspoře si oddychli. Ne však obyvatelé jižního území Izraele, známého jako „otef Aza“, tedy komunity, které s hranicí Gazy sousedí. „Pane premiére, až do kdy?“ stálo ve středu ráno na první straně středolevicového deníku Jediot Acharonot, nejčtenějších novin v zemi. Večer předtím totiž vyšly stovky obyvatel jihu země do ulic protestovat proti tomu, co vidí jen jako další kolo ve válečném mezičase, kdy od začátku tzv. Velkého pochodu návratu na jaře bylo vysláno z Gazy na Izrael už tisíce raket. Trpí především jih. „Tahle noční můra trvá už 18 let. Nadešel čas, aby se rozhodli, co udělají, protože právě teď je to Hamás, kdo řídí naše životy. A to je neudržitelné,“ řekl listu Nir Kalifa (41), obyvatel Sderot.

celý článek

Jeruzalém má nového starostu. Stal se jím ve druhém kole voleb Moše Lion

14. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli právě proběhlo druhé kolo komunálních voleb. Zatímco v obcích, kde jeden z kandidátů získal v prvním kole víc jak 40 % hlasů, a stal se tak vítězem podobně jako v Tel Avivu, kde 30. října obhájil svůj post dlouholetý starosta Ron Chuldai, druhé kolo neproběhlo, jinde, včetně hlavního města, se volilo i v úterý 13. listopadu. Asi nejsledovanější tedy byla volba nového starosty Jeruzaléma. Tím se stal Moše Lion, když porazil 51,48 % ke 48,54 % protikandidáta Ofira Berkoviče. Moše Lion se narodil v roce 1961 na jihu Tel Avivu do mizrachi rodiny s tradicí synagogálních kantorů. Jeho otec pocházel z řecké Soluně, matka z jemenského města Aden. Je představitelem generace, která se již dobře adaptovala v izraelské společnosti a zároveň se dokázala i hrdě hlásit ke svým kořenům: Získal titul na ekonomické fakultě Bar Ilanovy univerzity v Beer Ševě a zároveň se už během vojny proslavil albem sefardské náboženské hudby „Machzor Saloniki“.

celý článek

Lépe dostat hvězdu na hollywoodský chodník slávy, než přišitou na kabát, glosovala oceněná americká herečka

14. 11. 2018, -jg- |  Antisemitismus

LOS ANGELES – Americká komediální herečka židovského původu Sarah Silvermanová získala svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Svůj proslov k této příležitosti zakončila aktuálními slovy, jimiž poukázala na současný trend nárůstu antisemitismu ve Spojených státech. „Žijeme ve složitých časech, kdy antisemitské útoky od roku 2016 narostly o 57 %. A má na mne nemalý vliv, že jsem dostala hvězdu, kterou jsem si nemusela přišít na šaty,“ řekla během odhalení hvězdy v pátek 9. listopadu před novináři. „Nevím, zda jde o černý humor, anebo zda je to prostě jen legrační proto, že je to vlastně pravda,“ dodala ještě později toho dne v televizní show Billa Mahera na HBO. Silvermanová ve svém projevu zřejmě odkazovala na zprávu Ligy proti hanobení (ADL), z níž vyplynulo, že v roce 2017 se antisemitské útoky navýšily oproti roku předchozímu o 57 %.

celý článek