Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ruský ministr zahraničí Lavrov o budoucnosti Golanských výšin: Status změnit nelze

10. 10. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – V izraelsko-ruských vztazích zazněly opět disharmonické tóny. Poté, co se podařilo urovnat incident vyvolaný sestřelením ruského špionážního letadla, jde tentokrát o budoucnost Golanských výšin. „Pokud to bude záviset na mě, zůstanou Golany pod izraelskou suverenitou. Jinak by se Írán a Hizballáh dostaly na břehy Galilejského jezera,“ řekl v pondělí 8. října izraelský premiér Netanjahu při slavnostním otevření zrestaurované synagogy na Golanských výšinách, staré 1500 let. Dodal také, že ruský prezident Putin ví o jeho závazcích vůči bezpečnosti Izraele „a chápe také důležitost, kterou Golanským výšinám přisuzuji.“ Jak ale upozornil deník Jerusalem Post, Lavrovovo protichůdné prohlášení přišlo den poté, co náměstek ruského premiéra, Maxim Akimov, během otevření Rusko-izraelské obchodní komory v Jeruzalémě k sestřelení letadla řekl, že „incidenty se stávají“.

celý článek

Sprejeři znesvětili modlitebnu, prořezali pneumatiky

10. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

ZÁPADNÍ BŘEH – Posprejovaná modlitebna, auta s prořezanými pneumatikami a Davidovými hvězdami na poznávacích značkách. To je bilance vandalského útoku v Krajútu, vesnici na Západním břehu nedaleko Šechemu/Nábulusu. Zprávu o něm přinesl deník Davar. Skupinu podezřelých zachytila bezpečnostní kamera v nedalekém domě. Na záznamu jsou tři osoby s kapucemi na hlavách a zakrytými tvářemi, které nejprve jdou směrem, kde k vandalskému činu došlo a po několika minutách se vracejí. Podle vzhledu se jedná o tři mladé muže. Na zdi místní mešity nastříkali: „Židé nemlčí“ a „Vezměme osud do svých rukou“, prořezali pneumatiky u sedmi aut a na několik také nasprejovali Davidovu hvězdu. Podle časového údaje na monitoru tuto „akci“ provedli dne 9. října během několika minut, v době kolem půl čtvrté odpoledne. Na případ upozornila organizace Rabíni za lidská práva. Uvedla také, že pachatelé tohoto typu trestných činů z nenávisti bývají údajně v Izraeli málokdy dopadeni na svých stránkách incident označila za „selhání systému“. Případ byl předán policii.

celý článek

„Ne, nejsem antisemita,“ reagoval na otázku voliče Pavel Čižinský, budoucí starosta Prahy 1

10. 10. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Jen krátce po komunálních volbách v Česku se začal ohledně jejich vítěze na Praze 1 Pavla Čižinského šířit na sociálních sítích článek z komunistických Haló novin z roku 2012, kde se účastní po boku aktivistů z Iniciativy za spravedlivý mír na Blízkém východě protestu proti rozhodnutí tehdejší české diplomacie pod vedením Karla Schwarzenberga hlasovat proti povýšení Palestiny v OSN na pozorovatelský stát. „Zastávat se silnějšího není odvaha a Izrael s mírem nespěchá,“ cituje tehdy Pavla Čižinského, bratra slavnějšího starosty Prahy 7 a poslance Jana Čižinského, list. Článek se rozšířil na Facebooku spolu s detailem fotografie z demonstrace, kde muž držící transparent hlásající „Izrael popravuje mírové aktivisty, buldozeruje palestinské domy a krade vodu a půdu“ má údajně být Pavel Čižinský. V diskuzi na facebookovém účtu Praha číslo 1, kde se hojně diskutovalo například o tom, zda „kritika izraelské politiky“ souvisí s antisemitismem, pak jak sám Pavel Čižinský, tak jeho manželka popřeli, že by se jednalo o právníka a levicového aktivistu, který bude vládnout centru Prahy. Čižinský na dotaz ohledně antisemitismu, vznesený na stránce Prahy 1 jedním uživatelem, odpověděl.

celý článek