Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Karaitští imigranti z Egypta otevřeli v USA centrum karaitského judaismu. Došlo i na sblížení s „rabanity“

26. 8. 2018, -rjw- |  Náboženství

SAN FRANCISCO – Minulý víkend bylo slavnostně otevřeno centrum karaitské obce Congregation B’nai Israel v Daly City nedaleko San Francisca. Karaitští emigranti z Egypta odkoupili v roce 1994 nepoužívanou synagogu od místní židovské obce. Tak vzniklo jediné (oficiálně uznávané) centrum karaitského judaismu v USA, později také sídlo soukromé karaitské univerzity (Karaite Jewish University), dnes nejvýznamnější vzdělávací karaitské instituce. Od oku 2014 sháněla B’nai Israel prostředky na rekonstrukci a rozšíření. Opravy a přístavby začaly na podzim 2017 a po roce zahájil objekt opět provoz – nyní jako centrum náboženského a kulturního života, vzdělávání a uchování paměti. Proč je to historická událost nejen pro karaity, to se dočtete v dalších odstavcích.

celý článek

Chabad dobývá Afriku: Vedení oznámilo, že otevírá nová centra v Zanzibaru a na Pobřeží slonoviny

26. 8. 2018, -rjw- |  Svět

ABIDŽAN/ZANZIBAR – „Co to je? Je to z USA a najdete to všude na světě?“ říká známá hádanka. „No přece Chabad a Coca-Cola!“ Ať se Žid vydá za prací nebo na dovolenou do kterékoli země vždycky by měl ve větším městě k dispozici místo modlitby a studia Tóry, případně i košer potraviny a spřízněné židovské duše. To je dlouhodobá misijní politika hnutí Chabad-Lubavič. Rodiny vyslanců (šaliachů) vytvářejí globální síť, díky níž ani pobyt v zemích bez židovské populace neznamená rezignaci na náboženský život. Japonsko, Thajsko, Ghana, Peru, Nepál – tam všude můžete slavit šabat, připomenout si jahrzeit příbuzných nebo přiložit tefilin. To vše podle východoevropské chasidské tradice a pod dohledem rabína Menachema Mendela Schneersona, jehož někteří členové nazývají „králem Mesiášem“. Nová centra by měla sloužit především turistům a zahraničním pracovníkům.

celý článek

Ve Švédsku demonstrovali neonacisté. Chtějí do parlamentu

26. 8. 2018, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Už potřetí v letošním roce kráčeli centrem švédského hlavního města neonacisté. V sobotu 25. srpna se jich na předem povolené demonstraci sešlo asi 300. Jednalo se o příznivce Nordického hnutí odporu (NRM), které je proti imigraci, gayům a proti Evropské unii. Na náměstí Kungholmstorg čekali demonstrující policejní těžkooděnci i několik stovek protidemonstrujících. K žádným incidentům však nedošlo a po pár hodinách byla demonstrace rozpuštěna. Hnutí NRM bylo založeno roku 1997 s otevřeně antisemitskou doktrínou a ačkoliv má podle švédských médií jen asi 80 řádných členů, v roce 2017 se stalo více aktivní než kdy předtím. Svou příležitost nyní cítí před volbami, které se ve Švédsku konají 9. září a kde je jedním z hlavních témat imigrace. Švédský premiér Stefan Lovfen napsal v sobotu na Facebook, že by neonacistické organizace měly být zakázány. „Demokracie má vždy právo bránit se proti silám, jež jsou ochotny uchýlit se k násilí, aby ji zničily,“ napsal.

celý článek