Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Existenciální propast“ mezi Židy v Izraeli a USA – jak ji překlenout?

25. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – Počátkem týdne (21. – 24. 10. 2018) se v Tel Avivu konalo setkání generální shromáždění Federace severoamerických židovských komunit (Jewish Federation of North America GA JFNA). Tato organizace zastřešuje většinu komunit v USA a Kanadě. Hlavním tématem třídenního setkání byly vztahy mezi Židy v Izraeli a diaspoře. Jednání, především ta kuloárová, mohou mít důsledky i pro české Židy. Akce probíhající pod heslem „Potřebujeme spolu mluvit“ (We Need to Talk) byla rámována 70. výročím vzniku Izraele a směřovala k otázce: Jak dál? – Spory kolem Západní zdi, které bývají někdy vnímány jako symbol názorových rozdílů mezi judaismem izraelským a diasporním, jsou jen jednou z mnoha stránek tohoto složitého vztahu.

celý článek

Fíkový list krajní pravice: politická uskupení se zaštiťují židovskými skupinami

25. 10. 2018, -rjw- |  Z domova

BERLÍN/PRAHA – V první polovině října byla v německém Wiesbadenu oficiálně založena židovská sekce protiuprchlické strany Alternativa pro Německo – „Alternative für Deutschland“ (AfD). V jejím čele stanula lékařka Vera Kosova, přistěhovalkyně z Uzbekistánu. Platforma čelí kritice ze strany židovských organizací. V České republice podobnou roli už však mnohem delší dobu sehrává mnohem méně výrazná „Židovská divize IvČRN“ při hnutí Islám v Česká republice nechceme. K oficiálnímu založení platformy „Židé v Alternativě pro Německo“ („Juden in der AfD“) došlo v neděli 7. října. Kardioložka Vera Kosova, jež stanula v jejím čele, je kandidátka za AfD, upozorňující na úbytek německých zdravotníků v místních nemocnicí a nahrazováním cizinci. Stejně jako třetina skupiny, která čítá 24 členů, pochází z bývalé SSSR.

celý článek

Robi Friedman: Když si začnete klást otázky, budou vás považovat za zrádce

25. 10. 2018, -rjw- |  Komentáře a analýzy

PRAHA – Na mezinárodní mezioborové konferenci Rafael Institutu „Osudy velkých lidských skupin 1918-2018” vystoupil psychoanalytik a terapeut Robi Friedman. Během své návštěvy v Praze poskytl Revue Prostor rozhovor na téma názorových a zkušenostních rozdělení ve společnosti i možností porozumění. Přinášíme jej i našim čtenářům. Izraelský psycholog Robi Friedman je jedním z předních odborníků na tzv. skupinovou terapii a analýzu lidského skupinového chování. Poznatky této disciplíny plynou mimo jiné také z historických přelomových okamžiků, důležitých pro velké lidské skupiny. A právě „Osudy velkých lidských skupin 1918-2018“ byly tématem mezinárodní mezioborové konference pořádané ve dnech 17. – 21. října institutem Rafael, zaměřené na význam stoletého výročí novodobé státnosti Čechů a Slováků a na hlubokou proměnu naší společnosti i celé Evropy.

celý článek

Kniha židovských modliteb Marilyn Monroe je k mání v dražbě. Hvězda k judaismu konvertovala roku 1956

25. 10. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Letos v listopadu může jeden z fanoušků Marilyn Monroe vydražit sidur, čili židovskou modlitební knihu, která slavné hvězdě patřila. Marilyn konvertovala k judaismu roku 1956, krátce před svým sňatkem s americko-židovským spisovatelem Arthurem Millerem, avšak ne pouze účelově pro potřeby sňatku, jak se mohlo na první pohled zdát. Zápisky, které si Marilyn do siduru s obálkou v krémově barvě, jenž byl vydán roku 1922 ve Vídni, dělala, svědčí spíše o opaku. Ačkoliv se pár po pěti letech manželství rozvedl, Monroe tehdy prohlásila, že se opustit svou novou víru nechystá. To ostatně potvrdil i rabín Robert Goldburg z reformní obce Mishkan Israel v New Heawen ve státě Connecticut, který na proces konverze dohlížel a pár oddal. Sdělil, že i jemu Marilyn Monroe řekla, že pro ni stále platí její závazek být Židovkou. Vzhledem ke stavu siduru, jenž je plný poznámek „napsaných patrně Marilyninou rukou“ a jehož hřbet se již pomalu rozpadá, to vypadá, že jej blonďatá hvězda stříbrného plátna používala.

celý článek