Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Židovská komunita v Indii krátce po povodních: spolu s izraelskou a americkou neziskovkou pomáhají sousedům

28. 8. 2018, -rjw- |  Svět

KÓČIN– Tragické povodně, jež letos v létě zasáhly jihoindický stát Kérala, se nevyhnuly ani místní židovské komunitě. Stoletá voda, která připravila o život 350 lidí a kolem milionu dalších připravila dočasně či trvale o střechu nad hlavou, zasáhla zdejší Židy minimálně. Komunita s hlubokými kořeny, známá častěji jako „Židé z Kóčinu“ (ve starší češtině někdy „Kočinčíny“) má dnes 26 členů, jejichž řady příležitostně rozšíří turisté ze západu. Většina starousedlíků emigrovala v 50. letech do Izraele. Členové komunity bydlí většinou mimo záplavové oblasti, jen dva museli v důsledku povodní najít náhradní bydlení. Zatopeny byly ale tři historicky cenné, nepoužívané synagogy, a zdá se, částečně byla zasažena i poslední funkční. Vzhledem ke katastrofickému rozměru letošních záplav jinde jsou tyto ztráty zanedbatelné.

celý článek

Litva oficiálně připustila, že někteří z jejích občanů vraždili za holocaustu Židy

28. 8. 2018, -jg- |  Svět

VILNIUS – Litva nedávno oficiálně uznala, že někteří z jejích občanů se během druhé světové války aktivně podíleli na vyvražďování litevských Židů. Podle dokumentu, který získal izraelský deník Israel Hayom, v něm mj. stojí, že „95 % Židů v Litvě bylo zavražděno během holocaustu“ a jejich smrt nazývá „velkou tragédií pro litevský stát a společnost“. „Je politováníhodné, že litevští občané se osobně podíleli na masovém vyvražďování organizovaném nacisty,“ píše se dále. Dokument byl napsán před návštěvou izraelského premiéra Binjamina Netanjahua. Návštěva, která proběhla minulý týden, byla vůbec první oficiální izraelskou návštěvou do Litvy, jíž židovské organizace kritizují, že zametá vraždy židovských občanů svými občany pod koberec. Podle izraelského velvyslance v Litvě Amira Maimona se tamní současná vláda snaží připomínat holocaust a toto byl krok správným směrem.

celý článek

Zaměstnanec Lékařů bez hranic zaútočil na vojáky IDF. Byl to osamělý střelec?

28. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Týden po střetu zaměstnance Lékařů bez útoku zaměstnance Lékařů bez hranic (MSF) na příslušníky IDF zůstává v případu mnoho nejasností. Nejen to, proč se minulé pondělí rozběhl směrem k hraničnímu plotu, začal střílet na vojáky a hodil po nich granát. Není zatím jasné, zda byl napojený na některou z teroristických skupin nebo jednal sám. Minulý týden pátek zveřejnil koordinátor vládních aktivit na palestinských území (COGAT), generálmajor Kamil Abú Rokon, jméno a zaměstnání pondělního střelce: „Hání al-Madžaláví, který se se střelnou zbraní pokusil infiltrovat přes bezpečnostní plot na severu Pásma Gazy, zahájil palbu na vojenské síly a dokonce na ně hodil výbušninu, byl ve skutečnosti ošetřovatelem, pracujícím až do posledního dne pro mezinárodní organizaci ‚Lékaři bez hranic‘.“

celý článek