Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Raněná při včerejším útoku v Barkanu je mimo nebezpečí. Pachatel možná spáchal sebevraždu

8. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Čtyřiapadesátiletá Sara Vaturiová, která přežila nedělní teroristický útok v průmyslové zóně Barkan, poskytla v pondělí 8. října ráno rozhovor novinářům. V Beilinsonově nemocnici v Petach Tikva podstoupila lékařský zákrok. Pachatel, třiadvacetiletý Ašraf Walid Sulejman Naalowa, zatím policii uniká. V izraelském tisku se objevily i zprávy, že možná spáchal sebevraždu. Pátrání nicméně nadále pokračuje. Sara Vaturiová přišla v neděli ráno jako obvykle do továrny, kde pracovala v administrativním úseku. Cestou se pozdravila s kolegy a vešla do kanceláře. Krátce po příchodu zaslechla venku podivné zvuky. „Myslela jsem, že je někomu špatně,“ řekla novinářům. „Tak jsem se šla podívat na chodbu.“ – Venku se ale střetla s místním elektrikářem, ozbrojeným amatérsky vyrobeným samopalem typu „Carlos“. Dva z jejích kolegů už byli v tu chvíli po smrti: Útočník je svázal a z bezprostřední blízkosti zastřelil.

celý článek

Marocký král Mohamed VI. rozhodl, že se na středních školách v zemi bude učit o holocaustu

8. 10. 2018, -jg- |  Svět

RABAT – O rozhodnutí marockého krále Mohameda VI. zakomponovat výuku o holocaustu do školních osnov své země napsal poprvé ve středu 3. října marocký zpravodajský web Le Desk. Ve zprávě, která se brzy virálně rozšířila po sociálních sítích stálo, že král se tak rozhodl během své účasti na 73. zasedání valného shromáždění OSN v New Yorku a marockému ministru školství Saidu Amzazimu poslal zprávu, že učivo o holocaustu musí být zahrnuto do kurikula marockých středních škol. „Historie, kterou učíme naše děti, musí zahrnovat široké spektrum názorů a příběhů. Musí prezentovat největší momenty lidstva, ale i jeho nejtemnější chvíle,“ citoval web krále. Rozhodnutí kvitovala současná šéfka UNESCO Audrey Azoulayová, ve Francii narozená dcera jednoho z židovských rádců marockého krále. „Mluvit o antisemitismu znamená bránit důstojnost všech lidských bytostí. Vzdělání je nejlepším prostředkem k prevenci všech forem diskriminace,“ tweetla. Stejně tak rozhodnutí marockého monarchy přijal s povděkem i izraelský ministr Michael Oren.

celý článek

V prvním kole brazilských voleb vyhrál pro-izraelský kandidát Bolsonaro

8. 10. 2018, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – Jair Messias Bolsonaro (63), konzervativně pravicový kandidát a velký podporovatel Izraele, zvítězil tento víkend se ziskem 46 % v prezidentských volbách. Před měsícem byl během předvolební kampaně vážně pobodán duševně narušeným útočníkem. Bolsonaro je pro své postoje zvaný též „brazilský Trump“ – a to jak pochvalně mezi svými příznivci, tak v hanlivém smyslu ze strany oponentů. Mezi jeho témata patří tzn. tradiční rodinné hodnoty, boj proti potratům, státnímu sekularismu, uvolnění drogové politiky, stejnopohlavním svazkům, boj za obnovení trestu smrti a zpřísnění trestního zákoníku. Jako většina politiků z evangelikálního prostředí vyjadřuje též sympatie k současné izraelské politice premiéra Netanjahua. Po zářijovém pobodání byl ošetřen v židovské nemocnici Alberta Einsteina v São Paulu.

celý článek

Alija 2019: Do Izraele přijde dalších 1000 etiopských Židů

8. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu a ministr financí Moše Kachlon minulý měsíc navrhli povolit imigraci do Izraele těm členům komunity Falaš Mura, kteří mají v Izraeli děti. Při nedělním zasedání 7. října vláda jejich návrh přijala. Je to významné rozhodnutí, otevírající poprvé po roce 2013 opět možnost imigrace pro členy této komunity. Jako Falaš Mura jsou označováni ti členové skupiny Beta Jisrael – vyznavačů specifické formy judaismu z Etiopie a Eritrei – jejichž předkové koncem 19. a během 20. století konvertovali ke křesťanství. Významná část z nich se ovšem později rozhodla k judaismu vrátit, pro ostatní africké Židy však již zůstala odlišná. Komplikace mají Falaš Mura i vzhledem ke Státu Izrael a imigračním úřadům.

celý článek

Teroristický útok v průmyslové zóně: 2 mrtví, 1 zraněná

8. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – V neděli 7. října ráno došlo k teroristickému útoku na tři zaměstnance v průmyslové zóně Barkan, která se nachází 25 km východně od Tel Avivu na Západním břehu, nedaleko osady Ariel. Palestinec, který vstoupil do objektu a zahájil střelbu, po útoku zmizel. Na místě zůstali tři těžce zranění, dva z nich krátce nato zraněním podlehli. Mrtvými jsou Kim Levengrond-Jechezkelová (29), matka malého dítěte z Roš ha-Ajin, a Ziv Chadžbi (35) otec tří dětí z Rišon le-Cijon. Třetí oběť, přibližně padesátiletá žena, byla převezena s vážným zraněním žaludku; podle Magen David Adom je její stav stabilizovaný. Pachatelem je třiadvacetiletý Palestinec z vesnice nedaleko obce Tulkarem, který byl v továrně zaměstnaný jako elektrikář. Krátce před osmou ráno přišel do práce ozbrojený samopalem „Carlo“ (typ malého samopalu, vyráběného v dílnách na Západním břehu) a Jechezkelovou a Chadžbiho zastřelil z krátké vzdálenosti, přičemž je předtím svázal.

celý článek