Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Britští Labouristé přijali plné znění mezinárodní definice antisemitismu - s dodatkem o svobodě vyjádření, co se Izraele týče

4. 9. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Národní výkonná rada britské Labouristické strany přijala v úterý 4. září plné znění pracovní definice antisemitismu Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA). Stalo se tak poté, co letos v červenci strana pod vedením Jeremyho Corbyna chtěla široce uznávanou definici, jíž akceptovala spolu s 31 státy i Česká republika, přijmout jen částečně, a to bez částí, které zmiňují Izrael a podle nichž je za potencionální antisemitismus možné označit například tvrzení, že samotná existence Izraele je rasistický projekt, nařčení Židů, že jsou Izraeli loajálnější, dvojí metr na Izrael nebo srovnávání „současné izraelské vlády“ s nacisty apod. Úterním rozhodnutím strana přijala definici celou, ale spolu s ní ještě dodatek, jenž „zajistí, že to v žádném případě neohrozí svobodu slova co se Izraele nebo práv Palestinců týče“. Ředitelka Labouristických přátel Izraele, Jennifer Gerberová, schválení dodatku k definici IHRA ještě týž den kritizovala.

celý článek

„Putinův rabín“ se měl účastnit tajné mise ruských diplomatů do Íránu

4. 9. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA/TEHERÁN – Vrchní ruský rabín Berel Lazar, vyslanec hnutí Chabad, je považován za osobu blízkou prezidentu Putinovi. Podle izraelských médií se v dubnu zúčastnil tajné mise ruských diplomatů do Íránu. Hostitelská země údajně proti účasti rabína Lazara protestovala, ruský prezident na ní však trval (Ynetnews). Mělo jít o jednodenní cestu ruských politiků (a snad také byznysmenů), vedenou předsedou Státní dumy Vjačeslavem Volodinem (Jednotné Rusko). Rabín Lazar se při ní stačil sejít s vedením íránské židovské komunity a navštívit několik židovských institucí v Teheránu. To znamená, že měl částečně zvláštní program. Hlavním bodem návštěvy mělo být setkání na půdě íránského parlamentu a rozhovory o budoucnosti rusko-íránských vztahů.

celý článek

Generace selfie, umělá inteligence, odpovědnost. Rozhovory rabína Jonathana Sackse jsou online

4. 9. 2018, -rjw- |  Náboženství

LONDÝN – Britská veřejnoprávní stanice BBC-4 zveřejnila 3. září 2018 sérii rozhovorů rabína Jonathana Sackse s názvem „Morality in the 21st Century“. Jeden z nejznámějších současných ortodoxních rabínů, jehož eseje mohou znát i čeští čtenáři z přeložených sbírek „O svobodě a náboženství“ a „Důstojnost v rozdílnosti“, zde probírá témata jako umělá inteligence, generace „selfie“, co v dnešní době znamená nepopulární slovo „odpovědnost“ atd. Jeho protějšky v rozhovorech jsou osobnosti jako například politický filosof Michael Sandel, politolog Robert Puntam, nebo odborník na AI etiku Mustafa Suleyman. Jedenáct půlhodinových rozhovorů je k dispozici v angličtině ke stažení.

celý článek

Jedním z prvních úkolů nového analytického centra má být přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma

4. 9. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Kandidát na ministra zahraničí, odmítaný Hradem, zveřejnil v pondělí 3. září nahrávku z porady velvyslanců. Odhlédnuto od mocenských sporů s premiérem Babišem, v rámci nichž byla nahrávka zveřejněna, je zřejmé jedno: Prvním ze tří nejdůležitějších úkolů nově vzniklého analytického odboru ministerstva bude rozbor přínosů a rizik chystaného přesunu velvyslanectví ČR do Jeruzaléma. Nový odbor, který začíná pracovat od září, má být podle slov Miroslava Pocheho „tak silný, že bude schopen nejen napříč ministerstvem, ale i napříč jemu podřízenými organizacemi analyzovat naše kroky, analyzovat kroky našich partnerů a doporučovat strategii.“ Dále Poche uvedl nejaktuálnější tři úkoly, které bude mít nový orgán ministerstva k řešení.

celý článek

Chlapec našel oblázek. Vyklubala se z něj 11 tisíc let stará „galilejská Venuše“, soška plodnosti

4. 9. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Desetiletý Itamar Barnea z kibucu Malkija našel před dvěma lety na výletě kamínek a doma si ho schoval do krabice. Když letos v létě jeho maminka dělala velký úklid, všimla si nezvyklého tvaru kamene a ukázala ho archeoložce Renatě Rosenthal-Heginbottomové. Ta dospěla k názoru, že tvar vznikl opracováním a poslala jej archeologům z Izraelského památkového úřadu. Ianir Milevski z prehistorického oddělení pak zjistil, že se jedná o mimořádný nález: Výletník našel raně neolitickou sošku, znázorňující patrně těhotnou ženu. Původně to byl skutečně oblázek, neznámý pravěký umělec z něj však vytvořil miniaturní plastiku. V nejdelším místě měří 37 milimetrů a jedná se o třetí nález tohoto typu v Izraeli.

celý článek