Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Miliardáři Sorosovi přišla poštovní zásilka s výbušninou. Zneškodnili ji pyrotechnici

23. 10. 2018, -jg- |  Svět

NEW YORK – Newyorská policie oznámila, že dne 22. října úspěšně zničila balíček s výbušninou, který byl zaslán poštou americko-maďarskému miliardáři židovského původu George Sorosovi do jeho domova v Bedfordu. Soros v době incidentu nebyl doma a balíček převzal pracovník rezidence, kterému se zdál po otevření podezřelý a zavolal policii. Pondělní incident nyní vyšetřuje FBI. George Soros, jehož nadace Open Society Fund od roku 1979 financuje projekty a sdružení občanské společnosti po celém světě, je častým terčem pravicových konspiračních teorií, které často využívají i antisemitských tropů. Nedávno americký prezident Donald Trump prohlásil, že demonstranti proti jím nominovaném ústavním soudci Kavanaughovi byli placeni Sorosem, přičemž někteří kritikové prezidenta obvinili, že šíří antisemitské teorie o spiknutí. Letáky svalující na Židy obvinění soudce Kavanaugha ze sexuálního obtěžování, a se zobrazením Sorose, byly minulý týden nalezeny na několika náhodných lokacích v USA.

celý článek

Konference Rafael Institutu představila osudy velkých lidských skupin a celospolečenské proměny posledních 100 let

23. 10. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – V pražském paláci Marathon proběhla ve dnech 18. až 21. října mezinárodní mezioborová konference pořádaná institutem Rafael a spolkem Irene s názvem „Osudy velkých lidských skupin 1918 – 2018” . Odborníci různých profesí tu ze svých hledisek a přístupů od pátku do neděle zkoumali celospolečenské proměny, k nimž došlo za posledních sto let. Jako první se samozřejmě nabízí velké historické změny, k nimž došlo během 20. století a které si letos – s podbízivým klišé osudové osmičky (neboli 00) – připomínáme. Není to jenom 100 let od založení Československa, ale také od konce 1. světové války, která navždy změnila mapu Evropy. Nejvýznamnější projekt Rafael Institutu se soustřeďuje na individuální i skupinovou terapii přeživších šoa a jejich potomků (Centrum Rafael – dříve „Rodiny po holocaustu“). Šoa i druhá světová válka však byly jen jedním z témat konference.

celý článek

Konzervativní rabíni už smí přijít na smíšenou svatbu (ale ne oddávat)

23. 10. 2018, -rjw- |  Náboženství

WASHINGTON – Rabínská asociace konzervativního/masorti směru zrušila ustanovení, které jejím členům zakazovalo jakkoli se zúčastňovat svateb smíšených párů. Podle JTA jde výrazný posun hnutí směrem k liberalismu a zároveň krok vycházející vstříc potřebám samotných rabínů a jejich rodin. Téma smíšených sňatků však ostře rozděluje progresivní rabíny (nejen) v USA. Být konzervativním rabínem a přijít na smíšenou svatbu, to dlouho nešlo dohromady. Tedy, rabíni a rabínky masorti směru směli přijít na svatbu katolických sousedů, protestantských známých či muslimských přátel. Směli být hosty na svatbě sikhské, hinduistické i buddhistické. Potíže ale mohly nastat, jestliže přijali pozvání na (židovskou) svatbu příbuzných, kteří si brali nežidovského partnera.

celý článek