Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Teplická židovská obec si v žatecké synagoze připomněla 80. výročí událostí Křišťálové noci

12. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

ŽATEC – V žatecké synagoze se ve čtvrtek 8. listopadu uskutečnila pietní vzpomínka 80. výročí událostí Křišťálové noci – pogromu, který se odehrál v Německu, Čechách a zasáhl tehdy i synagogu v Žatci. Při této příležitosti byli Václav Širc a Marie Kelnerová in memoriam oceněni titulem Spravedlivý mezi národy. Akce se zúčastnila řada významných hostí, mj. velvyslanec státu Izrael Daniel Meron s chotí řada dalších velvyslanců v ČR, hejtman ÚK Oldřich Bubeníček, senátorka a starostka města Žatec Zdeňka Hamouzová, ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, místopředseda Federace židovských obcí ČR a předseda ŽOP Teplice Michael Lichtenstein a řada dalších. Duchovní ŽO Teplice Tomáš Pulc přednesl modlitbu za zemřelé El male rachamim. „Děkujeme Spolku Žateckých rodáků v čele s Otou Loblem, Petrovi Šimáčkovi, Gabriele Beckové, Danielovi Černému a řadě dalších, za zvláště vydařenou pietní akci,“ stálo v prohlášení ŽO Teplice k akci.

celý článek

Replika Banksyho výtvoru na londýnském World Trade Fair pobouřila levicovou sběratelku umění Batiu Oferovou. Proč?

12. 11. 2018, -rjw- |  Svět

LONDÝN – Dva nahatí, soupeřící andílci. Jeden v kipě, druhý s šátkem přes tvář. Další provokativní obraz, který známý-neznámý umělec Banksy nasprejoval na zeď, oddělující území Palestinské autonomie od Izraele. Replika, která se objevila na palestinském stánku v rámci veletrhu zodpovědné turistiky „World Travel Market“, pobouřila izraelskou sběratelku umění Batiu Oferovou. Batia Oferová, manželka izraelského miliardáře Idana Ofera (sídlícího v Londýně) je známá svými levicovými postoji k izraelsko-palestinským tématům. Když ale viděla nejnovější Banksyho obraz, prohlásila jeho obsah za antisemitský. To může na první pohled působit divně, protože Banksy už si dovolil mnohem provokativnější „kameňáky“, při nichž si bere na mušku izraelskou armádu a politiku Izraele na Západním břehu. Ostatně, jeho betlémský Walled Off Hotel „s nejhorším výhledem na světě“ – totiž na pohraniční zeď, je takových karikatur plný. Měla Batia Oferová špatnou náladu?

celý článek

Protiizraelská demonstrace oslavující sebevražednou atentátnici se odehrála na památníku obětem nacismu v Amsterdamu

12. 11. 2018, -jg- |  Svět

AMSTERDAM – Devět otázek ohledně protiizraelských demonstrací, které se konají na památníku obětem 2. světové války na náměstí Dam každou neděli, zaslali vedení nizozemského hlavního města dva členové městské rady. Marianne Pootová z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) a Diederik Boomsma z Křesťanskodemokratické výzvy (CDA) žádají po vedení města, aby vysvětlilo, proč dovoluje, aby na pomníku obětem nacismu v centru města docházelo k antisemitskému a protiizraelskému podněcování. Obvykle se na místě sejde jen hrstka aktivistů. Minulou neděli, kdy akci natočil redaktor JTA, přibyli další: Evropané, Arabové a několik žen. Organizátoři pouštěli do reproduktorů song rappera Ismo s názvem „Free Palestine“, který oslavuje sebevražednou atentátnici v Tel Avivu, a jeden z účastníků reportérovi řekl: „Židovská rakovino, vy lidé neexistujete, jste vymyšlení.“ Jiná účastnice z Irska trvala zas na tom, že akce není antisemitská s tím, že „kritika není antisemitismus“.

celý článek