Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Raketový útok na Damašek, za nímž měl stát Izrael, prý vážně poškodil íránské sklady zbraní

16. 9. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V sobotu 15. září večer došlo k útoku na Mezinárodní letiště v Damašku. Ve skladištích vydávaných za objekty OSN a logistického gigantu DHL se podle Chadašot TV nacházely dodávky zbraní z Teheránu. Byly určené prorežimním silám prezidenta Bašára Asada a íránským Revolučním gardám, operujícím na syrském území. Z útoku obvinila Izrael nejprve syrská agentura SANA, s odvoláním na ni převzala zprávu další média. Podle téhož zdroje se syrskému obrannému systému podařilo několik raket zneškodnit. SANA zveřejnila fotografii obranného zásahu, neuvedla však žádné zprávy o rozsahu škod, ani zda nedošlo ke zranění pracovníků objektů či dokonce ztrátám na životech.

celý článek

Objekty bývalých synagog na českém venkově střídají majitele, a teď jsou na prodej

16. 9. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – V současnosti jsou na prodej minimálně dvě památky po venkovských židovských obcích, a to bývalá synagoga ve Volyni u Strakonic a také budova bývalé synagogy v obci Mořina ve středočeském kraji, nedaleko slavných lomů Amerika. Ne všechny synagogy, jež byly v minulosti na prodej a měnily své majitele, přestaly sloužit svému účelu v důsledku šoa. K jejich historii patří odchod Židů do měst v souvislosti s otevírajícími se příležitostmi uplatnění během 19. století, někdy nejsou modlitebnami více než 100 let. Podobně jako další drobné sakrální památky českého venkova nejsou ohroženy v první řadě nedostatkem peněz, ale nedostatkem využití. Žlutě natřená budova ve Volyni u Strakonic je na prodej. Světelný nápis nad vchodem je už nějakou dobu zhasnutý. Diskoklub skončil a hledá se nový majitel. Nad ním, v trojúhelníkovém empírovém průčelí, drží dva lvi štít s hodinovým ciferníkem a nápisem v hebrejštině. Jde o bývalou synagogu.

celý článek

Na Západním břehu byl při útoku nožem zabit proizraelský aktivista a otec čtyř dětí Ari Fuld

16. 9. 2018, -jg- |  Izrael

EFRAT – Izraelec, který byl zabit při útoku nožem, byl identifikován jako Ari Fuld, pětačtyřicetiletý proizaelský aktivista a otec čtyř dětí, obyvatel osady Efrat na Západním břehu jižně od Jeruzaléma. V neděli 16. září jej krátce po poledni u nákupního centra nedaleko Efratu pobodal sedmnáctiletý Palestinec z vesnice Yatta na Západním břehu. Ačkoliv byl Fuld pobodán, ještě předtím, než zkolaboval, stačil útočníka pronásledovat a postřelit. Fuld byl odvezen do jeruzalémské nemocnice Šaarej cedek, ale pokusy o jeho resuscitaci už byly bezúspěšné. Pachatel útoku Chalil Džabarin je se středně těžkými poraněními v jeruzalémské nemocnici Hadasa. Podle deníku Haaretz sdělil zdroj blízký útočníkově rodině, že jejich syn se jim svěřil s plánem zaútočit u hrobky patriarchů v Hebronu. Následně rodina informovala bezpečnostní složky, ale těm se pachatele u jeskyně Machpela v Hebronu najít nepodařilo. Namísto toho mladík útočil u obchodního centra Arim, které leží u obce Kfar Ecion a dalších v bloku osad Guš Ecion.

celý článek