Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Polský Klimontów: Místo židovského hřbitova školní hřiště

26. 9. 2018, -rjw- |  Svět

KLIMONTÓW – Šestého září se v Klimontówě na jihovýchodě Polska konala velká slavnost: První školní den starosta s ředitelkou školy slavnostně otevřeli nový sportovní komplex. Podle fotografií to byla velká sláva: hudba, proslovy, balónky, přestřižení rudobílé stužky na fotbalové brance a obřadný první výkop pana starosty a posvěcení místním knězem. Zanedlouho však muzeum šoa „Šem Olam“ v izraelské Chadeře upozornilo, že sportovní komplex stojí na bývalém židovském hřbitově. Tvrzení „Šem Olam“ potvrzují fotografie na stránkách varšavského Muzea dějin polských Židů „Polin“ a je nepravděpodobné, že by místní úřady nevěděly, že staví hřiště na hrobech: Vedle bývalého hřbitova stojí (zrenovovaná) modlitebna. Otázkou je, jak se k situaci postaví krakovská židovská obec.

celý článek

„Nedonutíme kuvajtské aerolinky, aby přepravovaly izraelské pasažéry,“ prohlásil německý soud

26. 9. 2018, -rjw- |  Svět

FRANKFURT N. M. – V úterý 25. září padl verdikt německého soudu ve sporu izraelského studenta a Kuwait Airlines (KA). Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem zamítl žalobu na stornování letu Frankfurt-Bangkok na základě izraelského občanství. Zdůvodnění je mimořádně zajímavým příkladem z oblasti mezinárodního práva. A co se stalo? Izraelec studující v Německu si loni koupil u kuvajtských aerolinek letenku z Frankfurtu do Bangkoku s pětihodinovým mezipřistáním v Kuwait City. Když letecká společnost zjistila, že se jedná o Izraelce, letenku stornovala. Odmítnutý klient podal loni u zemského soudu na leteckou společnost žalobu a žádal odškodnění za to, že byl diskriminován na základě národnosti a náboženství. A letecká společnost se hájila tím, že klienta neodmítla z vlastní vůle, ale proto, že je nucena respektovat kuvajtské zákony a neměla jinou možnost.

celý článek

Osm evropských zemí v OSN urguje Izrael, aby upustil od demolice beduínské vesnice na Západním břehu

26. 9. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Polsko, Nizozemí, Velká Británie, Francie, Itálie, Švédsko, Belgie a Německo apelovaly ve čtvrtek 20. září na půdě OSN na Izrael, aby upustil od plánované demolice vesnice na Západním břehu s tím, že „by to mohlo velmi vážně ohrozit životaschopnost dvojstátního řešení a vyhlídky na mír.“ „Žádáme izraelské úřady, aby demolici ještě zvážily,“ vyzvaly země ve svém společném prohlášení. Izrael říká, že Chán al-Ahmár, vesnice postavená hlavně z přístřešků z vlnitého plechu, byla postavena nelegálně na jednom břehu dálnice z Jeruzaléma k Mrtvému moři a nabídl jejím obyvatelům přesídlení o 12 km dále. Dne 5. září izraelský nejvyšší soud rozhodnutí zbořit vesnici podpořil s tím, že byla postavena bez potřebných povolení. Minulý týden IDF na místě započala s demolicí a demontovala pět přístřešků. Při protestech byli zatčeni dva Palestinci a francouzsko-americký profesor práva. Podle nedělního rozhodnutí mají obyvatelé do 1. října své příbytky vyklidit a připravit se na přestěhování. Ti však oznamují, že budou příkazu vzdorovat.

celý článek