Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

V Tunisku byl jmenován členem vlády židovský byznysmen. René Trabelsi je ministrem turismu

7. 11. 2018, -jg- |  Svět

TUNIS – Tunisko má ve své vládě prvního ministra židovského původu za poslední desítky let a celkově třetího od roku 1956, kdy země získala nezávislost. Na post ministra pro turismus byl v pondělí 5. listopadu jmenován René Trabelsi, syn lídra tuniských Židů Pereze Trabelsiho, který předsedá synagoze El Griba na tuniském ostrově Džerba. Právě novopečený ministr pro turismus sbíral zkušenosti tím, že na Džerbě organizoval každoroční poutě židovských návštěvníků na svátek Lag ba-omer. Například letos v květnu navštívilo židovské poutní místo víc jak 3 tisíce turistů, většina z nich z Izraele. Dnes je většinově muslimská země, která má více jak jedenáctimilionovou populaci, domovem zhruba dvou tisícovek Židů. Většina z nich žije právě na Džerbě.

celý článek

Tři Íránci byli zadrženi na turecko-bulharské hranici. Pokusili se vstoupit do země s padělanými izraelskými pasy

7. 11. 2018, -jg- |  Svět

SOFIE – Tři Íránci s falešnými izraelskými pasy byli minulý týden zadrženi v Bulharsku, když se dne 31. října pokusili vstoupit do země na hraničním přechodu Kapitan Andreevo. Ten je známý jako hlavní hraniční přechod pro vstup do Evropy z Turecka. Byli však zadrženi hraniční policií a převezeni do detenčního centra v městě Ljubimec na jihu země, kde s nimi byl zahájen proces vyhoštění ze země. Zprávu o tom dne 2. listopadu podalo bulharské ministerstvo vnitra. Zatím však není objasněno, jak se trojici mužů ve věku 21, 28 a 32 let podařilo dostat bez odhalení až sem. Rovněž to není poprvé, co se Íránci pokusili cestovat s falšovanými izraelskými pasy. Jde přitom často o řadové občany, kteří si padělané pasy zakoupili. Ne všichni Íránci totiž mohou dostat íránský pas a ti, kteří mohou, jsou ve svých možnostech limitováni. Izraelský pas je akceptován v Evropě i jinde a navíc je patrně jednodušší jej padělat.

celý článek

Humor, sarkasmus, zamyšlení. Izraelská společnost a ulice skrze čočku fotoaparátu v pražské galerii Leica

7. 11. 2018, -tz- |  Kultura

PRAHA – Pomeranče z Jaffy, vojačky na pláži nebo ortodoxní Židé u Zdi nářků, to jsou často momenty, které člověka zaujmou při první návštěvě Izraele a snaží se je zachytit na památku. Jiní znají Izrael z médií, která přinášejí zejména záběry izraelsko-palestinského konfliktu. Výstava „Israeli street moments“, která probíhá v pražské galerii Leica od začátku listopadu až do 6. ledna, však představuje Izrael z jiného pohledu. Přináší fotografie ze sekulárního Tel Avivu, zbožného Jeruzaléma, ale i z pouště a od Mrtvého moře. Ukazuje kuriózní situace každodenního života, přibližuje život ultraortodoxní židovské komunity, netradiční formou zachycuje některé náboženské svátky jako např. Den smíření (Jom Kipur) či Purim. Úsměvné, často surrealistické momenty poukazují na komplexnost izraelské společnosti s laskavým humorem, ale i s jistou mírou sarkasmu a výzvou k zamyšlení.

celý článek