Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Česká republika má v Izraeli nového velvyslance. Pověřovací listiny do rukou hlavy státu předal Martin Stropnický

8. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nový český velvyslanec Martin Stropnický předal ve čtvrtek 8. listopadu v Jeruzalémě pověřovací listiny do rukou izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. „Jsem rád, že jste tu. Odešel jste z velmi významné funkce ve vládě, abyste byl velvyslancem vaší země v Izraeli. To něco napovídá o dobrých vztazích mezi našimi dvěma zeměmi,“ řekl Rivlin, který poděkoval českému lidu za pomoc v počátcích mladého Státu Izraele a vzpomněl, že první zbraň, kterou v IDF měl, byla české výroby. Dále izraelský prezident vyslovil srdečné pozdravy českému protějšku Miloši Zemanovi, který zemi brzy navštíví, české vládě a občanům. Stropnický prezidentovi poděkoval a řekl: „Naše dva národy mají mnoho oblastí spolupráce, ale chtěl bych se zvláště zmínit o naší kooperaci v oblasti kybernetiky, vodního hospodářství a inovací. Spousta českých turistů už navštívila Izrael, ale od doby, co jsem byl jmenován velvyslancem v Izraeli, zjistil jsem, že mám spoustu nových přátel, a tak vás mohu ujistit, že rezidence velvyslanců bude plná, což přinese ještě více návštěvníků Izraele.“

celý článek

„Plavba zatracenců.“ Kanada se oficiálně omluvila za vrácení 907 uprchlíků v roce 1939

8. 11. 2018, -rjw- |  Svět

OTTAWA – Kanadský premiér Justin Trudeau vyslovil v parlamentu oficiální omluvu za navrácení lodi St. Louis s 907 německými Židy, prchajícími před Hitlerem. Proč nyní? A co to znamená? V roce 1939 dorazila ke kanadským břehům loď MS St. Luis, na jejíž palubě bylo 937 uprchlíků. Jednalo se o Židy z Německa, pro které byl útěk jedinou nadějí na záchranu života. Původně se pokoušeli dostat do USA nebo alespoň na Kubu. Podařilo se to jen několika desítkám z nich. Zbytek se pokusil najít útočiště v Novém Skotsku. Kanadské úřady však loď donutily k odplutí.

celý článek

Padl verdikt nad vůdcem gangu, přepadávajícím arabské Izraelce, kteří chodili se Židovkami

8. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

BEERŠEVA – Boj proti smíšeným izraelsko-arabským sňatkům si vzala za své skupina mladých židovských mužů v Beerševě. Ozbrojeni vystřelovacími noži, železnými tyčemi a palicemi začali napadat arabské Izraelce, kteří měli milostný poměr se Židovkami. Nyní padl první verdikt: šéf gangu Raz Amicur si odsedí 5,5 roku za mřížemi. Vše začalo koncem roku 2016 se tři mladí Židé, Raz Amicur, Koren Eljakim a Tamir Bartal, rozhodli pustit do „boje proti asimilaci“, respektive proti tomu, aby Židovky v Beerševě navazovaly vztahy s Araby. O jejich osobní motivaci, ani bezprostředních impulzech nic nevíme, kromě jasného příklonu k nacionalistické pravici. K tomuto jádru se postupně připojili další třetí bojovníci, Šaron Dizanšvili, Reuven Kozašvili a jeden nezletilý, jehož jméno podléhá z důvodu věku utajení.

celý článek

Příběh záchrany: Izrael ocenil manžele Antonína a Marii Belánikovy titulem Spravedlivý mezi národy

8. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

KRNOV – Manželé Belánikovi zachránili během holocaustu životy bratrů prof. Alexandera Frieda a Dr. Ferdinanda Frieda.  Bratři se narodili roku 1925 a 1927 v Podkarpatské Rusi a celý příběh záchrany se odehrál na Slovensku, v okolí Žiliny, konkrétně pak ve vesnici s názvem Dlhé Pole. Belánikovi pomáhala bratkům Friedovým po dobu čtyř měsíců od září do prosince 1944. Ocenění Spravedlivý mezi národy uděluje jeruzalémský památník obětem holocaustu Jad vašem lidem, kteří pomáhali během 2. světové války pronásledovaným obětem nacistického režimu. Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy je z řad Čechů a Čechoslováků, včetně manželů Belánikových, již 120. Ceremonie proběhla za podpory města Krnov a spolku Krnovská synagoga v pondělí 5. listopadu. Ocenění převzala v krnovské synagoze z rukou Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael, nejbližší rodina. Slavnostního předávání se zúčastnil jeden ze zachráněných bratrů, pan prof. Alexander Fried, hejtman Moravskoslezského kraje a další významné osobnosti.

celý článek