Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Kabala v historii i v pop-kultuře: Dějiny židovské mystiky představuje výstava židovského muzea ve Vídni

6. 11. 2018, -rjw- |  Kultura

VÍDEŇ – Vizuální, pestrá, hravá, nekonvenční. Tak označují návštěvníci nově otevřenou výstavu Židovského muzea ve Vídni, změřenou na kabalu. Autoři se záměrně rozhodli pro širokou definici, umožňující ukázat návštěvníkům jak exempláře rukopisů a amuletů, tak odrazy kabalistických představ v literatuře, umění i filmu. Nezastavili se navíc jen u čistě židovského a „vysokého“ pojetí kabaly: Domagoj Akrap, Klaus Davidowicz a Mirjam Knotter koncipovali výstavu s minimem textů a umožnili soustředění k samotným objektům a obrazům. „Chceme ukázat, jak je svět kabaly velký … nechceme hodnotit, ale ukazovat historii a status quo,“ řekl pro Jüdische Allgemeine kurátor Klaus Dawidowicz. V sálech tak dostala místo i „hollywoodská kabala“, spojovaná se jmény jako Madonna, Dawid Bowie nebo Britney Spears. Na otázku, co kabala „doopravdy je“, si musí každý hledat odpověď sám.

celý článek

Izrael ocení Šircovy, rodinu volyňských Čechů, za záchranu Židovky během holocaustu na Ukrajině

6. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

ŽATEC – Izrael ocení sourozence Václava Širce a Marii Kelnerovou (roz. Šircovou) titulem Spravedlivý mezi národy, kteří společně s celou svou rodinou zachránili během holocaustu život Rachel Rabinovicz-Kvasgaltnerové. Ceremonie proběhne za podpory města Žatec, starostky a senátorky města paní Zdeňky Hamousové, spolku Žatecké synagoga, Židovské obce Teplice a Spolku rodáků města Žatec ve čtvrtek 8. listopadu v 17 hodin. Ocenění převezmou v žatecké synagoze z rukou Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael, potomci a rodinní příslušníci sourozenců Šircových. Při této příležitosti shromáždění účastníci zároveň vzpomenou tragických událostí Křišťálové noci, od kterých v těchto dnech uplyne 80 let. Slavnostního předávání se bude účastnit dcera zachráněné Rachel Rabinovicz-Kvasgaltnerové, paní Yaffa Riesenfeld a další významní hosté. Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy z řad Čechů a Čechoslováků, včetně Šircových, bude již 122.

celý článek

„Antisemitismus sem, antisemitismus tam.“ Místní pobočka britské Labouristické strany zamítla odsouzení masakru v Pittsburghu

6. 11. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Místní pobočka Labouristické strany ve Stockton North zamítla vydání prohlášení, jež by odsoudilo útok na synagogu v americkém Pittsburghu, který zanechal 11 mrtvých. Podle Steva Cookea, tajemníka pobočky, nebylo přijetí usnesení odhlasováno, protože členové strany si stěžovali na jeho přílišné zaměření se na antisemitismus. Členové údajně požadovali, aby zmínky o antisemitismu byly z prohlášení vyňaty a aby se text odsouzení útoku na synagogu, při němž krajně pravicový střelec křičel, že „všichni tito Židé musí zemřít“, zaměřil na odsouzení všech typů rasismu. To ale podle jeho předkladatele, Steva Cookea, strana už dříve učinila. Cooke ještě řekl, že předešlá prohlášení o islamofobii nebo protiimigrantské rétorice, která byla členy dříve odhlasována, se nesetkala se stejnými požadavky – totiž aby byla méně specifičtější a více se zaměřila na všechny formy rasismu.

celý článek