Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Při autonehodě způsobené osadníky vrhajícími kameny byla zabita Palestinka

17. 10. 2018, -rjw- |  Blízký východ

ZÁPADNÍ BŘEH – Na křižovatce Tapuach na Západním břehu došlo v pátek k incidentu, jemuž padl za oběť jeden lidský život. Skupina osadníků zaútočila kameny na vůz palestinské rodiny. Tříkilový kámen rozbil přední sklo a zasáhl do hlavy Aišu Rabi, sedmačtyřicetiletou Palestinku sedící na místě spolujezdce. Její manžel a dcera okamžitě volali krizovou linku a odvezli ji do nemocnice v Nábulusu. Nejpozději po převozu však sedmačtyřicetiletá žena zemřela. Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet případ vyšetřuje, konkrétně její oddělení pro vyšetřování nacionalisticky motivovaných zločinů v Judeji a Samaří (tj. na Západním břehu). Čin odsoudil také zvláštní vyslanec USA pro Blízký východ Jason Greenblatt.

celý článek

V polské Vratislavi slavnostně otevřeli zrekonstruovanou mikvi, svého času třetí největší v Německu

17. 10. 2018, -jg- |  Svět

VRATISLAV – Nově zrekonstruovaná funkční mikve, jež chce být otevřená pro širokou židovskou veřejnost, se v sobotu 13. října po skončení šabatu slavnostně otevřela nedaleko českých hranic – v polské Vratislavi. Mikve, židovská rituální lázeň, se nachází ve sklepních prostorách zdejší synagogy U bílého čápa, která je jediná ve městě, jež se dočkala konce 2. světové války. Mikve byla postavena roku 1901 s pomocí inženýrů z Technické univerzity Breslau, jak se tehdy Vratislav, jež byla součástí Německa, nazývala. „Byla to jedna z nejmodernějších mikví své doby. Její velikost je udivující a sama o sobě je rovněž památníkem židovského života v německé Breslau i poválečné polské Vratislavi,“ vydala v prohlášení Nadace Benty Kahan, která rekonstrukci iniciovala. Víc jak 100 let stará mikve, která svého času byla třetí největší židovskou rituální lázní na území tehdejšího Německa, se nyní navrací svému původnímu účelu a spolu s ní bude v přízemí komplexu synagogy k vidění výstava věnovaná židovskému životními cyklu.

celý článek

Raketa delšího doletu vystřelená z Gazy zasáhla dům v Beerševě. Hamás a Islámský džihád odmítají, že by byli za útokem

17. 10. 2018, -jg- |  Izrael

BEERŠEVA – Raketa odpálená z Gazy zasáhla ve středu 17. října brzy ráno dům v Beerševě, dopadla na jeho předzahrádku. Způsobila přitom značné materiální škody, nikdo však nebyl zraněn. Sirény a následně silný výbuch a otřes vzbudily obyvatele Beerševy ve 3:40 ráno. Pět lidí bylo ošetřeno kvůli utrpěnému šoku, mezi nimi i matka a tři děti, co spaly v zasaženém domě. Matka byla ošetřena v nemocnici s poraněním hlavy, jež si způsobila, když s dětmi utíkaly do krytu. I když izraelský protiraketový systém Železná kopule měl být aktivován, tuto raketu nezastavil. Armáda vyšetřuje proč. Raketové útoky na 40 km od Gazy vzdálenou Beerševu jsou řídké a většinou znamenají eskalovaný konflikt. Druhá středeční raketa dopadla do moře v oblasti Tel Avivu. Incident se stal den poté, co izraelský ministr obrany Lieberman pohrozil zásahem v Gaze kvůli už víc jak 5 měsíců trvajícím násilným střetům na hranicích Izraele a pásma Gazy. V Beerševě se dnes děti nevypravily do škol, které zůstaly zavřené.

celý článek