Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Vrchní aškenázský rabín Izraele údajně odmítl označit místo tragédie v Pittsburghu za synagogu. Je totiž liberálního směru

30. 10. 2018, -rjw- |  Náboženství

JERUZALÉM – Zpráva, že vrchní aškenázský rabín David Lau odmítl označit pittsburskou synagogu „Tree of Life“, v níž došlo v sobotu k antisemitsky motivovanému krveprolití, za synagogu, se rozšířila médii 28. října v neděli, den po útoku. To vyvolalo pobouřenou reakci těch, kdo výrok vnímají jako urážku památky zavražděných. Krátce poté se rozhořela diskuse o tom, co rabín Lau skutečně řekl. Dotýká se to totiž citlivého rozporu mezi pojetím judaismu v Izraeli a v diaspoře. A co rabín Lau ve skutečnosti řekl? V neděli rabín Lau poskytl rozhovor ortodoxnímu periodiku „Makor rišon“. Jednou z otázek bylo, zda považuje konzervativní synagogu „Tree of Life“ skutečně za synagogu. „Ti Židé byli zavražděni na místě, které pro vraha bylo místem s jasným židovským symbolem, místem se svitky Tóry, modlitebními šály, knihami, lidé tam chodili, aby se přiblížili k Bohu,“ odpověděl rabín Lau.

celý článek

„Jsem tu bez rodiny“. Památník Terezín vyhlásil další ročník literární a výtvarné soutěže

30. 10. 2018, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – Památník Terezín vyhlašuje XXV. ročník literární a XXIII. ročník výtvarné soutěže – Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Jsem tu bez rodiny. „Motto letošních soutěží Památníku Terezín vyjadřuje situaci mnoha dětí, které ztratily rodiče a snaží se s touto nelehkou situací vyrovnat, navíc v nenormálních podmínkách“, uvádí Pavel Straka, koordinátor memoriálu a lektor vzdělávacího oddělení Památníku Terezín, a pokračuje: „Nabádáme soutěžící, aby si představili sami sebe ve stejných nebo obdobných poměrech. Zažívají podobné věci dnešní chlapci a děvčata? Je třeba pomáhat sirotkům, kteří přišli o rodinu v nějaké současné válce? Ptáme se také, jak by tato pomoc měla podle soutěžících vypadat“.

celý článek